Šéf zpravodajců: Zákon o kyberobraně je psán minimalisticky

ČTK , 13. March 2019 08:00 0 komentářů

Novela by umožnila VZ, aby mohlo nepřetržitě monitorovat veřejné komunikační sítě a služby elektronické komunikace.

Novela zákona, která svěří Vojenskému zpravodajství (VZ) povinnost bránit Českou republiku před kybernetickými útoky, je podle ředitele VZ Jana Berouna psána minimalisticky. Poznamenal, že pokud by VZ od navrhovaných pravomocí ustoupilo, nedokázalo by kybernetickým útokům zabránit a nemělo by tak cenu zákon přijímat. Oponenti poukazují například na nebezpečí možných zásahů do soukromí nebo svobody slova, případného omezení se obávají také zástupci poskytovatelů internetového připojení. O novele zákona v pondělí diskutovali odborníci a zástupci různých organizací na akci pořádané organizací AFCEA. Na potřebě kybernetické obrany a jejího zákonného ukotvení se shodli. Návrh zákona je nyní v meziresortním připomínkovém řízení, které dnes končí.

Na diskusi zazněla kritika i pochvala zákona. Podle jeho příznivců je nezbytné, aby Česká republika začala kromě kybernetické bezpečnosti řešit i kybernetickou obranu. Varují, že hrozby kybernetických útoků stoupají. Například Beroun poznamenal, že Česká republika dohání něco, co svět již udělal. "Vývoj ve světě je komplikovaný a ne právě přátelský pro Českou republiku," řekl. Zástupci VZ odmítli, že by monitorováním dění na síti narušili soukromí zpráv nebo obsah dat.

Kriticky se k zákonu staví ICT unie, která zastupuje poskytovatele internetového připojení. Její zástupce Pavel Košek návrh zákona označil za neakceptovatelný. Obává se zejména o ochranu soukromí firem, kterých by se zákon dotknul. Vyzval k dalšímu jednání mezi právními a technickými experty. VZ kritizoval, že se zástupci ICT unie nemohly k zákonu vyjádřit. Podle Berouna byli pozváni, na výzvu ale nereagovali.

Ministerstvo obrany již zákon v minulosti předložilo, předchozí Sněmovna ho ale neschválila. Hlavní diskuse se vedla zejména o svěření kybernetické obrany zpravodajcům. Kritici upozorňovali na to, že obranu státu mají na starosti ozbrojené síly, mezi které VZ nepatří. Obrana nyní návrh upravila. Mimo jiné v něm argumentuje, že svěřit kybernetickou obranu VZ umožňuje ústavní zákon, který ukládá všem úřadům, firmám či lidem podílet se na bezpečnosti ČR.

Novela by umožnila VZ, aby mohlo nepřetržitě monitorovat veřejné komunikační sítě a služby elektronické komunikace. Sbírat má ale neadresná data, která dále vyhodnotí. Podle obrany nebude moci sledovat obsah komunikace konkrétních osob. Monitorování kybernetického prostoru považuje úřad za nezbytné, aby mohly být včas odhaleny případné hrozby. Pokud by se zpravodajci potřebovali zaměřit na konkrétní lidi, museli by požádat o povolení soud, stejně jako nyní. Když VZ zjistí nebezpečí, může proti němu podle návrhu samo aktivně zasáhnout.

K zákonu se mohou do dneška vyjadřovat vybrané státní instituce v meziresortním připomínkovém řízení. Zásadní připomínku k zákonu podalo například ministerstvo spravedlnosti, podle kterého je způsob a rozsah pravomoci VZ monitorovat kybernetický prostor v rozporu s rozsudkem Evropského soudu pro lidská práva. Ten rozhodl, že při použití prostředků tajného sledování musí existovat účinné záruky proti svévoli. Podle ministerstva zákon takové záruky nedává a doporučuje, aby byly v novele posíleny kontrolní mechanismy.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

Více



Kalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Larry Ellison má 75 let

ČTK , 17. August 2019 08:00

Larry Ellison stál u zrodu softwarového gigantu Oracle. Bývá popisován jako extravagantní multimilia...

Více 0 komentářů

ICT odborníků je v ČR stále nedostatek, medián mzdy je přes 52 tisíc Kč

Pavel Houser , 16. August 2019 10:00

Nejvíce si vydělají ICT odborníci v peněžnictví a pojišťovnictví, ať už se jedná o specialisty nebo ...

Více 0 komentářů

T-Mobile letos vyplatil dividendu 5,6 miliardy Kč

ČTK , 16. August 2019 09:01

Konkurenční O2 za loňský rok vyplatila akcionářům celkem 6,5 miliardy Kč....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Avast v pololetí zvýšil tržby o 9 % na 422 milionů USD

ČTK , 16. August 2019 09:00

Důležitou událostí první poloviny roku bylo vydání řešení pro Internet věcí....

Více 0 komentářů

Fiskální rok 2019/2020 začal pro Lenovo úspěšně

Pavel Houser , 16. August 2019 08:00

Čtvrtina sestavených počítačů na světě je značky Lenovo, firma má podíl na trhu 24,9 %....

Více 0 komentářů

Hlasové zprávy uživatelů pro Facebook přepisovali lidé

ČTK , 15. August 2019 10:00

Zásady Facebooku ohledně užívání dat se konkrétně o nahrávkách nezmiňují....

Více 0 komentářů

Čínská centrální banka je téměř připravena na vlastní kryptoměnu

ČTK , 15. August 2019 09:00

Chystaná digitální měna se kvůli objemu transakcí nebude spoléhat na blockchain....

Více 0 komentářů