IT v roce 2019: Cloud a spory o blockchain

Pavel Houser , 02. January 2019 06:30 0 komentářů
IT v roce 2019: Cloud a spory o blockchain

Dále má k hlavním trendům patřit serverless computing, IoT a změny cloudových služeb, to vše samozřejmě v kombinaci s bezpečností. A s jakými technologiemi bude naopak spojena deziluze? Na konci roku se jako vždy objevuje řada shrnutí i prognóz pro rok následující. Co tedy můžeme očekávat v IT?

Cloud a SaaS Forrester Research se ve své prognóze speciálně zabývá cloudem. V roce 2019 samozřejmě dojde k dalšímu růstu trhu, celosvětově zhruba o 20 % na 200 miliard dolarů. Forrester uvádí, že zvyšovat svůj podíl budou především největší dodavatelé (Alibaba, Amazon, Google, IBM, Microsoft a Oracle), kteří doplňují poskytované služby a rozšíří také regiony, v nichž je nabízejí. Naopak se nezdá, že by nějaký další hráč měl dostatek prostředků, aby mohl této šestici konkurovat.

V oblasti SaaS bude hlavním trendem postupující integrace, což se projevilo např. už tím, že SalesForce koupil firmy MuleSoft a WorkDay. Zákazníci se zejména u nabídky cloudu v podobě PaaS budou muset stále více rozhodovat, nakolik je konkrétní řešení poutá k příslušnému dodavateli a nakolik je neutrální/snadno přenositelné. Nebo ještě obecněji: zákazníci se budou stále více rozhodovat mezi různými strategiemi pro cloud (PaaS vs. IaaS apod.), teprve v dalším kroku mezi jednotlivými dodavateli.

Názory na blockchain se různí

S tím, že reálné využití blockchianu v běžných podnicích bude malé, souhlasí i prognóza Kaspersky Lab. Technologii vyvolá rozčarování. Blockchain bude víceméně omezen na kryptoměny, ty se však nezotaví – a to ani z hlediska kurzů, tak ani co se týče zájmu používat je pro platby.

V této souvislosti je zajímavé, že projekty v oblasti blockchainu připravuje i česká vláda, respektive státní správa, jiné by zase měly probíhat na úrovni EU. (Zde lze v úvahách pokračovat: proč by zrovna státní správa měla budovat decentralizovaný systém? Nepřichází zájem vlád trochu s křížkem po funuse? Jiná doporučení ale uvádějí, že blockchain má smysl nikoliv v prostředí rovnocenných partnerů, ale tam, kde jde o prostředí řízené – potom ten, kdo prostředí řídí, může zavedením technologie ušetřit. Nasazení ve státní správě proto podle těchto názorů dává naopak smysl velmi dobrý.)

Prognóza Kaspersky Lab praví doslova: Mnohé firmy a průmyslová odvětví totiž došly k závěru, že blockchain má daleko užší rozsah aplikovatelnosti, než se původně zdálo. Většina pokusů využít ho v dalších oblastech nedopadla podle očekávání. Možnosti spolehlivé práce s blockchainem mimo kryptoměny se dlouhodobě zkoumají, ale o jejich úspěšnosti důkazy spíše scházejí. Rok 2019 se tak snadno může stát bodem zlomu, kdy se lidé přestanou dále snažit blockchain rozvíjet a přizpůsobovat. ...

V roce 2017 velké množství obchodníků a dodavatelů oznámilo, že budou přijímat platby kryptoměnami. Provize a poplatky pomalé převody, vysoké zaváděcí náklady a malé množství zákazníků způsobily, že o ně postupně obchodníci ztratili zájem. Pro firmy a organizace v následujícím roce nemá smysl s virtuálními měnami pracovat. Nedojde k návratu závratného směnného kurzu z roku 2017.

Mimochodem, výše zmiňovaná prognóza Forrester Research hovoří o blockchainu také jako o technologii, jejíž význam oproti skutečnému stavu věcí je nejvíce přeceňován. Naopak ovšem analýza dat z LinkedIn má ukazovat, že blockchain patří k nejrychleji rostoucí kategorii z hlediska poptávky po odbornících a nejrychleji zde vznikají nová místa (i když jde o růst z malých čísel). Co se týče profesí z oboru IT, nepřekvapivě se v žebříčku rostoucí poptávky na LinkedIn dále umístila umělá inteligence/strojové učení, data science, ať už jde o vývojáře či šéfy projektů a další manažery; rychle se zvyšuje také poptávka po obchodnících prodávajících cloudové aplikace (SaaS).

Opačný názor na blockchain a jeho perspektivy prezentuje prognóza Cisco: „Blockchain bude pronikat do oblastí jako řízení dodavatelského řetězce, sítě, digitální identita nebo devizové obchody. Je pravděpodobné, že všichni významní poskytovatelé cloudových služeb do konce roku 2019 nasadí blockchain komerčně a tato technologie se v příštích několika letech stane důležitým prvkem většiny nabízených řešení s umělou inteligencí i internetu věcí.“ Blockchain jako služba v rámci nabídky cloudu se již objevoval letos.

K vývoji bezpečnosti v příštím roce viz také: V roce 2019 vzroste množství útoků zero day. Útočníci totiž zautomatizují objevování exploitů pomocí fuzzingu.

Jak se shoduje několik dalších prognóz, k dalším významným bezpečnostním trendům bude patřit snaha zajistit potřebnou úroveň zabezpečení i mimo samotnou firmu, tedy napříč dodavatelskými řetězci.

První část tématu IT v roce 2019: kontejnery, umělá inteligence


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Experiment kousek od našich hranic

Pavel Houser , 12. May 2019 13:40
Pavel Houser

Bělorusko je u nás zemí nepříliš známou, i když čistě geograficky není o nic dál než Pobaltí. Experi...

Více

Kalendář

20. 05.

26. 05.
Týden inovací 2019
27. 05.

28. 05.
CSNOG 2019
28. 05. IT vo finančníctve 2019RSS 

Zprávičky

USA rozšířily obvinění vůči zakladateli WikiLeaks Assangeovi

ČTK , 25. May 2019 18:08

Pokud by Assange byl ve všech případech uznán vinným, hrozí mu v USA 175 let....

Více 0 komentářů

Facebook chce mít od příštího roku vlastní kryptoměnu

ČTK , 25. May 2019 08:00

Projekt GlobalCoin by mohl být jednou z nejvýznamnějších událostí v historii kryptoměn...

Více 0 komentářů

SpaceX úspěšně zahájila budování sítě Starlink

ČTK , 24. May 2019 12:30

Po dvou odložených startech dnes Falcon 9 úspěšně vynesl družice na stanovenou oběžnou dráhu....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Firmy mohou používat Právní elektronický systém

ČTK , 24. May 2019 09:00

Za jeho vývojem systému stojí tvůrci datových schránek nebo českého státního projektu CzechPoint....

Více 0 komentářů

Huawei bude mít na podzim vlastní operační systém

ČTK , 24. May 2019 08:00

Huawei se tak zařídí, pokud nebude moci využívat operační systémy Googlu a Microsoftu....

Více 0 komentářů

Antimonopolní úřad v USA fúzi T-Mobile US/Sprint nechce

ČTK , 23. May 2019 10:00

Mezi 4 největší mobilní operátory v USA patří ještě Verizon a AT&T....

Více 0 komentářů

Výrobce čipů Qualcomm podle soudu porušil antimonopolní zákony

ČTK , 23. May 2019 09:00

Soud firmě nařídil, aby sjednala se zákazníky nové smlouvy a poskytla konkurenci licence na své pate...

Více 0 komentářů