Acronis True Image 2018

Tomáš Jirásko , 23. srpen 2017 17:01 0 komentářů
Rubriky: Security
Acronis True Image 2018

Po revoluci verze 2017 představuje Acronis True Image 2018 přirozený evoluční krok, s několika změnami, které vylepšují uživatelský komfort a reagují na aktuální bezpečnostní hrozby. Přibylo 256bitové šifrování archivů, klonování systémového disku přímo za běhu nebo grafický přehled typu souborů v zálohách.

Acronis True Image je samozřejmě především řešení určené pro zálohování, umožňující zálohu na úrovni jak souborů, tak kompletního počítače, včetně klonování disků. Tento rok je ovšem kladen ještě větší důraz na ochranu dat, a to především v souvislosti s rostoucími ohrožením ransomwarem.

Acronis kromě tradiční možnosti zálohovat do Acronis Cloudu (verze Premium), NASu, FTP nebo externího disku, nabízí i jako v předcházející verzi možnost chránit soubory s využitím technologie Acronis Notary postavené na blockchainu. Tu najdete v zálohování pod volbou Soubory k ověření.

Bezpečnost blockchainu je založena na tom, že jde o decentralizovanou databázi, Acronis využívá Ethereum, obsahující údaje s transakčními daty, kdy je původní záznam uložen v řadě uzlů. True Image tak vypočte a připojí ke každému zálohovanému souboru jedinečný hash, kdy při přístupu k takto zajištěnému souboru dojde k ověření, že jde o soubor identický s tím, který byl před časem ukládán. Pro ověření je k dispozici nástroj Acronis Notary, kdy do webového rozhraní stačí přesunout ověřovaný soubor a notář ověří hash. Na webu Acronisu můžete vytvořit i certifikát ověření, a link na něj nasdílet.


Zálohovat můžete i mobilní zařízení nebo svoje účty na sociálních sítích Facebook a Instagram. Propojení mobilního zařízení s počítačem je jednoduché. Nainstalujete si mobilní aplikaci Acronis a po volbě zálohovat do počítače naskenujte QR kód z obrazovky počítače (ten musí být ve stejné síti jako mobilní zařízení).

True Image 2018 si ponechal široké možnosti nastavení režimu zálohování, od denního se spouštěním každou hodinu až po určitý den v měsíci. Na výběr je zálohování při přihlášení nebo odhlášení uživatele či restartu systému. K dispozici je i nonstop zálohování, kdy záloha kontroluje přírůstek v intervalech 5 minut (diferenciální záloha). Pro nonstop zálohu ovšem nelze použít cloudové úložiště, ukládá data pouze lokálně. V pokročilých nastaveních máte samozřejmě na výběr jak z přírůstková, rozdílová, tak i kompletní záloha nebo řetězec záloh, tedy kombinace přírůstkových záloh a doplněné o celkovou.

K dispozici je samozřejmě i možnost tvorby archivů a uvolnit si tak místo na disku přesunem souborů do cloudu nebo NAS. Acronis projde vybrané disky a složky a roztřídí soubory podle velikosti. Zálohovat tak můžete jako podle stromové struktury, tak i podle velikosti. V případě cloudu, lze zvolit z několika datových center Acronis pro dosažení nejvýhodnější rychlosti zálohování nebo geografického umístění. Na výběr je Austrálie, Německo, Švýcarsko, Francie, Velká Británe, Japonsko, Rusko, Singapur a Spojené státy. Archivy lze zabezpečit 256bitovým šifrováním AES.

Pod záložkou Aktivní ochrana je skryta služba Acronis Active Protection, kterou opět známe již z minulé verze. Ta v reálném čase monitoruje spuštěné procesy a v případě, že detekuje pokus o zašifrování souborů, zobrazí varovné hlášení. A těch není zpočátku, než určíte důvěryhodné programy, málo. Minulý rok mě paranoidní True Image dohnal k tradiční chybě - aby pořád „neotravoval“, službu jsme vypnul. Po řadě ransomware útoků v minulém a tomto roce jsem to tentokrát už neudělal. Určitě není od věci ponechat tuto službu aktivní, protože na některé procesy prostě ransomwarová ochrana antivirů nemusí zareagovat.

Synchronizace samozřejmě slouží k aktualizaci vybraných složek mezi zařízeními. True Image nabízí synchronizaci přímo mezi nimi nebo s využitím cloudového úložiště, ke kterému se zařízení připojují.

Beze změn zůstaly v této verzi nástroje, dodávané společně s True Image. Klonování disku a tvorba spouštěcích a záchranných médií Universal Restore se hodí při přechodu na nový hardware, protože se tak se vyhnete tradiční deaktivaci Windows. Try & Decide je vlastně sandbox, tedy zkušební prostředí ve kterém můžete testovat, aniž by se to projevilo v „živém“ systému.

Acronis True Image 2018 sice proti minulé verzi nedoznal výrazných změn, ovšem ani neztratil nic se svých kvalit. V jednom balíku dostáváte v podstatě několik programů, které byste jinak museli pořizovat samostatně. Kromě řešení kompletního zálohování a archivace, máte i možnost chránit certifikací (Acronis Notary) pravost souborů, k dispozici je ochrana v reálném čase proti rostoucí hrozbě ransomwaru, sandbox pro experimentování, duplikace systémových disků za běhu, nástroj pro synchronizaci či možnost zálohování účtů sociálních sítí.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Divize firmy Deutsche Telekom T-Systems ruší 10 000 míst

ČTK , 22. červen 2018 09:00

Na 6000 míst z celkového počtu má být zrušeno v Německu v průběhu příštích tří let....

Více 0 komentářů

Šéfovi Intelu srazil vaz vztah na pracovišti

ČTK , 22. červen 2018 08:00

Ve funkci předsedy představenstva a člena správní rady Krzaniche přechodně nahradí dosavadní finančn...

Více 0 komentářů

Musk: Favoritem pro evropskou továrnu na baterie Tesly je Německo

ČTK , 21. červen 2018 10:00

Revoluce elektrických aut zvýší do roku 2025 hodnotu evropského trhu s bateriemi na zhruba 250 milia...

Více 0 komentářů

Kalendář

19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018
04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018

Starší zprávičky

Česko testuje komunikaci mezi auty, vlaky a MHD

ČTK , 21. červen 2018 09:00

Vozidla si budou vyměňovat informace například o tom, jak je vlak daleko od závor, nebo že tramvaj v...

Více 0 komentářů

Xiaomi chce při vstupu na burzu získat až 6,1 miliardy dolarů

ČTK , 21. červen 2018 08:00

Půjde o jednu z největších primárních nabídek akcií v technologickém sektoru za posledních několik l...

Více 0 komentářů

Kryptoměnovou burzu Bithumb napadli hackeři

ČTK , 20. červen 2018 10:16

Za poslední týden jde již o druhý útok na kryptoměnové burzy v Jižní Koreji. Bitcoin opět klesl....

Více 0 komentářů

Největší australská telekomunikační firma masivně propouští

ČTK , 20. červen 2018 09:52

Telstra dominuje australskému trhu mobilních telefonů a širokopásmových sítí, zisky z pevných sítí a...

Více 0 komentářů