Jak nakupovat – nebo prodávat – data

ITBiz.cz , 29. April 2019 12:50 0 komentářů
Jak nakupovat – nebo prodávat – data

Strojové učení vytváří nový trh s tréninkovými sadami dat, dosud se ale jeho fungování neustálilo. Pojem „nákup dat“ v minulosti znamenal hlavně údaje o potenciálních zákaznících, tj. např. získání databáze ověřených kontaktů, kde lze očekávat nějakou odezvu a nikoliv to, že obesílající firma bude obviněna ze spamování.

Data o chování lidí jsou hlavním majetkem firem, jako je Google nebo Facebook. Objevil se i koncept „data jako služba“ (DaaS), který v rámci své cloudové nabídky poskytuje např. Oracle. Podle Gartneru (rok 2018) nějak využívá externí data 46 % podniků. Může jít prostě o přidání nějakého typu dat do komplexnější sady/služby – třeba do prodeje finančně-analytických dat se pro doplnění přidá externí zdroj, který monitoruje rizika živelných pohrom.

Nyní ale roste poptávka i po datech jiného typu včetně výsledků technických měření. Firmy totiž potřebují daty krmit systémy strojového učení. Samozřejmě pro trénink mají k dispozici data vlastní (vyvíjejí aplikace pro něco, čím se samy zabývají), nicméně stále zde hrozí, že tato data jsou nějakým systematickým způsobem posunuta/zkreslena. Vzhledem k tomu, jak významná může být příslušná aplikace na bázi umělé inteligence (prediktivní analytika apod.), podniky se často snaží zjistit, co by s modelem udělalo, kdyby se do nějak zahrnula i data třetích stran. Právě tuto otázku zkoumá na InformationWeek Jessica Davis.

Jako hlavním problém se zatím jeví, že trh je relativně nový; chybějí zde hlavně ověření prostředníci, kteří by byli garanty kvality dat, s nimiž se obchoduje. Podle analytiků Deloitte je trh nezralý a roli prostředníků se snaží hrát velmi mnoho nových hráčů. Deloitte nicméně povzbuzuje podniky, aby se této otázce věnoval, a snažily se identifikovat data, která by potřebovaly pro trénink systémů strojového učení. Specialisté na data přitom samozřejmě musejí postupovat ve spolupráci s právním oddělením, protože dosud jde o poměrně nestandardní, nezaběhlé transakce. Je třeba uvážit, zda kupovat spíše data už nějakým způsob zpracovaná, nebo surová a zpracovat je ve vlastní režii. Existují i služby, jimž lze dodat vlastní surová data, a služba pak současně provede jak jejich další zpracování, tak i obohacení.

Z druhé strany, vlastní „technická“ data mohou mít i významnou obchodní hodnotu pro další prodej. Celkem běžný je scénář, že firma nejprve vyvíjí určitou aplikaci pro vlastní potřebu, pak ji ale začne i dodávat třetím stranám. Příkladem jsou dnes podnikové služby, v minulosti takto Software602 začal nabízet vlastní systém CRM. Data (a to nikoliv ve smyslu dat zákaznických) mohou představovat další komoditu a obchodovatelný vedlejší výsledek vlastního podnikání; jakkoliv samozřejmě třeba uvážit, nakolik by firma jejich nabídkou mohla podpořit svou konkurenci. Pokud už firma např. vyvinula pro vlastní potřebu nějaké technologie pro čištění a obohacování dat, může nabídnout jako službu třetím stranám i tohle.

Každopádně je čas, aby podniky začaly dávat dohromady příslušné týmy pro obchodování s daty, protože jde o logickou součást doprovázející implementaci umělé inteligence/strojového učení.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30
Pavel Houser

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Huawei bude moci nakupovat americké součástky o 90 dní déle

ČTK , 19. August 2019 15:33

Ministerstvo obchodu USA také oznámilo, že zařadí na černou listinu zhruba 50 přidružených firem Hua...

Více 0 komentářů

Bezpečnostní rady státu jedná o kybernetickém útoku na ministerstvo zahraničí

ČTK , 19. August 2019 11:36

Ministerstvo zahraničí čelilo kybernetickému útoku v červnu....

Více 0 komentářů

V Irsku končí první šetření velké firmy okolo pravidel GDPR

ČTK , 19. August 2019 08:00

Celý proces zřejmě bude trvat měsíce, protože firma musí dostat čas na to, aby se mohla k vyšetřován...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Většina uživatelů sociálních sítí v USA by za ně byla ochotna platit

ČTK , 18. August 2019 08:00

Autoři dále spočítali, kolik by platformy vydělaly, pokud by vycházely pouze s příjmy od předplatite...

Více 0 komentářů

Larry Ellison má 75 let

ČTK , 17. August 2019 08:00

Larry Ellison stál u zrodu softwarového gigantu Oracle. Bývá popisován jako extravagantní multimilia...

Více 0 komentářů

ICT odborníků je v ČR stále nedostatek, medián mzdy je přes 52 tisíc Kč

Pavel Houser , 16. August 2019 10:00

Nejvíce si vydělají ICT odborníci v peněžnictví a pojišťovnictví, ať už se jedná o specialisty nebo ...

Více 0 komentářů

T-Mobile letos vyplatil dividendu 5,6 miliardy Kč

ČTK , 16. August 2019 09:01

Konkurenční O2 za loňský rok vyplatila akcionářům celkem 6,5 miliardy Kč....

Více 0 komentářů