• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Ochrana dat v cloudových úlohách: DRaaS vs. BaaS

Redakce
8. 11. 2022
| Články
Největší zájem o veřejný cloud mají poskytovatelé služeb, výrobní firmy a překvapivě i banky

Překvapivých 88 % podniků přeneslo úlohy z cloudu zpět do svého datového centra. Většina organizací deleguje odpovědnost za zálohování na specialisty na zálohování, místo aby vyžadovala, aby každý vlastník úlohy (IaaS, SaaS, PaaS) chránil svá vlastní data.

Společnost Veeam Software publikovala výsledky studie Cloud Protection Trends Report 2023. Průzkum se zaměřil na čtyři klíčové scénáře poskytování cloudových služeb: služby typu infrastruktura jako služba (IaaS), platforma jako služba (PaaS), software jako služba (SaaS) a zálohování a obnova po havárii jako služba (BaaS/DRaaS). Studie ukazuje, že podniky si uvědomují rostoucí potřebu chránit svá prostředí typu SaaS. Například téměř 90 % zákazníků služby Microsoft 365 používá doplňková opatření a nespoléhá se pouze na integrované možnosti obnovy dat. Nejčastěji uváděným důvodem pro toto zálohování je příprava na rychlé zotavení z kybernetických a ransomwarových útoků, zatímco dalším nejčastěji zmiňovaným důvodem je dodržování předpisů.

Hlavní závěry studie
• Někteří správci PaaS se nesprávně domnívají, že přirozená odolnost služeb hostovaných v cloudu zbavuje potřeby zálohovat: své sdílené soubory hostované v cloudu dosud nezálohuje 34 % organizací a 15 % nezálohuje své v cloudu hostované databáze.
• Zatímco nové pracovní úlohy se v cloudu spouštějí mnohem rychleji, než se ty nepotřebné v datovém centru vyřazují, překvapivých 88 % podniků přeneslo úlohy z cloudu zpět do svého datového centra – z jednoho nebo více důvodů, včetně požadavků v oblasti vývoje, optimalizace nákladů či výkonu a obnovy po havárii.
• V současné době využívá 98 % organizací jako součást své strategie ochrany dat infrastrukturu hostovanou v cloudu. Služba typu DRaaS ve vnímání překonává taktické výhody BaaS tím, že poskytuje odborné znalosti v oblasti plánování, implementace a testování kontinuity provozu a obnovy po havárii (BCDR).

Daklší výsledky studie Veeam Cloud Protection Trends Report 2023
Software jako služba (SaaS):
• 90 % organizací si uvědomuje, že potřebuje zálohovat obsah Microsoft 365. Studie odhalila, že pouze 1 z 9 (11 %) organizací nechrání svá data v Microsoft 365. 89 % používá zálohování třetích stran či BaaS nebo rozšířené úrovně Microsoft 365 pro ukládání dat, případně obojí.
• Vzhledem k tomu, že se strategie ochrany dat vyvíjejí a ransomware je stále jedním z hlavních problémů, většina organizací deleguje odpovědnost za zálohování na specialisty na zálohování, místo aby vyžadovala, aby každý vlastník úlohy (IaaS, SaaS, PaaS) chránil svá vlastní data. To přispívá k tomu, že se zálohování stává běžnou aktivitou, která je úkolem tradičního správce zálohování, a nikoliv týmu odpovědnému za aplikace.

Infrastruktura jako služba (IaaS): Přestože organizace všech velikostí nyní využívají hybridní cloudové architektury, nejedná se o jednosměrnou cestu do cloudu, která by snižovala význam moderního datového centra.
• 30 % pracovních úloh hostovaných v cloudu pochází ze strategií „cloud first“, kdy se nové úlohy spouštějí v cloudech mnohem rychleji, než se ty nepotřebné v datovém centru vyřazují.
• 98 % organizací využívá infrastrukturu hostovanou v cloudu jako součást své strategie ochrany dat, včetně úrovní cloudového úložiště a cloudové infrastruktury, jako místa pro zotavení po havárii nebo využívání poskytovatelů BaaS/DRaaS.
• Většinu zálohování cloudových úloh nyní provádí zálohovací tým, což nevyžaduje další specializované odborné znalosti nebo zátěž správců cloudu. Téměř každá organizace ale přiznala, že má povinnost dlouhodobě uchovávat data, avšak pouze polovina organizací uchovává zálohy svých cloudových dat po dobu alespoň jednoho roku.

Platforma jako služba (PaaS): Zatímco většina organizací zpočátku přesouvala servery z datového centra do IaaS, nyní se shoduje, že provozování základních IT scénářů, jako jsou sdílení souborů nebo databáze, jako nativně cloudové služby je budoucností vyspělých IT úloh:
• 76 % respondentů provozuje souborové služby v rámci serverů hostovaných v cloudu a 56 % provozuje řízené sdílení souborů v AWS nebo Microsoft Azure.
• 78 % dotázaných provozuje databáze v rámci serverů hostovaných v cloudu a 65 % provozuje řízené databáze v AWS nebo Microsoft Azure.

Zálohování a obnova po havárii jako služba (BaaS/DRaaS): Téměř každé prostředí IaaS/SaaS v nějaké formě využívá i cloudové služby jako součást své strategie ochrany dat.
• Řízené zálohování (BaaS) využívá 58 % organizací oproti 42 %, které využívají cloudové úložiště jako součást vlastního řešení ochrany dat. Zvláště zajímavé je, že téměř polovina (48 %) dotázaných začala s cloudovým úložištěm pod vlastní správou, ale nakonec přešla na BaaS.
• Téměř každá organizace (98 %) tvrdí, že využívá cloudové služby jako součást své strategie ochrany dat, i když se to liší od cloudového úložiště jako repozitáře až po plnohodnotné služby BaaS nebo DRaaS.
• Služby typu BaaS jsou vyhledávány především za účelem dosažení provozní a ekonomické efektivity a zajištění odolnosti dat před haváriemi a ransomwarovými útoky. Služby typu BaaS již nejsou považovány za „zabijáka pásek“, jak byly dříve nabízeny; organizace uvádějí, že téměř 50 % jejich dat je během svého životního cyklu stále uloženo na páskách, bez ohledu na to, že využívají cloudové služby na ochranu dat. 

„Vzhledem k tomu, že kybernetických bezpečnostních hrozeb stále přibývá, musí organizace hledět dál než jen na tradiční zálohovací služby a vytvořit účelný přístup, který bude nejlépe vyhovovat jejich potřebám a cloudové strategii. Tento průzkum ukazuje, že se pracovní úlohy nadále plynule přesouvají z datových center do cloudů a zpět, stejně jako z jednoho cloudu do druhého – což vyžaduje ještě složitější strategie ochrany dat. Zjištění tohoto průzkumu ukazují, že ačkoli podniky s moderním IT učinily v oblasti cloudu a ochrany dat významné pokroky, stále je na čem pracovat,“ uvedl Danny Allan, technický ředitel a senior viceprezident pro produktovou strategii společnosti Veeam.

Rubriky: CloudPodnikový softwareSecurity

Související příspěvky

Tiskové zprávy

Mobilní svět a rostoucí náklady kyberútoků

25. 2. 2026
Infrastruktura jako kód: Zjednodušte své implementace v cloudu automatizací
Články

Budoucnost datových center: co jsou to mikro-hyper cloudy?

25. 2. 2026
Největší zájem o veřejný cloud mají poskytovatelé služeb, výrobní firmy a překvapivě i banky
Články

Fortinet rozšiřuje řešení FortiCNAPP, pomáhá řešit rizika cloudu

23. 2. 2026
Zpráva Acronis: Rok 2025 byl klíčový v integraci bezpečnosti a automatizace do MSP platforem
Články

Zpráva Acronis: Rok 2025 byl klíčový v integraci bezpečnosti a automatizace do MSP platforem

20. 2. 2026

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Netflix ustoupil v bitvě o Warner Bros, slavná studia tak může převzít Paramount

ČTK
27. 2. 2026

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix odmítl zvýšit nabídku na převzetí filmových studií a streamovací

Ruské úřady se rozhodly Telegram zablokovat na začátku dubna

ČTK
27. 2. 2026

Ruské úřady rozhodly, že začátkem dubna zablokují komunikační platformu Telegram, uvádí ruský server RBC

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

GFI Software ustanovila Zebra Systems výhradním distribučním partnerem pro Severní Ameriku

itbiz
26. 2. 2026

Společnost GFI Software oznámila konsolidaci své severoamerické distribuce pod Zebra Systems LLC, která je

Huawei AI ilustracni

Výsledky a výhled Nvidie překonaly odhady, vzrostly příjmy z datových center

ČTK
26. 2. 2026

Americký výrobce čipů Nvidia zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 73 procent na

Apple přesune část výroby svého malého počítače Mac mini z Asie do Houstonu

ČTK
26. 2. 2026

Americká společnosti Apple přesune část výroby svého malého stolního počítače Mac mini z Asie

Revolut zvažuje, že letos prodá investorům nové akcie

ČTK
26. 2. 2026

Britská internetová finanční společnost Revolut zvažuje, že ve druhé polovině letošního roku prodá investorům

Nová nabídka od Paramountu může být lepší než ta od Netflixu, připustil Warner

ČTK
25. 2. 2026

Aktualizovaná nabídka mediálního konglomerátu Paramount Discovery na převzetí skupiny Warner Bros. Discovery (WBD) zahrnuje

Platební společnost Stripe má zájem o převzetí PayPalu

ČTK
25. 2. 2026

Platební společnost Stripe zvažuje převzetí celé nebo alespoň části americké firmy PayPal. S odvoláním

Tiskové zprávy

Společnost Epson představila speciální edici Lifestudio Flex Lux

AI pomáhá odhalit vzácná onemocnění včas. Vývoj podporuje AWS

T-Mobile v roce 2025 – hospodářské výsledky

Operátoři zachytí 3 miliony podvržených hovorů každý měsíc

Mobilní svět a rostoucí náklady kyberútoků

Česká obchodní inspekce uskutečnila v minulém roce 751 kontrol internetových obchodů, porušení předpisů zjistila v 639 kontrolách

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Bře 12
Celý den

IT Security Worshop

Dub 15
Celý den

Energy Vision

Zobrazit kalendář

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Platformové inženýrství: popularita termínu může vést ke zmatení

Kamil Pittner
2. 1. 2026

Podobně jako v případě DevOps se i termín platformové inženýrství stal natolik oblíbeným, až se začal...

Slovník

WiFi modem

BFU

Asymetrický přenos (Asymetrická komunikace)

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.