MPSV zatím neprodloužilo smlouvu na systém dávek, vyprší v únoru

ČTK , 22. November 2018 08:00 1 komentářů

Smlouva s OKsystemem se kvůli tomu opcí prodlužovala už před dvěma lety. Dvouletý provoz vyšel asi na miliardu.

Ministerstvo práce zatím nezajistilo fungování informačních systémů pro vyplácení dávek a agendu zaměstnanosti v příštím roce. Na konci února vyprší smlouva s nynějším dodavatelem - firmou OKsystem, vedení resortu ji ale zatím neprodloužilo. Má na to čas do konce měsíce. Vláda by o prodloužení měla jednat 28. listopadu. ČTK to řekli mluvčí ministerstva Barbara Hanousek Eckhardová a ředitel a člen představenstva firmy Vítězslav Ciml.

"Pevně doufám, že se podaří do konce listopadu situaci ohledně informačních systémů na ministerstvu práce vyřešit," řekla na posledním jednání sněmovního sociálního výboru ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Původní termín pro prodloužení smlouvy s OKsystemem byl do konce září, resort ho ale nestihl. Šéf sněmovního podvýboru pro IT a dávkové systémy Lukáš Kolářík (Piráti) upozorňoval na to, že bez smlouvy nebude mít ministerstvo od ledna zajištěn provoz systémů, hrozí výpadek vyplácení dávek a do tísnivé situace by se mohly dostat statisíce lidí. Ministerstvo a firma se pak dohodly na dodatku, který lhůtu pro prodloužení smlouvy protahuje do konce listopadu.

"Lhůta pro uplatnění opce trvá až do 30. listopadu 2018, přičemž stávající smlouva může být tímto způsobem prodloužena až do 31. prosince 2020," upřesnila mluvčí ministerstva.

Resort měl mít nový propojený informační systém od loňska. O jeho vytvoření rozhodlo v roce 2014 vedení úřadu v čele s ministryní Michaelou Marksovou (ČSSD). Stát měl zhruba 1,5 miliardy. Přípravy od počátku nabraly zpoždění. Smlouva s OKsystemem se kvůli tomu opcí prodlužovala už před dvěma lety. Dvouletý provoz vyšel asi na miliardu. Cena by měla zůstat stejná i v příštích dvou letech.

Maláčová se svým týmem trvala na tom, aby záměr prodloužit smlouvu projednala rada vlády pro informační společnost a kabinet. Rada informaci probrala podle mluvčí resortu na zasedání 12. října. Vláda se plánem začala zabývat tento týden, pokračovat bude příští středu.

"Očekáváme, že ministerstvo opci uplatní. Pokud ne, zahájíme proces ukončení smlouvy, abychom vše předali k 28. únoru," řekl Ciml. Firma má podle dohody zajišťovat provoz, podporu a rozvoj systémů do konce února.

Náhradní systém pro agendu dávek a zaměstnanosti resort nyní nemá. Podle Cimla by tak úředníci museli začít používat "tužku a notýsek, nebo excelové tabulky". Ministerstvo by mohlo případně ale znovu vyvolat i jednání o novém dodatku s dalším prodloužením lhůty pro opci, připustil Ciml. Při domlouvání nynějšího dodatku s prodloužením opce do konce listopadu se jednání o ceně nevedla. Před opcí do konce roku 2016 platil resort OKsystemu za služby méně. Ciml ČTK už dřív řekl, že nynější suma odráží krátkou výpovědní lhůtu. Spolupráce může skončit do tří měsíců.

Resort před nedávnem uvedl, že bude pokračovat v budování nových systémů. Při jejich zavádění by se postupně v příštích dvou letech služby od OKsystemu vypínaly.

Kvůli chystaným systémům je ministerstvo s OKsystemem ve sporu. V roce 2017 odstoupilo totiž od zakázky na nový systém dávek. Podle tehdejšího vedení resortu byl průběh zakázky neuspokojivý a firma nezaručila, že vše stihne. OKsystem, který zvítězil v tendru, si zase stěžoval na nesoučinnost resortu a podal žalobu k soudu o určení neplatnosti rozhodnutí. Verdikt zatím nepadl. Ciml dnes ČTK řekl, že společnost začala s ministerstvem jednat o smíru. Za resort vyjednával politický náměstek Tomáš Martinec. V úřadu už ale není, od listopadu ho ve funkci vystřídala Zuzana Jentschke Stöcklová (ČSSD).


Komentáře

philipjoy #0
philipjoy 23. November 2018 10:48

If you are in the UAE contact the Ministry of Labour in your Emirate and get them to negotiate with your employer. Unfortunately, you are in a Catch 22 situation until this is resolved as you won't be allowed to leave the country until your https://www.assignmenthub.co.uk/do-my-assignment employer either remove his claim or you come to some sort of compromise..

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Na webu Amazonu se prodávaly tisíce problémových produktů

ČTK , 25. August 2019 08:00

Američtí technologičtí giganti ztratili kontrolu nad svými platformami. Amazon se čím dál víc vyvíjí...

Více 0 komentářů

Huawei uvádí na Ascend 910, procesor pro AI

Pavel Houser , 24. August 2019 08:00

Huawei uvedla procesor Ascend 910 a MindSpore, framework pro výpočty související s umělou inteligenc...

Více 0 komentářů

VMware koupí Pivotal Software a Carbon Black za téměř 5 miliard dolarů

ČTK , 23. August 2019 10:05

Kontrolním akcionářem VMware i Pivotal Software je Dell. ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Ostravský startup vyvíjí virtuální realitu pro výrobní firmy

ČTK , 23. August 2019 10:04

Produkty firmy už používají například společnosti Continental nebo Tieto. ...

Více 0 komentářů

Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu

ČTK , 23. August 2019 08:00

Facebook ujišťuje, že nebude mít přístup k údajům o transakcích s novou měnou....

Více 0 komentářů

Nad rámec rozpočtů půjde na digitalizaci příští rok 492 mil. Kč

ČTK , 22. August 2019 10:00

Do roku 2021 má plně fungoval portál občana, tak, aby lidé s novými občanskými průkazy mohli řešit v...

Více 0 komentářů

Amazon pokračuje v náboru pro centrum v Dobrovízi, zvyšuje mzdy

ČTK , 22. August 2019 09:00

Amazon nyní nabírá pracovníky pro distribuční centrum, a to i na kvalifikované pozice....

Více 0 komentářů