• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Čeští eM Client úspěšně konkurují Outlooku

Kamil Pittner
29. 6. 2017
| Články

Desktopovou e-mailovou aplikaci eM Client, kterou používá 1,4 milionu lidí, už 10 let vyvíjí český tým vedený Michal Bürgerem, s nímž jsme si povídali o historii, současnosti i plánech do budoucna. Aktuálně přichází na trh eM Client 7.1, který usnadňuje používání PGP a v řadě oblastí dokáže překonat konkurenty typu Microsoft Outlook. Software přitom nepoužívají jen malé firmy či domácí uživatelé, ale i velké korporace jako Toyota, DPD či Avis.

Jste na trhu už 10 let, jak jste začínali?

Na počátku byla vůle udělat nějaký společný projekt mě a Jardy Javornického, který měl v tu dobu firmu, která prodávala (a stále prodává) český mailserver IceWarp. Byla zde díra na trhu, kdy neexistoval žádný rozumný desktopový software, který by byl schopen konkurovat Outlooku, obzvlášť ve firmách. Tak jsme se do toho společně s mladými a talentovanými programátory Liborem Grafnetrem a Filipem Navarou pustili. Naše původní představa byla, že plnohodnotnou konkurenci k Outlooku dáme dohromady za 2 roky. To se brzy ukázalo jako poněkud bláhová představa a trvalo to o nějaký rok déle. Nyní jsme přesvědčeni, že jsme této mety dosáhli a eM Client je už v mnoha ohledech lepším řešením než MS Outlook.

Co vás přivedlo k vývoji desktopového e-mailového klienta?

Před 10 lety byla samozřejmě situace v cloudových službách poněkud jiná. Nicméně my jsme stále přesvědčeni, že desktopový software má co nabídnout a výhody oproti webovým aplikacím jsou pro mnoho zákazníků stěžejní. eM Client se snaží maximálně využívat obou světů. Rychlost běhu a odezvy, provázanost se systémem (drag and drop, schránka, asociace apod.), offline přístup k datům, pokročilejší funkce si bere z desktopového světa a podporu cloudových služeb různých dodavatelů, podporu různých online služeb (rychlý překlad, internetové kalendáře, předpověď počasí), centrální správu nastavení a snadné nasazení u větších instalací si bere ze světa cloudu.

Michal Bürger, eM Client

Michal Bürger, eM Client

Jak vidíte svoji budoucnost?

Naše vize je nabídnout software, který je radost používat pro jeho jednoduchost a zároveň komplexní funkcionalitu (umění je dosáhnout toho, aby tyto 2 věci nešly proti sobě), a který lidem i firmám maximálně usnadňuje komunikaci různými kanály tak, že nemusí řešit, který dodavatel nebo technologie je v pozadí.

Označili byste sami sebe po 10 letech ještě za startup?

Určitě. Přestože eM Clienta vyvíjíme už nějaký ten rok, firma zůstává efektivní, se startupovou kulturou, kde každý může přijít s jakýmkoliv nápadem a korporátní nešvary se u nás netrpí. To nám umožňuje reagovat pružně na požadavky našich uživatelů a neustrnout v bludu vlastní dokonalosti.

Spatřujete výhody v tom, být česká firma?

Česko je určitě dobrá lokalita pro startup. Je to dané kvalitními vývojáři, rozumnou IT infrastrukturou, a přitom poměrně nízkými náklady, zejména ve srovnání s USA. Samozřejmě některé věci lépe a rychleji domluvíte v Kalifornii, zejména co se týká investic. Nicméně s dobrým produktem nepředstavují Čechy žádné zásadní omezení. Dokonce například v Německu v poslední době slýcháme úlevu a radost, když vyjde najevo, že jsme z ČR, nikoliv z USA.
Americké firmy jsou u sousedů často vnímané jako ty, které bez uzardění prodají vaše data americké vládě a dalším organizacím.

Jak vychází eM Client z porovnání s alternativami, jako jsou Outlook, Thunderbird, Windows Live Mail a podobně?

eM Client se zaměřuje na to, aby byl rychlý, přehledný, jednoduchý na ovládání a zároveň pokročilejším uživatelům nabídl všechny požadované funkce v souladu s naší vizí.
Nikde si nenastavíte svůj účet rychleji, nikde si jednodušeji nenaimportujete data z jiných aplikací a nikde nedostanete podporu pro takovou šíři technologií a funkcí.

eM Client je univerzální řešení, ať máte svoje data u Microsoftu, Googlu, Applu nebo jakékoliv další firmy. S Outlookem je například synchronizace s Gmailem nebo iCloudem poměrně problematická a omezená. My jsme jediní na trhu, kteří podporují všechny technologie napříč serverovými platformami. Mimo IMAP a POP3 protokolů podporujeme i Exchange, Gmail a AirSync (Hotmail) pro e-maily, tak i například otevřené standardy CalDAV a CardDAV pro sdílené kalendáře a kontakty nebo XMPP pro chat. Nikdo vám větší technologickou šíři neposkytne.

Windows Live Mail již není podporovaný, Thunderbird není podporovaný ani vyvíjený. Existuje několik novějších alternativ, ale u všech platí, že v objemu funkcí, zejména pro firmy, je eM Client poráží. Je to vidět i u většiny srovnávacích recenzí.

Proti Outlooku se vymezujeme zejména rychlostí, stabilitou, podporou otevřených standardů a v neposlední řadě pochopitelně cenou, která je pro firemní uživatele výrazně nižší a pro domácí uživatele, kteří nepotřebují víc než 2 účty, dokonce nulová.

A jak se vidíte v konkurenci webmailů?

Webmaily urazily za posledních pár let velkou cestu vpřed a jsou určitě zajímavou alternativou k tradičním aplikacím. Nicméně uživatelského pohodlí desktopové aplikace stále ještě nedosahují. Začíná to offline přístupem k datům, pokračuje provázáním se systémem (asociace, drag and drop, schránka, notifikace) a končí rychlostí odezvy a pokročilejšími funkcemi.

eM Client také plně podporuje dotyková zařízení (tablety, 2 in 1 zařízení apod.) včetně podpory gest, což jsem v této podobě u webmailu ještě neviděl.

Často se stává, že vedení firmy rozhodne o kompletním přechodu k webmailu a pak se pod tlakem zaměstnanců vrací k používání desktopové aplikace, protože jsou na to uživatelé zvyklí a jsou v tom modelu jednoduše produktivnější.

Můžete přiblížit uživatelskou a vývojovou základnu eM Clienta a jeho pozici na trhu?

Uživatelů máme aktuálně okolo 1.4 miliónu, z čehož je řádově 300 000 platících (včetně firemních zákazníků). eM Client tým tvoří aktuálně 16 lidí a aktuálně se rozrůstáme a hledáme nové lidi do týmu.

Kdo patří mezi uživatele eM Clienta?

Velkou část naší uživatelské základny samozřejmě tvoří domácí uživatelé s free licencí. Z těch platících jsou to jednotliví uživatelé asi ze 70 %, zbytek tvoří firmy. Často jsou to menší firmy, máme ale i opravdu velké instalace s tisíci uživateli (například Toyota, DPD, Avis, několik velkých bank a pojišťoven v Turecku, Indii a Indonésii a například Brano nebo Mafra v ČR).

Máte i bezplatnou verzi, jak tito uživatelé zapadají do vaší strategie?

Free uživatelé jsou pro nás velmi důležití. Tvoří komunitu, pomáhají nám s dalším směřováním aplikace, testováním nebo třeba lokalizací. Samozřejmě část se nám jich daří postupně převádět na placenou verzi. Často se stává, že by vlastně placenou licenci ani nepotřebovali, ale zakoupí si ji kvůli dobrým zkušenostem z dlouhodobého používání. To je vždycky příjemná zpráva.

Co je podle vás hlavními e-mailovými trendy současnosti?

Nyní je velkým tématem bezpečnost a šifrování dat. Vzhledem ke všem skandálům s únikem informací, špehováním úřadů atd. v poslední době toto téma internetem rezonuje. V tomto směru jsme s nyní vydávanou verzí eM Client 7.1 uživatelům připravili podporu velmi snadno nastavitelného šifrování a podepisování zpráv pomocí technologií z rodiny PGP. Problémem šifrování e-mailů byla dosud velmi obtížná dostupnost dostatečně jednoduchých, a přitom bezpečných řešení. Málokterý uživatel bez Matfyzu byl schopen šifrování nastavit (ať už pomocí PGP nebo S/MIME technologie). Toto se snažíme v nové verzi eM Clienta změnit a umožnit i méně zdatným uživatelům využívat šifrování, které si nastaví pomocí několika málo kliků a bez nutnosti ověřovat svoji identitu u úřadů nebo certifikačních autorit.

Mezi další trendy určitě patří snaha přiblížit e-mail více chatové komunikace. Jdeme v tomto směru cestou e-mailových konverzací a do budoucna určitě máme v tomto směrů několik dalších nápadů.

Kam e-mail směřuje a jakou budoucnost plánujete pro eM Clienta?

E-mailová komunikace tu s námi bude jistě ještě dlouho. Tak jako s e-mailem nezmizela tradiční pošta, tak s novými chatovacími a dalšími komunikačními službami nezmizí e-mail. Jen se pravděpodobně bude jeho použití více a více posouvat směrem k oficiálnější elektronické komunikaci typicky mezi firmami nebo mezi zákazníkem a firmou. Zároveň bude probíhat konvergence mezi klasickým e-mailem a právě chatovými službami, tak aby zákazník rozdíl mezi oběma technologiemi vnímal co možná nejméně. U toho všeho určitě chceme s eM Clientem být. Stejně tak jako u rozvoje dalších možností zvyšování produktivity nejen v oblasti e-mailů, ale i celkové organizaci času a komunikace našich uživatelů. Sledujeme vývoj jednotlivých technologií a pokud budou z našeho pohledu zajímavé, tak je budeme v eM Clientovi integrovat, tak aby uživatelům stačilo jedno rozhraní pro co možná nejširší škálu jejich komunikačních potřeb. V tomto dokážeme být velmi flexibilní. Také pečlivě sledujeme trendy ve vývoji umělé inteligence a možnosti, které by to softwaru našeho typu mohlo přinést.

Rubriky: ByznysČeské ITCloudEkomerceInternetPodnikový softwareRozhovorySecurityTechnologieVývoj a HTML

Související příspěvky

Pětice motorů technologických inovací v příští dekádě
Zprávičky

Google zpřístupnil veřejnosti chatbota Bard, chce konkurovat Microsoftu

22. 3. 2023
Tiskové zprávy

Změní generativní umělá inteligence pravidla hry?

22. 3. 2023
Top trendy v oblasti infrastruktury a provozu pro rok 2021
Články

Dell posiluje své bezpečnostní portfolio

22. 3. 2023
Zprávičky

Hrozby pro Android: Adware zůstává v Česku úspěšný

21. 3. 2023

Zprávičky

Pětice motorů technologických inovací v příští dekádě

Google zpřístupnil veřejnosti chatbota Bard, chce konkurovat Microsoftu

ČTK
22. 3. 2023

Americká internetová společnost Google v úterý zpřístupnila veřejnosti konverzačního robota Bard. Konkurovat bude službě

Hrozby pro Android: Adware zůstává v Česku úspěšný

Pavel Houser
21. 3. 2023

Pravidelná statistika kybernetických hrozeb v únoru opět potvrdila převahu adwaru na platformě Android v

Komerční úspěch 5G: Sítě nové generace dosáhly za tři roky stejných milníků, jako 4G za pět let

Maďarsko získalo menšinový podíl v operátorovi Yettel ze skupiny PPF Telecom

ČTK
21. 3. 2023

Maďarsko získalo prostřednictvím dohody o výměně akcií nepřímý menšinový podíl v maďarském operátorovi Yettel

Amazon hodlá zrušit dalších 9 000 pracovních míst

ČTK
21. 3. 2023

Americký internetový obchod Amazon hodlá zrušit dalších 9000 pracovních míst. Šéf podniku Andy Jassy

Proč blockchain selhává

Bitcoin stoupl na devítiměsíční maximum, těží z neklidu v bankovním sektoru

ČTK
20. 3. 2023

Kryptoměna bitcoin se dnes dostala na devítiměsíční maximum nad 28 500 dolarů (zhruba 637.300

Průzkum Infor: výrobci posilují monitoring dodavatelského řetězce

Pavel Houser
20. 3. 2023

Hlavní motivací k zajištění odolnějších řetězců s pomocí specifických ERP a SCM nástrojů je permanentní

Státní úřady i soukromé firmy v ČR zakazují pracovníkům používání TikToku

ČTK
18. 3. 2023

Státní úřady a podniky i soukromé firmy v ČR zakazují svým pracovníkům z bezpečnostních

ČOI: 4 z 5 kontrolovaných internetových prodejců v roce 2022 porušili zákon

Pavel Houser
17. 3. 2023

Česká obchodní inspekce oznámila, že v průběhu minulého roku uskutečnila 1 064 kontrol zaměřených

Tiskové zprávy

Změní generativní umělá inteligence pravidla hry?

SAP představuje nový balíček řešení pro střední firmy

ČSÚ: Více než polovina velkých průmyslových podniků využívá 3D tisk

CyberSecurity Podcast: Vše o nové evropské směrnici NIS 2

Capgemini pomůže prostřednictvím digitálních dvojčat řešit organizační problémy podniků

Kores si pro rozvoj a podporu SAP řešení vybral Ness

Zpráva dne

Březnový prodej – doživotní licence na Windows 10 za Goodoffer24 € 12 a Office za € 23!

Březnový prodej – doživotní licence na Windows 10 za Goodoffer24 € 12 a Office za € 23!

Redakce
3. 3. 2023

Ať už hledáte levnější cestu jak postavit nový počítač, nebo jen chcete upgradovat stárnoucí...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Programování s pomocí umělé inteligence a open source licence

Pavel Houser
15. 3. 2023

S tím, jak se rozšiřuje využití umělé inteligence přímo při tvorbě softwaru, se intenzivněji začínají diskutovat...

Nadcházející akce

  1. Hannover Messe 2023

    17. dubna - 21. dubna

Zobrazit všechny Akce

Slovník

EDACS

Cloaking

Svodky

Nejpopulárnější články

OKI na veletrhu EmbaxPrint zaujala potiskem etiket

OKI na veletrhu EmbaxPrint zaujala potiskem etiket

Tomáš Jirásko
1. 3. 2023

Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita

ChatGPT uspěl v testu teorie mysli

Pavel Houser
21. 2. 2023

Kvalitních IT specialistů je nedostatek a práce na dálku jim může přinést až o 25 % víc peněz

Redakce
3. 3. 2023

Mýty kolem digitalizace firmy (1): Digitalizace je jen IT projekt a adopce je ztráta času

Mýty kolem digitalizace firmy (1): Digitalizace je jen IT projekt a adopce je ztráta času

itbiz
2. 3. 2023

Celosvětové výdaje na IT v letošním roce podle Gartneru vzrostou o 2,4 %

Redakce
23. 2. 2023

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security techn Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT česk

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Vedle deuteronu mohou existovat i další stabilní dibaryony
  • U rovníku Marsu se našly zbytky nedávného ledovce
  • Následky srážky sondy DART s planetkou Dimorphos: První výsledky pozorování teleskopy ESO

RSS AbcLinuxu RSS

  • Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu
  • PeerTube 5.1
  • Java 20 / JDK 20

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.