Tuzemské firmy prý přicházejí kvůli pirátským aktivitám konkurentů ročně o 7 miliard

Karel Michal , 25. listopad 2011 19:20 9 komentářů
Rubriky: České IT, Byznys

Na výrobu se orientující společnosti ze střední a východní Evropy, které pro podnikání využívají pouze legální software, čelí značnému konkurenčnímu tlaku. Konkurenti užívající pirátský software údajně tyto firmy ročně připraví o minimálně 7 miliard korun.

To prý alespoň vyplývá ze studie mezi 17 zeměmi ze střední a východní Evropy, Latinské Ameriky a Asie, kterou zorganizovala společnost Microsoft ve snaze vyčíslit dopady pirátství. Částka představuje hodnotu softwaru, kterou by nepoctivé výrobní firmy musely investovat do softwarových licencí. Tím, jak by situace vypadala, pokud by firmy běžely na open source, studie zjevně příliš nepočítá.

Vedle finanční a trestněprávních postihů jsou u využívání nelegálního softwaru i značná bezpečnostní rizika.

"Například podle studie společnosti Harrison Group je u firem používajících nelegální software o 73 procent vyšší riziko ztráty nebo zničení citlivých dat a o 43 procent vyšší riziko kritického výpadku infrastruktury trvajícího déle než 24 hodin," varuje Microsoft.

„Paradoxně i společnosti, které nakupují legální software, tomuto majetku mnohdy nevěnují dostatek pozornosti. Využívají ho neefektivně či dokonce pořizují další licence zbytečně, aniž by si nejdříve zmapovaly aktuální situaci ve firmě a znaly alespoň v základních obrysech vytíženost svých zaměstnanců a jejich pracovních prostředků, tedy počítačů a software. Přitom se dnes nejedná o nic složitého ani drahého. Kvalitní auditní nástroje jsou dostupné stejně jako antiviry a pomohou ušetřit firmě značné finanční prostředky,“ říká Robert Kleiner, člen představenstva AuditPro.

Pirátství má mít také špatný vliv ekonomiku jako celek. Mezinárodní obchodní komora (ICC) ve své studii vyčíslila negativní ekonomické a sociální dopady pirátství a plagiátorství na 1,7 bilionu amerických dolarů do roku 2015 a 2,5 milionu pracovních míst, která jsou ohrožena piráty každý rok. Podobné závěry vyplývají také ze studie analytické společnosti IDC: „Pokud by se celosvětová míra pirátství během následujících pěti let snížila o 10 procentních bodů, přineslo by to pracovnímu trhu více než 500 tisíc nových pracovních míst v oblasti technologií, nárůst ekonomiky o 142 miliard dolarů a pro státy navýšení daňových příjmů o 32 miliard dolarů,“ doplňuje Zuzana Predigerová.

Jaký vliv má pirátství na konkurenční prostředí výrobních firem v Česku, se pokusila zmapovat poněkud kontroverzní protipirátská organizace BSA. Podle jejích odhadů jde průměrná roční ztráta tuzemských poctivých výrobních firem do stovek milionů: „Představuje odhadem zhruba 500 milionů korun. Za tyto peníze by bylo možné jen v sektoru výroby vytvořit více než 2000 pracovních míst,“ prohlašuje Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA. Celková hodnota pirátského softwaru v České republice podle něj představuje 3,7 miliardy korun.

Pirátství jako nekalá konkurenční výhoda trápí v Česku nejen výrobní, ale i konstrukční firmy, návrhářské a designové ateliéry či grafická a DTP studia. „Ročně získáváme stovky podnětů k prošetření nekalé konkurence. Meziročně roste počet oznámení o 10 procent. Získáváme je od firem, které software poctivě kupují a pirátské praktiky konkurence je značně poškozují,“ prohlašuje dále Hlaváč.


Komentáře

Pavel Šimerda (pavlix) #1
Pavel Šimerda (pavlix) 25. listopad 2011 20:01

A že těch námořních společností máme :).

Mě spíš přijde, že daleko víc tuzemské firmy tratí na takzvaných „antipirátských“ aktivitách, kdy protipirátská organizace napáchá škody a pak je odmítá platit.

Franta #2
Franta 25. listopad 2011 22:19

Prosím pěkně, jaké má ta slavná BSA u nás IČ? Nebo pořád ještě nemají organizaci tady v ČR? A je to jen banda trotlů kdesi v zahraničí? Bojí se, že se s nimi bude zase někdo soudit a oni prohrají? Divím se, že je ještě někdo bere vážně a píše o nich.

ET #3
ET 26. listopad 2011 13:33

7 sedm miliard ?

Michal #4
Michal 26. listopad 2011 14:20

> "U firem používajících nelegální software [je] o 73 procent vyšší riziko ztráty nebo zničení citlivých dat a o 43 procent vyšší riziko kritického výpadku infrastruktury trvajícího déle než 24 hodin," varuje Microsoft.

To jako licenční štítek tohle všechno srovná, jo? :-D

František Kučera #5
František Kučera 26. listopad 2011 14:24

Předpokládejme, že má Microsoft pravdu. Doporučuji používat legální GNU/Linux a svobodný software ;-)

Stanislav #6
Stanislav 27. listopad 2011 13:53

Mno, ono jde asi o to, že nelegální software může být i originílní instalačka a k ní keygen s malware uvnitř. Už bylo nespočetně případů, že byl takovýto "Pomocný nástroj" lumpárnou nejen proti tvůrci aplikace, ale i proti uživateli aplikace, který očekával že keygen splní jen ten jeden úkol.

klacek #7
klacek 27. listopad 2011 14:32

Je to hovadina
POkud ušetřím 7mld kč na jedné straně, tak je musím utratit jinde. Tzn., že prac.místa vzniknou jinde. Pravděpodobně to budou hospodští barmani, nebo servírky, či obsluha turismu. Nebudou to ale programátoři....
To co stát nevybere na daních navíc, tak zase nerozdá na sociálkách. Tzn, že ti co soft ukradli, ušetřili za něj, ale nedostanou vyšší socku. V ekonomice jsou jen jedny peníze, záleží, jak se rozdělí. Do hrobu si je nikdo neveme, tzn., že dříve nebo později se utratí

Firma která ušetřila za soft sice nepřinese peníze výzkumu nového softu, ale zase ušetřené peníze může investovat do svého rozvoje a tudiž je investice do zvýšení produktivity pořád zajištěna.

Svým příspěvkem neobhajuju pirátství. Jen chci poukázat, že ty počty v článku jsou účelové a nesmyslné. Sám mám XP origo a jinak Linucha....
Zdárek

František Kučera #9
František Kučera 27. listopad 2011 18:14

Ano, výpočty jsou účelové (stačí se podívat, jaká sebranka je šíří – jednou dokonce strašili s tím, o kolik peněz přichází stát…). Jen k tomu doplním:

1) Pirátství je nefér – dvě firmy dělají totéž, jedna krade SW, druhá ne – ten poctivý na to doplácí, protože má vyšší náklady.

2) Stát o nic nepřichází, naopak na pirátství spíš vydělává. Kradený SW totiž většinou pochází ze zahraničí (Microsoft, Adobe, Autodesk atd.) a peníze vyhozené za licence tady v ČR nezůstanou. Firma, která krade SW, má nižší náklady – to znamená, že buď zaplatí vyšší daně (má vyšší zisk), nebo ty peníze někam investuje/utratí (koupí si auto, najme víc lidí atd.), tudíž stát vybere daně zase od toho, od koho ta firma nakoupila.

3) Svobodný software je opět výhodný pro stát – zde se totiž neplatí licenční poplatky (které by z velké části odešly do zahraničí), ale platí se za služby – a ty služby většinou poskytují místní firmy, které zde platí daně.

P.S. nehájím pirátství, to je zlo, správné je používat legální software, nejlépe ten svobodný/otevřený. Ale musím se ohradit proti těm lžím, které se tu spolky typu BSA periodicky snaží šířit.

Standa #8
Standa 27. listopad 2011 14:34

Pirátství jako nekalá konkurenční výhoda trápí v Česku nejen výrobní, ale i konstrukční firmy, návrhářské a designové ateliéry či grafická a DTP studia

jasně a elektrikáře štve, že si lidi domu pozvou cizince s konkurenční výhodou - ten má zas nižší náklady, protože si nedoplňuje vzdělání, neplatí za zkoušky z 50 atd...

servisům zase konkurují lidi co montují místo nových náhradních dílů díly z vrakovišť...

Další staví dálnice z odpadků...

(To by bylo na celý článek a vadí mi to všude)

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

50 let Intelu

ČTK , 16. červenec 2018 09:06

Intel nejprve produkoval paměti typu RAM, ale na počátku sedmdesátých let se firma rozhodla rozšířit...

Více 0 komentářů

USA zrušily zákaz dodávek amerického zboží čínské ZTE

ČTK , 14. červenec 2018 08:00

Firma již v rámci urovnání sporu s americkou vládou souhlasila, že zaplatí pokutu miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

Trh PC ve 2. čtvrtletí rostl, tvrdí Gartner i IDC

ČTK , 13. červenec 2018 16:35

Růst odbytu táhla zejména poptávka firemního segmentu podpořená operačním systémem Windows 10....

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Polovina kryptoměnových firem zanikne během čtyř měsíců od ICO

ČTK , 13. červenec 2018 10:09

Nejlepší strategií je prý mince v primární nabídce koupit a hned první den obchodů na otevřeném trhu...

Více 0 komentářů

Americká vláda se odvolává proti fúzi AT&T a Time Warner

ČTK , 13. červenec 2018 10:07

Ministerstvo se odvolalo proti červnovému rozhodnutí soudu, který spojení posvětil přes dřívější nám...

Více 0 komentářů

Německý soud: Rodiče mají mít přístup k facebooku mrtvé dcery

ČTK , 13. červenec 2018 09:00

Facebook nechtěl obsah účtu dívky otevřít, protože i její přátelé údajně spoléhali na to, že jejich ...

Více 1 komentářů

Broadcom koupí za 18,9 miliard dolarů CA Technologies

ČTK , 12. červenec 2018 13:01

Akvizice jsou důležité pro expanzi Broadcomu. Výběr firmy CA je však pro analytiky překvapením....

Více 0 komentářů