Speciál o Windows 7: Upgrade by měl firmám přinést řadu výhod i úsporu prostředků

David Budai, 19. říjen 2009 07:30 2 komentářů
Rubriky: Byznys

Windows
Zbývá několik posledních dní do vydání Windows 7, nejnovějšího operačního systému společnosti Microsoft. IT oddělení by tedy pomalu měla začít zvažovat, zda a jakým způsobem realizují přechod ze starších verzí. Windows 7 totiž firmám a podnikům přináší nespočet výhod, především oproti předchůdci v podobě Windows Vista. Také samotný Microsoft upgrade doporučuje, přičemž současně doufá, že mu nový systém pomůže zastavit pokles tržeb v poslední době.

Windows 7
Steve Ballmer vkládá do Windows 7 velké naděje

Doporučujeme: Jak šel čas ve vývoji Windows 7

Všechny výdaje jsou v době ekonomické krize ve firmách mnohem více kontrolovány. Investice musí mít smysl a především co možná nejrychlejší efekt. Mnohé z nich jsou redukovány nebo rovnou odloženy a takové IT oddělení je zpravidla jedním z prvních, které zaškrcení toku financí pocítí. Investice do nového hardwaru, potažmo do softwarového vybavení totiž nejsou prioritní, což je významný fakt, který by se na prodejích Windows 7 mohl projevit.

Windows 7 mají lepší startovní pozici

Řada průzkumů sice naznačuje, že více než dvě třetiny společností plánují přejít na Windows 7 v průběhu šesti měsíců, je však otázkou, do jaké míry je tento údaj ovlivněn počátečním nadšením z nového systému po uvolnění beta a RC verze. Pro porovnání, Windows XP se ve firmách po třech letech od vydání usadila na sotva 40 procentech počítačů. Srovnání s Windows Vista v tomto případě příliš smysl nedává. Tento systém byl totiž v mnoha směrech nedokonalý a velké množství firem případný upgrade zcela zavrhlo.

Již zmiňované nadšení a hlad po novém systému (Windows XP byla vydána v říjnu 2001) by však mohl nakonec vyznít ve prospěch Windows 7. Nová verze navíc do firemního prostředí přináší celou řadu vylepšení a funkcí. Zatímco běžní uživatelé ocení zejména přepracované a jednoduché uživatelské rozhraní či vyšší výkon, firmy a podniky pak hlavně nižší hardwarové nároky. Windows 7 běží docela svižně i na netboocích s procesory Atom 1GHz a jedním gigabajtem paměti, takže průměrně výkonné stolní počítače by s nimi neměly mít žádné větší problémy. Některé testy dokonce naznačují, že výkonově Windows 7 občas překonávají i o dvě generace starší Windows XP.

Zjednodušená správa a vyšší bezpečnost

Co tedy Windows 7 firmám přinesou? Zjednodušená bude například hromadná instalace systému prostřednictvím Windows Deployment Services (WDS), a vylepšení se dočkala správa Zásad skupiny, kterou je nyní možné provádět pomocí jazyku PowerShell. Na těchto skriptech jsou založeny také zabudované nástroje pro řešení problémů a diagnostické aplikace, které řeší nejčastější problémy zaplavující zákaznickou linku Microsoftu. Administrátor bude nově moci rozšiřovat tuto databázi problémů vlastními skripty.

Windows 7 RC nabízí také vylepšení v oblasti bezpečnosti. Přibyla například komponenta AppLocker, která umožňuje administrátorům nastavit, které aplikace na klientských počítačích poběží. Už dřívější verze Windows podobný nástroj obsahovaly, AppLocker však posunuje jeho funkčnost mnohem dále. Podobně byl vylepšen také nástroj BitLocker, který nově dokáže celoplošně šifrovat data také na přenosných médiích, a DirectAccess. Ten umožňuje připojení vzdáleného počítače do vnitrofiremní sítě bez nutnosti vytvářet VPN, navíc dokáže ověřit uživatele pomocí Smart karty. První dva zmíněné nástroje nicméně budou součástí pouze edice Enterprise.

Windows 7
Shromáždit, zanalyzovat a otestovat (zdroj: Microsoft)

První vlaštovky s pozitivními zkušenostmi

Microsoft zhruba v polovině září odstartoval osvětovou kampaň, jejímž účelem je motivovat firmy a podniky k přechodu na nejnovější verzi Windows. V rámci toho si nechal společností Forrester Research zrealizovat průzkum, který měl vytyčit aktuální největší IT problémy. Osloveny byly na tři stovky IT profesionálů a mimo jiné z něj vyplývá, že mezi největší priority firem patří kontrola výdajů, bezpečnost a zvýšení produktivity zaměstnanců. A právě v těchto oblastech by Windows 7 měla starší verze systému překonávat.

Tyto informace, včetně několika případových studií společností, které úspěšně na Windows 7 přešly již s předstihem, by pak podle Microsoftu měly představovat dostatečný podmět k tomu, aby firmy začaly o upgradu přinejmenším uvažovat.

Microsoft rovněž s oblibou uvádí, že Windows 7 přinesou firmám, podnikům i organizacím veřejné správy vedle jiného také úspory na straně výdajů. Odkazuje se například na britskou konzultační a auditorskou firmu Baker Tilly, která uvádí, že jí implementace nové verze systému přinesla 18procentní úsporu nákladů na správu počítačů. Microsoft odhaduje, že přímé úspory v této oblasti by mohly činit 89 až 160 dolarů za jedno PC ročně.

Gartner: Z Windows XP přejděte do tří letTaké podle analytické společnosti Gartner je přechod na Windows 7 z dlouhodobějšího hlediska nevyhnutelný. Důležité v tomto směru bude především to, aby byl nástup Windows 7 hlavně v počátku agresivní a dokázal přebít obavy z možných problémů, jako tomu bylo v případě Windows Vista. Rozhodování IT manažerů o přechodu na nový systém by pak ve výsledku bylo mnohem snadnější.

Čemu by tedy podle Gartneru měly firmy v případě Windows 7 věnovat pozornost? Především by měly přestat používat Windows XP a to pokud možno do konce roku 2012. Microsoft sice bude bezpečnostní záplaty vydávat až do dubna 2014, ale zkušenosti z minulosti naznačují, že výrobci softwaru tak mohou učinit mnohem dříve. „Nové verze klíčových byznys aplikací budou vyžadovat Windows 7 dlouho předtím, než Microsoft ukončí podporu Windows XP,“ říká Steve Kleynhans, viceprezident pro výzkum společnosti Gartner.

Samotné práce na projektech migrace by pak měly započít už v tomto roce. Běžná organizace či firma totiž před nasazením nového klientského systému potřebuje v průměru 12 až 18 měsíců pro plánování a testovaní. Gartner pak rozhodně nedoporučuje obligátně vyčkávat na vydání prvního servisního balíčku (SP1), zvláště pak v případě, že firma zcela přeskočila Windows Vista. Analytici Gartneru navíc uvádí, že Microsoft v případě Windows 7 dotahuje do konce to, co nedokázal s Windows Vista a umísťuje tento systém na vrchol žebříčku architektonických změn celé rodiny klientských Windows.

Windows 7 je možné nezávazně vyzkoušet

Proces migrace se firmám snaží do jisté míry usnadnit také samotný Microsoft. „Pro firmy různých velikostí máme k dispozici portál s přehledem informací a seznamem nástrojů, které mohou při přechodu ze starších verzí systému Windows využít,“ uvedl pro ITBiz.cz Lukáš Křovák, produktový manažer divize Windows Client společnosti Microsoft. Na této stránce naleznou administrátoři mimo jiné také návody, jak postupovat v případě, že by se vyskytl problém s nekompatibilitou aplikací.

Společnost Microsoft také začátkem září nabídla IT profesionálům ke stažení 90denní trial verzi Windows 7 Enterprise. K dispozici je 32- i 64bitová verze v pěti lokalizacích (angličtina, němčina, francouzština, japonština a španělština) a obě je možné získat prostřednictvím webu Microsoftu. Po instalaci je potřeba do 10 dnů provést aktivaci, přičemž produktový klíč v tomto případě není potřeba. Firmy tak mají jedinečnou možnost nejnovější verzi systému nezávazně otestovat a teprve na základě získaných zkušeností se rozhodnout, jakým způsobem dále postupovat.

Speciál o Windows 7 na ITBiz.cz


Speciál o Windows 7: Jak šel čas ve vývoji nejnovějšího systému Microsoftu


Komentáře

Tony66 #1
Tony66 19. říjen 2009 11:48

Zatim nejsem prilis optimisticky neb RTM vydani je dost pomalejsi pri startu i spousteni aplikaci v porovnani s buildem 7100.

MS v RTM edici udelal neco spatne.....

Mystify playboy #2
Mystify playboy 01. březen 2010 15:06

MS v RTM edici udelal neco spatne.....
Jako všetko.

RSS 

Komentujeme

Zpoždění letadel i přežití pacientů: Jak to ten Google dělá?

Pavel Houser , 17. březen 2018 12:00
Pavel Houser

Bez dalších podrobností Google před časem oznámil, že v rámci služby Letenky dokáže odhadovat zpoždě...

VíceRSS 

Zprávičky

Elektrotechnický průmysl se v ČR rozvíjí, není ale dost zaměstnanců

ČTK , 21. březen 2018 08:00

Obor stejně jako česká ekonomika roste - rychleji, než je evropský průměr....

Více 0 komentářů

Šéf bezpečnosti Facebooku odchází, firmu vyšetřují v Británii

ČTK , 20. březen 2018 17:37

Cena akcií společnosti Facebook dnes pokračuje v poklesu poté, co se v pondělí propadla o téměř 7 %....

Více 0 komentářů

O PSD2 neslyšeli 4 z 5 lidí

ITBiz.cz , 20. březen 2018 12:31

Směrnice PSD2 nabyla účinnosti 13. ledna 2018. Jejím cílem bylo vytvoření jednotného integrovaného t...

Více 0 komentářů

Kalendář

19. 03.

22. 03.
IBM Think 2018
20. 03.

23. 03.
Amper 2018
21. 03. IT Security Workshop 2018

Starší zprávičky

KDU-ČSL chce zrušit pokuty pro obce za porušení ochrany soukromí

ČTK , 20. březen 2018 10:00

Ministerstvo vnitra naopak navrhuje snížit maximální pokuty pro malé obce a jejich organizace včetně...

Více 0 komentářů

Nejvíce zranitelností bylo loni v Androidu

Pavel Houser , 20. březen 2018 08:00

Loni se projevilo stále větší ohrožení mobilních OS; mezi zranitelnými produkty jsou i chytré hodink...

Více 0 komentářů

Apple vyvíjí vlastní obrazovku microLED

ČTK , 19. březen 2018 12:56

MicroLED využívají mikroskopické elektroluminiscenční diody, které umožňují lepší rozlišení než OLED...

Více 0 komentářů

EP podpořil návrh jednotného systému zdanění mezinárodních firem

ČTK , 19. březen 2018 10:14

Někteří poslanci naopak vidí v novém projektu zásah do suverenity členů EU v oblasti daňové politiky...

Více 0 komentářů