• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Red Hat se spolehl na Brno a Prahu

Redakce
15. 11. 2021
| Články
Red Hat se spolehl na Brno a Prahu

Tedy, spolehl se na výzkum a vývoj v brněnském centru R&D, které je s 1 500 lidmi celosvětově největším technologickým centrem Red Hatu a kde jsou zastoupeny všechny profese, spolupracuje s FEL ČVUT v Praze, FIT VUT v Brně. Jaký software zde vyvíjí, kdo jsou jeho zákazníci, jaké problémy řeší, i na to jsme se ptali Davida Bečvaříka, Country Managera Red Hat Česká republika a Slovensko.

Red Hat se chlubí tím, že podporuje linuxovou komunitu. Jak ji konkrétně podporuje v České republice?
Red Hat je jako firma stále velmi aktivní napříč nejen linuxovými komunitami, a to jak v České republice, tak v zahraničí. U nás spolupracujeme s komunitami kolem konferencí zaměřených na Linux a otevřené technologie, ať už s těmi velkými jako Linux Days a OpenAlt, tak i s organizátory různých meetupů a menšími skupinami. Zmínit zde musíme samozřejmě i DevConf, který sami pořádáme a který je jednou z největších komunitních událostí u nás.
Spolupráce probíhá nejen na úrovni sponzoringu, ale i přímým zapojením našich zaměstnanců do samotné organizace, a především vedením přednášek a workshopů. Nesmíme zapomínat ani na stovky open source projektů, do kterých Red Hat přispívá a které vyvíjí. Obecně myslím, že firmy jako Red Hat jsou důvodem, proč je Linux a otevřený software tak úspěšný. Naši zaměstnanci v těchto projektech odvádí nejen práci v podobě samotného vývoje a přidáváních nových features, ale přispívají i prací kolem zkvalitňování dokumentace, testování a oprav chyb a jejich backportingu, na které by jinak komunitní projekty neměli dostatek zdrojů.

Probíhá v České republice spolupráce také s akademickým sektorem? Pokud ano, jak?
Spolupráce s akademickým sektorem je pro Red Hat velmi významná i u nás. Český Red Hat je zapojen do řady projektů ve spolupráci s vysokými školami, od participace na jednotlivých studijních oborech a konkrétních předmětech formou přednášek našich expertů, přes zapojení do jednotlivých výzkumných projektů, až po pomoc s vedením studentských prací a podobně. Konkrétně můžeme uvést námi podporované laboratoře open source na pražské FEL ČVUT a brněnské FIT VUT, kde Red Hat studentům technických oborů umožňuje připravovat se tak, aby ještě před svým příchodem do praxe získali zkušenosti s open source komunitami a open source vývojem.
Dalším příkladem je spolupráce s Masarykovou univerzitou, kde se již 14. rokem zaměřujeme na výchovu špičkových softwarových inženýrů. Stejně jako v případě FEL ČVUT a FIT VUT nabízíme studentům inženýrských oborů příležitost získat praktické zkušenosti z živých produkčních prostředí.
V Red Hatu máme silný intership program, který umožňuje zapojit vysokoškolské studenty formou stáží do jednotlivých reálných projektů a vývoje produktů, které běží v brněnském R&D centru.

Jaká je pozice Red Hat v mateřské skupině s IBM? Změnila se nějak strategie a vize?
Red Hat je stále nezávislou společností. Obchodní cíle a strategie firem jsou oddělené, ale samozřejmě úzká spolupráce probíhá jak na technologické, tak obchodní úrovni. Máme zde skutečně rovnocennou spolupráci, například s IBM Research, kde pracují špičkoví odborníci, či spolupráce u zákazníků, kteří kontejnerizují své legacy aplikace a historicky využívají IBM software. Red Hat si zachoval i ekosystém svých partnerů, který dále rozšiřujeme nezávisle na IBM.

Jak velkou pobočku má Red Hat v České republice, na co se u nás primárně zaměřuje a koho zaměstnává?
Český Red Hat má už přes 1 500 lidí, ale počet zaměstnanců se dynamicky zvyšuje. Primárně sídlí v brněnském centru R&D, které je celosvětově největším technologickým centrem Red Hatu a kde jsou zastoupeny všechny profese počínaje oblastí vývoje softwaru, přes quality assurance až po lidské zdroje a další podpůrné týmy. Obchodní tým pak kompletně sídlí v Praze na Národní třídě.
V Brně máme velmi silné týmy specializující se nejen na linuxové distribuce, ale například i na technologie Kubernetes či na middleware. Do Brna byla alokována také část produktového managementu. Celý životní cyklus některých produktů Red Hatu je tak kompletně řízen z Brna. Naší snahou je, aby Brno bylo nejen inženýrské centrum, ale opravdové technologické centrum, které určuje směr a budoucnost produktů Red Hat.

Kdo je typický zákazník Red Hatu?
Nedá se říci, že by Red Hat měl specifického zákazníka. Patří sem velké množství typů firem, od bankovních institucí, přes telco operátory, utility, e-commerce až po lokální poskytovatele služeb. Mezi významné zákazníky patří například Česká spořitelna a Fortuna, které vnímáme jako lídry v oblasti kontejnerizace a modernizace aplikací z pohledu Red Hat OpenShift.

V čem spočívá hlavní byznys Red Hat u nás?
Red Hat zde má velmi podobné zaměření jako kdekoliv jinde ve světě. Našimi hlavními tématy jsou modernizace aplikací, kde se pomocí technologií jakými jsou OpenShift, Quarkus, Knative, Kafka atp. snažíme vytvářet platformy, v rámci kterých je snadné pro vývojové teamy vyvíjet nové aplikace a zároveň rychle modernizovat ty staré. Celou tuto oblast mimo jiné detailně pokrývá tzv. Red Hat Container Adoption Journey, která provádí naše zákazníky tématy kontejnerizace a modernizace aplikací formou consultingu a coachingu.
Dalším z našich klíčových témat je automatizace. Zde se pomocí technologie Ansible a naší metodiky Automation Adoption Journey snažíme pozvednout automatizaci na standard a propojit jednotlivá automatizační sila napříč organizací. Po úspěšné implementaci pak může IT celé organizace významně zvýšit efektivitu práce, zbavit se tzv. ticketů a zdlouhavých schvalovacích procesů, a přitom být plně ve shodě s regulačními požadavky.

Kterým směrem se z pohledu Red Hat ubírá technologický vývoj, jak na to Red Hat reaguje a co nabízí?
Tato otázka je dost složitá. Trendů vidíme hned několik. Od dlouhodobě přetrvávajícího odklonu od tradičního softwaru směrem k open source, přes narůstající komplexitu veřejného cloudu, až po příklon k mikroslužbám a aplikacím postaveným na serverless frameworcích. Red Hat se zaměřuje na všechny tyto problémy, jak už ve svých produktech, u kterých je zkrácen vývojový cyklus a jsou více modulární, tak i pomocí řady školení a konzultantů, kteří zákazníky učí, jak z těchto trendů získat co nejvíce pro své podnikání.

Jaké nové technologie či služby můžeme od Red Hatu v blízké budoucnosti očekávat?
Tady je asi těžké odpovědět stručně, protože portfolio Red Hatu je velmi obsáhlé. Dnes je možné na technologiích od Red Hatu vybudovat kompletně celý privátní cloud, včetně interních řešení SaaS. Obecně ale vidíme, že nejrychleji rozvíjející se produkt je Red Hat OpenShift, jenž přináší kromě jiného inovovaný pohled na virtualizaci, serverless a advance cluster management, a který umožňuje jednotnou správu aplikací nasazených v OpenShift clusterech skrze různé veřejné cloudy in on-premise prostředí. OpenShift se stal základním pilířem IT spousty společností a přináší každé tři měsíce velké množství novinek. Osobně bych určitě vyzdvihl podporu federace v Red Hat Service Mesh, která umožní mnohem snadněji service discovery, tedy snáze nalézt bez předchozího nastavení v sítích zařízení poskytující určitou službu, pro aplikace běžící najednou on premise a veřejném cloudu.

Jak se Red Hat staví ke cloudu a jeho velkým dodavatelům (MS, Amazon, Google), neomezuje to jeho byznys?
Právě naopak. V Red Hatu vnímáme public cloud jako příležitost. Obecně je situace na trhu taková, že čistě cloudové řešení chce méně než 5 % společností. I proto je řešení Red Hat primárně zaměřeno na hybridní cloud založený výhradně na otevřených technologiích (open source) a umožňuje našim zákazníkům bezpečně inovovat jak v prostředí cloudu, tak i on-premises bez strachu z uzamčení se v různých proprietárních řešení jak tradičních, tak i cloudových dodavatelů.

Před jakými největšími úkoly v současné době stojí firmy, které patří mezi zákazníky Red Hat? Jak jim je Red Hat pomáhá řešit?
Největší problémy a úkoly paradoxně nenaráží na technický ráz, ale na způsob práce. V době pandemie, nuceného přesunu na home office, tlaku na snižování nákladů, a také kvůli velkému tlaku na dodávaní nových produktů, je pozice IT oddělení u našich zákazníků složitá. Red Hat může být formou své interní otevřené kultury a distribuovaným týmům významnou inspirací jak tyto problémy zvládat. Je už standardem, že zákazníky zveme do brněnského centra Red Hatu a sdílíme s nimi know-how a ověřené postupy, jak jsme tyto problémy a úkoly řešili nebo řešíme.

Rubriky: CloudOperační systémyPodnikový softwareVývoj a HTML

Související příspěvky

Zprávičky

Společnost MANTA, mapující datové toky, získala investici přes 800 milionů Kč

27. 5. 2022
Články

Broadcom převezme VMware za 61 miliard dolarů

26. 5. 2022
David Bečvařík, Technology Lead pro Českou republiku a Slovensko, Red Hat
Články

Nový IT normál? Cloudové služby, edge computing a automatizace

26. 5. 2022
NÚKIB nařizuje aktualizovat MS Exchange Server
Zprávičky

O2 v červnu chystá velký přechod TV služby z Linuxu na AndroidTV

25. 5. 2022

Zprávičky

Zisk i tržby firmy Lenovo loni rostly nejvíce od roku 1994

ČTK
28. 5. 2022

Čistý zisk čínského výrobce počítačů Lenovo v loňském fiskálním roce stoupl o 72 procent

Společnost MANTA, mapující datové toky, získala investici přes 800 milionů Kč

Pavel Houser
27. 5. 2022

Kapitálovou investici ve výši 35 milionů amerických dolarů (přes 800 milionů českých korun) získala

Investoři Twitteru žalovali Muska za to, že opožděně informoval o zvýšení podílu

ČTK
27. 5. 2022

Investoři Twitteru zažalovali miliardáře Elona Muska za to, že se zpožděním informoval o zvýšení

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Obžaloba za padělání očkovacích certifikátů

Pavel Houser
27. 5. 2022

Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) navrhli podat

Hrozby pro Android v Česku: V dubnu se malware šířil přes falešné verze her nebo aplikací pro řidiče

Pavel Houser
26. 5. 2022

Ani adware se nevyplatí podceňovat... Bezpečnostní experti z ESETu zaregistrovali v dubnu výraznou proměnu

V Rusku vznikl RuStore, alternativa k zahraničním obchodům s aplikacemi

ČTK
26. 5. 2022

Ruská internetová společnost VK včera spustila obchod s aplikacemi RuStore. Učinila tak poté, co

Apple představil levný iPhone SE pro sítě 5G

Pandemie v Číně zpozdila vývoj nejméně jednoho nového iPhonu

ČTK
26. 5. 2022

Vývoj nejméně jednoho z nových vlajkových přístrojů iPhone společnosti Apple pro letošní rok se

CZ.NIC začal zveřejňovat seznam zablokovaných domén

Sdružení CZ.NIC dnes přestalo blokovat sedm dezinformačních webů

ČTK
25. 5. 2022

Internetové sdružení CZ.NIC dnes odblokovalo sedm dezinformačních webů, jejichž domény s koncovkou .cz znepřístupnilo

Tiskové zprávy

Jaromír Staroba novým prezidentem asociace ABSL

Hradecká knihovna spoléhá na GFI Archiver

Česko-ukrajinský překladač nově jako mobilní aplikace

Identitu BankID využilo už 1,1 milionu lidí

Kybernetické cvičení NATO: Společný tým Čechů a Slováků obsadil páté místo v soutěži Locked Shields

HANNOVER MESSE: Sladění bezpečnosti dodávek a ochrany klimatu

Zpráva dne

Prodej softwaru v květnu: doživotní licence Windows 10 za € 11, Office za € 23 a až 91% slevy!

Prodej softwaru v květnu: doživotní licence Windows 10 za € 11, Office za € 23 a až 91% slevy!

Redakce
15. 5. 2022

Zdaleka ne každý má stovky dolarů, které by chtěl utratit za softwarové upgrady svého...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Datová hydrologie?

Pavel Houser
11. 4. 2022

Po datových skladech přišla datová jezera, následují datové proudy a datové oceány. Tyto technologie alespoň představuje...

Nadcházející akce

  1. Hannover Messe 2022

    30. května - 2. června

Zobrazit všechny Akce

Slovník

ASP.NET

phpRS

Spontaneous Awareness

Nejpopulárnější články

Ransomwarový útok stojí české oběti 8,25 milionu korun

Ransomware zasáhl 77 % českých organizací

Redakce
29. 4. 2022

Hrátky s magnetickými víry

Excitony mohou proudit materiálem i při pokojové teplotě

Pavel Houser
2. 5. 2022

Náhlavní soupravy Yealink – ideální volba pro kancelář i home office

Náhlavní soupravy Yealink – ideální volba pro kancelář i home office

itbiz
25. 4. 2022

Robot v pražském centru SAP Services ročně naplánuje desítky tisíc pohovorů

Robot v pražském centru SAP Services ročně naplánuje desítky tisíc pohovorů

Redakce
28. 4. 2022

Válka ukrojí z evropského trhu ICT skoro 2 %

Redakce
27. 4. 2022

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události byz Byznys Cloud Ekomerce Hardware inter Internet Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Po SETI i SMETI: Mimozemské civilizace mohou vesmírem migrovat
  • Váčky v krvi mohou odhalit Huntingtonovu chorobu
  • Archeologické nálezy jantaru

RSS AbcLinuxu RSS

  • PuTTY 0.77
  • SteamOS 3.2
  • SecureDrop 2.4.0

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.