Aktuálně o startupech: možnosti startupů v cloud computingu

Startup

Dnešní díl seriálu Aktuálně o startupech jsme se rozhodli věnovat začínajícím technologickým společnostem, které se zaměřují na oblast cloud computingu. Této oblasti se sice věnujeme především v našem dalším seriálu, Cloud computing v praxi, rozhodli jsme se ale ukázat, jaké možnosti pro startupy právě tato oblast představuje.


Cloud computing, fenomén dnešní doby.

Cloud computing bývá obvykle spojován především s velkými technologickými společnostmi, jako je Amazon, Google, nebo Microsoft. Dosud se přitom jedná o poměrně otevřený trh, neboť tito technologičtí giganti se zaměřují především na oblasti, jako je IaaS, nebo SaaS. Jedná se tak tedy především o poskytovatele komplexních řešení, pro které je zapotřebí vysokých finančních investic. Velcí poskytovatelé na druhou stranu v naprosté většině případů opomíjí vývoj řešení a služeb takzvaně „na míru“ jednotlivým zákazníkům. Ostatně není se čemu divit, poskytovat takové služby, aby s nimi byli naprosto spokojeni všichni zákazníci, by bylo tak nákladné, že spíš můžeme mluvit o nemožném. A je to právě tato oblast, kde se otevírá široké pole působnosti pro strartupy zaměřené na cloudové služby.

Jaké možnosti mají začínající, respektive regionální poskytovatelé cloudových služeb, jsme se už v minulosti věnovali ve vlastním článku. Jen pro shrnutí, regionální poskytovatelé nejsou zavedeným a nadnárodním společnostem, které disponují značným kapitálem, schopni konkurovat v oblasti poskytování služeb na stejné úrovni. Jinými slovy, není ve finančních a technologických možnostech regionálních poskytovatelů budovat vlastní datová a výpočetní centra, nebo vyvíjet vlastní komplexní systémy pro služeb SaaS.

Čeho ovšem mohou regionální poskytovatelé využívat je komplexní znalost prostředí a požadavků zákazníků, což lze využít při vývoji vlastních cloudových nástrojů a služeb. Jak už bylo zmíněno, vývoj plnohodnotné platformy SaaS je nad finanční, a pravděpodobně i technické, možnosti naprosté většiny regionálních poskytovatelů. Možnosti prosazení se je tak potřeba hledat ve specializovaných službách, jako jsou například kolaborační nástroje, specificky zaměřené CRM systémy, nebo integrované komunikační nástroje. Základem je pak úprava systému přesně na přání zákazníka, čímž vzniká ona přidaná hodnota, která může rozhodnout o tom, jestli se klient rozhodne nasadit vaše řešení, nebo ne.

SuccessFactors kupuje CubeTree

SuccessFactors, poskytovatel služeb SaaS, zaměřených především na sledování a zvyšování produktivity práce zaměstnanců, oznámil akvizici teprve nedávno založené společnosti CubeTree. Ta se zaměřuje na vývoj real-timových byznys kolaboračních nástrojů. Produkty CubeTree nabízí svým zákazníkům široké spektrum možností, od komunikace, až po sdílení a společné úpravy vytvořených dokumentů. Řešení společnosti CubeTree tak například umožňuje, aby se jednotlivý členové teamu vyjádřili k částem vytvořených dokumentů, nebo powerpointových prezentací a své myšlenky sdíleli i s ostatními spolupracovníky.

Akvizice CubeTree přijde SuccessFactors jednorázově na 20 milionů dolarů (zhruba 380 milionů Kč), které firma uhradí ve formě vlastních akcií. V příštích třech letech navíc SuccessFactors bývalým majitelům a zakladatelům CubeTree vyplatí dalších 50 milionů dolarů (950 milionů Kč), tentokrát už ale ve formě hotovosti. Firma plánuje CubeTree zcela integrovat do své firemní struktury a její technologie budou implementovány do nové verze produktu Business Execution.

VMWare oznámilo akvizici Gemstone

Aktuálně o startupech je seriál, který pro vás od dubna 2010 každý čtvrtek připravujeme. Jeho cílem je informovat o aktuálním vývoji mezi jak domácími, tak i zahraničními startupy, mapovat vývoj vybraných společností a přinášet zprávy o aktuálních trendech.

Máte námět na zajímavé téma z oblasti této oblasti? Chcete se s námi podělit o zajímavé informace? Napište nám na redakce@itbiz.cz.

Zavedený výrobce VMWare oznámil úspěšné završení jednání ve věci akvizice technologické společnosti Gemstone. Ta se věnuje především vývoji cachovacích a databázových technologií, které mohou další aplikace využívat ke čtení, nebo pro zápis záznamů.

Akvizice Gemstone je pravděpodobně spojena s cloudovou službou VMforce, kterou VMWare minulý týden představilo spolu se společností SpringSource. Právě SpringSource produkty a technologie Gemstone dlouhodobě využívá a zužitkoval je i při práci na produktu VMforce. O tom se dozvíte více v dalším díle seriálu Cloud computing v praxi, který vyjde už v úterý 18. května.

Podobně jako geolokační služby, o kterých jsme se v rámci seriálu Aktuálně o startupech bavili před několika týdny, představuje i cloud computing jako takový oblast, na kterou se do budoucna bezesporu vyplatí se zaměřit. Výhodou je především fakt, že se jedná o oblast, které se zatím příliš technologických společností nevěnuje, což ve výsledku dává příležitost i teprve začínajícím technologickým společnostem. Nutností je ovšem zaměření se na specifickou oblast cloudových služeb, ve které je jednodušší přijít se zajímavým a komerčně zajímavým řešením. Případné spojení s některým ze zavedených poskytovatelů cloudových služeb pak může být jen přínosem.

Exit mobile version