Aplikace Kron: využití „démona“ pro rozsáhlé webové projekty

domena

Aplikace Cron, pracovně označovaná „démon“, je služba sloužící k automatickému spouštění zadaných úloh. Využíváte-li webhosting na platformě Linux pro aplikaci v PHP, pak na daném serveru většinou běží i démon Cron. Uživatelé Windows budou jistě znát jeho analogii v podobě „plánovače úloh“.

Aplikace Cron je nejčastěji využívána správci serverů k automatizování úloh, které je třeba periodicky opakovat a jejichž manuální provádění by bylo pro člověka úmorné. Velmi často je tento démon také zpřístupněn pro koncové zákazníky, kteří tak mohou jeho služeb využít. Pojďme se tedy podívat, k čemu všemu může být na klasickém webhostingu plánování úloh dobré.

Pohled od historie

Obecně se vždy mluví o démonu Cron, ale je dobré vědět, že i tato aplikace má několik svých verzí. Pokud odhlédneme od dávnější historie této aplikace, tak s příchodem projektu GNU a Linuxu jako takového byl nejpoužívanější verzí Cronu „Vixie cron“ původně napsán v roce 1987. Poslední verze, která byla přejmenována na „ISC cron“ je od roku 2004 až dodnes používána ve většině distribucí Linuxu.

Za nástupce Vixie cron lze považovat programy „anacron“ a „fcron“ přičemž poslední jmenovaný je aktuálně považován za nejvyspělejší verzi této aplikace. Umožňuje především multiuživatelskou správu naplánovaných úloh v závislosti na přístupových právech.

Oproti tomu „anacron“ nelze považovat za samostatnou aplikaci, jelikož ke své činnosti nutně vyžaduje přítomnost klasického démona cron. Jde tedy v podstatě jen o nadstavbu, která má přinášet nové funkce a rozšíření.

Použití

Cron se standardně nastavuje a spravuje z příkazové řádky serveru. U klasického hostingu ale zákazník nemá zpravidla k serveru takovýto přístup. Vše je tedy řešeno ze strany poskytovatele hostingu nejčastěji webovou nadstavbou aplikace, do které má zákazník přístup v rámci svého zákaznického účtu.

Další z předností tohoto řešení pro zákazníka je, že není třeba dokonale ovládat syntaxi zápisu příkazů. Webové rozhraní má zpravidla grafickou podobu a vše se dá logickou formou nastavit pomocí myši a tlačítek.

Služeb cronu oceníte zejména v případě, kdy plánujte rozsáhlejší webový projekt a víte, že bude třeba automatizovat některé úlohy. Například chcete, aby se každý den v určitou hodinu spustil import dat z databáze do externího souboru. Případně chcete, aby se každé pondělí automaticky provedlo promazání určité složky. Díky cronu toto není problém.

Stačí tedy jen vytvořit příslušné skripty, které dané úkony budou provádět a pak jen nastavit v Cronu, kdy je má spustit. Samotný Cron totiž zadané operace provést neumí, umí je pouze ve stanovený čas spustit. Využíváte-li webhostingové služby společnosti IGNUM, naleznete Cron v menu webového rozhraní Webcontrol.

Profil

Jiří Pomazal pracuje na pozici Specialista technické podpory ve společnosti IGNUM. Autor článku se při své práci věnuje převážně řešení dotazů zákazníků v oblasti domén, webhostingu a administraci serverů na platformě Windows a Linux. Vystudoval vyšší odbornou školu v oblasti aplikace výpočetní techniky a ekonomika a momentálně dokončuje studium na VŠ v oboru logistika. Mezi jeho hlavní zájmy patří IT, fotografovaní, hudba a cyklistika. Článek vyšel jako součást elektronického měsíčníku Svět hostingu společnosti IGNUM.

Přečtěte si také:

Problemetika IDN a diakritiky u česky psaných domén
Blackout: výpadek elektrického vedení možným ohrožením pro přenos firemních dat
Jak vypadá státní dohled nad internetem?
Nostalgické domény
Mikroblogy pro byznys: propagace ve 140 znacích

Exit mobile version