Na kolik si Facebook cení samotní uživatelé?

Pavel Houser , 12. February 2019 12:30 4 komentářů
Na kolik si Facebook cení samotní uživatelé?

Na otázku, „kolik stojí Facebook“, lze do určité míry odpovědět, i když samotná služba je zdarma. Hodnotu pro uživatele zjistíme inverzním dotazem – za jakou částku byste byli ochotni Facebook nepoužívat?

Jay Corrigan, profesor ekonomie na Kenyon College, provedl se svými kolegy různé série aukcí, jejichž výsledkem bylo zjištění, na kolik si Facebook cení samotní uživatelé. Výsledky byly publikovány v PLOS One. Výzkumníci se ptali na různá časová rozmezí, tj. za jakou částku by respondenti byli ochotni se Facebooku vzdát na den nebo až rok.

Výsledky: lidé byli ochotni deaktivovat svůj účet na Facebooku na 1 den v průměru za 4,17 dolarů, na 3 dny za 13,89 dolarů, na týden za 37 dolarů. Extrapolací z těchto dat by deaktivace na rok vycházela mezi 1 500 až 1 900 dolary (extrapolaci lze provést různě). Při přímé aukci pro deaktivaci na rok výsledky extrapolacím celkem odpovídaly, šlo o kolem 1 900 dolarů u uživatelů o průměrném věku 33 let, 2 076 dolarů u amerických studentů. Přitom nešlo jen o dotazníkový průzkum, ale o aukce s reálnými finančními důsledky; kdo podal (podá) organizátorům důkaz, že si na stanovenou dobu účet deaktivoval, dostal (dostane) opravdu vyplacenu příslušnou částku.

Facebook má asi 2,2 miliardy aktivních uživatelů a tržní kapitalizaci zhruba 420 miliard dolarů. Z toho by hodnota jednoho účtu/uživatele vycházela na 190 dolarů. Přínosnost pro samotné uživatele, jak ji posuzují oni sami, je ale mnohem vyšší; a to jakkoliv autoři výzkumu připouštějí, že k jejich respondentům patřili hlavně studenti (samotný průzkum měl několik částí, jedna zahrnovala on-line dotazování, studii provádělo více institucí atd.), přičemž obecně mladší lidé využívají Facebook intenzivněji a bude pro ně asi důležitější.

Mimochodem, někteří respondenti se aukce na celý rok prostě odmítli účastnit, natolik si nedovedli život bez Facebooku představit. V žádné ze skupin neklesla průměrná odměna za roční deaktivaci pod 1 139 dolarů, tedy více než 5krát tolik než oněch výše uvedených 190 dolarů (tedy ještě jedno zjednodušení: dáváme rovnítko mezi deaktivaci na rok a celkovou hodnotou).

Oceňování bylo podle autorů studie konzistentní a během doby provádění průzkumu se nijak neměnilo, např. aféry s ochranou uživatelských dat neovlivňují, za jak důležitý pro sebe lidé Facebook pokládají. Jak dále autoři výzkum dodávají: samotná služba třeba nemá bezprostřední dopad na ekonomické ukazatele typu HDP, nezvyšuje pracovní produktivitu, ale přesto přitom vytváří obrovskou a měřitelnou hodnotu. To samozřejmě platí nejen pro Facebook, ale pro internetové aplikace obecně.

(Na toto téma viz rovněž glosa Kacířství. Internet prý nepřispěl k ekonomickému růstu; člověk bohatne i tím, že může užívat něco, co považuje za přínosné a dokáže vyjádřit hodnotu tohoto přínosu přepočtenou na peníze.)

Samozřejmě by bylo zajímavé dále podobným aukčním systémem zjistit, na kolik si dnes v průměru lidé cení třeba adresy na GMailu. U Facebooku by stálo za to rozlišovat mezi oceněním konkrétního účtu a využívání služby jako takové. Mohli bychom se lidí dotazovat, za kolik by byli ochotni nevyhledávat na Googlu, zase by se to třeba dalo „přepočítávalo na hodnotu firmy“, výsledky by to samozřejmě chtělo interpretovat opatrně. Sotva z nich např. něco vyplývá o perspektivách eventuálního modelu zpoplatňování služeb.

Jestli se ale do podobně koncipovaného průzkumů pustí někdo další, to je otázka – vypadá, že zrovna tahle studie (celkem asi 1 300 respondentů) se totiž organizátorům celkem prodražila. Není divu, že podobné behaviorálně-ekonomické experimenty s vyplácením reálných odměn se obvykle provádějí v zemích, jejichž obyvatelé jsou na západní poměry chudí...

Zdroj: Phys.org a další


Komentáře

Th1s0ne #0
Th1s0ne 13. February 2019 20:59

Na vzdy zdarma.

Honza #1
Honza 18. February 2019 10:51

a nevyjadruje ta studie spis miru vendor-lockinu konkretni sluzby a nikoliv skutecny prinos pro uzivatele? u gmailu je to videt lepe - bud polozite otazku "rok bez gmail" a pro lidi kteri gmail email pouzivaji jako primarni obrovsky problem - ale pokud se zeptate "email vam zustane ale vymenite aplikaci/web za yahoo" - bude "hodnota" uplne jina.
fb je totiz navrzeny jako maximalne uzavrena platforma,nekomunikujici se svym okolim (kde jsou ty casy kdy fb chat pouzival standardizovany protokol). takze spavna uvaha je spis ze fb nasilim nuti uzivatele k pouzivani prave fb - a proto bych byl ocenovanim skutecne hodnoty kterou uzivateli prinasi velmi opatrny...

Gilhad #2
Gilhad 19. February 2019 03:11

Sakra, proč se mi nikdo ty peníze nenabídnul - dosud jsem Facebook nepoužíval, používat ho nehodlám a libovolná kladná částka za to, že ho používat nebudu by byl čistý zisk :)

Petr #3
Petr 19. February 2019 17:57

Za ty peníze bych si tam účet zřídil a klidně bych ho nepoužíval za pravidelný roční bakšiš až do smrti. :-)

RSS 

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Pavel Houser , 20. April 2019 10:30
Pavel Houser

Umělé inteligenci, respektive strojovému učení, se poslední dobou často vytýká, že nikdo přesně neví...

Více

Kalendář

14. 05.

17. 05.
FESPA 2019
16. 05. Document Management Conference 2019
19. 05.

23. 05.
IEEE SP 2019RSS 

Zprávičky

Irsko vyšetřuje Facebook kvůli uchovávání nezašifrovaných hesel

ČTK , 26. April 2019 10:00

Nové vyšetřování již jedenáctým, které je v Irsku proti Facebooku a jeho dceřiným společnostem veden...

Více 0 komentářů

Nokia překvapila ztrátou, akcie propadly o 10 %

ČTK , 26. April 2019 10:00

Společnost předpokládá, že bude těžit z rychlého růstu investic operátorů do sítí 5G. ...

Více 0 komentářů

Praha má problémy s datovým centrem na Chodovci

ČTK , 26. April 2019 09:00

V datových centrech chce město shromažďovat a spravovat všechna svá data....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Tržní hodnota Microsoftu překonala hranici jednoho bilionu dolarů

ČTK , 26. April 2019 08:00

Akcie Microsoftu v loňském roce stouply zhruba o třetinu díky růstu zájmu o cloudové služby. ...

Více 0 komentářů

Zisk Facebooku kvůli mimořádným položkám klesl, příjmy vzrostly

ČTK , 25. April 2019 12:54

Akcie firmy od počátku letošního roku stouply o téměř 40 %....

Více 2 komentářů

Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 mld. USD

ČTK , 25. April 2019 09:00

Ceny DRAM a NAND Flash se za první čtvrtletí 2019 snížily o 20 % z úrovně předchozího kvartálu....

Více 0 komentářů

Británie omezeně umožní Huawei účast na budování sítí 5G

ČTK , 25. April 2019 08:00

Mluvčí britské vlády sdělil, že kabinet dodavatelský řetězec pro 5G prověřil a zaměřil se při tom na...

Více 0 komentářů