Další vývoj sporu EU versus Microsoft: Na scénu vstupuje Google

David Budai, 26. únor 2009 06:20 14 komentářů
Rubriky: Právo, Internet

Pero
Internetový gigant Google se postavil na stranu Evropské komise ve sporu, ve kterém společnost Microsoft čelí obviněním, že integrací svého prohlížeče Internet Explorer do Windows zneužívá svého monopolního postavení a znemožňuje prosazení ostatních výrobců na trhu. Jde tak již o třetí společnost, která se aktivně zapojila do boje proti Microsoftu a chce si tak vymoci vyrovnání sil.

EU

Celý případ odstartoval v prosinci 2007, kdy norský výrobce internetového prohlížeče Opera podal k Evropské komisi stížnost, ve které Microsoft obviňuje, že zneužívá svého monopolního postavení a znemožňuje prosazení ostatních výrobců na trhu. Její součástí také bylo, že ve svých produktech nedodržuje zažité webové standardy. Před dvěma týdny se do sporu vložila a na stranu komise postavila také Mozilla, která stojí za vývojem prohlížeče Firefox. Podrobně jsme se celé záležitosti věnovali v nedávném článku.

Od středy má spor nový vývoj, vstoupila do něj totiž společnost Google. Ta v září minulého roku představila vlastní internetový prohlížeč Chrome, jehož podíl se pohybuje kolem jednoho procenta. Je tedy docela možné, že je za tímto krokem snaha o další rozšíření svého produktu mezi uživatele, což nepřímo potvrzuje také oficiální stanovisko společnosti.

„Trh s internetovými prohlížeči je stále velmi nekonkurenční, což brzdí vývoj inovací pro uživatele,“ napsal v příspěvku na blogu Sundar Pichai, viceprezident pro řízení produktů. Podle něj může Google významně přispět do probíhající debaty. Zároveň doufá, že jeho stanovisko bude pro komisi při rozhodování o potřebných opatřeních důležité. „Internet Explorer je úzce svázán s dominantním operačním systémem Microsoftu, což ostatní prohlížeče znevýhodňuje."

Jak významně Google do celého sporu zasáhne a zda se dočkáme zahrnutí prohlížečů třetích stran do výchozí instalace Windows, je nyní těžké odhadovat. Už v minulosti se přitom obě společnosti u soudu potkaly. V roce 2006 si Google u amerického ministerstva spravedlnosti i u Evropské unie stěžoval, že Microsoft v rámci prohlížeče Internet Explorer uživatelům podsouvá vlastní vyhledávací službu a tím jej v podstatě omezuje, ale neuspěl. Samotný Google přitom v současné době leží v žaludku americkému antimonopolního úřadu, zejména v souvislosti s internetovou reklamou, kde ovládá více než 50 procent trhu.

Přečtěte si také


Microsoft versus Evropská unie: Válka o Internet Explorer v plném proudu
Soud zamítl žalobu, podle které Google svými fotografiemi porušil soukromí


Komentáře

honzik #1
honzik 26. únor 2009 08:30

tak doufam ze potom google umozni na svoji reklamni plochu vstup aji microsoftu a jinym spolecnostm, protoze svym monopolem v oblasti reklamy brani konkurenci a to neni spravne

Martin #2
Martin 26. únor 2009 08:33

Že Google má tohle zapotřebí jsem opravdu netušil. Je vidět, že bezcharakternost je vlastní i této společnosti. Hodně mě tím zklamala.

Jak se může probůh účastnit této honby na čarodějnice, proč by nějaká instituce měla rozhodovat za zákazníky, proč by měla měnit jejich výběr. A proč by tahle komise měla někomu zakazovat něco vyrábět nebo vyrábět to způsobem jakým si přeje.

Nutí snad Microsoft někoho používat svoje produkty a zakazuje snad někomu dalšímu něco podobného vyrábět.

Je to celé k smíchu, no teda spíš k pláči, jak si tihle neúspěšní konkurenti Microsoftu stěžují u státních a nadstátních organizací, které v rámci vlastní propagandy: Ochráníme všechny za každou cenu před čímkoliv, jen když se tím zase o něco zvětší naše moc, naše velikost, prostředky které budeme moci rozhazovat a přibude další prostor ke korupci.

Kdo nedokáže přežít na trhu na základě dobrovolnosti (vztahu nabízím a někdo poptává a to celé bez pistole u hlavy ani jedné ze stran), v tomto případě tedy přesněji hrozby postihu ze strany státu (či nadstátu), když nebudu nabízet, co si stát přeje, tak ať jde někam. Je to prostě bezcharakterní šmejd a nakonec se podobné zásahy obrátí proti němu samotnému.

Dudo #3
Dudo 26. únor 2009 12:15

Jsem za Google. Jak vsichni vime, vse co tato firma vytvori je zadarmo. Dokonce ke vsem produktum su free zdrojove kody. Drzim palce vsem 3 firmam a doufam, ze pri instalaci Windows 7 si budu moct vybrat jak prohlizec tak prehravac. Osobne me IE obtezuje. Nepouzivam ho a nikdy nebudu. Stejne tak WMP a jine produkty od Microsoftu.

Martine....definuj bezcharakternost. Myslim, ze google se nepotrebuje presazovat. Taha za spravny konec lana..

Martin #9
Martin 26. únor 2009 14:53

To, jestli někdo poskytuje své produkty uživatelům zadarmo nebo nikoliv je v této otázce zcela irelevantní.

To, oč tu běží, je zachování svobod a práv nás všech ať už se jmenujeme Martin nebo „majitelé Microsoftu“.

Stejně jako tobě nikdo nepřikazuje používat a kupovat si produkty Microsoftu, tak i od tebe bych čekal, že uznáš právo Microsoftu svobodně poskytovat svoje služby a výrobky uživatelům.

Bezcharakternost je nutit Microsoft upravovat svoje produkty podle přání konkurence a ohánět se při tom blahem zákazníka. Nevím, proč by některá instituce měla mluvit do svobodného vztahu výrobce/zákazník a omezovat přitom práva jedné strany tohoto vztahu.

Navíc netřeba podotýkat, že v historii je přehršel důkazů o neprospěšnosti takovýchto řešení pro obě strany. Snad jenom regulátor bohatne, zvětšuje svoji moc, daně ..., ale to je stará písnička, která se ovšem ve státem ovládaném školství příliš nezpívá :-).

Z #11
Z 26. únor 2009 23:30

Pokus se zapřemýšlet jestlli máš na vývěr, že si MSIE do svého compu nenainstaluješ. On tam prostě bude a zkus ho odinstalovat. A i když ho nebudu požívat existují programy, které si jeho spuštění vynutí ...... tak jaká svoboda??

Martin #12
Martin 27. únor 2009 08:22

Hm, myslel jsem, že na světě není jeden operační systém. No a snad, když si koupíš auto od Škodovky, jakou máš asi tak svobodu dát si do něj převodovku z BMW nebo rovnou celou karoserii, vždyť zákazník přeci musí mít na výběr, tak proč to teda nejde?

Nepřijde ti to divné, neměl by někdo tu Škodovku donutit, aby to šlo? Technicky to určitě možné bude, tak proč to nezkusit.

Prostě se bude muset přizpůsobit technickým standardům a nabídnout svoji projektovou dokumentaci konkurenci, pohoda...

Příkladů si člověk může vymyslet milion, důležitý je princip a ten byl už řečen víc než jasně.

Dudo #13
Dudo 27. únor 2009 09:11

nevyberu si do Skodovky prevodovku z BMW...ale koupim si dle meho vyberu kola, barvu, potahy.
Je to naroz proti nazoru. Ja ti ho neberu. Vsichni vime jak Microsoft vznikl :) Jestli ne, precti si nejaky clanky.
Ja osobne si software kupuji. Proc mam platit za neco co nepouzivam?? Navic vetsina neznalcu si po instalaci Windows necha IE. Neni tajemstvi, ze IE je nezranitelnejsi prolizec....Navic experti z Knowsex jsou tak blbi, ze zverejnujou sve chyby a tim davaji do ruky navody vsem hackrum :) i love this style....

Martin #14
Martin 27. únor 2009 11:27

Myslím, že jsme se snad částečně pochopili. Já nechci hodnotit produkty Microsoftu, o to v tomhle článku nejde.

Ani se předhánět v příkladech... tj. říkat, že do počítače si můžeš instalovat různé programy, tj. stejně jako si dáváš různá kola na auto, ale vždy je nějaké omezení. Těžko dáš na osobák kola z traktoru, stejně tak nemusí být všechen software mezi sebou kompatibilní.

Otázka je, jestli je oprávněný požadavek zákazníka požadovat po výrobci produkt, který nenabízí a ohánět se svobodou výběru. A jaksi se potom opřít o vnější mocenskou instituci za účelem omezení svobody producenta k vlastnímu prospěchu - výrobce musí vyrábět přesně produkt, který si přeji (nejlépe i za cenu, kterou chci), nemá tedy svobodu v nakládání se svými výrobními prostředky, a to vše jenom proto, že jsem se rozhodl prodat princip svobody za dočasnou výhodu?

A co když se časem dostanu na druhou stranu a najednou se nějaká relativně početná skupina toužící po výhodě na můj úkor, disponující s dostatečným počtem hlasů, které může u voleb nabídnout, opře o naše "volené zástupce" a já pak přijdu o část svých svobod a majetku? Komunistů, sociálních demokratů (ale takovíto lidé se najdou ve všech politických stranách), tj. souhrnně bezpáteřních populistů je v politice požehnaně.

To je, o čem tu mluvím, o právu na svobodu.

Snad ještě malá poznámka: Microsoft má svaté právo si do svých Windows dávat co chce a prodávat za co chce. On investoval do vývoje, riskoval neúspěch, vypůjčil si na to peníze od věřitelů. Nikdo mu do toho nemá co kecat, jeho riziko, jeho výnos. Moc dobře ví, že musí přijít s tím, co lidi chtějí a že věrnost není nekonečná. I on se bojí konkurence ať už v ceně nebo kvalitě produktu.

Ivosh #4
Ivosh 26. únor 2009 13:59

Nemám microsoft rád, bohužel tady s ním musím souhlasit. Sice nechci aby spor vyhrál, i když je mi to spíš jedno protože win už nepoužívám. Microsoft může do windows začlenit jaké programy uzná za vhodné, stejně jako ubuntu začleňuje firefox. Jen je mi upřímně líto těch uživatelů, co nejsou schopni si nainstalovat jinou věc. Proti gustu ale žádný dišputát. Microsoft obtěžuje mnohem horšími věcmi uživatele, než je toto. Ale chápu že ostatní prohlížeče jsou kamkoliv aby zvýšili počet svých uživatelů.

Richard Daněk #5
Richard Daněk 26. únor 2009 14:30

Pokud tento spor MS prohraje, zapracuji na vlastním prohlížeči a dostanu se tak velice rychle na veřejnost i s produktem který jinak nikdo nechce. Totéž doporučuji všem. Je to jedinečná příležitost.

#6
26. únor 2009 14:50

No to je bomba...

Kratkozrakost Googlu me zarazi. To je, jak kdyby se kulaci domahali zastani u Gottwalda. Zrovna u Googlu bych cekal, ze si to s Microsoftem pokusi rozdat businessovymi prostredky a nebude si zadavat s timhle socialistickym marastem...

Jiří Kocourek 27. únor 2009 06:40

Došlo ke smazaní diskuzního příspěvku obsahujícího vulgarismy.

Jiří Kocourek, šéfredaktor ITBiz.cz

cha #7
cha 26. únor 2009 19:27

no já se moc těším, kdo se pak zastane googlu, až mu náš soc evropský parlament nakáže, že je moc veliký na evropský trh, pche. (btw. IE ani Chrome nepoužívám).

xandre #8
xandre 01. březen 2009 19:20

Ač bych si dřív nemyslel, že se to někdy stane, musím se zastat Microsoftu. Ovšem nečekal jsem, že po přečtení všech příspěvků to vlastně vůbec nebude potřeba, protože prakticky všichni jsou za jedno :-) Takže se přidávám k ostatním. Čekám, kdy přijdou tvůrci KDE a Gnome s tím, že jim Microsoft neposkytuje vhodné podpůrné prostředky a následně možnost volby okenního manažera při instalaci systému...

RSS 

Komentujeme

Pravidlo dvou pizz

Petr Zavoral , 22. květen 2018 00:00
Petr Zavoral

Úvodem pozdrav všem nerdům a geekům. Prostě celé naší IT komunitě. Zdá se to být zbytečné, ale věřte...

VíceRSS 

Zprávičky

Nové telefony Android mají předinstalovaný malware

Pavel Houser , 24. květen 2018 15:25

Infikovány jsou telefony ve více než 100 zemích světa, včetně ČR, Německa, Velké Británie, Ruska, It...

Více 0 komentářů

Dvě třetiny tuzemských e-shopů nejsou připraveny na GDPR

ČTK , 24. květen 2018 10:00

Reklamní sdělení posílaná e-mailem tvoří v průměru až 25 % obratu on-line obchodů. ...

Více 0 komentářů

Šéf Vodafonu: Neomezené tarify zatím nebudou

ČTK , 24. květen 2018 09:00

Pokud by operátoři nabídli neomezený tarif pro LTE, využily by jej domácnosti pro připojení domácích...

Více 0 komentářů

Kalendář

25. 05.

27. 05.
openSUSE Conference 2018
25. 05.

26. 05.
ActInSpace 2018
29. 05.

31. 05.
Reklama Polygraf 2018

Starší zprávičky

Část Foxconnu chystá největší čínskou primární emisi od roku 2015

ČTK , 24. květen 2018 08:00

Jedna z divizí tchajwanského výrobce elektroniky Foxconn plánuje získat 27,1 miliardy jüanů uvedením...

Více 0 komentářů

ČBA: Češi si nemění hesla a nepoužívají antiviry na mobilech

Pavel Houser , 23. květen 2018 11:00

Zabezpečení chytrého telefonu skončilo mezi třemi nejhoršími faktory zkoumanými v rámci Indexu bezpe...

Více 4 komentářů

IT a podnikové služby patří v ČR k nejatraktivnějším oborům

Pavel Houser , 23. květen 2018 10:00

Podnikové služby překonaly např. bankovní sektor, telekomunikace či automobilový průmysl....

Více 0 komentářů

USA a Čína se blíží k dohodě ohledně ZTE

ČTK , 23. květen 2018 09:00

Dohoda Číny a USA snížila obavy z obchodní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa....

Více 0 komentářů