Světová banka zamítla žádost Salvadoru o pomoc se zaváděním bitcoinu

Prezident Nayib Bukele zavedení bitcoinu zdůvodňuje tím, že se tak občanům Salvadoru žijícím v zahraničí usnadní převody peněz do vlasti.

Světová banka (SB) ve středu zamítla žádost Salvadoru, který od ní žádal pomoc se zaváděním bitcoinu jako oficiálního platidla. Zdůvodnila to nízkou transparentností kolem této kryptoměny a nepříznivými dopady na životní prostředí. Středoamerická země, která se jako první na světě rozhodla přijmout nejznámější a nejstarší kryptoměnu jako oficiální platební prostředek vedle amerického dolaru, předtím Světovou banku požádala o technickou podporu při zavádění. Informuje o tom agentura Reuters.

„Zavázali jsme se pomáhat Salvadoru mnoha způsoby, včetně transparentnosti měny a regulačních procesů,“ napsal mluvčí Světové banky v e-mailu. „Vláda nás sice požádala o pomoc s bitcoinem, ale to není něco, co může Světová banka vzhledem k jeho nedostatkům v oblasti životního prostředí a transparentnosti podpořit,“ dodal.

O tom, že se Salvador na SB kvůli bitcoinu obrátil, informoval ve středu salvadorský ministr financí Alejandro Zelaya. Uvedl také, že jeho země vede jednání s Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Tato instituce, s níž země vyjednává o velké půjčce, podle něj není proti zavedení bitcoinu a jednání s ní jsou podle ministra úspěšná. MMF ale minulý týden uvedl, že přijetí bitcoinu by s sebou neslo „makroekonomické, finanční a právní problémy“.

Salvador se před 20 lety vlastní měny vzdal a od té doby používá americký dolar. Prezident Nayib Bukele zavedení bitcoinu zdůvodňuje tím, že se tak občanům Salvadoru žijícím v zahraničí usnadní převody peněz do vlasti.

„Osobně si zatím nemyslím, že by měl bitcoin mít roli oficiálního platidla v některé zemi, vzhledem k jeho vysoké volatilitě a ovlivnitelnosti kurzu. Nicméně kurz tohoto digitálního zlata to – bez ohledu na výsledek jednání – dlouhodobě nijak zásadně neovlivní,“ řekl ČTK ředitel obchodní společnosti Bit.plus Martin Stránský. Bitcoin se dnes obchoduje bez větších výkyvů kolem 38.800 dolarů, což je zhruba 830.000 Kč. V květnu se ocitl na maximu blízko 65.000 dolarů, v květnu ale skoro o 50 procent klesl.

Exit mobile version