Jak nakupovat – nebo prodávat – data

ITBiz.cz , 29. April 2019 12:50 0 komentářů
Jak nakupovat – nebo prodávat – data

Strojové učení vytváří nový trh s tréninkovými sadami dat, dosud se ale jeho fungování neustálilo. Pojem „nákup dat“ v minulosti znamenal hlavně údaje o potenciálních zákaznících, tj. např. získání databáze ověřených kontaktů, kde lze očekávat nějakou odezvu a nikoliv to, že obesílající firma bude obviněna ze spamování.

Data o chování lidí jsou hlavním majetkem firem, jako je Google nebo Facebook. Objevil se i koncept „data jako služba“ (DaaS), který v rámci své cloudové nabídky poskytuje např. Oracle. Podle Gartneru (rok 2018) nějak využívá externí data 46 % podniků. Může jít prostě o přidání nějakého typu dat do komplexnější sady/služby – třeba do prodeje finančně-analytických dat se pro doplnění přidá externí zdroj, který monitoruje rizika živelných pohrom.

Nyní ale roste poptávka i po datech jiného typu včetně výsledků technických měření. Firmy totiž potřebují daty krmit systémy strojového učení. Samozřejmě pro trénink mají k dispozici data vlastní (vyvíjejí aplikace pro něco, čím se samy zabývají), nicméně stále zde hrozí, že tato data jsou nějakým systematickým způsobem posunuta/zkreslena. Vzhledem k tomu, jak významná může být příslušná aplikace na bázi umělé inteligence (prediktivní analytika apod.), podniky se často snaží zjistit, co by s modelem udělalo, kdyby se do nějak zahrnula i data třetích stran. Právě tuto otázku zkoumá na InformationWeek Jessica Davis.

Jako hlavním problém se zatím jeví, že trh je relativně nový; chybějí zde hlavně ověření prostředníci, kteří by byli garanty kvality dat, s nimiž se obchoduje. Podle analytiků Deloitte je trh nezralý a roli prostředníků se snaží hrát velmi mnoho nových hráčů. Deloitte nicméně povzbuzuje podniky, aby se této otázce věnoval, a snažily se identifikovat data, která by potřebovaly pro trénink systémů strojového učení. Specialisté na data přitom samozřejmě musejí postupovat ve spolupráci s právním oddělením, protože dosud jde o poměrně nestandardní, nezaběhlé transakce. Je třeba uvážit, zda kupovat spíše data už nějakým způsob zpracovaná, nebo surová a zpracovat je ve vlastní režii. Existují i služby, jimž lze dodat vlastní surová data, a služba pak současně provede jak jejich další zpracování, tak i obohacení.

Z druhé strany, vlastní „technická“ data mohou mít i významnou obchodní hodnotu pro další prodej. Celkem běžný je scénář, že firma nejprve vyvíjí určitou aplikaci pro vlastní potřebu, pak ji ale začne i dodávat třetím stranám. Příkladem jsou dnes podnikové služby, v minulosti takto Software602 začal nabízet vlastní systém CRM. Data (a to nikoliv ve smyslu dat zákaznických) mohou představovat další komoditu a obchodovatelný vedlejší výsledek vlastního podnikání; jakkoliv samozřejmě třeba uvážit, nakolik by firma jejich nabídkou mohla podpořit svou konkurenci. Pokud už firma např. vyvinula pro vlastní potřebu nějaké technologie pro čištění a obohacování dat, může nabídnout jako službu třetím stranám i tohle.

Každopádně je čas, aby podniky začaly dávat dohromady příslušné týmy pro obchodování s daty, protože jde o logickou součást doprovázející implementaci umělé inteligence/strojového učení.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Experiment kousek od našich hranic

Pavel Houser , 12. May 2019 13:40
Pavel Houser

Bělorusko je u nás zemí nepříliš známou, i když čistě geograficky není o nic dál než Pobaltí. Experi...

Více

Kalendář

20. 05.

26. 05.
Týden inovací 2019
27. 05.

28. 05.
CSNOG 2019
28. 05. IT vo finančníctve 2019RSS 

Zprávičky

USA rozšířily obvinění vůči zakladateli WikiLeaks Assangeovi

ČTK , 25. May 2019 18:08

Pokud by Assange byl ve všech případech uznán vinným, hrozí mu v USA 175 let....

Více 0 komentářů

Facebook chce mít od příštího roku vlastní kryptoměnu

ČTK , 25. May 2019 08:00

Projekt GlobalCoin by mohl být jednou z nejvýznamnějších událostí v historii kryptoměn...

Více 0 komentářů

SpaceX úspěšně zahájila budování sítě Starlink

ČTK , 24. May 2019 12:30

Po dvou odložených startech dnes Falcon 9 úspěšně vynesl družice na stanovenou oběžnou dráhu....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Firmy mohou používat Právní elektronický systém

ČTK , 24. May 2019 09:00

Za jeho vývojem systému stojí tvůrci datových schránek nebo českého státního projektu CzechPoint....

Více 0 komentářů

Huawei bude mít na podzim vlastní operační systém

ČTK , 24. May 2019 08:00

Huawei se tak zařídí, pokud nebude moci využívat operační systémy Googlu a Microsoftu....

Více 0 komentářů

Antimonopolní úřad v USA fúzi T-Mobile US/Sprint nechce

ČTK , 23. May 2019 10:00

Mezi 4 největší mobilní operátory v USA patří ještě Verizon a AT&T....

Více 0 komentářů

Výrobce čipů Qualcomm podle soudu porušil antimonopolní zákony

ČTK , 23. May 2019 09:00

Soud firmě nařídil, aby sjednala se zákazníky nové smlouvy a poskytla konkurenci licence na své pate...

Více 0 komentářů