Výběr OS podle aplikací: kancelář a účetnictví

Michal Polák , 21. červenec 2009 06:37 3 komentářů
Rubriky: Linux

kancl
Výběr operačního systému nemusí být úplně jednoznačnou volbou. Roli hrají hardwarové požadavky, koncová cena, vzhled grafického prostředí a dostupnost aplikací. Proto se v dnešním článku zaměříme na výběr podle dostupnosti softwaru. Dnes poradíme, jaký operační systém pro kancelář, administrativu a účetnictví.

office
Microsoft Office 2007, zdroj: Microsoft

Účel: kancelář, administrativa


Snad všechna povolání nějakým způsobem spojená s použitím počítače spojuje jedno. Využití kancelářského balíku. Účetní, recepční, ale i programátor nebo konstruktér si občas potřebují napsat dokument nebo vytvořit tabulku. Na použití běžného kancelářského balíku se váže většina výsledků, která je nějakým způsobem zpracována a následně předávána dále ve formátu, kterému rozumí všichni.

Windows


Pro platformu Windows existuje celá řada kancelářských balíků. Společné mají to, že si je uživatel musí minimálně sám doinstalovat a nejsou běžnou součástí operačního systému. Nejtypičtějším zástupcem je bezesporu Microsoft Office. V současné době je dostupný ve verzi 2007 a nabízí celou řadu aplikací podle verzí. Největší nevýhodou je každopádně cenová politika. Základní verze pro komerční použití obsahující nejzákladnější aplikace (Excel – tabulky, Outlook – elektornická pošta, PowerPoint – prezentace a Word – textový editor) přijde zákazníka na více než jedenáct tisíc korun. Zvýhodněné jsou naopak licence pro domácnosti a studenty, které jsou však určené pro nekomerční použití. Pro většinu uživatelů je také cenově dostupná také OEM verze vázaná na počítač při jeho nákupu.

Alternativou je celá řada dalších kancelářských balíků. Z nich vyniká OpenOffice.org, který je snad jedinou skutečnou konkurencí pro Microsoft Office 2007. Ačkoliv nenabízí velké tak velké množství aplikací, jedná se o vhodnou volbu pro podniky a domácnosti, které zbytečně nechtějí marnit prostředky. OpenOffice.org je totiž bezplatný a dostupný snad pro všechny běžné platformy. Nicméně některé společnosti jej prodávají v krabicových verzích s podporou nebo rozšiřující sadou šablon.

MAC OS


Pro operační systém MAC OS máme na výběr především ze tří kancelářských balíků. Microsoft se totiž před několika lety rozhodl prodávat svůj Office i pro počítače Apple. Kromě toho je možné používat OpenOffice.org nebo software přímo od výrobce. Nazývá se iWork a je plnohodnotným kancelářským balíkem přímo přizpůsobeným samotnému operačnímu systému. Obsahuje tři základní aplikace: Pages (textový editor), Numbers (práce s tabulkami) a Keynote (tvorba prezentací). Apple navíc vsadil na maximální jednoduchost, což se projevilo i v nabízených licencích. Za Apple iWork zaplatíte 2 300 (retail) nebo 2 900 korun (Family pack).

office
OpenOffice.org Writer, zdroj: OpenOffice.org

Linux


V linuxových distribucích již bývá kancelářský balík v rámci běžné instalace. Nejčastěji používaným a nejoblíbenějším je již zmiňovaný OpenOffice.org. Nejedná se sice o jediný kancelářský balík (GNOME Office, Koffice), ale v linuxovém světě nemá v počtu funkcí, lokalizací a uživatelů pravděpodobně konkurenci.

Verdikt:

V případě kancelářských aplikací je téměř zbytečné se přizpůsobovat. Pro každý z operačních systémů je dostatečný výběr. Zdánlivě nejlepším se v tomto směru jeví MAC OS. Pro něj je kromě jiného dostupná trojice kvalitních kancelářských balíků (Apple iWork, OpenOffice.org a Microsoft Office 2007). Po ekonomické stránce je však nejlepší Linux. Žádné poplatky za operační systém ani kancelářský balík. Nulové náklady za pořízení softwaru tak dělají právě z Linuxu volbu číslo 1 pro kancelář. Zbytečné se naopak jeví pořizování operačního systému Windows v kombinaci s balíkem Office 2007 pouze pro kancelářské účely. Výjimkou jsou však situace, kdy požadujete širokou paletu funkcí, často pracujete s cizími dokumenty obsahujícími například makra a potřebujete garanci kompatibility formátů, jelikož po stránce funkcí a uživatelské přívětivosti bude hledat Office 2007 soupeře asi těžko.

Účel: účetnictví


Aplikace pro účetnictví jsou kapitolou pro sebe. Situace v mnoha operačních systémech je odlišná. Přizpůsobovat se však operačnímu systému není úplně nejlepším nápadem. Pojďme se tedy stručně podívat na účetní programy v souvislosti s OS.

Windows


Na platformu Windows je patrně největší nabídka účetních programů. Ve výběru se tak omezovat nemusíte a přitom máte plně zajištěnou kompatibilitu. Popisovat všechny je nad rámec tohoto článku, jako příklady můžeme uvést např. účetní systémy od Abra Software nebo konkurenční Helios Red. Pro Windows je zkrátka více než dostatek účetních systémů, z nichž si vybere živnostník, ale také malý i velký podnik.

office
Winstorm, zdroj: Abxlinuxu.cz

MAC OS


Operační systémy MAC OS přítomné na počítačích Apple jsou na tom z pohledu účetnictví asi nejhůře. Ale několik možností je přece jen i tady. Pro daňovou evidenci lze použít aplikaci Xúčto. Snad jediný trochu komplexnější je systém 4D Konto. Ten je však určen snad jen pro záznamy bankovního konta, mezd a majetku. Zapomenout nesmíme ani na WinStrom, o kterém se zmíníme v linuxové části.

Linux


Pod Linuxem lze rozběhnout celou řadu menších účetních programů. Většina z nich se však hodí spíše pro stručnou a jednoduchou evidenci, popř. jen pro správu domácích financí. Velkou výjimku v tomto výčtu tvoří aplikace WinStrom, o které se záměrně zmiňuji až na úplném konci. Nabízí totiž opravdu široké použití, celou řadu jazykových lokací a především kompatiblitu s Windows, MAC OS, ale také s Linuxem. Zvládá fakturaci, doklady, skladové hospodářsví, ale i evidenci všeho možného. Funkcionalitu lze také rozšířit pomocí modulů a od věci není ani podpora vzdáleného přístupu.

Verdikt:

V oblasti účetnictví jsou nejlepší volbou snad jakékoliv Windows od verze XP dále. Nabídka řešení je takřka nezmapovatelná a každý si tak může vybrat přesně podle svých potřeb. Reputaci Linuxu a MAC OS zachraňuje v tomto ohledu snad aplikace WinStrom, i když nepopírám existenci jiných. Softwaru je dnes skutečně mnoho, proto je těžké vynášet faktické verdikty.

Článek zachycuje pouze část trhu pro zhodnocení daného tématu. Pokud máte zajímavou zkušenost nebo připomínku, sdělte ji v diskuzi.

Přečtěte si také:

IBM vede ve vývoji aplikací a představuje nový open source nástroj
Microsoft dnes zahajuje technologickou záruku pro Windows 7
Nástup Live Search: třetí místo ve vyhledávání, hned za Seznam.cz a Google
Microsoft představil Silverlight 3 a Expression 3


Komentáře

rastakajakwanna #1
rastakajakwanna 27. červenec 2009 12:10

Prominte, ale nepripada mi, ze by si autor dal s clankem vetsi praci. Vetami typu: "Článek zachycuje pouze část trhu pro zhodnocení daného tématu." nebo "i když nepopírám existenci jiných" primo jakoby rikal, ze se prilis nepredrel s hledanim. Vse popsano pouze povrchove, zmineny vseobecne zname informace... Takhle by informacni clanek opravdu nemel vypadat. Nic mi nedal. Cekal jsem od nej hlubsi pruzkum moznosti (o produktech na Win vi kazdy, ale ostatni platformy jsou opomijene), ne jen jeden produkt. Treba konstatovani, ze dalsi produkt kompatibilni s jinymi OS a dostatecne kvalitni nenasel, by dalo clanku uplne jiny rozmer!

ja #2
ja 29. červenec 2009 10:17

WinStrom
Je velmi zajímavé účetnictví bez instalačních komplikací. Velice mě zaujala možnost exportovat (při dodržení striktních pravidel) data třeba ze systému POHODA - tuto funkci jsem důkladně zkoušel a je bezchybná.

Bohužel -
1. politika rozdělení licencí je poněkud podivná (jako by ji navrhoval někdo na začátku 90-tých let) a řečeno upřímě - normální člověk fakt neví kterou verzi koupit. Možná by bylo lepší zmenšit počet nabídek - a lepší popis. Také není verze vyloženě vhodná pro účetní firmu.
2. nejsou MZDY - no mzdy jsou potřeba - bez toho účetnictví prostě fungovat nemůže. Ano je možnost mít jakýsi extra modul nebo co, ale to není komplexní řešení.
3. chtělo by to program - server - tak aby normální správce IT byl schopen nainstalovat aplikaci pro zdílení a zpracování databáze na centrálním firemním serveru za spoluúčasti SAMBA.

WinStrom testuji na OS LINUX - Debian, a musím říci že funguje perfektně. Pro účetní, které přechází z jiných SW je velmi intuitivní a dá se za týden nachodit.

Petr Ferschmann #3
Petr Ferschmann 29. červenec 2009 13:07

Dobrý den,

děkujeme za připomínky a zkusím na ně zodpovědět.

1. licenční model je shodný s tím, co nabízí konkurence. Nicméně bychom rádi zvýšili přehlednost stránek při výběru vhodné varianty, aby každému bylo jasné, která varianta je pro něj vhodná. Pro účetní firmy nabízíme variantu Account,
2. Současný mzdový systém má širokou škálu schopností, ale je možné jej provozovat jen na platformě Windows. Na druhou stranu stačí, aby tento systém měla jen mzdová účetní. Nicméně pilně pracujeme na novém mzdovém systému a očekáváme jeho vydání na konci září 2009.
3. nejsem si jist, zda jsem tuto poznámku zcela pochopil: WinStrom obsahuje server, který umí automatické aktualizace klientských instalací (více na http://www.winstrom.eu/blog/automaticke-aktualizace-winstromu/ ).

S pozdravem

Petr Ferschmann
WinStrom s.r.o.

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Hackeři ukradli zdravotní záznamy 1,5 milionu Singapurců

ČTK , 20. červenec 2018 14:37

Cílem útoku bylo prý získat podrobné údaje o singapurském premiérovi a také o lécích, které užíval....

Více 0 komentářů

Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

ČTK , 20. červenec 2018 11:36

Švédský podnik se v poslední době potýkal se slábnoucí poptávkou telekomunikačních operátorů....

Více 0 komentářů

Čip v občanském průkazu si zatím aktivovala třetina lidí

ČTK , 20. červenec 2018 08:00

Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup např. k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpi...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Red Hat Ansible Engine přináší další automatizaci cloudu

Pavel Houser , 19. červenec 2018 13:52

Nejnovější verze platformy Red Hat Ansible Engine 2.6 rozšiřuje automatizaci cloudů AWS, Google Clou...

Více 0 komentářů

Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

ČTK , 19. červenec 2018 10:00

Displej půjde složit na polovinu jako peněženku. Ve složeném stavu je na přední straně přístroje men...

Více 0 komentářů

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 mld. eur (aktualizace)

ČTK , 18. červenec 2018 13:26

Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače, uvádí EK....

Více 0 komentářů