Nižší pokuty pro obce kvůli osobním údajům Sněmovna asi neschválí

ČTK , 29. September 2018 08:00 0 komentářů

Vládní návrh rovněž stanoví, že děti do 15 let nebudou moci bez souhlasu rodičů povolit zpracování osobních údajů.

Sněmovna zřejmě nesníží maximální výši pokut pro obce za porušení nových pravidel ochrany osobních údajů. Neklesne pravděpodobně ani minimální věková hranice, od níž si děti budou moci zřídit účet na sociálních sítích. Vyplývá to z posledního hlasování členů ústavně-právního výboru o pozměňovacích návrzích, které se v dolní komoře sešly k návrhu nového zákona o zpracování osobních údajů.

Předloha reaguje na evropské nařízení známé pod zkratkou GDPR. Sněmovna ji bude schvalovat patrně na schůzi, která začne koncem října.

Dolní komora by podle doporučení výboru neměla schválit pozměňovací návrh Piráta Tomáše Martínka, snižující minimální věkovou hranice pro vstup na sociální sítě z 15 let na 13 let. Pro úpravu hlasovali jen dva pirátští členové Jakub Michálek a Mikuláš Ferjenčík a Dominik Feri z TOP 09.

Vládní návrh stanoví, že děti do 15 let nebudou moci bez souhlasu rodičů udělit provozovatelům internetových služeb souhlas se zpracováním osobních údajů. Hranice odpovídá občanskoprávní a trestněprávní odpovědnosti dětí. Unijní nařízení umožňuje státům zvolit věkovou hranici pro souhlas se zpracováním údajů mezi 13 a 16 lety.

Ohledně snížení maximální hranice postihů pro obce v souvislosti s porušením pravidel ochrany osobních údajů ústavně-právní výbor nedoporučil plénu přijetí ani jedné ze tří úprav. Poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský navrhuje zrušit postihy úplně, Věra Kovářová (STAN) chce stanovit hranicí sankcí pro malé obce na 5000 korun a 15.000 korun podle závažnosti prohřešku a výbor pro veřejnou správu požaduje pro obce pokuty nejvýše 10.000 korun.

Dosavadní horní hranice za porušení pravidel ochrany soukromí je stanovena na deset milionů korun. Stejnou výši obsahuje i vládní návrh nového zákona.

V ústavně-právním výboru neuspěl například ani pozměňovací návrh poslance ANO Karela Raise, kterým chce snížit maximální sankci pro vysoké školy, a to na 100.000 korun. Jen malé šance na plénu bude mít požadavek Leo Luzara (KSČM) na přemístění Úřadu pro ochranu osobních údajů z Prahy do Ostravy.

Velkou šanci na přijetí má naopak návrh hned dvou výborů na úpravu pravidel ochrany soukromí v případě novinářů. Podle něj lze tak jako dosud osobní údaje zpracovávat také tehdy, slouží-li to přiměřeným způsobem pro novinářské účely nebo pro účely akademického, uměleckého nebo literárního projevu. Výjimku by mělo mít i zpracování údajů pro vědu, výzkum a statistiku.

Evropské nařízení o osobních údajích je účinné od 25. května. Má pomoci hájit práva občanů EU proti zneužívání jejich dat. Týká se veřejných institucí, firem i osob samostatně výdělečně činných, které evidují své zaměstnance, členy, zákazníky nebo příznivce. Zavádí právo na výmaz či přenos poskytnutých údajů i kontrolu jejich využití. Instituce musely přijmout opatření kvůli zabezpečení osobních údajů. V některých případech musely jmenovat pověřence, který bude garantem správného nakládání s privátními daty. Za porušení povinností lze podle nařízení GDPR udělit pokutu až 20 milionů eur (zhruba 512 milionů korun).


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Všeumělové nejdou na odbyt

Pavel Houser , 13. June 2019 10:30

Stále méně se prý na trhu cení IT dovednosti typu „práce všeho druhu“, kde je příčina?...

VíceKalendář

22. 06.

23. 06.
Maker Faire Prague 2019
03. 08.

08. 08.
Black Hat USA 2019
25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
RSS 

Zprávičky

Úřady budou ukládat pokuty za porušení zákazu geoblockingu

ČTK , 19. June 2019 10:00

Spodní hranice sankce není stanovena, pokuta za banální prohřešky může být i symbolická....

Více 0 komentářů

Facebook představil plány na vytvoření nové digitální měny

ČTK , 19. June 2019 09:00

Na rozdíl od bitcoinu by libra měla být podložena reálnými finančními aktivy, což by mělo zabránit v...

Více 0 komentářů

Instituce veřejné správy mohou bezplatně žádat o router Turris Omnia

Pavel Houser , 19. June 2019 08:00

Zapojením se do projektu získají organizace bezplatně router Turris Omnia včetně jeho automatických ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Volkswagen se rozhodl vytvořit divizi pro vývoj softwaru

ČTK , 18. June 2019 12:48

Divize bude vyvíjet software s jednotnými funkcemi pro všechny koncernové značky....

Více 0 komentářů

Rakouský provozovatel mýtných systémů Kapsch zvýšil zisk

ČTK , 18. June 2019 11:35

Kapsch je od roku 2007 správcem mýtného systému na dálnicích v ČR, jeho smlouva ale na konci letošní...

Více 0 komentářů

Prodej PC v Česku klesl o 3 % na 246 000 kusů

ČTK , 18. June 2019 08:00

Roste zájem zákazníků o počítače ve vyšších cenových kategoriích....

Více 0 komentářů

Hodnota bitcoinu poprvé za více než rok překročila 9000 dolarů

ČTK , 17. June 2019 14:56

Od začátku letošního roku si bitcoin připisuje zhruba 140 %....

Více 0 komentářů