Windows 7: Jak se svět těší na nový operační systém

David Budai, 23. březen 2009 05:00 0 komentářů

Windows
Pokud se v posledních měsících o nějakém softwarovém produktu často mluví, jsou to připravovaná Windows 7. S nadsázkou by se dalo říct, že rok 2009 je ve znamení právě tohoto operačního systému. Je to pochopitelné, zatímco Windows Vista představovala v mnoha směrech zklamání, Windows 7 získávají už od testovacích verzí kladné ohlasy. Jsou tak na dobré cestě dokázat, že Microsoft umí vytvořit rychlý a uživatelsky přívětivý systém.

Windows 7
Vyzkoušeli jsme Windows 7. Zkuste i vy.
Klikněte pro zvětšení

Společnost Microsoft v minulosti již několikrát vydala v relativně krátké době dvě verze systému Windows postavené na prakticky totožném jádře. Po průkopnických Windows 95 přišly Windows 98, které mezi uživateli zaznamenaly značný úspěch. Podobné to bylo také v případě Windows XP z roku 2001. Ty podstatě vycházely z dříve vydaných Windows 2000, rozšířily podporu multimediálních funkcí a nabídly nový vzhled. Ohlas uživatelů byl ohromný, tato verze systému se masově rozšířila mezi běžné uživatele i firmy a nacházela se prakticky na každém počítači s dostatečným výkonem. Lidé si tento systém oblíbili a v neposlední řadě nabrala druhý dech s příchodem netbooků.

Pak přišel leden 2007 a s ním po dlouhé odmlce také nový systém. Windows Vista však zdaleka nesplnila původní očekávání. Uživatelé, kteří byli zvyklí na svižné a stabilní Windows XP, začali na novou verzi přecházet jen zvolna. Vysoké hardwarové nároky, nekompatibilita s celou řadou programů a viditelný pokles výkonu okamžitě tomuto systému přisoudily nálepku nepovedeného dítka, které pravděpodobně nikdy nedosáhne úspěchů svého předchůdce.

Kterak se Microsoft inspiroval v minulosti

Microsoft svůj neúspěch zanalyzoval a prakticky okamžitě začal pracovat na nástupci, drže se osvědčené strategie z dřívějších dob. Na veřejnost postupně začaly unikat informace o připravovaném systému a objevovaly se první rané testovací verze Windows 7. Ty jsou postavené na stejném jádře jako Windows Vista, ze kterých by měly nejen převzít to dobré, ale také přidat nové funkce a hlavně přinést lepší optimalizaci grafického rozhraní a výkonu. Velké překvapení přišlo v lednu tohoto roku, kdy byla k veřejnému testování uvolněna beta verze. Zájem uživatelů o ni byl takový, že servery Microsoftu dokonce nevydržely jejích nápor a dočasně zkolabovaly.

Rychlá a „user friendly“ Windows

První hodnocení odborných magazínů i běžných uživatelů byla vesměs pozitivní. Windows 7 jsou už v této fázi rychlejší než jejich předchůdce. Nabídly celou řadu nových funkcí a vylepšení uživatelského rozhraní. Microsoft modernizoval hlavní panel a přepracována byla také práce s okny. Zajímavou funkcí je například Aero Peek, které po najetí kurzoru do pravé dolní oblasti zprůhlední všechna otevřená okna a je tak možné zkontrolovat stav miniaplikací. Ty už nově nejsou seskupovány v postranním panelu, který v nových Windows chybí, ale je možné umisťovat je kdekoliv na plochu.

Windows 7
Nový hlavní panel v akci.
Klikněte pro zvětšení

Vylepšení zaznamenal také Průzkumník, který nově nabízí tzv. knihovny, v angličtině nazvané Libraries. Knihovny umožňují shromažďovat a zobrazovat různé soubory a složky, které se fyzicky nacházejí v různých částech disku. Řadu vylepšení obsahuje i Windows Media Player 12 a samozřejmě prohlížeč Internet Explorer 8. Dobrou zprávou pro všechny nadšence je pak nativní podpora dotykového ovládání.

Nezanedbatelný je také fakt, že už ve fázi beta představují Windows 7 natolik stabilní systém, že je možné s ním běžně pracovat. Najdou se i takoví, kteří touto verzí nahradili svůj předchozí operační systém. To je zřejmě také jeden z důvodů, proč Microsoft před časem oznámil, že ve vývoji přeskočí obvyklou druhou betu a nabídne přímo RC (Release Candidate) verzi, která v podstatě představuje již kandidáta na finální produkt. Vývojáři stihli od ledna nashromáždit dostatečnou zpětnou vazbu ze strany uživatelů a na té založili další úpravy.

Pohádky tisíce a jednoho vylepšení

Kromě víceméně kosmetických vylepšení a oprav chyb (např. k uzamknutí počítače bylo nutné mít nastavený spořič, nepřiřazovalo se pojmenování diskové jednotky s druhým současně nainstalovaným systémem) ve verzi RC patří mezi nejvýznamnější změny například přidání podpory formátu MOV do přehrávače Windows Media Player nebo navrácení podpory souborového systému FAT32. Na základě mnohých žádostí bude také upraveno chování bezpečnostní funkce UAC. Na její častá upozornění nadávají uživatelé v podstatě už od uvedení Windows Vista.

Změny byly provedeny také v oznamovací oblasti v případě bezdrátových sítí a navýšen byl také počet podporovaných zařízení u novinky Device Stage. Jde o centrální místo pro správu nejrůznějších zařízení, jako jsou mobilní telefony či hudební přehrávače, a mezi uživateli zaznamenala tato funkce docela pozitivní ohlas. Seznam všech, vesměs drobnějších vylepšení, která se v RC verzi objeví, by vydal na samostatný článek. Případní zájemci si je mohou prohlédnou v příspěvcích na blogu vývojářů Windows tady a tady.

Windows 7
Novinka v podobě dotykového ovládání

Podle některých informací už byla RC verze dokončena a uvolněna k neveřejnému testování mezi úzkou skupinu testerů. Pravděpodobností už stihla jako sestavení 7057 uniknout také na internet. Microsoft však ani jednu informaci nepotvrdil. Jiné zahraniční zdroje hovoří o tom, že by RC verze měla být uvolněna až v květnu.

V šesti se to lépe táhneOficiálně potvrzená informace se naproti tomu týká počtu edicí, které budou mít zákazníci k dispozici. Čekalo se jisté zpřehlednění od dob Windows Vista, to se však nestalo. Windows 7 budou nabízena v šesti různých edicích. První dvě, Starter Edition a Home Basic, budou určeny pouze pro rozvojové trhy, Home Premium bude cílena na domácnosti a Professional na firmy. Edice Enterprise a Ultimate nabídnou také pokročilé šifrovací nástroje a snazší správu prostřednictvím sítě. Enterprise navíc bude určena pouze velkoodběratelům. Cenové relace zatím nebyly zveřejněny.

Významnou novinkou v nových Windows bude také možnost vypnout prohlížeč Internet Explorer 8 a několik dalších aplikací. Mezi nimi bude Windows Media Player, integrovaný vyhledávač Windows Search, prohlížeč souborů ve formátu XPS a související služby, Windows Media Center, Windows DVD Maker a několik dalších komponent. Zatímco někteří to považují za ústupek Evropské komisi v probíhajícím sporu, jiní rozhodnutí Microsoftu vítají. Windows 7 totiž díky tomu nabídnou uživatelům mnohem vyšší míru škálovatelnosti.

Není všechno zlato, co… je průhledné

Windows 7
Steve Ballmer vkládá do Windows 7 velké naděje

Mezi řadou nadšených hlasů se však objevují i ty negativní. Microsoftu bývá vytýkána především neúměrně vysoká orientace na vzhled, uživatelské rozhraní, efekty a často zbytečné snahy o zjednodušení ovládání. Místo důležitých inovací, jako je například nový souborový systém, který by nahradil dosavadní NTFS, se soustředí na funkce a vylepšení, které běžný uživatel nepotřebuje a do firemního prostředí se nehodí.

Jsou však i vylepšení, za která Microsoft sklízí kladná uznání. Mezi ně patří i významné zrychlení a zjednodušení instalace. Nejnovější dostupné sestavení se nám při redakčním testování podařilo nainstalovat za méně než 25 minut. Z průzkumů vyplývá, že uživatelé požadují co možná nejsnazší a rychlou instalaci bez zbytečných požadavků pro nastavování, podobně jako si nepřejí více než dvě upozornění funkce UAC denně.

Napraví Windows 7 reputaci Microsoftu?

Microsoft má v případě Windows 7 nakročeno k produktu, který se stane velmi úspěšný. Možná se tak v závěru letošního roku, kdy se očekává vydání finální verze, konečně dočkáme důstojného nástupce systému Windows XP, který zatím stolním počítačům bezmezně kraluje. V každém případě se Microsoft nesmí nechat usnést těmito dílčími úspěchy a vývoj systému musí dotáhnout do konce. Doufejme tedy, že si vedení Microsoftu tuto skutečnost uvědomuje, a společně s celým světem pojďme nedočkavě vyhlížet další sestavení reparátních Windows 7.

Windows 7 na ITBiz.cz


Microsoft: Podniky by od Windows 7 neměly očekávat zázraky
Microsoft: Další zkušební verzí systému Windows 7 bude RC
Microsoft se chce u Windows 7 vyhnout problémům Visty
Potvrzeno: Internet Explorer bude možné v nových Windows vypnout


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Další na řadě je bezpečnost

Richard Jan Voigts , 09. říjen 2017 00:00
Richard Jan Voigts

Co všechno lze automatizovat pomocí strojového učení? Larry Ellison, technologický ředitel společnos...

VíceRSS 

Zprávičky

Bělobrádek chce evropská pravidla pro internetová média

ČTK , 17. říjen 2017 00:55

Podle expertů na internetová média jde o předvolební proklamaci. ...

Více 0 komentářů

Mobilní signál bude i v tunelech pražského metra

ČTK , 16. říjen 2017 15:19

V první fázi by měl být signál na trase metra C mezi stanicemi Muzeum a Roztyly....

Více 0 komentářů

Další velká pokuta pro Qualcomm, tentokrát na Tchaj-wanu

ČTK , 16. říjen 2017 13:10

Qualcomm čelí vyšetřování také v Evropské unii....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Vybudování infrastruktury na vysokorychlostní internet bude stát 120 až 150 miliard Kč

Pavel Houser , 16. říjen 2017 08:00

Firmy na jednání Hospodářské komory potvrdily, že mají zájem čerpat prostředky na výstavbu vysokoryc...

Více 0 komentářů

Qualcomm se žalobou snaží zakázat prodej iPhonů v Číně

ČTK , 14. říjen 2017 08:00

Obě firmy vedou právní spory kvůli licencím technologií firmy Qualcomm již měsíce....

Více 0 komentářů

Nové profese: manažer spolupráce a specialista sdílení technologií

Pavel Houser , 13. říjen 2017 13:35

Umělá inteligence mění trh práce. Zavádění robotické automatizace dává vzniknout zcela novým profesí...

Více 0 komentářů

Šéf Samsungu překvapivě oznámil rezignaci

ČTK , 13. říjen 2017 13:06

Firma současně informovala, že čeká rekordní zisk....

Více 0 komentářů