Velký průvodce po mind mappingu: jak plánovat a neztratit se ve vlastních myšlenkách

Petr Švec , 22. duben 2011 09:40 5 komentářů
Velký průvodce po mind mappingu: jak plánovat a neztratit se ve vlastních myšlenkách

Stává se vám, že i přes důsledné využívání nástrojů se vám nedaří prosadit některé myšlenky, že některé kroky procesu zanedbáte nebo zcela zapomenete, nebo že zapomenete některé dobré myšleny? V dnešním článku se tak podíváme na několik zajímavých mind mappingových aplikací, s jejichž pomocí bude sledování a propojování nápadů, plánování procesů nebo i zavedení pořádku ve vlastních myšlenkách doslova hračkou.

Mind Map
Myšlenkové mapy pomáhají zorientovat se v úkolech
a myšlenkách.

Tvorba myšlenkových map, neboli takzvaný mind mapping, je jedním z řady procesů zaměřených na organizaci úkolů, plánování, rozhodování či uchovávání myšlenek. Jeho ideou je vytvoření hlavního tématu či hlavní myšlenky, kolem které jsou uspořádána podružná témata nebo jednotlivé kroky, které tato myšlenka zahrnuje. Ty mohou samozřejmě obsahovat své vlastní podbody. Díky důrazu na intuitivní grafické zpracování celého diagramu pak tyto myšlenkové mapy představují mnohem přehlednější způsob orientace v jednotlivých úkolech či myšlenkách, než nabízí jejich pouhý výpis v Outlooku nebo jiném organizačním či poznámkovém nástroji.

Myšlenkové mapy


Konkrétní přínos myšlenkových map je v případě každého z nás individuální. Pro někoho jej představuje možnost pospojovat a propojit jednotlivé nápady, pro jiného je to pak způsob odhalení více či méně skrytých problémů a překážek, které by jinými způsoby bylo jen obtížné odhalit. V neposlední řadě pro některé z nás, autora tohoto článku nevyjímaje, představuje tvorba a pravidelné doplňování myšlenkových map způsob organizace vlastní práce, volného času a nejrůznějších povinností.

Ať už je konkrétní přínos pro vás jakýkoliv, faktem zůstává, že grafické znázornění jednotlivých úkolů nebo celých procesů nám pomáhá zlepšit vnímání problematiky jako celku a spíše porozumět jejím jednotlivým bodům.

Na druhou stranu myšlenkové mapy nemusí být přínosem pro každého z nás – někdo se perfektně orientuje v prostém zápisníku (nebo Outlooku) zaplněném úkoly a nápady, jiný si je pak třeba schopen vše přehledně srovnat a zpracovat přímo v hlavě a žádné „externí“ nástroje tak vůbec nevyužije. Pro ty ostatní z nás, kteří často zapomínáme nebo přehlížíme některé kroky či problémy, jsou ale myšlenkové mapy zajímavou metodou, jak zlepšit organizaci vlastního toku nápadů a snížit riziko vzniku nečekaných problémů.

Které mind mappingové nástroje nás tedy v rámci redakčního testování nejvíce zaujaly?

Mindjet MindManager


Nástroj Mindjet MindManager alespoň ze začátku osloví hlavně uživatele operačního systému Windows, respektive kancelářského balíku Office 2007 a novější. Ovládání celé aplikace totiž silně vychází a ostatně na první pohled také evidentně připomíná záložkové rozhraní Ribbon, použité v novějších verzích Microsoft Office. Co se funkcí Mindjet MindManageru týká, jedná se rozhodně o nejobsáhlejší a nejkomplexnější aplikaci ze všech srovnávaných.

Komplexnost a relativně jednoduché ovládání si svou daň ovšem vybírá v podobě vysoké ceny samotného produktu. Ta se v případě současné verze pohybuje okolo zhruba 8 500 Kč, což je za de facto podpůrný myšlenkový nástroj poměrně dost. Nutno také podotknout, že Mindjet MindManager je dostupný pouze pro platformy Mac a Windows.

Mindjet MindManager
Mindjet MindManager toho sice umí hodně, na první pohled
je ale celkem strohý.

Čistě subjektivně bychom pak Mindjetu vytkli ještě relativně malou „hravost“ a intuitivnost celého řešení. Možnosti programu jsou často příliš šablonovité a vytváření jednoduchých čar, šipek a dalších útvarů je až příliš složité.

Více informací a zkušební verzi produktu získáte na webových stránkách výrobce.

iMindMap


Aplikace iMindMap je už na první pohled „něčím jiným“, než dříve zmiňovaný stroze působící Mindjet Manager. Hlavní rozdíl tkví především v jednoduchosti a již zmíněné „hravosti“ programu jako celku. Například zatímco v případě MindJet Manageru vznikají nové buňky kliknutím do prostoru, přičemž je nutné je dále propojit s příslušným tématem, v případě iMindMap nové prvky vznikají jednoduše jejich „vytažením“ z příslušného ústředního tématu kamkoliv do prostoru. S ním jsou navíc spojeny nekonvenčně vypadajícími barevnými čárami, což velmi dobře simuluje proces kreslení na papíře.

Nutno poznamenat, že to jsou především takovéto drobnosti, které iMindMap na první pohled odlišují, a nás na něm při testování na první pohled zaujaly a potěšily. Příjemná je také existence mobilní verze aplikace, byť ta je v tuto chvíli dostupná pouze pro platformu iOS.

Program iMindMap je možné získat v několika verzích lišících se jednak množstvím a komplexností dostupných funkcí, jednak také samozřejmé cenou. Základní verze startuje na necelých 800 Kč, nejvyšší varianta pak atakuje cenu 5 500 Kč. Zajímavá je existence čistě webové, ovšem téměř plnohodnotné verze, kterou si lze pořídit za rozumných zhruba 1 600 Kč.

Co nás na iMindMap zarazilo je nedostupnost některých naprosto základních funkcí v nejlevnějších verzích produktu. To, že se jednotlivé varianty mezi sebou z hlediska dostupných funkcí liší, není nic překvapivého. Naprostá absence možnost sbalit jednotlivé buňky a vše k nim náležející, nebo nemožnost exportovat do formátů JPG či PDF nás ale u základní verze poměrně zaskočila.

Více informací a zkušební verzi produktu získáte na webových stránkách výrobce.

Freemind


Freemind je první zmíněnou mind mappingovou aplikací, která je poskytována zcela zdarma. To je samo o sobě poměrně velkou výhodou, kterou tvůrci ještě podpořili postavením celé aplikace na technologii Java, díky čemuž Freemind může používat jak uživatel mainstreamových Windows, tak i linuxových distribucí, jako je třeba Ubuntu. To v oblasti mind mappingových nástrojů rozhodně není pravidlem.

Freemind potěší především takovými vlastnostmi jako je možnost exportovat hotové myšlenkové mapy do několika různých formátů nebo rozsáhlých možností úprav celého řešení. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak pravidelně aktualizovaná wiki, která uživatelům přináší mnohem více, než „pouhé“ informace o tom, jak správné tvořit myšlenkové mapy.

Na druhou stranu ve srovnání s iMindMap působí pracovní prostředí a možnosti Freemind stále poměrně stroze.

iMindMap
O poznání "hravější" a příjemnější je nástroj iMindMap.

Více informací a zkušební verzi produktu získáte na webových stránkách výrobce.

XMind


Podobně jako zmíněný Freemind je i XMind zdarma dostupným řešením, které lze spustit na platformách Linux, Mac a Windows. Při testování jsme ocenili především jednoduché a velmi intuitivní ovládání, díky kterému se bylo možné i v rámci rozsáhlých myšlenkových map velmi rychle orientovat a přesouvat. Potěšila také možnost vytváření a správy komplikovanějších organizačních struktur.

V základní verzi XMind nabízí základní sdílení vytvořených myšlenkových map přes internet. Pro rozšířené možnosti kolaborace více účastníků a další online funkce je nutné zakoupit profesionální verzi XMind Pro za roční poplatek zhruba 800 Kč. Na druhou stranu i zdarma dostupný základ toho nabízí víc, než bude naprostá většina uživatelů, přinejmenším ze začátku, schopna využít.

Více informací a zkušební verzi produktu získáte na webových stránkách výrobce.

MindMeister


Poslední testovanou mind mapping aplikací je MindMeister. Ta, na rozdíl od všech předcházejících, je už v základu kompletně online dostupnou službou, ke které uživatelé přistupují prostřednictvím svého internetového prohlížeče. Pokud je MindMeister něčím výjimečný, pak je to bezesporu jeho naprosto jednoduché ovládání, které během pouhých pár minut vstoupí do krve snad každému.

Základní verze MindMeister je, podobně jako další nástroje, dostupná zcela zdarma, obsahuje ale několik omezení. Pro zájemce je za poplatek 1 000 Kč ročně připravena zcela neomezená verze aplikace. Cena pro firemní klienty pak začíná na 150 Kč za uživatele a měsíc.

Více informací a zkušební verzi produktu získáte na webových stránkách výrobce.

Tužka a papír


Stejně jako u nedávno recenzovaných GTD aplikací i v případě mind mappingu tužka a papír stále představuje jeden z nejatraktivnějších prostředků. Nespornou výhodou je nízká cena, malá hmotnost, jednoduchost použití, nezávislost na software či hardware a v neposlední řadě také naprostá tvůrčí svoboda. Jinými slovy zatímco při tvorbě myšlenkových map v prostředí aplikace jste limitování a brzděni možnostmi klávesnice, myši a aplikace samotné, využití tužky a papíru se meze nekladou.

Jak jsme už zmínili dříve, jednou z mála nevýhod využití tužky a papíru jen potřeba větší disciplíny. Jinými slovy, zatímco notebook nebo alespoň smartphone s sebou dnes nosí snad každý, brát s sebou zápisník a tužku i třeba při cestě do přírody nebo na výlet (a přitom ho neztratit) není pro každého. Pokud si ale na pár drobných omezení zvyknete, nebo alespoň nepatříte k velkým fanouškům komunikačních zařízení, může být tužka a papír řešením právě pro vás.

Kterou aplikaci vybrat?


Představená šestice aplikací je jen drobným výběrem z toho, co na trhu v této oblasti dostupné. Ať už si přejete nástroj, který bude placený nebo naopak zdarma, či desktopovou aplikaci nebo výhradně webové řešení, na výběr bude vždy nejméně z několika možností. Adekvátně otestovat, popsat a zhodnotit všechna z nich je jak mimo možnosti tohoto článku, tak i mimo schopnosti a odhodlání jediného redaktora.

{seealso}
Podobně jako v případě už několikrát zmiňovaných testovaných GTD aplikací i u mind mappingu platí, že pro správné fungování vám daná aplikace musí co nejpřesněji sednout. Nemá smysl spoléhat se na nástroj, jehož filosofii nerozumíte nebo je vám dokonce nepříjemná. Pokud vás tak tvorba myšlenkových map zaujala nebo se po vhodném nástroji už nějaký čas dokonce poohlížíte, naše doporučení je jednoduché – vyzkoušejte vše, co vám přijde pod ruku, nevhodné nástroje okamžitě vyřaďte, s těmi zajímavějšími dále koketujte. Dříve nebo později najdete řešení, které vám bude nejvíce vyhovovat, a které proces tvorby a využití myšlenkových map maximálně zjednoduší.


Komentáře

Korin #1
Korin 23. duben 2011 00:55

Co si myslíte o VYM?

Náhodný kolemjdoucí #2
Náhodný kolemjdoucí 23. duben 2011 13:21

U testovanych aplikaci by se hodily odkazy na domovskou stranku projektu, ale jinak dekuji za zajimavy clanek.

Petr Švec 24. duben 2011 19:26

Dobrý den,

děkujeme za velmi dobrou připomínku, odkazy na webové stránky jednotlivých produktů jsme do článku dodatečně přidali.

S pozdravem

Petr Švec

Radim ek #3
Radim ek 04. květen 2011 21:23

Dobrý den,
děkuji za nakopnutí k tomu se konečně víc věnovat Myšlenkovým mapám. Již dlouho o tom slyšívám, ale nikdy jsem se nedokopal tomu porozumět. Tak vyzkoušíme nějaké ty programy, ale myslím, že jste měli zmínit aby si člověk prve něco o myšlenkových mapách nastudoval, než bude chtít používat program. Doporučíte nějaký text či knihu? Já si zatím koupil knihu, tak uvidíme.

A jinak k programům :
<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_concept_mapping_and_mind_mapping_software">http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_concept_mapping_and_mind_mapping_software</a>
<a href="http://www.peterrussell.com/MindMaps/MMSoft.php">http://www.peterrussell.com/MindMaps/MMSoft.php</a>

Vyzkouším některé z nich a pak dám echo. Kdyby byl někdo rychlejší, budu jen rád.

Rajunka #4
Rajunka 12. červen 2015 00:39

Mě aplikace nesedla. Zůstala jsem u tužky a papíru. Koupila jsem si pěkný diář a plánovací kalendář myslím na http://www.pg.cz . Do kalendáře zapisuji, plánuji a do diáře si píšu veškeré myšlenky. Vše si postupně procházím a posunuji se dál.

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Hackeři ukradli zdravotní záznamy 1,5 milionu Singapurců

ČTK , 20. červenec 2018 14:37

Cílem útoku bylo prý získat podrobné údaje o singapurském premiérovi a také o lécích, které užíval....

Více 0 komentářů

Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

ČTK , 20. červenec 2018 11:36

Švédský podnik se v poslední době potýkal se slábnoucí poptávkou telekomunikačních operátorů....

Více 0 komentářů

Čip v občanském průkazu si zatím aktivovala třetina lidí

ČTK , 20. červenec 2018 08:00

Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup např. k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpi...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Red Hat Ansible Engine přináší další automatizaci cloudu

Pavel Houser , 19. červenec 2018 13:52

Nejnovější verze platformy Red Hat Ansible Engine 2.6 rozšiřuje automatizaci cloudů AWS, Google Clou...

Více 0 komentářů

Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

ČTK , 19. červenec 2018 10:00

Displej půjde složit na polovinu jako peněženku. Ve složeném stavu je na přední straně přístroje men...

Více 0 komentářů

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 mld. eur (aktualizace)

ČTK , 18. červenec 2018 13:26

Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače, uvádí EK....

Více 0 komentářů