Jak nakupovat – nebo prodávat – data

ITBiz.cz , 29. April 2019 12:50 0 komentářů
Jak nakupovat – nebo prodávat – data

Strojové učení vytváří nový trh s tréninkovými sadami dat, dosud se ale jeho fungování neustálilo. Pojem „nákup dat“ v minulosti znamenal hlavně údaje o potenciálních zákaznících, tj. např. získání databáze ověřených kontaktů, kde lze očekávat nějakou odezvu a nikoliv to, že obesílající firma bude obviněna ze spamování.

Data o chování lidí jsou hlavním majetkem firem, jako je Google nebo Facebook. Objevil se i koncept „data jako služba“ (DaaS), který v rámci své cloudové nabídky poskytuje např. Oracle. Podle Gartneru (rok 2018) nějak využívá externí data 46 % podniků. Může jít prostě o přidání nějakého typu dat do komplexnější sady/služby – třeba do prodeje finančně-analytických dat se pro doplnění přidá externí zdroj, který monitoruje rizika živelných pohrom.

Nyní ale roste poptávka i po datech jiného typu včetně výsledků technických měření. Firmy totiž potřebují daty krmit systémy strojového učení. Samozřejmě pro trénink mají k dispozici data vlastní (vyvíjejí aplikace pro něco, čím se samy zabývají), nicméně stále zde hrozí, že tato data jsou nějakým systematickým způsobem posunuta/zkreslena. Vzhledem k tomu, jak významná může být příslušná aplikace na bázi umělé inteligence (prediktivní analytika apod.), podniky se často snaží zjistit, co by s modelem udělalo, kdyby se do nějak zahrnula i data třetích stran. Právě tuto otázku zkoumá na InformationWeek Jessica Davis.

Jako hlavním problém se zatím jeví, že trh je relativně nový; chybějí zde hlavně ověření prostředníci, kteří by byli garanty kvality dat, s nimiž se obchoduje. Podle analytiků Deloitte je trh nezralý a roli prostředníků se snaží hrát velmi mnoho nových hráčů. Deloitte nicméně povzbuzuje podniky, aby se této otázce věnoval, a snažily se identifikovat data, která by potřebovaly pro trénink systémů strojového učení. Specialisté na data přitom samozřejmě musejí postupovat ve spolupráci s právním oddělením, protože dosud jde o poměrně nestandardní, nezaběhlé transakce. Je třeba uvážit, zda kupovat spíše data už nějakým způsob zpracovaná, nebo surová a zpracovat je ve vlastní režii. Existují i služby, jimž lze dodat vlastní surová data, a služba pak současně provede jak jejich další zpracování, tak i obohacení.

Z druhé strany, vlastní „technická“ data mohou mít i významnou obchodní hodnotu pro další prodej. Celkem běžný je scénář, že firma nejprve vyvíjí určitou aplikaci pro vlastní potřebu, pak ji ale začne i dodávat třetím stranám. Příkladem jsou dnes podnikové služby, v minulosti takto Software602 začal nabízet vlastní systém CRM. Data (a to nikoliv ve smyslu dat zákaznických) mohou představovat další komoditu a obchodovatelný vedlejší výsledek vlastního podnikání; jakkoliv samozřejmě třeba uvážit, nakolik by firma jejich nabídkou mohla podpořit svou konkurenci. Pokud už firma např. vyvinula pro vlastní potřebu nějaké technologie pro čištění a obohacování dat, může nabídnout jako službu třetím stranám i tohle.

Každopádně je čas, aby podniky začaly dávat dohromady příslušné týmy pro obchodování s daty, protože jde o logickou součást doprovázející implementaci umělé inteligence/strojového učení.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Všeumělové nejdou na odbyt

Pavel Houser , 13. June 2019 10:30
Pavel Houser

Stále méně se prý na trhu cení IT dovednosti typu „práce všeho druhu“, kde je příčina?...

VíceKalendář

22. 06.

23. 06.
Maker Faire Prague 2019
03. 08.

08. 08.
Black Hat USA 2019
25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
RSS 

Zprávičky

Hodnota bitcoinu poprvé za více než rok překročila 9000 dolarů

ČTK , 17. June 2019 14:56

Od začátku letošního roku si bitcoin připisuje zhruba 140 %....

Více 0 komentářů

Samořiditelné vozy BMW se budou testovat i v ČR

Pavel Houser , 17. June 2019 12:34

BMW chystá velký krok k samořiditelným vozům. Pomohou technologie DXC....

Více 0 komentářů

Tržby Huwaei podle zakladatele výrazně zaostanou za očekáváním (aktualizováno)

ČTK , 17. June 2019 11:21

Huawei se v důsledku amerických restrikcí připravuje na propad dodávek svých chytrých telefonů v zah...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

PREmobil v létě skončí, zákazníky předá T-Mobilu

ČTK , 17. June 2019 08:00

Virtuální mobilní operátoři mají se 14,5 milionu aktivních SIM karet podíl okolo 7 %. ...

Více 0 komentářů

ČTÚ: ČR má vyšší ceny za mobilní data kvůli malé konkurenci

ČTK , 15. June 2019 16:38

Samotný vysoký počet virtuálních operátorů je pouze zdánlivým znakem konkurenčního prostředí....

Více 0 komentářů

Kryptoměnu Facebooku finančně podpoří řada velkých firem

ČTK , 15. June 2019 08:00

Mince bude vázána na koš státních měn, aby se vyhnula divokým výkyvům....

Více 0 komentářů

UPC loni vykázala dvoumiliardový zisk proti ztrátě 223 milionů

ČTK , 14. June 2019 15:11

Růst počtu objednaných služeb podpořily investice do expanze optické giga-ready sítě....

Více 0 komentářů