Deset minut s Einsteinem

Richard Jan Voigts , 18. listopad 2017 10:45 0 komentářů

Při návštěvě Švýcarska jsme strávili den na Eidgenoessiche Technische Hochschule Zurich – Swiss Federal Institute of Technology Zurich. Útěchou pro nestudijní typy mohl být pohled na vysvědčení Alberta Einsteina, které prý nebylo „nic moc“.

O pár let později však Albert Einstein, který nebyl příliš silný v matematice, vydal nějakých pět základních postulátů ohledně kvantové mechaniky, včetně speciální teorie relativity, a dokázal jejich smysl stručně popsat na jednom listu papíru, což jen podtrhuje jeho genialitu (srovnejme s obsáhlým popisováním, vysvětlováním a zdůvodňováním žabomyších problémů v našem dnešním životě, zejména před 20. – 21. 10. 2017 v Česku a po těchto dvou dnech).

ETH vysvědčení Einstein
ETH vysvědčení Einstein
S ETH zůstal Albert Einstein v kontaktu i na Princetonu, jeho kolega-matematik, se kterým obecnou teorii relativity konzultoval, mu pomohl s dořešením problému, což vyústilo v obecnou teorii relativity. Mimochodem, k vidění byla také pohlednice Alberta Einsteina z Prahy jeho kolegovi do Zurichu a nedejme se mýlit, vůbec se mu ten rok u nás nelíbilo, je tam s vykřičníkem, jak se těší zpátky, haleluia! Einstein se chtěl na ETH vrátit, napsal žádost prezidentovi ale kvůli přece jen slabšímu prospěchu, avšak přijat nebyl. Pak pár let pracoval v patentovém úřadu jako úředník, nakonec odjel do Spojených států na univerzitu do Princetonu, kde sepsal svoji teorii relativity. Dnes se na ETH s Einsteinem chlubí. A Praha na jeden rok s ním také…

Švýcarský federální institut technologií v Zurichu, obdoba našeho ČVUT (které je mimochodem starší) provádí za podpory státu výzkumné programy (což v případě ČVUT a jeho CIIRC bohužel neplatí) a za podpory mecenášů, Evropské unie a technologických firem, včetně IBM (což se naštěstí týká podle prof. Vladimíra Maříka a ředitele CIIRC na rozdíl od podpory od státu také – hybateli tohoto projektu byly společností, SAP, Siemens a Škoda VW; akademickou půdu IBM u nás podporuje také).

Na ETH během dopoledne předvedli řadu projektů, do kterých zapojují studenty, kteří v nich pokračují jako doktorandi. Většina výzkumných projektů je interdisciplinárních, některé z nich se vyčlení do samostatných firem, spoluúčast ETH v těchto firmách není výjimkou. Pro projekt, který má být životaschopný, si vždy dokáží „spočítat trh“, aby byly výsledky výzkumu životaschopné jak ohledně pokrytí dostatečného množství populace, tak aby měl finanční návratnost. Nejde tedy jen o „výzkum pro výzkum“. Například robotická operace zeleného zákalu lidského oka, stroj pro usnadnění pohybu, protézy, pěstování umělých tkání s využitím nanotechnologií, big data a umělá inteligence, nebo výzkum umělého srdce – lepšího, než jaké je na fotce. Například operaci lidského oka je zapotřebí provádět u velkého (a zvyšujícího se) počtu pacientů, je zapotřebí vysoké přesnosti, specialistů je málo, a když je specialista unavený, operovat nemůže, robot však ano.

Nedlouho po návštěvě ETH v Zurichu představili na ČVUT-FEL v CIIRC jeden z projektů, který se také týká umělé inteligence. Není prvním svého druhu, takových projektů už zde běží více.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Google vs. Oracle: Kdo tahá za kratší konec?

Pavel Houser , 04. duben 2018 11:30
Pavel Houser

Po 8 letech právních sporů vstoupila soudní tahanice mezi Googlem a Oraclem do dalšího kola. Nakolik...

VíceRSS 

Zprávičky

Těžba bitcoinů při kurzu pod 8 600 dolarů je ztrátová

ČTK , 20. duben 2018 11:21

Analytici se domnívají, že poptávka po hardwaru pro těžbu bitcoinů dál klesne, stejně jako cena kryp...

Více 0 komentářů

Netflixu prudce stoupají příjmy i počet odběratelů

ČTK , 20. duben 2018 09:36

Čistý zisk ve čtvrtletí stoupl na 290,1 milionu dolarů, neboli 64 centů na akcii....

Více 0 komentářů

Zájem o přijímače s digitálním rádiem je minimální

ČTK , 20. duben 2018 08:00

Český rozhlas na konci loňského roku rozšířil pokrytí digitálním signálem na 40 % populace....

Více 3 komentářů

Starší zprávičky

eMan vykupuje zpět podíl Jablotronu

Pavel Houser , 19. duben 2018 14:32

Strategie obou společností se po více než 2 letech propojení rozcházejí, kontrolu nad firmou získáva...

Více 0 komentářů

Facebook reaguje na nové normy EU, cílená reklama ale nepřestane

ČTK , 19. duben 2018 10:26

Facebook se začal dotazovat svých uživatelů, zda může v jejich fotografiích a videích používat techn...

Více 2 komentářů

Ruské úřady vs. Telegram

ČTK , 19. duben 2018 08:00

Začaly se objevovat informace o rozsáhlých výpadcích služeb, které se sporem nijak nesouvisejí....

Více 0 komentářů

Arbes převzal slovenský Finamis a posiluje v oblasti řešení pro kapitálové trhy

ITBiz.cz , 18. duben 2018 16:30

Arbes Technologies za nezveřejněnou sumu získala majoritní podíl ve slovenské společnosti Finamis, k...

Více 0 komentářů