Windows 7 RC1: Kandidát na nejlepší operační systém světa?

David Budai, 12. květen 2009 07:00 27 komentářů

Windows
Minulý týden společnost Microsoft uvolnila k veřejnému testování první RC (Release Candidate) verzi připravovaných Windows 7, která opět potvrzuje, že vývoj tohoto operačního systému postupuje vpřed mílovými kroky, a přináší celou řadu nových funkcí a vylepšení. Pokud jste ještě neměli možnost RC verzi vyzkoušet, přinášíme vám shrnující výčet nejvýznamnějších novinek a celkové zhodnocení po několika dnech běžného používání.

Windows 7
Náhledy oken na hlavním panelu
Klikněte pro zvětšení

Když Microsoft v lednu veřejnosti uvolnil beta verzi systému Windows 7, sklidil vesměs pozitivní ohlasy. Už v této fázi vývoje byl totiž systém mnohem svižnější než jeho předchůdce Windows Vista a nabídl celou řadu nových funkcí a vylepšení uživatelského rozhraní.

Nekonečné proměny hlavního panelu

Windows 7 jsou charakteristická zcela přepracovaným hlavním panelem (Taskbar). Ten seskupuje okna aplikací pod jednu ikonu bez popisku. Pokud máte například otevřeno několik dokumentů aplikace Microsoft Word nebo oken Průzkumníka, všechny se sjednotí pod danou ikonu. Po najetí kurzorem myši se zobrazí miniaturní náhledy těchto oken. Pokud najedete také nad jednotlivé náhledy, všechno ostatní se díky funkci Aero Peek dočasně zprůhlední a zobrazí se velký náhled na obsah daného okna. Tato funkce u RC verze přibyla také u procházení okny pomocí kombinace Alt+Tab. Doslova k dokonalosti jsou pak náhledy dovedeny u prohlížeče Internet Explorer, kde je takto možné zobrazovat miniatury jednotlivých záložek. Škoda jen, že to není možné také u oblíbeného prohlížeče Mozilla Firefox.

Pravým kliknutím na ikonu programu získáte možnost přímého přístupu k nedávno otevřeným dokumentům a k možnosti „přišpendlit“ (Pin this program to taskbar) danou aplikaci na hlavní panel. Navýšen byl také maximální počet zobrazených ikon na jednom řádku, aniž by bylo nutné jimi „scrollovat“.

RC verze navíc přináší novinku, náhledy oken je možné nově procházet prostřednictvím klávesnice. Stačí stisknout kombinaci Win+číslo. Číslo určuje pozici ikony od tlačítka Start. Zlepšena byla také spolehlivost hlavního panelu. Každá jeho změna se nyní uloží už po půl minutě, doposud se tak stalo až po ukončení procesu Explorer. Pokud tedy například systém havaroval, došlo i ke ztrátě všech provedených změn.

Zatřepat a nedýchat

Drobných vylepšení se dočkal také Průzkumník Windows, který nyní v adresním řádku vždy zobrazuje rodičovský adresář a usnadňuje tak navigaci. Také tlačítko pro vytvoření nového adresáře (New Folder) je nyní k dispozici v kterémkoliv okamžiku, v beta verzi musel uživatel nejdříve zrušit označení všech souborů.

Windows 7
WordPad v akci
Klikněte pro zvětšení

Některé zásadní změny se objevily už před vydáním RC verze, rozhodně však stojí za to si je připomenout. Předně je to podpora vypalování souborů ISO a přehrávání formátů DivX, MOV či 3GP, MPEG-2 a dalších, pro které bylo v minulých verzích Windows potřeba instalovat speciální kodeky. Program Wordpad také umí otevřít dokumenty ODF, což je formát, který využívá kancelářský balík OpenOffice.org.

Samostatnou kapitolu ve Windows 7 představuje funkce Aero Snap, která pomůže poskládat vedle sebe dvě okna. Stačí jedno přetáhnout k pravému okraji a druhé k levému a automaticky se nastaví jejich rozměry. Po přetažení jinam se okno vrátí do původní velikosti. Pokud navíc s některé okno pomocí myší chytnete za horní lištu a „zatřesete“ jím do stran, všechna ostatní okna se automaticky minimalizují.

Řada vylepšení pro firemní prostředí

Významnou roli budou Windows 7 hrát také v případě firem. Zatímco v případě Windows Vista se mnoho společností rozhodlo přechod na novou verzi systému odložit na neurčito, Windows 7 mají mnohem lepší startovní pozici. Windows XP se za první rok od uvedení na trh usídlila na zhruba desetině firemních počítačů, u Windows 7 by to podle některých průzkumů mohla být až polovina. Od vydání Windows XP už uplynulo více než sedm let, tudíž je tento systém v mnoha ohledech zastaralý. Nedávno byla navíc ukončena jeho rozšířená podpora.

Windows 7 díky tomu mají jedinečnou příležitost zopakovat úspěch Windows XP ve firemním prostředí a vývojáři jsou si toho plně vědomi. Zjednodušená bude například hromadná instalace systému prostřednictvím Windows Deployment Services (WDS), a vylepšení se dočkala správa Zásad skupiny, kterou je nyní možné provádět pomocí jazyku PowerShell. Na těchto skriptech jsou založeny také zabudované nástroje pro řešení problémů a diagnostické aplikace, které řeší nejčastější problémy zaplavující zákaznickou linku Microsoftu. Admistrátor bude nově moci rozšiřovat tuto databázi problémů vlastními skripty.

Windows 7
Nejsem si jistý, zda byli v tomto případě vývojáři při smyslech
Klikněte pro zvětšení

Úplnou novinkou je pak také Windows XP Mód, který umožní uživatelům systému Windows 7 spouštět aplikace vytvořené pro Windows XP. Tato funkce je postavena na virtualizační technologii Windows Virtual PC, přičemž z pohledu uživatele se aplikace nainstalované do tohoto virtuálního prostředí chovají stejně, jako by byly nainstalované přímo ve Windows 7. Technologie je do systému integrována, není tedy potřeba používat speciální virtuální stroje. Windows XP Mód ocení především menší firmy, které stále využívají starší aplikace vytvořené pro systém Windows XP. Mnohem snadněji totiž budou moci přejít právě na nejnovější verzi Windows.

V RC verzi není zatím XP mód k dispozici a není tedy možné jeho fungování vyzkoušet. Oficiálně byl totiž zatím v beta verzi uvolněn k internímu testování a předplatitelům služby MSDN.

Bezpečnost až na prvním místě

Windows 7 RC nabízí také vylepšení v oblasti bezpečnosti. Přibyla například komponenta AppLocker, která umožňuje administrátorům nastavit, které aplikace na klientských počítačích poběží. Už dřívější verze Windows podobný nástroj obsahovaly, AppLocker však posunuje jeho funkčnost mnohem dále. Podobně byl vylepšen také nástroj BitLocker, který nově dokáže celoplošně šifrovat data také na přenosných médiích, a DirectAccess. Ten umožňuje připojení vzdáleného počítače do vnitrofiremní sítě bez nutnosti vytvářet VPN, navíc dokáže ověřit uživatele pomocí Smart karty. První dva zmíněné nástroje nicméně budou součástí pouze edice Enterprise.

Zásadní novinkou je pak přepracování nástroje Řízení uživatelských účtů (UAC). Ten se poprvé objevil ve Windows Vista a stal se jednou z nenáviděnějších funkcí, na které mohli uživatelé v tomto systému narazit. UAC bylo navrženo tak, aby snížilo riziko napadení počítače škodlivým softwarem, mnoho uživatelů však obtěžovaly jeho velmi časté projevy, takže jej raději vypínalii.

Microsoft tedy nástroj přepracoval a podle oficiálních informací by měl produkovat až o třetinu méně výzev. Ty se objevují, pokud chce uživatel provést významný zásah do systému. V nastavení UAC přibyl posuvník, pomocí kterého je možné nastavit intenzitu ochrany. Ve výchozím nastavení bylo redukováno na 16 různých výzev a dotazů, což by mělo být dostačující pro většinu běžných uživatelů.

V neposlední řadě byla deaktivována funkce AutoRun při používání USB disků a dalších přenosných úložných zařízení. Snadno ji totiž může zneužít škodlivý malware, což názorně předvedl například červ Conficker.

Praktické nasazení RC verze

Windows 7
Centrum sítí a sdílení
Klikněte pro zvětšení

Windows 7 RC jsem po zpřístupnění k veřejnému testování zkoušel zhruba čtyři dny na notebooku Asus s dvoujádrovým procesorem Intel Pentium 1,86 GHz, 2 GB RAM a integrovanou grafickou kartou. Vývoj tohoto systému sleduji průběžně, proto nešlo o žádné rozsáhlé zkoumání novinek. Zaměřil jsem se především na změny, které objevily od lednového vydání beta verze a byly v podstatě popsány výše v textu. Jinak jsem Windows 7 používal k běžné kancelářské práci, surfování na internetu, případně sledování seriálů.

Za celou dobu jsem přitom nezaznamenal výraznější nedostatky nebo nestabilitu. Občas se mi sice poněkud „roztřepilo“ zobrazení hlavního panelu, na příčinu jsem však nepřišel. Je možné, že na vině je výchozí ovládač grafické karty použitý při instalaci. Co se týká výkonu, zdá se mi, že oproti beta verzi běhají Windows 7 zase o něco rychleji. Už od beta verze jsou přitom výrazně rychlejší než Windows Vista.

Na problém jsem narazil pouze při instalaci, kdy instalační program Windows nechtěl rozeznat mé disky a vehementně se dožadoval externího ovládače. Přestože mě program stále ujišťoval, že instalační DVD mohu v tomto okamžiku bezpečně vyjmout, mechanika vůbec nereagovala. Po několikátém restartování jsem problém vyřešil trochu kuriózně, když jsem místo českého časového pásma ponechal výchozí americké. Instalace pak již proběhla bez problémů. U beta verze jsem na tento problém nenarazil, šlo přitom o stejný počítač.

Kam kráčíte, Windows 7?

Microsoft RC verzí potvrzuje, že dokáže vytvářet dobré operační systémy. Dokázal to například u Windows XP, nyní to dokazuje u Windows 7. Dokonce bych se nebál říct, že připravuje jeden z nejlepších systému současnosti, ne-li vůbec nejlepší. Pokud se totiž už v testovací fázi těší takové oblibě, že ho miliony uživatelů využívají jako primární systém, není se čemu divit. Přinejmenším by podle Microsoftu mělo jít o nejlepší Windows v historii.

Podle posledních informací nebude v případě Windows 7 vydána druhá RC verze. Datum vydání finálního produktu zatím nebylo oznámeno, spekuluje se však o druhé polovině letošního roku nebo začátku roku 2010. Systém Widnows Vista by pak měl být souběžně nabízen až do roku 2011.

Windows 7 na ITBiz.cz


Windows 7: Jak se svět těší na nový operační systém
Microsoft: Podniky by od Windows 7 neměly očekávat zázraky
Microsoft: Další zkušební verzí systému Windows 7 bude RC
Microsoft se chce u Windows 7 vyhnout problémům Visty
Potvrzeno: Internet Explorer bude možné v nových Windows vypnout


Komentáře

bugy #1
bugy 12. květen 2009 12:09

a co volba "okno vzdy nahore" umi to?

David Budai #15
David Budai 12. květen 2009 12:14

Myslím, že to je spíše otázka nastavení konkrétní aplikace.

bugy #16
bugy 12. květen 2009 14:51

ne, je to okenni OS, zalozen na praci s okny, tohle muze byt udelano v aplikaci, ale system tohle umet proste musi (kolik minut prace programatora to asi je??). nebo jsem jedinej kdo obcas potrebuje mit kalkulacku/notepad/dokument zobrazeny treba nad web brouzdrem? sory, ale kdyz to umi minimalizaci a maximalizaci, musi to umet i tohle, je to absurdni nedostatek. ..pro zajimavost, vsehcny OS co jsem kdy pouzival to, kam az moje pamet saha, meli (krome produktu MS :( cisti windouwsari to proste neznaji tak si asi mysli, ze to nepotrebuji:)

Dan #21
Dan 05. říjen 2009 08:11

Řeším stejný problém. Ono sice jde nějak nastavit pár oken aby byly současně vidět, alekliknu do jiné aplikace a pak se to rozhodí. myslím, že funkce libovolné okno nahoře je velmi potřebná..

Hehe #2
Hehe 12. květen 2009 12:26

Hmm, bych tolik nepovazoval pridani grafickych ptakovin, jako pruhledny okraje oken a panel jako nejaky vylepseni. Jde jen o vec na oko a v Linuxu jsou nektery veci uz min. pul roku.

To jak je system bezpecny se uvidi, az ho pusti do provozu. S widlema mam s timto zatim spatne zkusenosti. Se spolehlivosti se taky uvidi. Takze zatim bych nijak nevykrikoval o tom, jaky je to uzasny, nez se to vubec ukaze. Uvidime kolik uzivatelu bude bez problemu pouzivat svuj HW.

David Budai #17
David Budai 12. květen 2009 12:48

Pěkný den, já jsem v článku o průhledných okrajích vůbec nehovořil. Co se týká vylepšení hlavního panelu, mnoho lidí toto nepochybně ocení. Představte si, že máte otevřených 5 oken různých aplikcí, dalších 10 záložek v prohlížeči - v tomto směru Widnows 7 opravdu usnadňují ovládání a orientaci. Potom funkce automatického rozdělení dvou oken napolovinu je například na velkém monitoru úžasná, já osobně si to například při psaní článků, kde vycházím z mnoha různých zdrojů, nemůžu vynachválit. A co se týká stability, s problémy jsem se nesetkal - v tomto směru se nemůže s RC verzi Windows 7 rovnat ani finální verze Visty.

Hehe #18
Hehe 13. květen 2009 08:03

No, tusim, ze jsem se setkal se zobrazovani nahledu (pri pouziti Alt+Tab) uz Ubuntu (Interpid) a spis jsem hledal to, jak to vypnout, nez abych to ocenoval. To same jako predinstalovany Compiz, ktery se musi nekde vypinat, aby to nedelalo graficke efekty. V dnesni dobe se snazi programatori pridelat spoustu vylepseni a usnadneni, ale normalnim uzivatelum, kteri chteji pracovat spis nejake pruhlednosti, graficke nahledy a podobne vylepseni spis vadi. Nahledy v zalozkach jsou tusim ve Firefoxu taky, nebo alespon jsem to uz nekde u neceho neM$ videl.

Tento zvyk preplacavani grafickymi efekty prisel s Vistama. Co si budem rikat? Visty jsou hrozny paskvil, ktery se musel nejakym zpusobem vylepsit, aby to vypadalo aspon hezky. Protoze drtiva vetsina uzivatelu je rada, kdyz jim porad neco nekde blikat, sviti a dela efekty, tak se bohuzel preplacavaci styl nese dale.

A taky jsem zvedavy, jak budou W7 fungovat na Notasich. Podle poslednich informaci maji nakonec mit W7 predelany jadro Vist, takze HW naroky budou podobne. Ne jak se ze zacatku porad M$ chlubil, ze bude mene narocny na HW. Radsi budu mit na kompu Linux, ktery bude mit o 70% narocnejsi pozadavky, nez nejaky windows, ktery budou potrebovat min. 1GB RAM a kdovijak rychly CPU a sezerou mi cely HW jen na to, aby fungovaly. Pro srovnani, na Debianu po startu zabira system 134MB RAM + 0MB swap (proste ho ted nepotrebuje). WXP mi zabiraji 286MB + 1,5GB swap file. Nedokazu si predstavit, zebych mel system, ktery mi sezere po startu 700MB RAM, kde je nezanedbatelne mnozstvi pro graficke efekty a ruzne blbinky.

Hehe #24
Hehe 13. květen 2009 08:05

pardon : o 70% mene narocnejsi pozadavky

umiyaki #25
umiyaki 23. květen 2009 06:45

A co třeba FreeDOS? Ten bude ještě méně náročný než Linux. A nebo třeba Linux bez grafické konzole. Žádný KDE, Gnome, XFCE, Fluxbox a pod. Pouze příkazová řádka a kdo se nevyzná je BFU ;-)

A co se týče průhledných oken. Apple si také hromada lidí kupuje kvůli designu a pokud to i funguje, proč ne...

snilard #19
snilard 13. květen 2009 12:13

Nemáte pocit, že se Microsoft s panelem opičí po Applu?
Windows nejlepší operační systém? To by Microsoft musel začít používat nějaké unixové jádro.

Denisa #20
Denisa 20. květen 2009 11:24

jojo,.. stabilita,... myslim že se rovnaj XP,.... XP byl podle mně nejlepší a nejstabilnější OS od MS,... potom visty,... s většim hnusem jsem ještě nepracovala,... a W7,... podle mně skvělej OS,.... samozřejmě beta takže nějaký mušky to má ale Microsoft to musí někde testovat aby zjistily jaké to ty chyby jsou.

Megaloman #3
Megaloman 12. květen 2009 12:58

Tak vidím, že to s Windows jde od desíti k pěti...
Spousty spousty spousty lockerů, defenderů, atd. jen aby zalátali díry jak svět, hlavně ať to pěkně vypadá...

pamětník #4
pamětník 12. květen 2009 19:12

"Kandidát na nejlepší operační systém světa?"

:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
a tak stále, dookola zeměkoule

Jakes #5
Jakes 12. květen 2009 19:22

"Nejsem si jistý, zda byli v tomto případě vývojáři při smyslech"
- Autor zjevně nezná zeměplochu od Pratchetta ...

Gladius #6
Gladius 12. květen 2009 22:24

už se těším na Win 8 to bude nejlepší OS ve vesmíru

anna #7
anna 12. květen 2009 22:56

Jestli to bude takový paskvil jako office 2007, které jsem hned po zakoupení a instalaci vyhodila z počítače a podarovala jimi prvního kolemjdoucího, kdo je chtěl, tak nás chraňte všichni svatí. A po zakoupení slavných Vista s novým pc jsem s nimi dva dny zápasila, abych je zbavila těch nechutných vylepšení jako aero, postranní panel atd. Mám ráda XP a nedám na ně dopustit. Kéž by u toho microsoftu zavládl zdravý rozum - a oni udělali pokračování XP. Prostě technický OS, ne galimatyáš doprovázený přímo debilní grafikou, ze které se mi chce blít.

Oooo #22
Oooo 13. květen 2009 07:37

Poridte si Linux.

Tomas Vik #23
Tomas Vik 31. květen 2009 20:23

Mila anno, kancelarsky balik office 2007 je dle meho nazoru tou nejlepsi dosavadni verzi. To ze je tam mnoho veci jinak jen dokazuje, ze se Microsoft neboji napravit sve drivejsi chyby a vse zprehlednit. Kdyby jsi nebyla lina zkouset nove veci, tak by jsi na to urcite sama prisla. U win7 je aero jedine k uzitku a ten postrani panel, ktery pri tve lenosti urcite tvoril "neprekonatelnou prekazku" pro tvoji praci uz je defaultne vypnuty. Takze se mi priste nenavazej do mych oblibenych office, kdyz vis houby.

c-x #8
c-x 13. květen 2009 15:47

rofl, a pak budeme pracovat na 125%..

#9
13. květen 2009 18:19

Lidi jako s tím článkem souhlasim do určité míry a jako mohu jen říct, že mě osobně nové softwary MS vyhovují.
Zpomeňte si na XP když vyšli, taky to nebylo nejlepší... a nakonec jak to dopadlo :-)
měl jsem Vistu cca půl roku a kromě HW nároků a rychlosti jsem byl spokojen je to krok kupředu
a ve windows 7, které momentálně používám (build 7100) se některé funkce a inovace odráží od Vist a pokavaď se tam něco neudělá špatně tak se dá opravdu říct, že to možná bude druhý klenot MS. Škoda jen že někteří lidé nejsou ,co se tohoto týče, tak přizpůsobivý a umí jen kritizovat :P

Denisa #10
Denisa 20. květen 2009 11:19

Hele tuhle verzi W7 mám,... Visty sem nechtěla protože to jsou největší shity co jsem viděla,....mnoooo a pro XP nebyly ovladače pro můj notebook,... jsem s Windows 7 velice spokojená,.... ovše zatím je to betatakže menší chybky má ale samozřejmě !BETA! je od toho aby microsoft zjistil v čem jsou ještě chyby, Máma dočasný licenční klíč který pak bude legální takže mám OS v podstatě zadarmo. A jsem jedna z těch co měla štěstí a má staženou verzi přímo z Microsofťáckejch stránek a ne nelegálně, a jelikož dnes jsou většinou všechny procesory 32bit a já mam 64bit tak jsem měl štěstí že o ně nebyl takovej zájem. Jinak bych W7 asi taky neměla ,,legálně". Jo a jak tu někdo psal o oficce 2007. Hrozně ulechčujou práci. Ze začátku jsem na to nadávala co je to za sračku a tak ale už bych se na starý nevracela.

Fisa95 #11
Fisa95 23. květen 2009 15:09

ahoj lidi.nemá tady někdo odkaz na windows 7 rc českou verzi? napište to prosím tady nebo mi na mail.
fisa95@seznam.cz

David Budai #26
David Budai 25. květen 2009 13:38

Česká lokalizace RC verze podle vyjádření Microsoftu oficiálně uvolněna nebyla a ani nebude. Je potřeba počkat na vydání finální verze. Ten překlad, co je k nalezení na intenetu, unikl z neveřejného tetsování.

Tomas Vik #27
Tomas Vik 31. květen 2009 20:26

Unikl a funguje naprosto plnohodnotne, zatim jedina vada. A ceske rozeznavani psaneho textu me vylozene vzrusuje :-)

#12
23. květen 2009 20:23

Ahoj Windows 7 RC s integrovanou češtinou asi ještě není a od Mcrosoftu ani nebude, ale lze si jí tam dostáhnout :-)

otasomil #13
otasomil 31. květen 2009 14:59

Nejlepsi operacni system sveta - tak tomu snad nikdo neveri. Avsak nejlepsi operacni system od M$ to je pravda.

Petr #14
Petr 11. prosinec 2009 23:45

Ten "šílený obrázek" je přece ZEMĚPLOCHA!!! Odpočiňte si od počítače a něco si i přečtěte na starém dobrém papíře.

RSS 

Komentujeme

AI i její tvůrci před soudem

Pavel Houser , 22. duben 2018 09:30
Pavel Houser

John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpov...

VíceRSS 

Zprávičky

Před 25 lety byl zpřístupněn webový prohlížeč Mosaic

ČTK , 21. duben 2018 15:22

Mosaic se zrodil v průběhu roku 1992 v hlavě Marca Andreessena a jeho kolegy Erica Biny....

Více 0 komentářů

Těžba bitcoinů při kurzu pod 8 600 dolarů je ztrátová

ČTK , 20. duben 2018 11:21

Analytici se domnívají, že poptávka po hardwaru pro těžbu bitcoinů dál klesne, stejně jako cena kryp...

Více 0 komentářů

Netflixu prudce stoupají příjmy i počet odběratelů

ČTK , 20. duben 2018 09:36

Čistý zisk ve čtvrtletí stoupl na 290,1 milionu dolarů, neboli 64 centů na akcii....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Zájem o přijímače s digitálním rádiem je minimální

ČTK , 20. duben 2018 08:00

Český rozhlas na konci loňského roku rozšířil pokrytí digitálním signálem na 40 % populace....

Více 3 komentářů

eMan vykupuje zpět podíl Jablotronu

Pavel Houser , 19. duben 2018 14:32

Strategie obou společností se po více než 2 letech propojení rozcházejí, kontrolu nad firmou získáva...

Více 0 komentářů

Facebook reaguje na nové normy EU, cílená reklama ale nepřestane

ČTK , 19. duben 2018 10:26

Facebook se začal dotazovat svých uživatelů, zda může v jejich fotografiích a videích používat techn...

Více 2 komentářů

Ruské úřady vs. Telegram

ČTK , 19. duben 2018 08:00

Začaly se objevovat informace o rozsáhlých výpadcích služeb, které se sporem nijak nesouvisejí....

Více 0 komentářů