Webhoster jako správce systému nebo všestranná profese

Marek Erneker, 18. srpen 2008 09:10 0 komentářů
Rubriky: Internet

Logo Ignum
Webhosting je jedním ze základních kamenů internetu. Tato služba je velmi často zatracovaná pro svoji neobvyklou rozmanitost, ať už v technických provedeních, tak v její ceně. Ale co to vlastně webhosting je? A co všechno obnáší poskytování této služby? Tyto a další otázky se vám pokusím zodpovědět v následujícím článku.


Marek Erneker
Marek Erneker

Do školy na webhosting?

Školy dnes vychovávají odborníky z mnoha oborů, ale právě webhosting se řadí mezi ty oblasti, na které školství zapomnělo. Tento obor může být ve své šíři natolik velký, že by ho jediná profese nebo člověk jen těžko obsáhl. A na druhou stranu – existují webhosteři, kde celou službu vytvořil a spravuje jediný člověk. Takže v čem je vlastně rozdíl?

Základem webhostingové služby je každopádně server vyřizující požadavky klientů (prohlížečů) na zobrazení požadovaného souboru. Soubor sám pak může být HTML stránka, obrázek či třeba video – v zásadě může mít libovolný obsah, který pak prohlížeč vhodným způsobem nabídne uživateli. V drtivé většině případů jej zobrazí jako webovou stránku.

Webové stránky však na serveru nebývají uloženy ve své výsledné podobě, ale jsou generovány nějakým programovacím (skriptovacím) jazykem. Právě tady jsou možnosti webhostingu velmi obsáhlé. Programovacích jazyků dnes existuje celá řada a ačkoliv se pro tvorbu stránek používají v podstatě jen dva, nabízet je možné i další, více či méně známé. Ty nejrozšířenější jsou PHP a .NET. Jejich přetahování lze přirovnat k boji mezi Linuxem a Windows (ačkoliv Windows na desktopových platformách drtivě vedou, na serverových platformách tomu tak není). Jsou však další programovací jazyky, například Python, JAVA, ColdFusion, Perl, ASP. Ačkoliv webhoster nemusí nutně znát konkrétní programovací jazyky, je nucen být schopen spravovat systémy a jazyky, které poskytuje.

Další nabídkou jsou databáze, které slouží programovacím jazykům k uchovávání a vyhledávání dat. I zde se nabídka hodně rozšiřuje. Mezi nejznámější patří jednoznačně MySQL a MSSQL (Microsoft SQL). Zde bychom též mohli nalézt přirovnání mezi válkou Linux a Windows. Ovšem výhodou většiny OpenSource projektů, jako právě MySQL či PHP je, že jsou provozovatelné i na platformě Windows. Občas lze ale najít další databáze – FireBird, SQLLite či třeba PostgreSQL/Postgres.

Stroje, ale i síť

Drtivá většina webhosterů–jednotlivců jsou především správci systému. Tím ale výčet schopností nekončí. Pro webhosting je nutné udržovat v chodu stroje, starat se o jejich HW a rovněž i o jejich připojení k internetu.

Právě připojení k internetu, respektive správa síťových prvků, je dovednost často společná se správou linuxových serverů. Připojení k internetu není možné realizovat domácím switchem/hubem, ale nutně potřebujete router, tedy zařízení, které v domácích podmínkách máte pravděpodobně zabudované rovnou v ADSL či kabelovém modemu. Ty ovšem ani zdaleka nedosahují rychlostí a výkonností páteřních sítí. Obsahují vlastní operační systém, jehož ovládání je předmětem mnoha školení.

Samozřejmě – pokud router nemáte vy, nutně potřebujete někoho, kdo jej má a skrze něj vás připojí. Důležitým parametrem pro kvalitu takového webhostera bude určitě i rychlost sítě. Webhoster musí očekávat zájem o své služby a při rychlosti dnešních domácích připojení není reálné je nabízet přes podobnou domácí linku.

Služby jako v každém podniku

Jako snad každý podnik, i webhoster samozřejmě musí zabezpečit chod účetnictví a fakturací. A jakkoliv je taková činnost automatizovatelná, vždy se najdou události, které je třeba speciálně řešit. Pokud vůbec uvažujeme nad jakoukoliv automatizací, a zákazníci webhostingu takovou automatizaci samozřejmě mohou vyžadovat, tak nezbývá, než přidat k tomuto výčtu dovedností i znalost programování. Vedení evidence zákazníků v excelovském souboru, dříve velmi obvyklý způsob uchování dat, se snad dnes dá považovat za přežitek. Kromě jiného by to samotného webhostera zatížilo nesmyslnou administrativou, patrně by jej to zanedlouho začalo i brzdit v dalším rozvoji směrem k zákazníkům.

A výčet by nekončil

Webhosting za sebou skrývá mnoho profesí a tedy webhosterům–jednotlivcům lze jejich případný úspěch naprosto oprávněně závidět. Je jasné, že takové firmy se vždy specializují na jednu z oblastí poskytování webhostingů, a jistě je lze v takové oblasti považovat za odborníky. Nabízí-li takový odborník zároveň nějakým způsobem službu technické podpory, je zřejmé, že se zvyšujícím se počtem zákazníků by svoji samostatnost nemohl udržet.

Přes to všechno však takové projekty existují a více než kde jinde jsou tvořeny v podstatě uzavřenou komunitou zákazníků. Mnohdy také s velice specifickými službami či podmínkami provozu. Dnešní trh ovládají především podniky většího charakteru schopné nabídnout širší spektrum služeb. Už proto, jak je webhosting širokým tématem, je těžké tvrdit o jedné nabídce, zda-li je lepší než jiná.

Sám jsem svého času velmi fandil ambicióznímu projektu založenému na společné práci všech „zákazníků“. Poskytovatel nabízel v podstatě neomezené služby, až do míry toho co server vydrží a spoléhal na serióznost a slušnost všech. Tedy, že věc nezneužijí a neomezí tak službu někomu dalšímu. Projekt obklopovala velmi pevná komunita lidí, kteří si současně radili či nadávali skrze fóra a dlouhou dobu skutečně vše fungovalo podle očekávání. Ačkoliv projekt v určité podobě dožívá ještě dnes, jeho faktický konec nastal při vzniklé HW závadě, kterou skutečný poskytovatel nedokázal rozumě rychle zvládnout a z nás „zákazníků“ nikdo pomoci nemohl.

Spoustě dnešních projektů by takový přístup poskytovatele jistě dostačoval – ba patrně i vyhovoval. Spousta projektů bude vyžadovat zázemí či obsáhlejší služby. V obou případech však půjde o velmi široké spektrum znalostí, které musí společnost či jednotlivec obsáhnout tak, aby vám nabídl kvalitní službu.

Marek Erneker pracuje ve společnosti IGNUM pátým rokem. Před svým jmenováním výkonným ředitelem působil jako hlavní programátor a člen úzkého vedení společnosti. Je zodpovědný za každodenní řízení aktivit společnosti a její další rozvoj ve všech oblastech působnosti.

Přečtěte si také

Marek Erneker: k doméně je třeba nabízet všechny související služby
Jak správně vybrat webhosting?


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Google vs. Oracle: Kdo tahá za kratší konec?

Pavel Houser , 04. duben 2018 11:30
Pavel Houser

Po 8 letech právních sporů vstoupila soudní tahanice mezi Googlem a Oraclem do dalšího kola. Nakolik...

VíceRSS 

Zprávičky

Těžba bitcoinů při kurzu pod 8 600 dolarů je ztrátová

ČTK , 20. duben 2018 11:21

Analytici se domnívají, že poptávka po hardwaru pro těžbu bitcoinů dál klesne, stejně jako cena kryp...

Více 0 komentářů

Netflixu prudce stoupají příjmy i počet odběratelů

ČTK , 20. duben 2018 09:36

Čistý zisk ve čtvrtletí stoupl na 290,1 milionu dolarů, neboli 64 centů na akcii....

Více 0 komentářů

Zájem o přijímače s digitálním rádiem je minimální

ČTK , 20. duben 2018 08:00

Český rozhlas na konci loňského roku rozšířil pokrytí digitálním signálem na 40 % populace....

Více 3 komentářů

Starší zprávičky

eMan vykupuje zpět podíl Jablotronu

Pavel Houser , 19. duben 2018 14:32

Strategie obou společností se po více než 2 letech propojení rozcházejí, kontrolu nad firmou získáva...

Více 0 komentářů

Facebook reaguje na nové normy EU, cílená reklama ale nepřestane

ČTK , 19. duben 2018 10:26

Facebook se začal dotazovat svých uživatelů, zda může v jejich fotografiích a videích používat techn...

Více 2 komentářů

Ruské úřady vs. Telegram

ČTK , 19. duben 2018 08:00

Začaly se objevovat informace o rozsáhlých výpadcích služeb, které se sporem nijak nesouvisejí....

Více 0 komentářů

Arbes převzal slovenský Finamis a posiluje v oblasti řešení pro kapitálové trhy

ITBiz.cz , 18. duben 2018 16:30

Arbes Technologies za nezveřejněnou sumu získala majoritní podíl ve slovenské společnosti Finamis, k...

Více 0 komentářů