• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Fenomén linuxových kontejnerů v podnikovém IT

Paul Cormier
12. 9. 2019
| Články

Cloud je stále častěji integrální součástí podnikového IT a linuxové kontejnery, postavené například na technologii Kubernetes, představují základ pro vytváření nových a šikovnějších služeb a současně umožňují vytěžit maximum z dosavadních investic do IT.

Na začátku své existence byl Linux především komunitním fenoménem. Nicméně díky celé řadě inovací je dnes vhodnou platformou pro podniková produkční prostředí a odpovídá požadavkům firem, které potřebují podporovaný, spolehlivý, bezpečnější a ve svém chování předvídatelný software. Za tímto posunem mimo jiné stojí i úsilí společností, které přistupují k certifikaci hardwaru potvrzující kompatibilitu konkrétních zařízení s jejich linuxovou platformou, a které nabízejí dlouhodobou podporu a soustředí se i na bezpečnostní problematiku. Například pro Red Hat Enterprise Linux je certifikováno několik tisíc hardwarových platforem (serverů, síťových prvků, úložišť atd.) i aplikací. Tzv. kontejnerizované aplikace jsou pak dalším přirozeným rozšířením stávajícího ekosystému.

Pro produkční nasazení kontejnerů v komerčních prostředích je nutné splnit předpoklad certifikace pro hardware, dlouhodobé podpory a bezpečnosti – obzvláště tehdy, pokud se firma rozhodne využít potenciál multi-kontejnerových aplikací v různých typech podnikové informační architektury, od prostředí s širokou škálou hardwarových serverů až po prostředí postavená na větším počtu veřejných cloudů.

Jak vybrat kontejnerové řešení?

Součástí každého linuxového kontejneru je i část linuxové distribuce a dále se využívá linuxové jádro, které je pomyslným srdcem hostujícího linuxového operačního systému. Prvním a zcela zásadním krokem při výběru vhodné linuxové platformy pro provoz kontejnerů je proto výběr distribuce s nejširším ekosystémem a s největší životaschopností.

Každá společnost, která se pokusí vytvořit a spravovat svůj vlastní linuxový operační systém pro kontejnerizované aplikace, musí současně vytvořit certifikační program pro širokou škálu hardwaru i dalšího softwaru. Obdobně musí vybudovat kvalitní inženýrské i bezpečnostní týmy a skupinu odborníků, kteří budou zajišťovat podporu. Při výběru technologií pro linuxové kontejnery musí koncoví zákazníci zohlednit všechny tyto aspekty, musí posoudit vlastní kompetence i kompetence poskytovatele kontejnerů a rozhodnout, zda je splňuje i dodavatel operačního systému.

V této souvislosti je nutné pochopit, že Kubernetes sám o sobě nic nedělá – podobně jako linuxové jádro je jen klíčovou komponentou operačního systému, nikoli samostatně použitelným produktem, je i Kubernetes základním stavebním prvkem vhodným pro větší řešení. Certifikace samotného prvku ale takřka vůbec nic nepřináší – podpora, pravidelné aktualizace a v případě bezpečnostních problémů i koordinované opravy musí být zajištěny pro všechny z použitých součástí. Předpokladem úspěchu také je, aby životní cyklus platformy umožnil provoz v podnikovém prostředí a nechyběla certifikace pro široké spektrum specifických hardwarových konfigurací. Navíc je nutné mít k dispozici i prostředí pro testování, certifikaci a podporu.

Technologii Kubernetes je nutné integrovat se všemi ostatními prvky řešení, a to včetně platformy pro distribuci linuxových kontejnerů, na kterém bude firma stavět své kritické aplikace. Například u Red Hat OpenShift Container Platform certifikuje Red Hat celou podnikovou aplikační platformu založenou na technologii Kubernetes, nejen jednu konkrétní technologii představující základ této platformy. Tato certifikace zajišťuje, že všechny použité prvky a technologie budou spolupracovat od okamžiku prvního nasazení po celou dobu životnosti daného řešení. Dokonce i v případě, kdy bude nutné aplikovat bezpečnostní záplaty nebo provést změny ve více komponentách – současně tedy jak v samotné linuxové distribuci a technologii Kubernetes, tak i ve službách na nich postavených. Včetně certifikace celého ekosystému, tedy i různých infrastrukturních prvků od fyzických počítačů přes OpenStack až po přední poskytovatele veřejných cloudů.

Firmy potřebují komerční open-source produkty, ne open-source projekty

Reálné podnikatelské problémy pomáhají řešit společnosti, které spojují nesourodé open source projekty do jednoho uceleného řešení. Místo mnoha upstreamových produktů mohou zákazníci využívat podporovanou platformu a spolehnout se na to, že všechny dříve samostatné prvky jsou správně integrované a bez problémů spolupracují. Jinými slovy mohou takovou platformu využívat i pro své nejdůležitější podnikové aplikace.

V dnešní době proto není výběr vhodné linuxové platformy pouze záležitostí naplnění požadavků vývojářů a infrastruktury. Jde zejména o pochopení toho, jak se budou aktuální požadavky spojené vývojem, integrací a údržbou aplikací v průběhu dlouhého časového období měnit. Výběr správné platformy je přitom zdlouhavý proces a opravdu zásadní rozhodnutí ředitelů IT.

Firemní zákazníci by měli pro své podnikové informační architektury volit open-source technologie, nicméně to ještě neznamená, že musí jít o nezávislé open-source projekty. Obě kategorie sice staví na stejných principech komunitní spolupráce a inovací, ale produkty a projekty se velmi liší co do schopnosti nabídnout dlouhodobě stabilní, bezpečné, nákladově efektivní a podporované řešení. A pro využití technologie Kubernetes a kontejnerů v prostředí stále oblíbenějších hybridních cloudů to platí dvojnásob.

Komunitně řízené open source projekty, jako je linuxové jádro nebo upstreamová verze technologie Kubernetes, zcela zákonitě vedou ke vzniku robustních komunit vývojářů i uživatelů. A právě oni jsou silou, která stojí za inovacemi a pomáhá hledat odpovědi na problémy pomocí rychlého vývoje, krátkých životních cyklů a také ochoty „rozbít“ v případě potřeby cokoli stávajícího.

Na komunitních projektech jsou velmi často postavené open source distribuce (downstream distribuce), jako je například Fedora, CentOS, Wildfly nebo Project OKD dříve známý pod názvem OpenShift Origin. Tyto projekty v sobě typicky spojují různé open source technologie a představují základ pro další komunitní vývoj a inovace. A současně zajišťují, že inovace vyvinuté na této úrovni budou zapracovány i do upstream základů.

Skvělý příkladem zahrnujícím všechny diskutované komerční vlastnosti je Red Hat Enterprise Linux a jí podobné produkty, jejichž tvůrci se orientují na stejné vlastnosti jako autoři komunitních projektů nebo z nich odvozených distribucí, ale nedělají to tak normativně. Současně se totiž snaží zajistit dlouhodobou využitelnost v rámci podnikových informačních architektur, zejména pak z pohledu správy, dlouhodobé technické podpory, řešení bezpečnostních problémů, zajištění kompatibility s rozhraními API/ABI a podpory ekosystému včetně certifikací OEM dodavatelů a nezávislých poskytovatelů software.

Pohled těchto dodavatelů a poskytovatelů je ale poněkud odlišný. V případě záměru využívat plně podporovanou kontejnerovou platformu založenou na systému Linux a zajišťující maximální kompatibilitu nemohou testovat desítky verzí všech možných komponent. Nelze pominout ani fakt, že nové verze vznikají běžně v časovém rozmezí 6 až 12 měsíců, přičemž kompatibilita kódu se obvykle pohybuje mezi 75 až 99 procenty v závislosti na tom, jaké komponenty/verze jsou použité a čeho se opravy/aktualizace týkaly. S každou z těchto drobných změn v kterékoli z používaných komponent je nutné vše podrobně otestovat. Znovu a znovu. Ale nezávislí poskytovatelé software a dodavatelé hardwaru chtějí nabízet stabilní portfolio podpořené důvěryhodnou softwarovou firmou včetně zajištění podpory a dalšího rozvoje tržních příležitostí i spolupráce.

Stejně jako při výběru vhodné linuxové distribuce je i volba vhodného kontejnerového řešení postaveného na technologii Kubernetes klíčovým faktorem pro vybudování moderního podniku připraveného na digitální éru. Díky zohlednění těchto specifik se mohou vývojáři, provozovatelé i zákazníci spolehnout na to, že daný dodavatel bude vybranou platformu podporovat a vyvíjet tak, aby si po dobu mnoha další let poradila s nadcházejícími změnami. A to i s ohledem na technologické turbulence či dynamický vývoj v podnikatelském prostředí. Ideální je zvolit řešení umožňující dlouhodobý provoz, které bude v souladu se základním směřováním komunitního vývoje, poskytne ucelené prostředí, a hlavně je navrženo tak, aby přednostně upokojovalo podnikatelské potřeby.

Paul Cormier je výkonný vice prezident pro oblast produktů a technologií ve společnosti Red Hat.

Rubriky: Podnikový software

Související příspěvky

Digitální Estonsko je atraktivnější než průmyslové Česko
Články

Microsoft Teams zvládá automatický zápis schůzek

20. 5. 2022
Zprávičky

Acronis: přes rostoucí útoky jen čtvrtina IT správců testuje obnovu dat alespoň jednou měsíčně

18. 5. 2022
Zákony informatiky: Když Brooksův zákon neplatí
Články

Pure dále zpřístupňuje podnikům Kubernetes

18. 5. 2022
Články

Kubernetes: obliba roste, problém zůstává bezpečnost a know-how

17. 5. 2022

Zprávičky

Swift 3 OLED s procesory Intel Core řady H 12. generace

Swift 3 OLED s procesory Intel Core řady H 12. generace

Pavel Houser
20. 5. 2022

Na trh přichází také nové konvertibilní notebooky Acer Spin 5 a Acer Spin 3.

Dell pomáhá podnikům v ČR bezpečně a ekologicky likvidovat IT vybavení

Dell pomáhá podnikům v ČR bezpečně a ekologicky likvidovat IT vybavení

Pavel Houser
20. 5. 2022

Zákazníci mohou využívat odhady hodnoty v reálném čase, aby mohli své vybavení maximálně využít

Microsoft po pokutě mění fungování svého cloudu

ČTK
19. 5. 2022

Americká softwarová společnosti Microsoft, které evropské úřady pro kontrolu hospodářské soutěže udělily pokutu 1,6

MPSV bude mít v červnu či červenci výsledky analýzy k řešení problémů s IT

ČTK
19. 5. 2022

Ministerstvo práce by mělo mít v červnu či červenci jasno, jak bude dál řešit

ČTÚ připraví podmínky pro výběrové řízení na další sítě pro digitální rozhlas

Pavel Houser
19. 5. 2022

ČTÚ letos nachystá podmínky pro výběrové řízení na provozovatele sítí pro vysílání DAB+, tedy

Ruská pobočka Googlu vyhlásí bankrot

ČTK
18. 5. 2022

Ruská součást americké internetové společnosti Google vyhlásí bankrot. Oznámil to dnes mluvčí firmy. Korigoval

Acronis: přes rostoucí útoky jen čtvrtina IT správců testuje obnovu dat alespoň jednou měsíčně

Pavel Houser
18. 5. 2022

I když více než 90 % administrátorů zálohuje u svých zákazníků minimálně jednou denně,

Vodafone zvýšil celoroční základní zisk o 5 % na 15,2 miliardy eur

Pavel Houser
18. 5. 2022

Britská telekomunikační skupina Vodafone Group zvýšila v uplynulém finančním roce základní zisk o pět

Tiskové zprávy

Memsource: český start up s globálním významem má nového CEO

Huawei pořádá Summit digitálních talentů

Nový výzkum naznačuje, že poskytování kompletní digitální zkušenosti zaměstnanců je na hybridním pracovišti zásadní

Infor pomohl DBK David + Bader obnovit provoz po kybernetickém útoku

Společnost Acer uvádí na trh prémiový konvertibilní Chromebook a Chromebook Tablet

Predator Helios 300 SpatialLabs Edition přináší nový rozměr hraní her

Zpráva dne

Prodej softwaru v květnu: doživotní licence Windows 10 za € 11, Office za € 23 a až 91% slevy!

Prodej softwaru v květnu: doživotní licence Windows 10 za € 11, Office za € 23 a až 91% slevy!

Redakce
15. 5. 2022

Zdaleka ne každý má stovky dolarů, které by chtěl utratit za softwarové upgrady svého...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Datová hydrologie?

Pavel Houser
11. 4. 2022

Po datových skladech přišla datová jezera, následují datové proudy a datové oceány. Tyto technologie alespoň představuje...

Nadcházející akce

  1. Hannover Messe 2022

    30. května - 2. června

Zobrazit všechny Akce

Slovník

APRA

Mass storage

FR

Nejpopulárnější články

Ransomwarový útok stojí české oběti 8,25 milionu korun

Ransomware zasáhl 77 % českých organizací

Redakce
29. 4. 2022

Hrátky s magnetickými víry

Excitony mohou proudit materiálem i při pokojové teplotě

Pavel Houser
2. 5. 2022

Náhlavní soupravy Yealink – ideální volba pro kancelář i home office

Náhlavní soupravy Yealink – ideální volba pro kancelář i home office

itbiz
25. 4. 2022

Válka ukrojí z evropského trhu ICT skoro 2 %

Redakce
27. 4. 2022

Technologické predikce, aneb sedm statečných roku 2021

Objev jednosměrné supravodivosti bez magnetického pole slibuje revoluci

Pavel Houser
4. 5. 2022

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události byz Byznys Cloud Ekomerce Hardware inter Internet Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Hewlett Packard Enterprise v Česku staví nový výrobní závod na superpočítače
  • V CERNu změřili hmotnost kvarku c a kužel partonové spršky
  • Globální oteplování hluboké oceánské proudy zrychluje

RSS AbcLinuxu RSS

  • Uncurled: zkušenosti s dlouhodobou správou open-source projektu (curl)
  • Erlang/OTP 25.0
  • Deno 1.22

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.