Ultračistý provoz za 400 milionů korun, který umožní zvýšit výrobu špičkových detektorů pro polovodičový průmysl, dokončil výrobce elektroniky CRYTUR v Turnově na Semilsku. Na rozšíření výroby získala firma před dvěma lety státní investiční pobídku 240 milionů korun. Investice je v polovině, řekl dnes ČTK jednatel společnosti Jindřich Houžvička, který je podnikatelem Libereckého kraje roku 2023.
Nový čistý provoz umožní rozšířit výrobu detektorů používaných ke kontrole při výrobě výkonných čipů. „Crytur dnes dodává detektory všem výrobcům těchto zařízení na světě. Ale my chceme jít dál, nechceme dodávat jenom ten detektor, ale chceme dodávat k tomu velmi přesnou mechaniku, kde se bavíme o přesnostech i pod mikron,“ doplnil Houžvička. Očekává, že potřeba poroste zejména v souvislosti s tím, jak bude stoupat výroba nejnáročnějších aplikací pro umělou inteligenci.
Zatímco u běžných čipů používaných třeba v automobilech stačí podle Houžvičky ke kontrole optika, detektory pro vysoce výkonné čipy musí být sofistikovanější. „Ty čipy, ty tranzistory jsou ve velikostech nanometrů. A vy se potřebujete podívat tím detektorem na to, jestli tam je nebo není defekt. Takže když to porovnáte, co ten detektor musí umět, tak musí během několika vteřin být schopen najít mravence v Praze,“ popsal schopnosti špičkových detektorů Houžvička.
Crytur je výrobcem elektroniky, syntetických monokrystalů a laserových technologií, do roku 2028 se chystá investovat do rozšíření výroby zhruba 800 milionů korun a zaměstnat kolem 180 nových pracovníků. „Nový provoz umožní během čtyř let výrobu zdvojnásobit,“ řekl Houžvička. Do samotné stavby jde přitom podle něj jen malá část peněz, klíčové jsou moderní technologie. Jen vzduchotechnika, která zajišťuje čistotu nového provozu, stála podle něj kolem 50 milionů korun.
Firma aktuálně zaměstnává 440 lidí, pro nový provoz už přijala 20 nových zaměstnanců a dalších 20 by chtěla nabrat letos. Zájem má Crytur zejména o strojaře pro obsluhu CNC strojů, dohromady jich bude potřebovat kolem 80. „Je to práce, která je extrémně přesná,“ poznamenal Houžvička. Přestože turnovský podnik nabízí nadprůměrné platy a jako zaměstnavatel má v regionu velmi dobrou pověst, není podle něj jednoduché lidi do dvousměnného provozu nabrat.
Crytur je firmou roku 2023, je optoelektronickým výrobcem s unikátním vlastním materiálem – monokrystaly, který je jádrem větších přístrojových sestav pro polovodiče, medicínu, vědu a další technologie. Firma dodává do celého světa, 15 až 18 procent produkce míří do USA. „Klíčovou položkou našeho vývozu do USA bude kontrakt na jádro detektoru v zařízení Electron Ion Collider, což je severoamerická varianta výzkumného centra CERN v Ženevě,“ řekl Houžvička. Tato zakázka bude osvobozena od cla.