Streamování je dnes nejrychleji rostoucí oblast prodeje hudby

ČTK , 08. October 2018 09:00 0 komentářů
Rubriky: Ekomerce, Internet, Byznys

Na českém trhu je jednoznačně nejpoužívanější platformou Spotify, následovaný Apple Music a Google Play Music.

Online streamovací služby jako Spotify Tidal, Napster, Deezer nebo Apple Music jsou největším zdrojem příjmů hudebního průmyslu. Loni za sebou poprvé nechaly prodej CD nosičů a digitální stahování nahrávek. Podle Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) se celkové příjmy hudebního průmyslu díky streamování v roce 2017 zvýšily o 8,1 procenta na 17,3 miliardy dolarů (přes 360 miliard Kč).

Největší popularity dosahuje streamovací služba Spotify, která byla spuštěna před deseti lety 7. října. "Spotify byla první placená streamingova služba, která uspěla. Přinesla model, který přes omezenou neplacenou verzi dokázal přesvědčit běžného uživatele o smyslu zaplacení za hudební obsah. Možnost streamování kompletního světového hudebního katalogu, skvěle uspořádaného pod intuitivním ovládáním v aplikaci na mobilu i počítači, se stalo globálním hitem," řekl ČTK Tomáš Filip, generální ředitel vydavatelské společnosti Universal Music ČR.

Za nejrychleji a nejvýrazněji rostoucí oblast, kterou se v posledních letech hudba dostává k posluchačům, označil streamování hudby Michal Koch ze společnosti Supraphon, který zodpovídá za řízení prodeje a vztahů se zákazníky. "Ceny jednotlivých služeb dostupných v České republice jsou na velmi podobné úrovni, proto spíše než podle ceny měsíčního předplatného posluchači rozhodují podle uživatelské zkušenosti. Málokdy se stává, že by uživatel měnil svoji oblíbenou předplacenou službu za jinou. Na našem trhu je jednoznačně nejpoužívanější platformou Spotify, následovaný Apple Music a Google Play Music," uvedl.

Měsíční paušál je v případě evropských klientů Spotify necelých šest eur (150 korun) měsíčně; v USA to je deset dolarů (zhruba 200 korun). Existuje i rodinný balíček až pro šest uživatelů, který stojí měsíčně devět eur (230 korun), respektive 15 dolarů (přibližně 310 korun).

Se zvyšujícím se počtem předplatitelů streamingových služeb vzrostly loni příjmy hudebního průmyslu v Česku o 11 procent na 834 milionů korun. Česká pobočka IFPI uvedla, že podíl digitálních prodejů tvořil poprvé více než polovinu celkových prodejů hudby. Vzrůstající vliv internetu a streamování hudby přímo do mobilních zařízení potvrdil i předseda představenstva Ochranného svazu autorského (OSA) Roman Strejček. Meziroční nárůst příjmů ze streamování hudby byl více než poloviční proti minulému období.

"Narůstající počty uživatelů přinášejí i větší výdělky všem zúčastněným. V České republice začalo Spotify a ostatní velké služby později, a tak si ještě dva až tři roky budeme muset počkat na opravdu masivní rozšíření v řadu kolem milionu platících uživatelů. Stejně dlouho budou muset ještě počkat i čeští hudební umělci na okamžik, kdy začnou dostávat viditelnou kompenzaci za své nahrávky," uvedl Filip.

Loni měly streamovací firmy ve světě 176 milionů předplatitelů a svůj podíl na příjmech sektoru zvýšily na 38 procent z 29 procent v předcházejícím roce. Prodej fyzických nosičů loni klesl o pět procent a prodej prostřednictvím stahování o 20 procent. Nejžádanějším hudebníkem se loni stal Ed Sheeran, který 7. a 8. července zahraje dvakrát v Praze. Jeho singl Shape of You je nejčastěji streamovanou skladbou na Spotify.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

VMware koupí Pivotal Software a Carbon Black za téměř 5 miliard dolarů

ČTK , 23. August 2019 10:05

Kontrolním akcionářem VMware i Pivotal Software je Dell. ...

Více 0 komentářů

Ostravský startup vyvíjí virtuální realitu pro výrobní firmy

ČTK , 23. August 2019 10:04

Produkty firmy už používají například společnosti Continental nebo Tieto. ...

Více 0 komentářů

Regulátoři EU zkoumají plány Facebooku na digitální měnu

ČTK , 23. August 2019 08:00

Facebook ujišťuje, že nebude mít přístup k údajům o transakcích s novou měnou....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Nad rámec rozpočtů půjde na digitalizaci příští rok 492 mil. Kč

ČTK , 22. August 2019 10:00

Do roku 2021 má plně fungoval portál občana, tak, aby lidé s novými občanskými průkazy mohli řešit v...

Více 0 komentářů

Amazon pokračuje v náboru pro centrum v Dobrovízi, zvyšuje mzdy

ČTK , 22. August 2019 09:00

Amazon nyní nabírá pracovníky pro distribuční centrum, a to i na kvalifikované pozice....

Více 0 komentářů

Alibaba odkládá vstup na burzu v Hongkongu

ČTK , 22. August 2019 08:00

Odklad vstupu Alibaby na burzu v Hongkongu je pro tamní akciový trh velkým problémem....

Více 0 komentářů

Nový Acronis True Image 2020: automatizace zálohování dle pravidla “3-2-1”

Pavel Houser , 21. August 2019 12:45

Acronis True Image 2020 kombinuje tradiční ochranu dat a kybernetickou bezpečnost do jednoho řešení....

Více 0 komentářů