V Česku vzrostlo šíření malwaru pro krádeže hesel a kryptoměn

Podle zprávy o hrozbách za 4. čtvrtletí 2022, kterou vypracovali výzkumníci z oddělení Avast Threat Labs společnosti Gen, byl v Česku zaznamenán 1200% nárůst malwaru pro krádež informací Arkei. Tento malware který krade hesla a data z automaticky vyplňovaných formulářů v prohlížeči. Celosvětově pak o 57 % vzrostl počet lidí a firem chráněných před kmenem malwaru AgentTesla, který se často šíří prostřednictvím phishingových e-mailů s cílem ukrást přihlašovací údaje, a o 37 % se zvýšil počet případů nákazy malwarem RedLine stealer. Ten se obvykle šíří v nelegálních kopiích her a programů, a následně získává soukromé informace z prohlížečů a kryptoměnových peněženek uživatelů.
V Česku se během posledního kvartálu loňského roku zvýšily také detekce trojanu LimeRAT, a to o 192 %. LimeRAT je trojský kůň se vzdáleným přístupem, který dokáže krást hesla a kryptoměny, umí řídit DDoS útoky a instalovat do počítače oběti ransomware.
Botnet Emotet, rovněž distributor malwaru s širokou škálou schopností krást informace a dál šířit viry, za poslední měsíce vylepšil svou techniku, s jejíž pomocí je schopen se vyhnout antivirům a následnému odhalení. Používá k tomu časovače, které mu umožňují postupně pokračovat v šíření škodlivých souborů. Novinek se dočkal také botnet pro krádež informací Qakbot, který začal používat techniku tzv. „pašování v HTML“ k ukrytí zašifrovaného škodlivého kódu v příloze e-mailu. Při těchto útocích kyberzločinci zneužívají například obrázky ve formátu SVG, do nichž skryjí škodlivé soubory a kódy k jejich opětovné integraci.

Exit mobile version