• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Pohled do budoucnosti kybernetické bezpečnosti

itbiz
7. 2. 2022
| Články

V technologickém průmyslu se používá termín „shift left“, který označuje, že pokud firma dokáže řešit problém včas, místo aby ho nechala vyhnít, může si ušetřit spoustu času a peněz.

Po většinu své historie se produkty z oblasti kybernetické bezpečnosti zaměřovaly především na to, aby zabránily škodlivému kódu dostat se do počítače a spustit se na něm. To, co začalo jako amatérské projekty na likvidaci otravných virů na disketách, se vyvinulo v odvětví kybernetické bezpečnosti v hodnotě několika miliard dolarů, jehož cílem je chránit zařízení moderního světa připojená k internetu. Postupem času ale pozorujeme, jak se zjištění, že prevence není dokonalá, proměňuje v jakousi provokativní kapitulaci, která zaměňuje nedokonalost za marnost. V posledním desetiletí se kyvadlo silně vychýlilo směrem k detekci, což podnítilo tolik potřebné rychlé dozrávání detekčních schopností, a to nám všem jen prospělo.

Po dosažení takového pokroku ale nazrál čas, aby se kyvadlo vrátilo do stavu rovnováhy. Nejde o to, aby se vychýlilo z prevence až na konec spektra k detekci, ale aby se ustálilo zpět na středu. Nevidíme to jako problém malwaru nebo útočníků, je to obojí, a význam pořekadla „prevence je lepší než léčba“ nebyl nikdy důležitější. A to zejména v době, kdy jediný stroj provádějící nežádoucí instrukce může zločincům poskytnout oporu, kterou potřebují k tomu, aby mohli požadovat výkupné po celých průmyslových odvětvích. Vzhledem k rychlosti, s jakou se moderní útoky vyvíjejí, je ještě důležitější postavit zátarasy, které útočníky zpomalí, protože systém, který vyžaduje zadávání povelů přes klávesnici během několika sekund nebo minut v režimu 24×7×365, je odsouzen k selhání.

Neměli bychom ustupovat těm, kteří nás chtějí napadnout, a proto nerezignujme na prevenci. Prevence má zásadní význam pro zachování omezených zdrojů, aby byly k dispozici a mohly se soustředit na větší a ničivější útoky, které vyžadují lidskou reakci. Lepší ochrana pomáhá spálit kupku sena a odhalit jehly, kterým je třeba věnovat zvýšenou pozornost.

V technologickém průmyslu se používá termín „shift left“, který označuje, že pokud firma dokáže řešit problém včas, místo aby ho nechala vyhnít, může si ušetřit spoustu času a peněz. Aplikace nelze účinně zabezpečit, pokud se zabezpečení řeší až na konci vývojového procesu, a systémy nebo sítě nelze účinně zabezpečit, pokud se vzdáte myšlenky, že lze dosáhnout lepší prevence, nebo pokud se domníváte, že moderní problémy v oblasti zabezpečení informací vyřeší sama o sobě buďto prevence, nebo detekce.

Robot jako služba na vzestupu
Pokud jde o útoky, ve společnosti Sophos se domníváme, že v roce 2022 i dalších letech bude v oblasti hrozeb ransomwarových útoků i nadále dominovat obchodní model RaaS (robot jako služba). A to proto, že tento model umožňuje odborníkům na vývoj ransomwaru pokračovat ve vytváření a zdokonalování jejich produktů a zároveň dává expertům na prvotní proniknutí do sítí možnost intenzivněji se na jejich cíle soustředit. Již jsme byli svědky toho, jak tito aktéři hrozeb typu RaaS vylepšují nové způsoby, jak pronikat do stále lépe chráněných sítí, a očekáváme, že se tímto směrem budou dále prosazovat i v příštím roce.

AI a neuronové sítě
Z pohledu technologií se v roce 2022 i v následujících letech budou inovativní společnosti zabývající se kybernetickou bezpečností odlišovat tím, že budou vytvářet nové aplikace využívající strojové učení. Ve společnosti Sophos zde vidíme klíčové oblasti inovací ve dvou směrech. První z nich je nedostatečně prozkoumaná oblast strojového učení v oblasti bezpečnosti zaměřené na uživatele. Jsme přesvědčeni, že v příštích letech se díky strojovému učení zaměřenému na uživatele stanou produkty z oblasti bezpečnosti IT stejně intuitivními v doporučování zabezpečení, jako je Google ve vyhledávání webových stránek nebo Netflix v doporučování obsahu. Ve výsledku bude umělou inteligencí řízené bezpečnostní operační centrum (SOC) ve srovnání s dnešními SOC výrazně efektivnější a jednodušší na používání. Druhou oblastí, která má podle společnosti Sophos pro obránce transformační potenciál, je využití neuronových sítí na úrovni superpočítačů k ošetření bezpečnostních problémů, které jsou v současnosti považovány za neřešitelné.

Patrick Müller
regionální manažer pro východní Evropu ve společnosti Sophos

Rubriky: Security

Související příspěvky

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení
Články

Analýza Fortinet: Počet kybernetických útoků roste rekordní rychlostí kvůli hackerům, kteří využívají AI

8. 5. 2025
Zprávičky

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

7. 5. 2025
Zprávičky

Německo postihl rozsáhlý výpadek komunikačního systému pro policii či hasiče

6. 5. 2025
Největší zájem o veřejný cloud mají poskytovatelé služeb, výrobní firmy a překvapivě i banky
Články

HPE přichází s novými cloudovými bezpečnostními řešeními pro sítě s nulovou důvěrou a privátní cloudy

6. 5. 2025

Zprávičky

Kryptoměny a jejich ekonomika

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100 000 dolarů

ČTK
9. 5. 2025

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se včera poprvé od února vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

ČTK
8. 5. 2025

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zrušit omezení vývozu pokročilých počítačových polovodičů, které zavedl

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení DSA (aktualizováno)

ČTK
7. 5. 2025

Evropská komise (EK) se rozhodla zažalovat Českou republiku, Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko za

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

ČTK
7. 5. 2025

Antivirová společnost Gen Digital, která vznikla spojením české firmy Avast s americkou NortonLifeLock, ve

Prodej amerického komunikačního vybavení Česku se týká kryptografických zařízení

ČTK
7. 5. 2025

Prodej vojenského komunikačního vybavení České republice v hodnotě 181 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy

Německo postihl rozsáhlý výpadek komunikačního systému pro policii či hasiče

ČTK
6. 5. 2025

Německo dnes podle agentury DPA postihl rozsáhlý výpadek šifrovaného komunikačního systému využívaného policií, hasiči,

Novozélandský premiér navrhuje zákazat sociální média pro osoby mladší 16 let

ČTK
6. 5. 2025

Novozélandský premiér Christopher Luxon chce zakázat dětem mladším 16 let přístup na sociální sítě.

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

USA schválily možný prodej komunikačního vybavení České republice

ČTK
6. 5. 2025

Americké ministerstvo zahraničí schválilo možný prodej komunikačního vybavení a souvisejícího příslušenství České republice v

Tiskové zprávy

Partnerství společností Nutanix a Pure Storage přinese zákazníkům větší možnosti volby díky novému integrovanému řešení pro kritické pracovní úlohy

Speciální polep Ferrari pro Miami: technologie a design v podání HP

Nadace Mission 44 Lewise Hamiltona a HP podpoří dovednosti mladých v oblasti přírodních a technických věd

Během posledních 48 hodin zachytila VZP rozeslání až 100 tisíc podvodných e-mailů

S barefooty chce dobýt svět. Be Lenka proto nasazuje systém od SAP, který rok ladila s českým ACTUM Digital

Synology oznamuje DiskStation DS925+ a rozšiřující jednotku DX525

Zpráva dne

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Redakce
15. 4. 2025

Ať už máte PC se starším systémem Windows, nebo si stavíte PC podle vašich...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 13
Celý den

Cloud Computing Conference

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Bus

ActiveX

User friendly

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Sonda z dob studené války se vrací na Zemi
  • Astrofoto měsíce: Simeis 147- Spaghetti nebula
  • Minulost, budoucnost a směřování k rovnováze

RSS AbcLinuxu RSS

  • Visual Studio Code a VSCodium 1.100
  • Home Assistant 2025.5
  • OpenSearch 3.0

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.