Deset minut s Einsteinem

Richard Jan Voigts , 18. listopad 2017 10:45 0 komentářů

Při návštěvě Švýcarska jsme strávili den na Eidgenoessiche Technische Hochschule Zurich – Swiss Federal Institute of Technology Zurich. Útěchou pro nestudijní typy mohl být pohled na vysvědčení Alberta Einsteina, které prý nebylo „nic moc“.

O pár let později však Albert Einstein, který nebyl příliš silný v matematice, vydal nějakých pět základních postulátů ohledně kvantové mechaniky, včetně speciální teorie relativity, a dokázal jejich smysl stručně popsat na jednom listu papíru, což jen podtrhuje jeho genialitu (srovnejme s obsáhlým popisováním, vysvětlováním a zdůvodňováním žabomyších problémů v našem dnešním životě, zejména před 20. – 21. 10. 2017 v Česku a po těchto dvou dnech).

ETH vysvědčení Einstein
ETH vysvědčení Einstein
S ETH zůstal Albert Einstein v kontaktu i na Princetonu, jeho kolega-matematik, se kterým obecnou teorii relativity konzultoval, mu pomohl s dořešením problému, což vyústilo v obecnou teorii relativity. Mimochodem, k vidění byla také pohlednice Alberta Einsteina z Prahy jeho kolegovi do Zurichu a nedejme se mýlit, vůbec se mu ten rok u nás nelíbilo, je tam s vykřičníkem, jak se těší zpátky, haleluia! Einstein se chtěl na ETH vrátit, napsal žádost prezidentovi ale kvůli přece jen slabšímu prospěchu, avšak přijat nebyl. Pak pár let pracoval v patentovém úřadu jako úředník, nakonec odjel do Spojených států na univerzitu do Princetonu, kde sepsal svoji teorii relativity. Dnes se na ETH s Einsteinem chlubí. A Praha na jeden rok s ním také…

Švýcarský federální institut technologií v Zurichu, obdoba našeho ČVUT (které je mimochodem starší) provádí za podpory státu výzkumné programy (což v případě ČVUT a jeho CIIRC bohužel neplatí) a za podpory mecenášů, Evropské unie a technologických firem, včetně IBM (což se naštěstí týká podle prof. Vladimíra Maříka a ředitele CIIRC na rozdíl od podpory od státu také – hybateli tohoto projektu byly společností, SAP, Siemens a Škoda VW; akademickou půdu IBM u nás podporuje také).

Na ETH během dopoledne předvedli řadu projektů, do kterých zapojují studenty, kteří v nich pokračují jako doktorandi. Většina výzkumných projektů je interdisciplinárních, některé z nich se vyčlení do samostatných firem, spoluúčast ETH v těchto firmách není výjimkou. Pro projekt, který má být životaschopný, si vždy dokáží „spočítat trh“, aby byly výsledky výzkumu životaschopné jak ohledně pokrytí dostatečného množství populace, tak aby měl finanční návratnost. Nejde tedy jen o „výzkum pro výzkum“. Například robotická operace zeleného zákalu lidského oka, stroj pro usnadnění pohybu, protézy, pěstování umělých tkání s využitím nanotechnologií, big data a umělá inteligence, nebo výzkum umělého srdce – lepšího, než jaké je na fotce. Například operaci lidského oka je zapotřebí provádět u velkého (a zvyšujícího se) počtu pacientů, je zapotřebí vysoké přesnosti, specialistů je málo, a když je specialista unavený, operovat nemůže, robot však ano.

Nedlouho po návštěvě ETH v Zurichu představili na ČVUT-FEL v CIIRC jeden z projektů, který se také týká umělé inteligence. Není prvním svého druhu, takových projektů už zde běží více.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Když obrázek není tím, čím se zdá být

Pavel Houser , 10. listopad 2018 06:30
Pavel Houser

Problematika falešných zpráva je dnes módní záležitostí. Následující výzkum se zaměřuje na jeden spe...

VíceRSS 

Zprávičky

Rovio zvyšuje zisk, potřebuje ale nové hry

ČTK , 18. listopad 2018 08:00

Letos v únoru cena akcií firmy klesla o 50 % pod cenu stanovenou pro primární nabídku akcií....

Více 0 komentářů

Podle Check Pointu malware těžící kryptoměny dominuje dál

Pavel Houser , 17. listopad 2018 08:00

Objevena byla rozsáhlá kampaň šířící RAT malware FlawedAmmyy....

Více 0 komentářů

Samsung Exynos 9 řady 9820 pro umělou inteligenci v mobilech

Pavel Houser , 16. listopad 2018 12:46

Jádro čtvrté generace a modem LTE Advanced Pro s rychlostí 2,0 Gb/s mají vylepšit rozšířenou a virtu...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

BlackBerry koupí za 1,4 miliardy USD Cylance

ČTK , 16. listopad 2018 12:40

Cylance vyvíjí produkty na bázi umělé inteligence, které mají zabránit kybernetickým útokům....

Více 0 komentářů

Uber ve čtvrtletí prohloubil ztrátu na 1,07 miliardy USD

ČTK , 16. listopad 2018 08:00

Uber zvažuje, že posune primární nabídku akcií z druhé poloviny příštího roku na první polovinu....

Více 0 komentářů

Novým generálním ředitelem Autocontu je bývalý šéf Oracle Sameš

ČTK , 15. listopad 2018 12:44

Autocont se zaměřuje na poskytování komplexních IT řešení a služeb pro firmy a státní správu....

Více 0 komentářů

Lagardeová: Centrální banky by měly vydávat digitální měny

ČTK , 15. listopad 2018 08:00

Některé centrální banky, včetně švédské, kanadské a čínské, již uvažují o emisích digitálních měn ve...

Více 0 komentářů