IT v roce 2019: Kontejnery, umělá inteligence

Pavel Houser , 31. December 2018 06:30 0 komentářů
IT v roce 2019: Kontejnery, umělá inteligence

Dále má k hlavním trendům patřit serverless computing, IoT a změny cloudových služeb, to vše samozřejmě v kombinaci s bezpečností. A s jakými technologiemi bude naopak spojena deziluze? Na konci roku se jako vždy objevuje řada shrnutí i prognóz pro rok následující. Co tedy můžeme očekávat v IT?

Kontejnerová revoluce

Lori MacVittie na Network Computing pokládá za hlavní trend příštího roku softwarově definované sítě, kontejnery (v datových centrech, cloudových službách i podnicích budou stále více nahrazovat klasické virtuální stroje), serverless computing. (Samozřejmě matoucí název, jaký ekvivalent ale v češtině volit? De facto jde o „spouštění kódu jako službu“, „funkce jako služba“.)

Co se týče kontejnerů, v tuto chvíli je hlavní platformou pro samotný provoz Docker, nástrojem pro správu (orchestraci) Kubernetes. Lze ale očekávat, že do této oblasti vstoupí noví hráči, hlavně velké softwarové firmy. Další firmy budou dodávat nástroje pro integraci a podporu. Něco podobného jako pro kontejnery bude platit i pro serverless computing, také ho začnou více nabízet poskytovatelé cloudu a větší zájem projeví podniky.

Zajímavé v této souvislosti je, že dominantní nástroje a platformy v oblasti kontejnerů jsou open source. Na Dark Reading (Ericka Chickowski) dodávají, že kontejnery budou významnou technologií i pro šéfy podnikového zabezpečení, protože více než 70 % firem má v této oblasti nasazeno pouze základní zabezpečení, respektive žádné zabezpečení určené speciálně pro tuto technologii (podobně jako se postupně začala pro virtualizovaná prostředí nasazovat trochu jiná bezpečnostní řešení než pro prostředí fyzická). Letos byl např. zaznamenán útok těžebního malwaru Tesla, které speciálně cílil na prostředí s chybně nakonfigurovanými kontejnery. Trendem bude rovněž nasazení nástrojů, které konfiguraci kontejnerů a jejich viditelnost budou zajišťovat centrálně.

AI, big data, IoT...

Moshe Kranc, CTO společnosti Ness Digital Engineering, na Information Week má za hlavní trend celkem všeobecně přijímané tvrzení, že příští rok bude dále rychle přibývat aplikací umělé inteligence a strojového učení. Nejde o módu, nečeká se deziluze, naopak stále více firem zaznamená reálný přínos těchto technologií. Příkladem jsou chatboty, a to jakkoliv existují i mnohem sofistikovanější nástroje odvozované od AI.

Strojové učení/umělá inteligence jako typ aplikací s jeho kolísavými požadavky na výkon (fáze učení apod.) budou dále motivovat k přechodu na cloud. Pro podnik s víceméně konstantními požadavky, který nemusí platit za rezervní, jen občas potřebné kapacity (ať už jde o výkon, úložné prostředky, konektivitu…), je asi v tuto chvíli stále levnější infrastruktura on-premise. Nicméně takových podniků je stále méně, pro podniky s kolísajícími požadavky na zdroje je cloud dnes mnohem levnější. AI migraci do cloudu ještě urychlí, mnohé nástroje zde v režimu on-premise už ani nejsou nabízeny.

Využití big data je podpořeno tím, že přibývá specialistů, datových vědců apod. Lidé vycházející ze škol znají Spark. Termín big data se možná přestane používat, protože skoro vždy půjde v podnicích o velké objemy dat.

Kranc soudí, že kvůli IoT bude třeba i změnit chápání bezpečnosti podnikového IT. Prostředí s IoT má příliš mnoho rizikových bodů, tato zařízení nedisponují potřebnými funkcemi pro zabezpečení. Jednou z možností, jak problém řešit, jsou masově využívané penetrační testy, respektive využití externích subjektů jako standard, ať už jde testování, audit, nebo řízení rizik včetně pojištění kybernetických škod.

Deziluze a další bod na „hype křivce“ se dostaví v oblasti blockchainu. Často se používá nevhodně, eventuálně jen proto, že podniky/konkrétní lidé si chtějí nasazení této technologie odškrtnout.

Druhá část tématu IT v roce 2019: Cloud a spory o blockchain


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30
Pavel Houser

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Většina uživatelů sociálních sítí v USA by za ně byla ochotna platit

ČTK , 18. August 2019 08:00

Autoři dále spočítali, kolik by platformy vydělaly, pokud by vycházely pouze s příjmy od předplatite...

Více 0 komentářů

Larry Ellison má 75 let

ČTK , 17. August 2019 08:00

Larry Ellison stál u zrodu softwarového gigantu Oracle. Bývá popisován jako extravagantní multimilia...

Více 0 komentářů

ICT odborníků je v ČR stále nedostatek, medián mzdy je přes 52 tisíc Kč

Pavel Houser , 16. August 2019 10:00

Nejvíce si vydělají ICT odborníci v peněžnictví a pojišťovnictví, ať už se jedná o specialisty nebo ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

T-Mobile letos vyplatil dividendu 5,6 miliardy Kč

ČTK , 16. August 2019 09:01

Konkurenční O2 za loňský rok vyplatila akcionářům celkem 6,5 miliardy Kč....

Více 0 komentářů

Avast v pololetí zvýšil tržby o 9 % na 422 milionů USD

ČTK , 16. August 2019 09:00

Důležitou událostí první poloviny roku bylo vydání řešení pro Internet věcí....

Více 0 komentářů

Fiskální rok 2019/2020 začal pro Lenovo úspěšně

Pavel Houser , 16. August 2019 08:00

Čtvrtina sestavených počítačů na světě je značky Lenovo, firma má podíl na trhu 24,9 %....

Více 0 komentářů

Hlasové zprávy uživatelů pro Facebook přepisovali lidé

ČTK , 15. August 2019 10:00

Zásady Facebooku ohledně užívání dat se konkrétně o nahrávkách nezmiňují....

Více 0 komentářů