Akvizice ArcSight: HP možná ztrácí finanční disciplínu

analyza

Média začátkem tohoto týdne zaplavily informace o další významné akvizici ze strany počítačové společnosti Hewlett-Packard (HP). Ta se rozhodla za 1,5 miliardy dolarů koupit poskytovatele bezpečnostního softwaru ArcSight. Nejde přitom o jediný podobný obchod v poslední době. Minulý měsíc totiž výrobce čipů Intel oznámil, že za přibližně pětinásobnou částku kupuje bezpečnostního giganta McAfee. Jde o nový trend na technologickém trhu nebo jen o shodu okolností? A jak vůbec na poslední akviziční kroky společnosti HP pohlíží její akcionáři? Objevují se totiž obavy, že HP po odchodu svého šéfa ztrácí finanční disciplínu.

Zatímco oznámení akvizice společnosti McAfee za 7,68 miliard dolarů se zjevilo jako blesk z čistého nebe, o možném prodeji bezpečnostního výrobce ArcSight se spekulovalo prakticky celý předcházející víkend. Do médií se totiž dostaly informace, že sám shání svého kupce a právě o HP se v této souvislosti hovořilo jako o jednom z potencionálních kupců. Dalo se totiž čekat, že společnost bude mít zájem do této oblasti dříve či později investovat.

Nový obchod se však objevil necelé dva týdny po oznámení akvizice technologické společnosti 3PAR. O ni předtím HP svádělo „přihazovací“ souboj s počítačovým výrobcem Dell, takže konečná částka se nakonec vyšplhala až na neuvěřitelných 2,4 miliard dolarů. HP tak zaplatí několikanásobně vyšší částku, než byla hodnota akcií před oznámením první nabídky ze strany Dellu. V případě firmy ArcSight pak navýšení za jednu akcii činí 24 procent.

Analytici: investoři mohou znejistět

„Spojení HP a ArcSight poskytne klientům možnosti chránit jejich aplikace, aktivně je monitorovat a reagovat na bezpečnostní,“ uvedl v prohlášení Bill Veghte, viceprezident divize softwarových řešení HP s tím, že společnost pokračuje v uskutečňování akvizicí, které ze strategického a finančního hlediska dávají smysl. Analytici se sice vesměs shodují, že akvizice firmy ArcSight je logickým pokračováním snah HP o širší uplatnění v oblasti služeb, která má v porovnání s počítačovým hardwarem mnohem vyšší marže, poněkud méně optimisticky na celou záležitost pohlížejí akcionáři.

„Investoři se obávají, že HP po odchodu Hurda ztrácí svou finanční disciplínu,“ uvedl ve své zprávě Amit Daryanani ze společnosti RBC Capital Markets. Analytici z J.P. Morgan zase poukazují na to, že v porovnání s obdobnými obchody v minulosti se akvizice ArcSight jeví jako mnohem dražší. To by sice nebyl až takový problém, protože HP disponuje dostatečným investičním kapitálem. Znepokojení se však objevuje právě v souvislosti s tím, že dva miliardové obchody následovaly v tak krátkém časovém úseku.

Mnozí si to mohou dávat do souvislosti také s nedávnou rezignací výkonného ředitele Marka Hurda. Vedením HP byla dočasně pověřena Cathie Lesjaková, která předtím působila jako finanční ředitelka, ta však o trvalou pozici CEO nestojí. Přestože poslední akvizice mohou perfektně zapadat do celkové obchodní strategie společnosti, analytici a především investoři by spíše než tyto obchody uvítali konečné jmenování nového šéfa. Na nalezení vhodného kandidáta si HP najalo personální agenturu Spencer Stuart.

Lze čekat ohrožení malých firem?

V případě odhlédnutí od záležitostí kolem HP vyvolává akvizice ArcSight také otázky týkající vůbec IT a bezpečnostního trhu obecně. V kontextu s nedávnou akvizicí výrobce McAfee totiž podle některých analytiků může jít o nový trend. Pokud budou velcí hráči na trhu skupovat ty malé a jejich technologická řešení integrovat do svých produktů, jde o předzvěst horších časů především pro začínající firmy. „Velmi by se zvýšily bariéry pro vstup na trh. Malé společnosti by musely být ještě více odlišné a úzce specializované a jejich inovace by byly často zatlačeny do pozadí,“ říká Rob Bamforth, analytik společnosti Quocirca.

Na webu listu The Wall Street Journal se přitom objevil výčet několika dalších bezpečnostních firem, které by se mohly v dohledné době stát předmětem zájmů velkých korporací. Nechybí mezi nimi například Data Security International, Symantec, Check Point Software Technologies, Blue Coat Systems či Websense. Jen za posledních šest měsíců přitom byly oznámeny akvizice bezpečnostních poskytovatelů v celkové hodnotě přesahující 10 miliard dolarů. Z minulosti pak lze zmínit například velkou akvizici Internet Security Systems v hodnotě 1,3 miliardy dolarů, kterou v roce 2006 uskutečnila společnosti IBM.

Mnoho povyku pro nic

„Obě poslední velké akvizice se udály z rozdílných důvodů a veškeré diskuse mohou být pouze projevem náhodného načasování,“ říká o situaci John Pescatore, analytik společnosti Gartner. Zatímco Intel podle něj koupil McAfee především z důvodu svého dalšího rozvoje, v případě firmy ArcSight sehrála významnější roli již zmíněná skutečnost, že sama hledala kupce. HP se tak pouze mohla chytnout příležitosti a vidiny nového zdroje příjmu. Ostatně čistý zisk firmy ArcSight se za poslední fiskální rok, který končil v dubnu, zvýšil o třetinu na 28,4 milionů dolarů.

Pescatore nevylučuje, že další podobné dohody na trhu bezpečnosti budou pokračovat. Přiklání se však spíše k názoru, že se tak bude dít především z důvodů záměrného brždění zpravidla rychlých růstů malých firem ze strany velkých hráčů na trhu. Ať už však bude záměr jakýkoliv, akcie výrobců bezpečnostních produktů v poslední době strhávají zájem investorů, kteří věří, že trend bude pokračovat. Pro ilustraci, akcie společnosti Symantec jen za poslední měsíc vrostly o téměř 20 procent.

Přečtěte si také

Hewlett Packard pokračuje v akvizicích a kupuje ArcSight
Intel kupuje výrobce bezpečnostních řešení McAfee, přichází bezpečnostní revoluce?
Hewlett Packard definitivně kupuje 3PAR, Dell od obchodu ustoupil
Ředitel HP Mark Hurd odstoupil kvůli milostné aféře

Exit mobile version