Systémy pro výplatu dávek bude zatím dál provozovat OKsystem

Nový systém pro vyplácení dávek ministerstvo nemá ani po dvou tendrech. Případ znovu řeší antimonopolní úřad.

Informační systémy pro vyplácení dávek a agendu zaměstnanosti bude dál provozovat společnost OKsystem. Ministerstvo práce ji vybralo bez soutěže přímo a uzavřelo s ní smlouvu na dočasné poskytování služeb. Vyplývá to ze smlouvy v registru. Podle ní by po sečtení částek z příloh mohl resort platit měsíčně paušál až 63,5 milionu korun s DPH. Ministerstvo ČTK dodatečně sdělilo, že se částky ze smlouvy sčítat nedají a měsíční paušál bude nejvýš 42,1 milionu korun s DPH. Resort původně plánoval za provoz na tři roky utratit 600 milionů korun bez DPH. Tato suma byla podle kritiků vysoká.

Systémy resortu práce zajišťuje od roku 1993 společnost OKsystem. Od roku 2017 mělo mít ministerstvo podle plánů systémy nové, dosud je ale nemá. Smlouvu s OKsystemem tak několikrát prodlužovalo. Roční prodloužení stálo zhruba půl miliardy korun. Protahovaný kontrakt měl trvat nejvýš do dneška. Novou smlouvu na dočasný provoz zástupci resortu a firmy uzavřeli podle registru před dvěma dny.

Nový systém pro vyplácení dávek ministerstvo nemá ani po dvou tendrech. Případ znovu řeší antimonopolní úřad. Potíže provázejí i přípravu systému pro agendu zaměstnanosti. Vedení resortu se v létě 2019 rozhodlo, že najde provozovatele nynějších aplikací na další tři roky v soutěži. Zakázku vypsalo ale až loni v září a termín přihlášek postupně odsunulo na 8. ledna. Dostalo dvě nabídky. O deset dnů později uzavřelo smlouvu s advokátní kanceláří kvůli přípravě jednacího řízení bez uveřejnění (JŘBU), v němž oslovilo přímo OKsystem.

Podle smlouvy ministerstvo muselo přímým oslovením firmy řešit „krajně naléhavou situaci“, kdy se blížil konec smlouvy a vyplácení dávek mohlo být v ohrožení. „Za dané situace není objednateli (ministerstvu) schopen kvalifikovanou podporu provozu OKaplikací poskytnout nikdo jiný než poskytovatel (OKsystem) na základě jednacího řízení bez uveřejnění,“ stojí ve smlouvě.

Podle ní ministerstvo ale od jiného dodavatele dostalo proti JŘBU námitku. Tu sice odmítlo, ale smlouvu s OKsystemem by podle zákona nemohlo uzavřít. V pondělí 22. února pak vyhlásilo nové JŘBU na „Dočasné zajištění podpory OKaplikací“. Kontrakt s OKsystemem podepsalo ještě týž den.

Registr u smlouvy uvádí cenu 105 milionů korun bez DPH. V příloze smlouvy z tabulky po sečtení vychází za služby podpory provozu systémů zaměstnanosti, sociálních dávek a podpůrných systémů 52,48 milionu korun bez DPH. S daní částka činí 63,5 milionu. Za provoz je z toho 42,08 milionu a za archivní provoz 21,42 milionu. „Tyto dvě úhrady však nemohou být za žádných okolností realizovány souběžně. Buď se hradí provoz systému, anebo v případě, že systém přejde do archivního režimu, archivní provoz systému. Správná částka za měsíční provoz systému je tedy 42,1 milionu korun včetně DPH,“ sdělil dnes odpoledne ČTK mluvčí ministerstva Vladimír Dostálek.

Podle smlouvy by spolupráce měla trvat do doby, než rozhodne antimonopolní úřad a bude možné podepsat smlouvu z dřívějšího tendru, nebo se vyřeší námitky z posledního řízení. Záležet bude na tom, který případ skončí dřív.

Ministerstvo dlouhodobě sklízí kritiku za stav informačních systémů a závislost na jediném dodavateli. Naposledy protikorupční organizace Transparency International (TI) v dopise upozorňovala vládu na to, že resort jedná nehospodárně a do situace se dostal vlastní vinou. Podle TI by kabinet měl zajištění systémů pečlivě projednat. Podle dalších kritiků krátké lhůty loňské soutěže naznačovaly, s kým by ministerstvo mohlo smlouvu podepsat. Také Piráti loni v létě uvedli, že je zakázka pro společnost OKsystem na další tři roky a za 600 milionů je předražená. Politický náměstek ministryně práce Robin Povšík (ČSSD) sněmovnímu sociálnímu výboru loni řekl, že zakázku ministerský tým připravoval rok a za průtahy může covidová epidemie.

Exit mobile version