• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

IBM Watson Solution Market

Richard Jan Voigts
19. 9. 2017
| Články

IBM Watson Solution Market se konal 14. září v ParkHotelu Praha jako veletrh řešení počítačové analytiky, tvorby a využití chatbotů a virtuálních agentů, internetu věcí, bezpečnosti a marketingových řešení.
V úvodu vystoupil Václav Provazník, IBM Global Services Central Leader, a nastínil pět oblastí, které nás s největší pravděpodobností v příštích pěti letech ovlivní a pomohou nám změnit svět.

Počítačové 5in5 v různých oblastech života lidí

Zpracování textu a řeči vs. zdravotnictví

První z těchto oblastí je zpracování textu a řeči. Soubor kognitivních řešení pod jedním kloboukem IBM Watson už rozumí i česky (od 1. července 2017), což zatím žádné komplexní řešení tohoto typu neumí a pro IBM u nás znamená „sweet point“. Kognitivní analýza textu a řeči je dobře využitelná ve zdravotnictví. Vzrůstá totiž počet psychiatrických chorob a na jejich léčbu se má do pěti let vydat více peněz než na léčbu typických civilizačních chorob (hypertenze a další kardiovaskulární choroby atd.). Lékaři proto hledají i s pomocí IBM Watson, jak léčit mentální choroby s pomocí kognitivních metod.

Druhou oblastí je hypervidění (angl. hypervize). Jde o využití technologií, které známe, ale ještě nejsou příliš využívány, jako například rozšířená realita, speciální brýle apod. Pomáhají lidskému oku, které vnímá jen 0,1 % elektromagnetického spektra, lépe zachytit a zpracovat v reálném čase ty jeho složky, které nejsou okem viditelné a vytáhnout z něj zajímavé prvky. Například jde o vidění v mlze, skrz ni, vidět „skrz“ pevné předměty atd. Hypervidění je využitelné například od řízení auta přes zdravotnictví a výživu až po herní průmysl.

Za třetí jsou to tzv. mikroskopy, které na rozdíl od mikroskopů umožňují nadhled a vidět mezi jednotlivými prvky celku vazby. Jednoduše řečeno vidět místo stromů les, nebo místo domů vidět město. Jde opět o prohledávání souboru prvků a jejich vyhodnocování, tentokrát jde o prohledávání dat v času a prostoru.

Zdraví a nanobiosenzory jsou čtvrtou oblastí, která pravděpodobně v příštích pěti letech ovlivní náš život. Jsou jakýmisi „laboratořemi na čipu“, které budou sloužit jako „nanolékaři“. Jde o detektory pro sledování nemocí (jejich stopování) v nanoměřítku. Umožní včasnou neinvazivní detekci nemocí a kompletní pohled na zdraví. Využití najdou například pro snadnou analýzu tekutin pro zjištění, že přecházet „rozjetou“ chřipku už skutečně nelze.

Senzory znečištění jsou pátou oblastí. Smartsenzory budou schopny detekovat znečištění prostředí „rychlostí světla“. Využití najdou třeba pro zjištění zbytkového CO2. IBM vyvíjí technologie pro detekci úniků metanu i jiných plynů, pylů a dalších alergenů a částic pro předcházení problémům spojených se znečištěním.

Chatboty a IBM

Jan Macek, Watson Prague R&D Lab a Barbora Kopecká, Watson iLab seznámili s chatboty. Definitoricky jde o počítačové programy, které účelně a empaticky komunikují v přirozeném jazyce podobně jako lidský operátor či expert. Interakce s operátorem probíhá na chatovací platformě, jakou může být Facebook, Skype apod.

Chatboty mají velký potenciál, protože umožňují levnější interakci jednoho na jednoho. Náklady na interakci s člověkem přes chatbot byla vyčíslena na dolar, interakce přes telefonního operátora na pět až 15 dolarů. Chatovací aplikace dnes už využívá více než čtyři miliardy lidí a 75 % uživatelů služeb se s nimi setkalo.

Kde využít chatbot:

• Velké množství opakujících se dotazů

• Poskytování informací rychle a dostupně

• Provedení zákazníky obchodním procesem

• Poskytování kontextové nápovědy

• Online podpora 24×7

Takový chatbot lze sestrojit s pomocí Watson Conversation Service a IBM interně takový chatbot využívá v oblasti řízení lidských zdrojů, například když zaměstnanec nárokuje nový telefon. Další z chatbotů (HobbyBot) vznikl pro jeden obchodní řetězec s kutilskými potřebami („do it yourself“) pro návod, jak postavit budku pro ptáky. Naprostým neumětelům, pro něž je i to příliš složité, chatbot nabídne budku už hotovou.

Deep learning

Za jednoduchostí sestrojení chatbota ve Watson Conversation Service se však opět skrývá velmi složitá technologie, a sice „deep learning“ (český překlad neexistuje). Vyřešit odpověď na větu „Nemůžu se přihlásit do našeho účetního systému, sakra!“ může být právě čeština ve WCS, která je dostupná v cloudu IBM Bluemix, která podporuje i český formát datumu, času, měny apod. Chatboty a jejich využití (následně prezentoval Jan Valdman, IBM Champion, ze společnosti Whitesoft, která se v oblasti komunikace věnuje také podnikovým sociálním sítím. Zdůraznil technologický pokrok, jaký se v této oblasti udál, větou „Robota naprogramovat, nebo naučit?“ Firma Whitesoft totiž vytvořila naprogramováním jednoho z prvních chatbotů pro komunikační software IBM Sametime (rozšíření Lotus Notes). „Dnes je snaha o využití kognitivních funkcí IBM Watson, které umožňuje automatické tagování (označování) obsahu, automatické doplňování popisků či doručování obsahu. Využívají je digitální asistenti pro zpracování e-mailů, organizaci kalendáře, účasti na schůzkách, vyhledávání a sumarizaci důležitých informací do jednoho určeného souboru atd. Jan Valdman zakončil prohlášením: „Budoucnost spolupráce je kognitivní!“ a sdělil, že příklad chatbota lze najít na www.whitesoft.cz.

Analytika, deep learning a Watson Analytics

Jindřich Kasal, IBM Analytics, seznámil se základními principy počítačové analýzy a nástroji.

V analytice existují (zatím) tři kategorie:

• Deskriptivní: popis, co se stalo – například jak jedu autem rychle

• Prediktivní: předvídání – jak daleko dojedu na zbytek v nádrži

• Preskriptivní: optimalizační úlohy – jaká je optimální trasa do cíle, nebo správná alokace zásob ve skladech, optimální využití strojového parku apod.

Watson Analytics pokrývá část počítačové analýzy a pro oblast zvanou deep learning má IBM platformu a novou službu Data Science Experience. „Přestože technologie rozpoznání obrazu, obličeje, udělaly velký skok, například iPhone X rozpozná obličej v desetině vteřiny, jsme stále ještě na začátku,“ sdělil Jindřich Kasal, avšak zároveň dodal: „IBM získala v této oblasti Red Dot Award 2017 – Winner Interface Design.

Business intelligence, tj. analytikou, datovými sklady, reportingem, plánovacími systémy a systémy pro lidské zdroje se zabývá Sophia Solutions, které patřila další přednáška, a sice na téma „Prediktivní model jako nástroj pro optimalizaci marketingové kampaně“.

Blockchain napříč odvětvími

IBM dále prezentovala blockchain, který je běžně uváděn jako „otevřená hlavní účetní kniha“, avšak může sloužit i jako otevřené „tržiště“. Například když některá z (do blockchainu) zapojených firem například vyrábí něco, co produkuje mezinárodně uznané škodliviny, podléhající emisním normám. Do blockchainu může jako do otevřené účetní knihy sypat data o jejich množství (objemu, hmotnosti…), a když po skončení výrobní dávky nevyčerpá jejich limit, může jiná firma s obdobnou výrobou produkující stejné emise automaticky na tomto „tržišti“ nevyčerpaný objem koupit.

Nebo když někdo koupí investiční diamant, je tento (označený leptem, hologramem) do blockchainu zaznamenán a při následném prodeji je právě díky blockchainu vysledovatelná jeho pravost. Byl-li by prodán na černém trhu, jeho cena by byla řádově nižší, a při opětovném prodeji se záznamem do blockchainu by se to ihned vědělo.

Obdobně je blockchain využitelný ve zdravotnictví při anamnézách. Jednak to sehraje významnou roli při ošetření člověka v bezvědomí, který o sobě nemůže dát nic vědět, jednak bude moci díky blockchainu sledovat dědičnost chorob v průběhu třeba sta let. Zápisy do blockchainu jsou totiž v podstatě v jednoduché textové podobě.

Digital Twin

Digitální dvojče je virtuální/digitální reprezentace fyzické entity systému. Zahrnuje propojené „věci“ vytvářející data v reálném čase. Ta jsou analyzována v cloudu a provázána s ostatními daty této věci náležící s kontextem, který se jí týká. Následně je prezentována lidem s různými rolemi, kteří díky tomu mohou na dálku porozumět stavu, historii, potřebám, a využít je pro potřeby své vlastní činnosti. Digital Twin se týká nabídky Watson IoT a jde o „sňatek“ fyzického a digitálního světa způsobem, který dává lidem novou úroveň vhledu do věcí, které se týkají jejich byznysu.

Digital Twin řeší problematiky:

• inženýrského návrhu – komplexní požadavky na produkt, rychlé vývojové cykly, přísné regulatorní požadavky, tj. dopad různých alternativ návrhu, simulace a testování

• výroby – zacházení s požadavky pro vyšší efektivitu, kvalitu a výstup, potřeba něco dělat podobně; porozumění, jak může mít změna projektu výrobního procesu dopad na cenu nebo harmonogram

• provoz a servis – zacházení s požadavky na chod podniku, bezpečnost práce, vyšší efektivitu

Tématu IoT a senzoriky v praxi se věnovala další z přednášek IBM.

Zorientujte se v prostoru

Startup Spaceti prezentoval svoje řešení reálné potřeby orientace lidí ve velkých budovách v případě nouzové situace a hledání nejbližšího únikového východu. Systém se skládá z meshových vysílačů v prostorách budovy, mobilní aplikace, a je řízen z cloudu IBM Bluemix.

Chytřejší komunikací se zákazníkem k pozici lídra

Zástupci IBM a Acomware nakonec předvedli konzultace a služby spojené se správou marketingových kampaní se zaměřením na výkon, digitální média, SEO i business analytiku, pro který používají nástroj IBM Marketing Cloud. Konkrétní příklad byl předveden na prodejci kojeneckého zboží Feedo.cz, kterému Acomware pomáhá s e-mailovou komunikací již několik let.

IBM Watson Solution Market byl určen zájemcům zajímajících se o různé oblasti pokročilé analytiky, kteří si mohli vybrat „svoji“ přednášku. Vedle přeplněného (což je největší reklama sama o sobě) přednáškového sálu byly stánky přednášejících firem, kde se mohli dozvědět více podrobností.

Rubriky: Akce a událostiByznysČeské ITCloudInternetPodnikový softwareTechnologieVývoj a HTML

Související příspěvky

Kryptoměny a jejich ekonomika
Zprávičky

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100 000 dolarů

9. 5. 2025
Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita
Články

Když umělá inteligence lže, jsou důvěra a ochranná opatření ještě důležitější

9. 5. 2025
Zprávičky

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

8. 5. 2025
Zprávičky

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení DSA (aktualizováno)

7. 5. 2025

Zprávičky

Kryptoměny a jejich ekonomika

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100 000 dolarů

ČTK
9. 5. 2025

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se včera poprvé od února vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

ČTK
8. 5. 2025

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zrušit omezení vývozu pokročilých počítačových polovodičů, které zavedl

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení DSA (aktualizováno)

ČTK
7. 5. 2025

Evropská komise (EK) se rozhodla zažalovat Českou republiku, Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko za

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

ČTK
7. 5. 2025

Antivirová společnost Gen Digital, která vznikla spojením české firmy Avast s americkou NortonLifeLock, ve

Prodej amerického komunikačního vybavení Česku se týká kryptografických zařízení

ČTK
7. 5. 2025

Prodej vojenského komunikačního vybavení České republice v hodnotě 181 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy

Německo postihl rozsáhlý výpadek komunikačního systému pro policii či hasiče

ČTK
6. 5. 2025

Německo dnes podle agentury DPA postihl rozsáhlý výpadek šifrovaného komunikačního systému využívaného policií, hasiči,

Novozélandský premiér navrhuje zákazat sociální média pro osoby mladší 16 let

ČTK
6. 5. 2025

Novozélandský premiér Christopher Luxon chce zakázat dětem mladším 16 let přístup na sociální sítě.

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

USA schválily možný prodej komunikačního vybavení České republice

ČTK
6. 5. 2025

Americké ministerstvo zahraničí schválilo možný prodej komunikačního vybavení a souvisejícího příslušenství České republice v

Tiskové zprávy

Partnerství společností Nutanix a Pure Storage přinese zákazníkům větší možnosti volby díky novému integrovanému řešení pro kritické pracovní úlohy

Speciální polep Ferrari pro Miami: technologie a design v podání HP

Nadace Mission 44 Lewise Hamiltona a HP podpoří dovednosti mladých v oblasti přírodních a technických věd

Během posledních 48 hodin zachytila VZP rozeslání až 100 tisíc podvodných e-mailů

S barefooty chce dobýt svět. Be Lenka proto nasazuje systém od SAP, který rok ladila s českým ACTUM Digital

Synology oznamuje DiskStation DS925+ a rozšiřující jednotku DX525

Zpráva dne

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Redakce
15. 4. 2025

Ať už máte PC se starším systémem Windows, nebo si stavíte PC podle vašich...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 13
Celý den

Cloud Computing Conference

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Adstock

DTMF

CallBack

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Sonda z dob studené války se vrací na Zemi
  • Astrofoto měsíce: Simeis 147- Spaghetti nebula
  • Minulost, budoucnost a směřování k rovnováze

RSS AbcLinuxu RSS

  • Visual Studio Code a VSCodium 1.100
  • Home Assistant 2025.5
  • OpenSearch 3.0

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.