Ballmer má podporu jen poloviny zaměstnanců, kam se řítí Microsoft?

Petr Švec , 08. říjen 2010 07:30 9 komentářů

Microsoft
V průzkumu portálu Glassdoor.com se s kroky CEO Microsoftu Steva Ballmera ztotožnila jen zhruba polovina zaměstnanců softwarového gigantu. Většina z nich ale zároveň projevila spokojenost s tím, že pracují právě pro Microsoft. Je Ballmerova kritika oprávněná a kam se vlastně dnes společnost řítí?

ces
Steve Ballmer, CEO společnosti Microsoft, při představení prvních tabletů
s operačním systémem Windows. Na trhu dosud není ani jeden.

Náhodně vybraní zaměstnanci společnosti Microsoft měli před několik měsíci zodpovědět jednoduchou otázku: „Souhlasíte s tím, jak si Steve Ballmer počíná ve vedení Microsoftu?“ Jednoduchá otázka ale přinesla zajímavé závěry – současného ředitele Microsoftu v jeho krocích podporuje pouze polovina z dotázaných zaměstnanců firmy. V porovnání s řediteli dalších technologických firem si tak Ballmer stojí poměrné špatně.

Jak si vede konkurence


Například Larry Ellison, ředitel Oracle, získal od svých podřízených poměrně dobré 76% hodnocení. Neuvěřitelných 96% zaměstnanců je pak spokojeno s „vládou“ Erica Schmidta, CEO internetového obra Google.

Klesající popularita nejvyššího vedení představuje vždy problém. Ne, že by snad vedla k jakýmkoliv „vzpourám“ zaměstnanců proti top managementu společnosti, působí ovšem jako negativní faktor z hlediska motivace pracovníků. Jinými slovy: firmy, jejichž zaměstnanci jsou přesvědčeni o správnosti kroků jejich vedení, dosahují obecně lepší pracovní morálky a tedy i výsledků.

Relevance průzkumu?


Výsledky průzkumu a jakékoliv spekulace o popularitě Steva Ballmera ihned po jejich zveřejnění odmítla většina členů top managementu společnosti. „Vybraný vzorek odpovídá asi tak 0,625% všech zaměstnanců Microsoftu. Dost pochybuji, že to představuje dostatečně reprezentativní vzorek,“ ohradil se proti výsledkům například Brandon Le Blanc z divize Windows. To by i dávalo smysl, kdyby přesně stejně velký, tentokrát už reprezentativní vzorek nepoužíval sám Microsoft při ukázce toho, jak dobrým zaměstnavatelem společnost ve skutečnosti je. Firma celosvětově zaměstnává na 89 tisíc lidí.

Největší selhání


Náznaky toho, že pozice Steva Ballmera, současného CEO společnosti Microsoft, nebude tak silná jako v případě jeho předchůdce Billa Gatese, se objevily už v průběhu minulých let. První kritika byla spojena především s nepovedeným operačním systémem Windows Vista. Ten nejenže přišel s velkým časovým odstupem od předcházejících Windows XP, v mnoha ohledech se navíc jednalo o nedodělaný a příliš náročný systém, který Microsoft musel zachraňovat několika opravnými balíčky a častými aktualizacemi. Hlavním problémem Windows Vista byl především fakt, že problémovost systému nemotivovala stávající majitele Windows XP k přechodu na modernější Windows Vista, Tím Microsoftu vznikla finanční ztráta. Reputaci produktové řady Windows zachraňují až nyní poměrně spolehlivé Windows 7.

Druhá vlna kritika Ballmera zasáhla počátkem letošního roku . Důvodem pro ni byl dlouhodobý neúspěch výrobce v oblasti mobilních zařízení. Původně velmi slibně nastartovaný projekt vlastního tabletu Courier, později skončil spoluprací s výrobcem Hewlett Packard, po několika měsících navíc sešlo. Trhu s tablety tak dodnes dominuje americký výrobce Apple a jeho zařízení iPad, zatímco Microsoft se jen marně snaží o naskočení do rychle se rozjíždějícího vlaku.

Dlouhodobě problematický je také klesající podíl Microsftu v oblasti operačních systémů pro mobilní zařízení. Platforma Windows Mobile není schopna konkurovat moderním systémům, jako je Android, nebo iOS, což se projevuje její snižující se popularitou. Situaci má zachránit nový systém Windows Phone 7, který Microsoft představí už příští pondělí. I na jeho úspěchu tak záleží, jestli se Ballmerovi podaří zlepšit svou pozici ve firmě, nebo jestli bude zaměstnanců nespokojených s jeho vedením dále přibývat.

Faktem zůstává, že nejde jen o subjektivní faktory. Zdánlivě neotřesitelná pozice společnosti klesá i v očích některých ratingových agentur, viz. např. nedávná zpráva Ahead of the Bell: Microsoft downgraded again z Businessweeku.

Neuspokojivý trend


Akcie na trhu NASDAQ Microsoftu dlouhodobě stagnují, u dvou z jeho největších rivalů (Apple a Google) naopak od roku 2004 prožívají raketový vzestup. Když se podíváme na mediální viditelnost společnosti a její celkovou aktivitu za poslední čtvrtletí, ale možná i déle, může se nám zdát až neuvěřitelné, kolik peněz společnost jako je Microsoft dokáže vygenerovat. Čistý zisk firmy za loňský rok (2009) dělal 14.569 miliardy dolarů, celková současná aktiva dělala na konci roku 77,888 miliardy dolarů a majetek firmy měl hodnotu 39,558 miliardy dolarů. Suma sumárum tu máme stále s přehledem nejvíce ziskovou softwarovou společnost na Zemi. Bohužel to již nějaký ten pátek neodráží dynamika růstu akcií společnosti.

Jsou místa, kde se Microsoftu skutečně daří?


Paradoxně je to vlastně tam, kde není až zase tak moc vidět, tedy na Business-to-business a business-to-goverment trzích. Zde fungují jiné zákony a také větší setrvačnost. Kdyby nic jiného, tak kvůli aplikacím třetích stran. Vyhlídky společnosti tedy nejsou ani přes současné pohádkové příjmy nijak lichotivé. Pokud nenastane zázrak, případně Microsoft nevymyslí nějaký revoluční produkt, přijde postupem času o dominanci na consumer trhu, čímž klesne do úplně jiné ligy, než ve které hraje nyní. Pravda je, že stále může hodně dokázat ve svém stabilním B2B segmentu Dá se ale vůbec udržet jedno bez druhého? .

Související texty:

Microsoft: nejvíce zisková softwarová společnost, ale na jak dlouho ještě?


Komentáře

Náhodný kolemjdoucí #1
Náhodný kolemjdoucí 24. říjen 2010 12:13

No bodejd. Vzdyd je to kaspar. Takovyto clovek na takoveto pozici nema co delat.

Náhodný kolemjdoucí #2
Náhodný kolemjdoucí 24. říjen 2010 12:18

Kecy, kecy, kecy. Je pravidlem, že největší oblibu má absolutní a neškodný nýmand. Dobří šéfové jsou nároční a proto u póvlu neoblíbení. Tohle je zase průzkum, jen aby se vycpalo prázdné místo někde na webu a nebo v bulváru.

Náhodný kolemčtoucí #3
Náhodný kolemčtoucí 08. říjen 2010 12:02

Bill Gates byl sice obchodník s teplou vodou, nicméně při porovnání se Stevem "monkey" Ballmerem to byl člověk na svém místě. Steve by měl udělat ještě jedno vystoupení ve stylu Developers! a pak to zabalit. Nebo radši ne, MS nemám rád, tak jen ať tam zůstane co nejdýl a stáhne MS co nejhloubš.

Náhodný kolemjdoucí #8
Náhodný kolemjdoucí 09. říjen 2010 08:36

A co teprve jeho úžasná taneční kreace "nosorožec v říji" zakončená řevem sloganu "I love this company!" s gestikulací ve stylu jistého pána s knírkem ;-) To už mám fakt radši GW-Basic, poslední to výtvor velkého Billa...

Náhodný kolemjdoucí #4
Náhodný kolemjdoucí 09. říjen 2010 17:42

Developers ! Developers !! Developers !!! Nedivím se když má MS za šéfa takovou pošahanou vopici... Stejně to bude nakonec s MS jako to bylo třeba s AT&T z naprostého giganta bez konkurence se stane jedna firmička z mnoha.

Náhodný kolemjdoucí #5
Náhodný kolemjdoucí 14. říjen 2010 10:55

No ja si myslim, ze business aplikace jsou to, kde ztrati 1.
ony ty jejich podivne vypadky neco firmy stoji a kdyz uz je to moc casto, tak to docela otravuje zivot.

merlin111 #6
merlin111 15. říjen 2010 18:52

Situaci má zachránit nový systém Windows Phone 7, který Microsoft představí už příští pondělí.

Když vidím prezentace na Windows Phone 7 a čtu technický údaje, je mi jako několikaletému uživateli systému Windows Mobile docela smutno. Mám silný dojem, že moje další PDA nebude s OS od Microsoftu.

Petr Švec 15. říjen 2010 20:24

Dobrý večer,

tak já bych úplně nezoufal, ony Windows Mobile neumřou. Jak je zmíněno například v <a href="http://www.itbiz.cz/windows-phone-7-uvedeni">tomto článku</a>, Windows Mobile a Windows Phone 7 budou nadále vyvíjeny paralelně - WM budou určeny spíš pro byznys zařízení, zatímto WP7 pro ty "zábavní," respektive tedy multimediální smartphony. Takže WP7 se v nějakém PDA velmi pravděpodobně nedočkáte.

Zdraví

Petr Švec

Michal #7
Michal 19. říjen 2010 08:13

No pro mě je neúspěch opičáka a celého Microsoftu vcelku dobrá zpráva. Nejde přece donekonečna uměle držet monopol předražených, nespolehlivých, jednostranně orientovaných a uzavřených software.

RSS 

Komentujeme

Když chatboty mluví mezi sebou

Pavel Houser , 25. červen 2018 16:15
Pavel Houser

Jak se spolu dokážou dohodnout Siri, Alexa a Cortana? Kdyby programy o sobě věděly, že jsou umělé in...

VíceRSS 

Zprávičky

JavaScript mezi programátory vede

Pavel Houser , 25. červen 2018 14:50

Rostoucí počet plánuje přejít od samoobslužných a lokálních cloudových řešení k velkým cloudovým pos...

Více 0 komentářů

Cleverlance Group má roční obrat 951 milionů Kč

Pavel Houser , 25. červen 2018 14:17

Projekty: E-shop pro automobily s operativním leasingem, mezibankovní aplikace a chatbot....

Více 0 komentářů

Český Google spustil nový portál pro startupy v regionech

ČTK , 25. červen 2018 13:14

Více než polovina všech českých start-upů vzniká v Praze, dalších 15 % v Brně......

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Praha spustila server s daty o městě

ČTK , 25. červen 2018 08:00

Použitá data Operátor ICT získává zejména z městských společností....

Více 0 komentářů

Útočníci se snaží zneužít fotbalovou horečku

Pavel Houser , 23. červen 2018 11:59

Nová phishingová kampaň se snaží lákat oběti ke stažení infikovaného rozpisu a výsledků fotbalového ...

Více 0 komentářů

Systém pro STK by měl za 120 mil. Kč nadále provozovat AutoCont

ČTK , 22. červen 2018 10:00

V novém smluvním období by firma měla zajistit také propojení s obdobnými systémy jednotlivých člens...

Více 0 komentářů

Divize firmy Deutsche Telekom T-Systems ruší 10 000 míst

ČTK , 22. červen 2018 09:00

Na 6000 míst z celkového počtu má být zrušeno v Německu v průběhu příštích tří let....

Více 0 komentářů