Test: Symantec Norton Internet Security 2008

Petr Švec , 14. leden 2008 07:39 20 komentářů
Rubriky: Security

Test
V prvním testu se zaměříme na Norton Internet Security 2008 od společnosti Symantec. Pro ty, kteří snad o Internet Security ještě neslyšeli, jedná se o velice komplexní balík bezpečnostních aplikací, které váš počítač chrání před veškerými nástrahami Internetu, jako jsou viry či spyware.

Nutno však zmínit, že Internet Security 2008 je dostupný pouze pro operační systémy z dílny Microsoftu (XP, Vista a Media Center – viz níže). Symantec postupuje s trendem několika posledních let, který přeje aplikacím kombinujícím několik ochranných prvků dohromady (škodlivý kód je dnes daleko složitější odhalit, proto je potřeba několik různorodých aplikací), na rozdíl od dřívějších dob, kdy se dalo mluvit pouze o klasických antivirových programech.

Ochrana při nakupování

Součástí balíku je i ochrana před phishingem (jedná se o aplikaci Norton Identity Safe), stále bohužel dostupná jen pro Internet Explorer 6 a vyšší verze, která se při testování ukázala jako užitečná a funkční. Aplikace Identity Safe zabezpečuje osobní údaje a identitu zákazníků při nakupování, stará se o správu přístupu k bankovním účtům a eliminuje možnost krádeže identity při procházení Internetu. Také uchovává a šifruje hesla a jiná důvěrná data a automaticky je na žádost uživatele vyplňuje v rámci úspory času a ochrany před krádeží prostřednictvím programů zaznamenávajících stisky kláves.

Identity Safe je samozřejmě možné vypnout, ostatně jako prakticky vše v celém Internet Security 2008, pro vaše vlastní bezpečí však doporučuji nechat program spuštěný po celou dobu práce. Už jen proto, že jeho fungování se na výkonu počítače vůbec neprojevuje.

Dávejte si pozor na spam

S doplňkem Add-on (přiloženém na instalačním CD) dokáže balík také poměrně účinně chránit před nevyžádanou poštou (spamem), zajistit funkce rodičovského zámku a funguje i jako obousměrný firewall, čímž váš počítač chrání před případným útokem ze strany crackerů. Ochrana před spamem probíhá vždy při přijímání a odesílání zpráv v rámci komunikace s emailovým serverem pomocí protokolů SMTP a POP3. Ochrana samotná je dostupná pro jakéhokoliv emailového klienta, který je při instalaci zároveň automaticky nakonfigurován. Osobně používám emailový klient integrovaný v Opeře a nezaznamenal jsem sebemenší problém.

Rodičovský zámek má také velice širokou škálu použití a rozhodně není nutné o něm uvažovat jen jako o nástroji na ochranu dětí před nevhodným obsahem Internetu. Použije-li rodičovský zámek společnost, která ke své ochraně používá právě internet Security 2008, dostane IT manažer do rukou velice jednoduchý nástroj ke kontrole a omezování pohybu zaměstnanců po Internetu. Zablokování návštěv chatů, stránek s erotickým obsahem a online her či zakázání komunikace pomocí oblíbených IM (ICQ, MSN, Yahoo Messenger) je pak jednoduché.

Za zmínku stojí technologie SONAR (Symantec Online Network for Advanced Response), která velkou měrou přispívá k dobré funkčnosti Internet Security 2008. Technologie SONAR poskytuje ochranu na základě chování všech aplikací a je schopna zjistit nový spyware a viry ještě dříve, než jsou k dispozici tradiční definice založené na signaturách. Aktualizace virových databází jsou však tak trochu achillovou patou celého programu, resp. jejich ne moc častá aktualizace. Například v porovnání s konkurenčním NOD32, kde dochází k aktualizacím i několikrát denně, vypadá Internet Security s aktualizacemi i jen jednou za několik dní poněkud nedostatečně aktuální.

Začínáme s instalací

Požadavky na systém jsou v Internet Security 2008 dosti mírné. Jako minimální je označován procesor s minimální frekvencí 300 MHz, 256 MB operační paměti a 350 MB místa na pevném disku (kompletní instalační specifikace viz níže). I v případě vysokého zatížení počítače jinými aplikacemi se na pozadí běžící Internet Security 2008 chová příjemně (ukrajuje si pro sebe cca 30 MB operační paměti) a nijak uživatele svým chodem neobtěžuje. Jediným nemilým překvapením může být náhlé spuštění úplného prověření disku. Proto vám vřele doporučuji tento proces naplánovat na noční hodiny.

Instalace je, na rozdíl od jiných antivirových aplikací, velice jednoduchou záležitostí. I laik nemá problém se základním nastavením, které je po něm požadováno (prakticky je nutné jen vybrat cílovou instalační složku), o vše ostatní se postará aplikace sama a nehrozí tak snížení bezpečnosti v důsledku neznalosti. Instalace samotná je plně automatická, jen v jedné chvíli je nutné povolit restartování počítače a následně i pokračování instalace.

Velkým problémem instalace je však její, v porovnání s konkurencí, poměrně velká časová náročnost. Pro ilustraci, na mém stroji (2 GHz/667 MHz/4 MB L2 cache Core2Duo s 2 GB DDR2 667MHz RAM) trval celý proces krátce přes půl hodiny. Instalace si vyžádá jeden restart a po nainstalování je jako u ostatních produktů nutné aktualizovat virovou databázi a nechat zkontrolovat celý počítač. Celkově tedy počítejte cca 1 – 2 hodiny v závislosti na velikosti disku a parametrech počítače. Kontrola disku počítače, která zabírá dost dlouho, se sice dá přeskočit a provést až později (například v noci, kdy počítač stejně nikdo nepoužívá), avšak firma Symantec doporučuje nechat ji spuštěnou hned po instalaci.

Změny v nové verzi

Oproti předchozím doznala verze 2008 několika významných změn. První z nich je značné zlepšení vyhledávacího algoritmu, což snižuje časovou náročnost prohledávání (v porovnání s Internet Security 2007 na stejném stroji) a také znamená daleko menší nároky na počítač. Obojí se promítá do poměrně nízkých minimálních nároků na systém. Menších změn doznalo i grafické prostředí programu. Ovládání však zůstává stále stejně jednoduché a příjemné.

Test

Ovládání aplikace


Ovládání je rozděleno do dvou hlavních oken, první pro správu všech aplikací v rámci Internet Security 2008, druhé pro nastavení automatických aktualizací, automatického prověřování disku apod. Po straně je umístěno i ovládání prvků, které člověk využije nejčastěji (okamžité připojení k aktualizacím Live Update, zkontrolování disku, nápověda apod.).

Zajímavou novinkou je i kontrola stavu zabezpečení celé sítě, ke které je počítač připojen. Tato služba umožňuje sledovat stav zabezpečení ostatních počítačů v síti, které mají nainstalované produkty Symantec mapování. Program sám je schopen poskytnout spolehlivé a odborné rady ke správě nastavení zabezpečení celé sítě.

Pokud je na centrálním serveru také nainstalován Internet Security 2008, je možné jej využít pro stažení aktualizací, z nichž lze posléze aktualizovat i ostatní k serveru připojené pracovní stanice. Bohužel, toto řešení je poměrně náročné a vyžaduje složité nastavování a orientaci v programu.

Závěr a hodnocení


Norton Internet Security 2008 je dle mých zkušeností velice dobrý antivirový program za slušnou cenu (cca 1500,- Kč/licence), který je však určen především pro domácnosti a malé firmy. Nedá se bohužel nasadit jako firemní řešení pro větší množství počítačů, kde jsou standardně vyžadovány funkce jako vzdálená instalace a správa, možnost kontroly z jednoho místa apod. K tomuto účelu není Internet Security vyvinut, jeho místo však může nahradit Symantec Endpoint Protection, kterému se budeme věnovat v jednom z příštích testů.

Výhody a nevýhody
- zdlouhavá instalace
+ jednoduchá a rychlá uživatelská podpora
+ technologie SONAR a Indentity Safe
+ osvědčený produkt
+ dobrá cena


Komentáře

Jan Chvojka #1
Jan Chvojka 14. leden 2008 18:54

Můj názor na tento produkt (a vůbec všechna podobná řešení pro domácnosti) se liší, nevidím v nich totiž žádný hlubší smysl. Patnácet korun utrácet za licenci, když stejné ochrany počítače dosáhnu kombinací tří zdarma dostupných programů (antiwir+firewall+antispyware) mi přijde opravdu zbytečné. Podporu dostanu stejnou (alespoň tedy to nejdůležitější - pravidelné aktualizace), navíc vzhledem k době instalace tohoto produktu je to i časově rychlejší řešení, proto neberu v potaz námitky složitost instalace pro běžného uživatele. Jistě, sjednocené prostředí je výhoda...ale za 1500,- ? Děkuji, nechci. Malé firmy chápu, domácnosti moc ne.

P. Švec #10
P. Švec 14. leden 2008 21:09

Dobrý den,
předem děkuji za Váš komentář. Vaše námitky beru, jen se zkuste vžít do situace běžné rodiny, která potřebuje počítač k připojení k internetu, psaní dokumentů, maximálně občasného objednání nějakých produktů (elektronika, knihy, apod.) přes internet. Lidé, kteří s počítačem aktivně nepracují a IT je nezajímá budou mít problém s aplikací Vámi navrhovaného řešení (antivir + firewall + antispyware), jednoduše nebudou vědět, pro který z mnoha nabízených řešení se rozhdnout. Pro ně jsou produkty jako Norton Internet Security 2008 nejjednodušším řešením - jedna instalace, minimum nastavení, minimum starostí. Pokud se vyskytne problém, vím kde.
Pro člověka jako jste Vy, který se v produktech alespoň trochu vyzná, je ovšem objektivně lepší Vámi navrhované řešení.
Ještě ke složitosti instalace. Například NOD32 je dle mého názoru neskutečně složitě nastavitelný (pokud člověk není IT specialista) a přesto se tváří, že je i pro domácnosti.

Ještě jednou díky za komentář. Hezký den

Petr Švec

Milan #11
Milan 19. leden 2008 02:43

Dobrý den.
Dovolil bych si nesouhlasit. Používám NOD32 a nezdá se mi, že je nastavení složité. Pokud vím, nic jsem nenastavoval a používání se mi zdá také jednoduché.
A co považuji za nejlepší kombinaci k ochraně PC? NOD32 a Outpost 2008, antispyware považuji za zbytečný program.
Milan

PS: Antispyware ochranu v outpostu mám vyplou.

A taky bych dodal, že patřím do té skupinky lidí, co by nic neměli vědět, jsem nevzdělaný, jsem 5. let na úp a nic nevím a nic neznám, a opravdu s nastavením NOD32 nemám problém :-).

P. Švec #12
P. Švec 22. leden 2008 12:45

Dobrý den,
díky za komentář, NODu se budu věnovat v příštím článku. Třeba tam i pochopíte úhel mého pohledu a mé kritiky.

Díky

Petr Švec

Petr #13
Petr 22. březen 2008 08:05

Dobry den Milane,

ja sem mnel taky problemi s nastaveni Nodu. Hlavne ovladani Nod32 je hrozne....

Petr

Michal S #2
Michal S 17. únor 2008 10:49

Dobrý den,
při zakoupení nového notebooku jsem měl zkušebního nortna (antivir) na 3 měsíce zdarma. Vše fungovalo dobře. Po 3 měsících jsem koupil N360 (all in one)a rovnou 3 licence na 2 roky. Na všech třech počítačích byby po krátkém čase různé problémy vedoucí k poškození Windows XP (N360 smazal části systému v rámci funkce "celkové údržby a optimalizace chodu PC"), po restartu XP neštlo spustit pro chybějící součásti). Všichni tři uživatelé jsme přišli o data na discích (jen zlomek šel obnovit) a kompletně přeinstalovali systém a všechny programy. Po přeinstalaci N360 mi zase po čase (aktualizaci databáze N360) dělala stejné problémy (nastavení proměnné prostředí temp, hroucení windows explorer, zpomalení systému, ...), preventivně jsem N360 deaktivoval a budu reklamovat u Symantecu.

Michal S.

P. Švec #14
P. Švec 11. březen 2008 11:57

Dobrý den,
děkuji za komentář a omlouvám se za opožděnou reakci. S aplikací Norton 360 zkušenost nemám, nikdy jsem jej nepoužíval a ani nemám v plánu. Ve Vaší situaci je ale reklamace u Symantecu zcela logickým krokem, a rozhodně Vám ji doporučuji.
Každopádně nikdy jsem se s podobnou reakcí systému na jakýkoliv antivirový software nesetkal. Jako jediný možný, i když velice nepravděpodobný důvod, mne napadá težce zavirovaný systém, se kterým si Nortoh 360 poradil tak, jak umí. I když při odstraňování souborů je ve většině případů nutnost akci ručně potvrdit. Používal jste před instalací Norton 360 nějaký jiný antivirový software?

Díky

Petr Švec

M. Chodovský #3
M. Chodovský 06. březen 2008 13:33

Dobrý den pane Švec.Používám NIS 2008 na svém Umaxu 575T asi tak 3 měsíce,nejdříve jsem měl NIS 2007,pak NIS 2008 v angličtině,a nyní stejný produkt konečně v češtině.Jsem s ním naprosto spokojen.Mrzí mě jen to ,že zákaznický servis není v češtině a když se chcete na něco zeptat,tak to je s Pákistánci, co jsou na serveru opravdu session na hodně dlouho!Já bych například potřeboval vysvětlit,proč nemám ve svém Add-ons pro NIS 2008(který je zatím jen v angličtině) ten avizovaný rodičovský zámek,ale jen ochranu před náhodným vyplněním důvěrných údajů do nezabezpečené stránky a antispam.Velice by mě zajímalo k čemu je to nastavení MY ADDRESS.I když ho nemám nastavené ,tak když odešlu e-mail,mám v outlooku nastaveno,aby ihned neodesílal,a rozbalím složku k odeslání,tak už ty e-maily co jsou tam připravené neodešlu!!!Souvisí to nějak s tím doplňkem?Když tam doplněk nemám,tak si zprávu klidně znovu prohlédnu,dám znovu odeslat a zpráva se normálně odešle.Jinak musím říci,že od té doby co používám NIS jsem neměl v PC,ani virus,ani jinou škodlivou havěť.Děkuji za odpověď a případné vysvětlení problému s doplňkem.

P.Švec #15
P.Švec 06. březen 2008 19:23

Dobrý den pane Chodovský,
pokud dobře chápu situaci, používáte Outlook 2003 společně s NIS 2008, který má navíc nainstalovaný add-on. Je to tak?
O chybě, kterou popisujete jsem ještě neslyšel a sám jsem se s ní nesetkal, i když pravda, mám trochu odlišnou konfiguraci. Každopádně pokud se s chybou setkáváte od chvíle, kdy jste si nainstaloval add-on pack, doporučuji ho odinstalovat. Problém každopádně vidím v kontrole spamu, NIS 2008 odmítne emaily odeslat, protože podle něj se jedná o spam. Berte to ale jako domněnku, kterou jsem si vyvodil z Vámi poskytnutých faktů, také nejsem service support Symantecu, abych program znal skrz na skrz. Můžete ještě zkusit vypnout prověřování odchozí pošty "záložka Norton Intrnet Security - Nastavení - Email a zprávy - Prověřování odchozí pošty, popříp. Prověřování odchozích emailů."

Vlasta #4
Vlasta 06. květen 2008 22:37

Dobrý den, na novém notebooku mám od prodejce nainstalovaný Norton Internet Security se zkušební dobou trvání licence. cca 18 dní před vypršením jsem zakoupil "Norton Internet Security přihlášení k odběru". Obdržel jsem mail, kde je uvedeno sériové číslo a aktivační kód. Nevím kam tyto údaje napsat. Žádný soubor ke stažení jsem neobdržel, ani pokyny jak postupovat. Telefonická podpora je možná pouze v angličtině, což je pro mě problém. Prosím, poraďte jak postupovat či kam se obrátit o pomoc.

Velmi děkuji za radu.

Vlasta

P. Švec #16
P. Švec 07. květen 2008 18:32

Dobrý den,
řešení je poměrně jednoduché - otevřete si okno Norton Internet Security (viz. obrázek v článku) a v levém sloupci úplně dole, hned nad logem společnosti Norton, je tlačítko "Odběr". Klikněte na něj, vyberte poslední možnost a zadejte obnovovací kód. Ozvěte se, jak jste dopadl.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Petr Švec

Vlasta #5
Vlasta 16. květen 2008 13:21

Dobrý den pane Švec.Děkuji vám za radu s uvedením Nortonu do provozu.Bohužel jsem měl anglickou verzi v které uvedená pomoc nebyla možná.V servisu jsem požádal o Nortona v češtině,kde je vámi uvedená možnost.Ještě jednou díky a přeji vám hezký den.
16.5.2008 Vlasta

bary5 #6
bary5 25. červen 2008 09:15

Dobrý den,prosím o rychlou pomoc.Jak se dá prosím Vás Norton vypnout??Mám aj verzi a už si opravdu nevím rady.Děkuji..

P. Švec #17
P. Švec 29. červen 2008 22:32

Dobrý den,
omlouvám se za lehce opožděnou reakci. Ač je Vaše otázka jednoduchá, odpověď tak jednoduchá bohužel není :( resp. jde o to, co chcete vzpnout - firewall, antivir, antispyware,... Asi takhle, máte-li nainstalovaný jiný antivirový software, doporučuji Norton odinstalovat (START - Nastavení - Přidat či odebrat programy). Jde-li Vám např. jen o vypnutí určité funkce, např. firewallu máte dvě možnosti:
a) v hlavním okně (viz. obrázek v tomto článku), kliknete na nápis "Zabezpečené" (v AJ předpokládám "Secure"), otevře se nabídka a vy změníte volbu
b) lepší než možnost a), změníte záložku, z "Domů" (resp. "Home") na "Norton Internet Security," opět viz. obrázek. Zde je položka "Nastavení" (Settings), vyberete co chcete vypnout a zvolíte předpokládám "Turn off," nebo "Stop."

Pokud jsem neodpověděl na Vaši otázku, zkuste ji blíže specifikovat.

Pěkný den

Petr Švec

David Bartoš #7
David Bartoš 14. únor 2009 10:35

Dobrý den, na novém notebooku mám od prodejce nainstalovaný Norton Internet Security se zkušební dobou trvání licence stějně jako již výše uvedl pan Vlasta. Problém je v tom, že obnovovací kód není totožný co se týká počtu míst se zaslaným aktivačním kódem.

Předem děkuji za radu.

David Bartoš

Petr Švec 17. únor 2009 15:57

Dobrý den,
teď se asi trochu neorientuji. Pokud to chápu dobře, tak jste si zakoupil notebook s předinstalovanou zkušební verzí Norton Internet Security. Poté jste se rozhodl produkt koupit, ale zaslaný aktivační kód, resp. jeho délka, neodpovídá počtu míst, které jsou pro aktivaci potřeba. Rozumím tomu správně?

S pozdravem

Petr Švec

rosanator #8
rosanator 03. duben 2009 01:11

Dobry den, po naistalovani noveho internet exploreru v8 mi tento stale vypina ochranu Identity Safe na Nortone 360. Uz som vypol aj smart-screen filter na IE v8, ale aj tak pri niektorych strankach sa mi objavi hlaska od nortona, ze browser nie je chraneny proti phishingu. Zapnem ho, ale hlaska sa objavi opat po preklikani par stranok. To mi doteraz s explorerom v7 nerobilo. Poradte co nastavit, mam dojem, ze aj napriek vypnutemu phishing filtru na IE tento nejako zasahuje do nortona.
Vdaka

Petr Švec 05. duben 2009 20:20

Dobrý den,
bohužel Norton 360 mám sice k dispozici, ale k jeho testování jsem se zatím nedostal. Poprosím Vás tak o trpělivost, test vyjde v horizontu několika týdnů. Z osobní zkušenosti se ale domnívám, že chyba bude na straně Internet Exploreru 8, sám mám s tímto prohlížečem problémy.

mimmi #9
mimmi 08. duben 2009 19:53

Dobrý deň
na novom notebooku mám od predajcu nainstalovaný Norton Internet Securite, na obnovenie odberu je potrebné zadať nejaký obnovovací kód, ako sa dostať k tomu kódu? kde ho nájdem? Za pomoc vopred dakujem.

M.

Petr Švec 10. duben 2009 20:05

Dobrý den,
tento kód dostanete při zakoupení programu Norton Internet Security.

S pozdravem

Petr Švec

RSS 

Komentujeme

AI i její tvůrci před soudem

Pavel Houser , 22. duben 2018 09:30
Pavel Houser

John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpov...

VíceRSS 

Zprávičky

Infor Visual 9 dostupný na českém a slovenském trhu

Pavel Houser , 25. duben 2018 12:13

Nová verze je odpovědí na současný nárůst zakázek a potřebu zvýšit výkonnost v malých a středně velk...

Více 0 komentářů

Apple začne splácet irské vládě miliardový daňový nedoplatek

ČTK , 25. duben 2018 10:00

Apple se proti předloňskému rozhodnutí Evropské komise o zaplacení 13 miliard eur odvolal, stejně ja...

Více 0 komentářů

Streamování je poprvé největším zdrojem příjmů hudebního průmyslu

ČTK , 25. duben 2018 09:00

Příjmy hudebního průmyslu se díky streamování začaly zvyšovat po dlouhém období poklesu. ...

Více 0 komentářů

Kalendář

30. 04.

03. 05.
Dell EMC World 2018
01. 05.

03. 05.
IFS World 2018
14. 05.

17. 05.
TechEd-DevCon 2018

Starší zprávičky

V ČR a na Slovensku se prodá přes milion a půl flash disků

Pavel Houser , 25. duben 2018 08:00

Přitom jen naprosté minimum jich je zabezpečených, uvádí Kingston s ohledem na blížící se platnost G...

Více 0 komentářů

Poskytování IT služeb mění podnikání Konica Minolta

Pavel Houser , 24. duben 2018 10:37

Prudký nárůst tržeb v segmentu IT služeb vedl společnost Konica Minolta ke změně přímého prodeje. ...

Více 0 komentářů

Čtvrtletní zisk Googlu výrazně překonal očekávání

ČTK , 24. duben 2018 08:48

Tržby firmy Alphabet se meziročně zvýšily o 26 procent na 31,1 miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

EK zkoumá, zda nechá Apple převzít Shazam

ČTK , 24. duben 2018 08:00

Apple by za aplikaci mohl zaplatit asi 400 milionů dolarů....

Více 0 komentářů