MPSV zatím nerozhodlo, kdo mu od r. 2021 dodá systém výplaty dávek

ČTK , 30. July 2019 19:06 0 komentářů

Ministerstvo práce za stav systémů a závislost na jediném dodavateli sklízí dlouhodobě kritiku.

Ministerstvo práce zatím stále neví, kdo mu dodá systém pro vyplácení dávek, který by měl začít fungovat od roku 2021. Smlouvu s vítězem tendru mu v květnu po námitce neúspěšného uchazeče zakázal uzavřít antimonopolní úřad a nařídil mu nabídku znovu posoudit. Rozhodnutí o řešení zatím nepadlo, posuzují se dvě až tři možnosti. Novinářům to dnes řekl náměstek ministerstva práce pro informační technologie a ekonomiku Jan Baláč. Podle něj ostatní práce na novém, propojeném resortním systému postupují podle harmonogramu bez zpoždění.

"Dostáváme se do časového presu. Prozkoumáváme všechny možnosti, jak zajistit výplatu dávek i po roce 2020. Podnikli jsme první kroky k tomu, za jakých podmínek by bylo možné zadat otevřené výběrové řízení na rozvoj a provoz stávajícího systému," uvedl Baláč. Podle něj existují ale i další možnosti řešení, které zahrnují dohodu s nynějším dodavatelem, společností OKSystem.

Výběrové řízení na dodavatele systému dávek se konalo už dvakrát. Poprvé ho ministerstvo vyhlásilo před koncem roku 2014 a stanovilo cenu 616 milionů korun. Zájem mělo sedm uchazečů, zvítězila firma OKSystem. V listopadu 2016 ministerstvo od spolupráce s ní ale odstoupilo. Podle tehdejších zástupců resortu byl průběh zakázky neuspokojivý a OKSystem nezaručil, že vše stihne dokončit. Firma si naopak stěžovala na nesoučinnost ministerstva a podala žalobu k soudu o určení neplatnosti rozhodnutí. Soudní jednání se odročilo do září, obě strany jednají o mimosoudním řešení.

Resort vyhlásil tendr v roce 2017 podruhé. Zakázku se zadávací cenou 270 milionů bez daně z přidané hodnoty se rozhodl přidělit firmě DXC Technology. Námitky neúspěšného uchazeče, kterým byl s cenou 829 milionů korun OKSystem, odmítl. Firma se v březnu obrátila na antimonopolní úřad. Ten rozhodnutí o výběru nejvhodnější nabídky z loňského prosince zrušil a nařídil přezkoumat. Vysvětlení kvůli nízké ceně od firmy DXC Technology ministerstvo obdrželo, nyní čeká na stanovisko odborné komise.

Smírným řešením sporu kolem prvního tendru i kvůli časovému tlaku by mohlo být to, že se resort a OKSystem k původní zakázce vrátí a budou v ní pokračovat. Podle Baláče bylo ale tehdejší zadání "poplatné době" a není jednoduché ho přizpůsobit dnešním potřebám. "Nicméně pokud by měla být výplata dávek ohrožena, tak tohle je řešení," připustil náměstek. Poslední variantou je další prodloužení provozu nynějšího systému. K tomuto kroku resort přistoupil kvůli zpoždění příprav nového systému už dvakrát, a to v roce 2016 a loni. Dvouleté protažení stojí asi miliardu. "Věříme, že k tomu nebude muset nikdy dojít," řekl Baláč.

Systém pro výplatu dávek je součástí připravovaného jednotného informačního systému resortu práce. Ten měl původně fungovat už od roku 2017 a stát kolem 1,5 miliardy korun. Podle nového harmonogramu by měl být plně v provozu od roku 2021. Propojení s agendami České správy sociálního zabezpečení se letos odložilo ale až na rok 2022. Ucelený systém tak resort může mít až v příštím volebním období.

Ministerstvo práce za stav systémů a závislost na jediném dodavateli sklízí dlouhodobě kritiku. Podle Baláče padlo už v roce 2010 rozhodnutí o výměně systémů a dodavatele. Začal s ní tehdejší ministr Jaromír Drábek (TOP 09). Kvůli pochybením při výběru ale antimonopolní úřad zakázal tehdy zvolený systém používat a úředníci se vrátili k OKSystemu. V minulém volebním období tendry nastartoval tým ministryně Michaely Marksové (ČSSD). Přípravy pak zastavila ministryně první Babišovy vlády Jaroslava Němcová (ANO). Nynější šéfka resortu Jana Maláčová (ČSSD) v projektu pokračuje.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Larry Ellison má 75 let

ČTK , 17. August 2019 08:00

Larry Ellison stál u zrodu softwarového gigantu Oracle. Bývá popisován jako extravagantní multimilia...

Více 0 komentářů

ICT odborníků je v ČR stále nedostatek, medián mzdy je přes 52 tisíc Kč

Pavel Houser , 16. August 2019 10:00

Nejvíce si vydělají ICT odborníci v peněžnictví a pojišťovnictví, ať už se jedná o specialisty nebo ...

Více 0 komentářů

T-Mobile letos vyplatil dividendu 5,6 miliardy Kč

ČTK , 16. August 2019 09:01

Konkurenční O2 za loňský rok vyplatila akcionářům celkem 6,5 miliardy Kč....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Avast v pololetí zvýšil tržby o 9 % na 422 milionů USD

ČTK , 16. August 2019 09:00

Důležitou událostí první poloviny roku bylo vydání řešení pro Internet věcí....

Více 0 komentářů

Fiskální rok 2019/2020 začal pro Lenovo úspěšně

Pavel Houser , 16. August 2019 08:00

Čtvrtina sestavených počítačů na světě je značky Lenovo, firma má podíl na trhu 24,9 %....

Více 0 komentářů

Hlasové zprávy uživatelů pro Facebook přepisovali lidé

ČTK , 15. August 2019 10:00

Zásady Facebooku ohledně užívání dat se konkrétně o nahrávkách nezmiňují....

Více 0 komentářů

Čínská centrální banka je téměř připravena na vlastní kryptoměnu

ČTK , 15. August 2019 09:00

Chystaná digitální měna se kvůli objemu transakcí nebude spoléhat na blockchain....

Více 0 komentářů