Nejrychlejší růst výdajů na IT bezpečnost v Evropě se v roce 2025 očekává v České republice a Maďarsku (o 15,4 %, respektive 14,1 %).
Aktuální vydání prognózy Worldwide Security Spending Guide od IDC uvádí, že evropské výdaje na IT bezpečnost by v roce 2025 měly meziročně vzrůst o 11,8 %. Geopolitický vývoj, zintenzivnění kybernetické kriminality a zpřísňující se regulační prostředí nutí organizace v Evropě zvyšovat investice do zabezpečení. Očekává se, že výdaje na bezpečnost zůstanou po celé prognózované období 2023-2028 vysoké a do roku 2028 dosáhnou téměř 97 miliard dolarů. Nejrychlejší růst výdajů na IT bezpečnost v Evropě se v roce 2025 očekává v České republice a Maďarsku (o 15,4 %, respektive 14,1 %), na třetím místě pak má být Irsko (s nárůstem 13,3 % oproti roku 2024), což posílí pozici země jako technologického centra Evropy.
Z jednotlivých kategorií IT bezpečnosti mají nejvíce růst (14,8 %) výdaje za příslušný software, který bude představovat více než polovinu celkového bezpečnostního trhu. Zájem bude zejména o platformy pro ochranu aplikací v cloudu (CNAPP), software pro řízení identit a přístupu a software pro bezpečnostní analýzu.
„Geopolitické napětí, regulace a rostoucí četnost kybernetických hrozeb vedou organizace k tomu, aby kybernetickou bezpečnost upřednostňovaly jako součást svých širších strategických cílů. Bezpečná implementace nových technologií vede podniky k vytváření odolných bezpečnostních rámců, které mají odolat kybernetickým útokům i narušení trhu. Zaměřují se také na ochranu komplexních IT prostředí a zároveň umožňují bezpečnou a škálovatelnou digitální transformaci. To vede k investicím do sofistikovanějších bezpečnostních opatření, která jsou v souladu s obchodními cíli a dlouhodobými digitálními strategiemi,“ uvádí Romain Fouchereau, senior research managerv IDC Security.
Co se týče jednotlivých průmyslových odvětví, předpokládá se, že v roce 2025 budou v Evropě v oblasti výdajů na bezpečnost v čele letecký a obranný průmysl a bankovnictví s meziročním růstem 13,5 %, těsně následované kapitálovými trhy na třetím místě s růstem 13,3 %. Předpisy, jako je NIS2, posilují výdaje na zabezpečení v odvětvích typu bankovnictví a kapitálových trhů, která musí splňovat přísnější regulatorní požadavky.
Velké podniky (více než 1 000 zaměstnanců) zůstanou v roce 2025 hlavními investory do IT zabezpečení, a to s necelou polovinou celkových výdajů. Nejrychlejší růst však zaznamenají výdaje malých a středních podniků (10-499 zaměstnanců).
Zdroj: IDC