Tendr na systém pro výplatu dávek vyhrála DXC Technology

ČTK , 01. únor 2019 11:00 0 komentářů

DXC Technology nabídla výrazně nižší cenu než OKsystem, který zajišťuje informační systémy pro agendu dávek či zaměstnanosti od roku 1993.

Tendr na systém pro výplatu sociálních dávek vyhrála firma DXC Technology s cenou 269 milionů korun. Uvedly to servery E15.cz a Ekonomický deník na základě informací ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a vítězné firmy. Stávající provozovatel systému OKsystem chtěl podle médií několikanásobně více - 824 milionů. Nový systém by měl začít fungovat od konce roku 2020. Za vysoké náklady na IT systémy kritizoval MPSV nedávno Nejvyšší kontrolní úřad.

"Ano, byli jsme informováni o tom, že nás MPSV vybralo v této zakázce," řekl Ekonomickému deníku ředitel DXC Technology Bedřich Max Luft. MPSV sdělilo serveru E15.cz, že v pondělí zaslalo výsledek tendru na jednotný informační systém účastníkům řízení. Ti pak mají lhůtu 15 dní na podání případných námitek.

DXC Technology nabídla podle médií výrazně nižší cenu než OKsystem, který zajišťuje informační systémy pro agendu dávek či zaměstnanosti od roku 1993. Ředitel OKsystem Vítězslav Ciml řekl již dříve Ekonomickému deníku, že jeho firma podala vysokou nabídku, protože ministerstvo v soutěži změnilo podmínky, za jakých může být smlouva vypovězena, a další podstatné detaily. Šéfka tiskového oddělení MPSV Barbara Hanousek Eckhardová řekla E15.cz, že cena nebyla jediným kritériem. "Hlavní prioritou je, že nebude jakkoli ohroženo vyplácení dávek, což ministerstvo považuje za zcela zásadní," uvedla.

Vítězná DXC Technology by výplatu dávek měla zajišťovat nejpozději od konce listopadu 2020, píše E15.cz. Mezitím má její systém obstarávat výplatu nepojistných dávek, například podpory v hmotné nouzi.

O vytvoření nového jednotného informačního systému rozhodlo MPSV již v roce 2014. Cílem bylo mimo jiné zbavit se závislosti na jediném dodavateli. Projekt měl stát zhruba 1,5 miliardy korun. Přípravy od počátku nabraly zpoždění. Smlouva s OKsystemem se kvůli tomu opakovaně prodlužovala prostřednictvím opcí, naposledy loni v listopadu.

Informační systémy MPSV jsou dlouhodobě terčem kritiky. Letos v lednu sdělil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), že MPSV selhalo při budování systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou kázeň za 737 milionů korun. NKÚ kvůli tomu podal dvě trestní oznámení. Úřad prověřoval využití asi 900 milionů ze 3,7 miliardy, které MPSV od roku 2013 do předloňska na technologie vydalo.

MPSV pod vedením někdejšího ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) se už v roce 2012 rozhodlo dodavatele systému vyměnit. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale po dvou letech zakázal úřadům práce používat nové aplikace kvůli pochybení při výběru dodavatele. Úředníci se tak vrátili k OKsystemu.

V souvislosti se zakázkami na systémy MPSV byli také odsouzeni někdejší představitelé ministerstva. MPSV se v roce 2011 domluvilo na zajištění systémů bez výběrového řízení s jiným dodavatelem, společností Fujitsu Technology Solutions. Firma OKsystem v tom viděla rozpor se zákonem, a obrátila se na antimonopolní úřad. Bývalý šéf IT odboru MPSV Milan Hojer a někdejší první náměstek MPSC Vladimír Šiška pak podle soudů nabízeli OKsystemu získání jiné zakázky v hodnotě nejméně 100 milionů, pokud firma námitku stáhne.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Brexit a osobní data

Tomáš Jirásko , 17. únor 2019 06:30
Tomáš Jirásko

Blíží se Brexit přináší společnostem řadu komplikací a nejasností ohledně budoucnosti. Ať již dojde ...

VíceRSS 

Zprávičky

MPSV dostalo námitku proti výběru dodavatele systému dávek

ČTK , 15. únor 2019 16:11

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu resort při budování systémů selhal a porušil rozpočtovou kázeň za...

Více 0 komentářů

Spor o cenu za akcie Telecomu se vrací k Vrchnímu soudu v Praze

ČTK , 15. únor 2019 10:05

Telefónica získala v roce 2005 majoritu v Českém Telecomu a zbývajícím akcionářům učinila časově ome...

Více 0 komentářů

NÚKIB nezměnil názor, technologie Huawei stále považuje za riziko

ČTK , 15. únor 2019 08:00

Na základě varování NÚKIB Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z tendru za půl miliardy ko...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Red Hat rozšiřuje možnosti řízení a automatizace infrastruktury datových center

Pavel Houser , 14. únor 2019 14:47

Red Hat CloudForms představuje lokální komponentu portfolia Red Hat pro správu hybridního cloudu....

Více 0 komentářů

Vydavatelé dohodu o copyrightu vítají, on-line firmy ji kritizují

ČTK , 14. únor 2019 11:09

Asociace internetových a počítačových firem CCIA uvedla, že domluvená podoba směrnice je promarněnou...

Více 0 komentářů

Státy a EP se shodly na podobě směrnice o digitálním copyrightu

ČTK , 14. únor 2019 09:00

Nadále bude možné šířit chráněná díla za účelem citací, kritiky, karikatury či parodie....

Více 0 komentářů

Tvůrce nejúspěšnější české hry Kingdom Come mění majitele

ČTK , 14. únor 2019 08:00

Koch Media má za Warhorse Studios zaplatit 42,8 milionu eur, tedy asi 1,1 miliardy Kč....

Více 0 komentářů