• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Bezpečnostní přehled: Dokáží hackeři zastavovat vlaky?

Pavel Houser
5. 1. 2012
| Články

Mimořádná záplata Microsoftu pro ASP.Net, zranitelnost Wi-Fi routerů, pokračují spory o vztah mezi kódy Stuxnet a DuQu, útočníci se zaměří na virtuální měnu, ohroženy mohou být i systémy řídící železniční provoz. Následuje pravidelný čtvrteční bezpečnostní přehled.

Výzkumníci na berlínském Chaos Communication Congress upozornili na existenci zranitelnosti v ASP.Net, která útočníkovi umožňuje vyřadit pomocí speciálně upraveného požadavku server. Microsoft problém připustil, podle firmy nebyly ale zaznamenány probíhající útoky a problém lze obejít např. tím, že se na serveru nastaví maximální velikost pro požadavky přijímané přes protokol HTTP (nicméně i výchozí hodnota omezující počet proměnných v 1 požadavku na 500 by snad měla být dostatečná).

Na Silvestra Microsoft uvolnil i mimořádnou opravu, kterou popisuje bulletin zabezpečení MS11-100 (takže tím se počet záplat za rok mimochodem zaokrouhlil na kulaté číslo). Tato záplata současně řeší i některé další kritické chyby včetně možnosti eskalace práv. Je tedy určena nejen pro serverové edice Windows.

Zdroj: The Register, ZDNet, HelpNet

Závažným bezpečnostním problémem je nedávno objevená možnost obejít šifrování u WiFi routerů. Na rozdíl od předešlého problému se u této zero day zranitelnosti již objevily i pokusy o zneužití. Útočník může hrubou silou získat heslo pro přístup do bezdrátové sítě, změnit nastavení přístupového bodu, způsobit odmítnutí služby (nebo prostě tiše zdarma konzumovat jinak placenou službu). Na toto téma viz zde již články:

US-CERT: chyba ve WPS umožňuje snadno získat heslo z Wi-Fi routerů

Již minimálně dvě aplikace úspěšně využívají zranitelnost WPS u WiFi routerů

Neustále se píše o akcích Anonymous, tak něco pro změnu. Mezi převážně politicky motivované útoky patří i následující. Hackeři (skupina Group-XP), kteří se vydávají za obyvatele Saudské Arábie, zveřejnili čísla platebních karet asi 15 000 uživatelů z Izraele. Nabourat se jim podařilo několik databází, mezi kompromitovanými údaji jsou i jména, adresy, hesla… Původně byla oznámeno, že problém se týká až 400 000 karet. Útočníci vyzvali, aby lidé na kompromitované karty nakupovali věci typu domén nebo softwarových licencí. Jejich cílem je, aby se izraelské karty staly ve světě podobně těžko akceptovatelné, jako např. ty z Nigérie.

Zdroj: SecurityNewsDaily

Stefan Katzenbeisser, profesor na Technische Universität Darmstadt v Německu, tvrdí, že útoky na dostupnost služby se mohou týkat i počítačů, které řídí železniční provoz. Útok proti příslušnému „přepínání“ by sice nevyvolal vlakové havárie, ale zamrznutí systému. Vlaky by byly nejspíš zastaveny.

Systémy řídící vlaky jsou vesměs oddělené od Internetu, fungují ale bezdrátově, a proto jsou zranitelné útoky tohoto typu. Stávající systémy GSM-R jsou sice bezpečnější než klasické GSM, ale i zde existují rizika. Například při výměně šifrovacích klíčů na fyzických médiích hrozí, že média padnou do nepovolaných rukou. Stuxnet navíc ukázal, že malware pak prostřednictvím přenosných médií může účinně zasáhnout i systémy oddělené od Internetu… Katzenbeisser na toto téma vystoupil na nedávné hackerské konferenci v Berlíně.

Zdroj: The Economic Times

Fujitsu vyvinula pro japonskou vládu systém, který se snaží pojímat problém malwaru komplexněji než klasické bezpečnostní nástroje. Při detekci malwaru nový „antivirus“ pátrá po způsobech, jak se malware mohl na počítač dostat, najít původně kompromitovaný stroj i systémy, které mohl dále nakazit – a následně na tyto stroje instalovat kód, který infekci odstraní. Systém také shromažďuje informace o tvůrcích malwaru, zjišťuje např. řídicí servery botnetu (to ovšem provádějí i jiné nástroje), eventuálně může generovat data, které pak vyřadí z provozu řídicí systémy botnetu nebo se jej může pokusit i zavirovat. Samozřejmě se přitom mj. naráží na spoustu právních otázek – lze napadnout počítač šířící infekce? A co když je umístěn v zahraničí? Obecně o přínosnosti „dobrých virů“ panují pochybnosti.

Zdroj: The Register

Výzkumníci Kaspersky Lab tvrdí, že objevili další důkaz pro spojitost mezi tvůrci malwaru DuQu a Stuxnet. Varují, že v oběhu jsou navíc další škodlivé kódy tohoto typu.
O vztahu mezi DuQu a Stuxnet existují spory. Z posledních příspěvků na toto téma – analýza NSS Labs např. vedla k závěru, že mezi oběma kódy příbuznost existuje, může však být i následkem reverzního inženýrství. Kaspersky Lab nyní opět na základě analýzy ovladačů malwaru soudí, že oba kódy vznikly opravdu na stejné platformě. Vývoj začal v roce 2007, dokončen byl v roce 2010, možná proto, aby se kódy mohly vyhnout protiopatřením (proti staršímu malwaru na podobném principu). Příslušná platforma je prý něco jako lego, takže umožňuje efektivně skládat i mnoho dalších typů malwaru. Každopádně analýza platformy a použitých ovladačů prý ukazuje, že ze stejného zdroje by mohlo pocházet až pět rodin malwaru, který je dnes v oběhu.

Zdroj: The Register

Nová verze GFI LAN Guard umožňuje firemním administrátorům nasazovat kritické záplaty i do vypnutých strojů. Změny mají posílit bezpečnostní politiku prováděnou tak, aby odlehčovala síťový provoz během pracovní doby, a minimalizovala tak vliv na obchodní operace.

Zdroj: Tisková zpráva GFI

Společnost McAfee ve své prognóze o vývoji kybernetické kriminality v letošním roce (2012 Threat Predictions) předpovídá nárůst cílených útoků proti rozvodným sítím, především proti jejich SCADA systémům. Studie taktéž odhaduje vzrůstající množství útoků proti mobilnímu bankovnictví, další vývoj hacktivismu a jeho spojení s aktivitami ve fyzickém světě, hrátky s falešnými certifikáty, různé demonstrace kybernetické války. Zajímavý – protože jinak příliš neuváděný – je jiný z předpovídaných trendů: útoky proti virtuálním měnám/digitálním peněženkám/kreditům. Jsou už dost rozšířené a dají se dále převádět, přitom transakce s nimi často nebývají šifrované ani autorizované dodatečným kanálem. Bude pro útočníky lákavé zkusit získávat virtuální peníze (relativně snadno, přes odposlech, phishing apod.) a ty až pak přeměňovat za zboží či státní měny? (Poznámka: nabízí se napsat přeměňovat virtuální peníze za „skutečné peníze“, ale co je na nich vlastně skutečného?)

Zdroj: Tisková zpráva McAfee, ZDNet

O prognóze společnosti Eset na letošní rok viz. starší článek.

Na téma bezpečnosti zde viz také: Každý druhý vánoční e-mail byl letos spam, tvrdí studie AutoCont/Fortinet/Skyvera.

Rubriky: HardwarePodnikový softwareSecurity

Související příspěvky

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od Microsoftu
Zprávičky

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od Microsoftu

12. 5. 2025
Zprávičky

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

8. 5. 2025
Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení
Články

Analýza Fortinet: Počet kybernetických útoků roste rekordní rychlostí kvůli hackerům, kteří využívají AI

8. 5. 2025
Zprávičky

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

7. 5. 2025

Zprávičky

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od Microsoftu

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od Microsoftu

ČTK
12. 5. 2025

Před 20 lety, 12. května 2005, byla představena herní konzole Xbox 360 od americké

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Google zaplatí státu Texas 1,4 miliardy USD kvůli shromažďování osobních údajů

ČTK
11. 5. 2025

Americký internetový gigant Google se dohodl, že zaplatí státu Texas 1,375 miliardy dolarů (přes

Průzkum: Většina českých investorů o kryptoměny neprojevuje velký zájem

ČTK
10. 5. 2025

Většina českých investorů neprojevuje o kryptoměny, zejména bitcoin, velký zájem a klesá i důvěra

Kryptoměny a jejich ekonomika

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100 000 dolarů

ČTK
9. 5. 2025

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se včera poprvé od února vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

ČTK
8. 5. 2025

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zrušit omezení vývozu pokročilých počítačových polovodičů, které zavedl

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení DSA (aktualizováno)

ČTK
7. 5. 2025

Evropská komise (EK) se rozhodla zažalovat Českou republiku, Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko za

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

ČTK
7. 5. 2025

Antivirová společnost Gen Digital, která vznikla spojením české firmy Avast s americkou NortonLifeLock, ve

Prodej amerického komunikačního vybavení Česku se týká kryptografických zařízení

ČTK
7. 5. 2025

Prodej vojenského komunikačního vybavení České republice v hodnotě 181 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy

Tiskové zprávy

Partnerství společností Nutanix a Pure Storage přinese zákazníkům větší možnosti volby díky novému integrovanému řešení pro kritické pracovní úlohy

Speciální polep Ferrari pro Miami: technologie a design v podání HP

Nadace Mission 44 Lewise Hamiltona a HP podpoří dovednosti mladých v oblasti přírodních a technických věd

Během posledních 48 hodin zachytila VZP rozeslání až 100 tisíc podvodných e-mailů

S barefooty chce dobýt svět. Be Lenka proto nasazuje systém od SAP, který rok ladila s českým ACTUM Digital

Synology oznamuje DiskStation DS925+ a rozšiřující jednotku DX525

Zpráva dne

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Redakce
15. 4. 2025

Ať už máte PC se starším systémem Windows, nebo si stavíte PC podle vašich...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 13
Celý den

Cloud Computing Conference

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

3GP

IMSI

E-Commerce

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Týden na ITBiz: Fujitsu a Riken hlásí milník v kvantových počítačích
  • Na Kennedyho středisku otestovali v terénu techniku pro přesné přistávání na Měsíci
  • DNA ze starověkého sýra ukazuje evoluci laktobacilů

RSS AbcLinuxu RSS

  • Pozvánka na 209. sraz OpenAltu v Brně. OpenAlt komunita se potká s komunitou OpenSSL
  • GNOME Foundation má nového výkonného ředitele
  • Vývoj renderovacího jádra Servo za uplynulé dva měsíce

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.