Rok 2014 v IT sektoru

ITBiz.cz , 05. únor 2015 09:30 1 komentářů
Rok 2014 v IT sektoru

Apple se díky uvedení nových iPhonů vloni vrátil zpět na výsluní popularity zákazníků, médií i akcionářů. Ještě více se ale museli radovat investoři Electronics Arts, naopak důvod k radosti neměli majitelé akcií Amazonu či ti, kteří své úspory směnili za BitCoiny. A zatímco řada technologických firem se dohodla na spojení, HP se dohodlo na rozdělení a v Sony museli hasit několik požárů kvůli útokům hackerů

Jaký byl rok 2014 v informačních technologiích? Jak u koho, ale celkově můžeme konstatovat, že pro dodavatele IT a jejich investory to byl veskrze klidný a úspěšný rok. Nasvědčuje tomu i hodnota indexu NASDAQ Composite, který sdružuje technologické akcie a je barometrem situace na trhu. Zatímco k poslednímu prosinci 2013 byla jeho hodnota 4 143, přesně o rok později, na Silvestra 2014 vystoupala na 4 736. Index přitom soustavně roste od 1. února 2009, tedy už 6 let, tehdy byl na hodnotě 1 378 bodů. V okamžiku psaní tohoto článku je už na 4 770 bodech, přičemž dosavadní nejvyšší hodnota byla, na vrcholu internetové bubliny 1. listopadu 1999, 3 940 bodů.

Když se podíváme na jednotlivé IT korporace, hodně se dařilo Applu – za rok poskočila cena jeho akcií o více než 40 % z 80 dolarů na 110, dobře si vedl také Microsoft, který si polepšil ze 37 na 46 dolarů, tedy o téměř 30 %. Solidní výsledek předvedl také Oracle, který rostl ze 38 na 45 dolarů. Svoji růstovou „formu“ potvrdilo Yahoo, za dva roky hodnota jeho akcií vzrostla z 20 na 50 dolarů, za rok 2014 to bylo o 10 dolarů na akcii. Vstup čínského e-commerce giganta Alibaba, jehož část Yahoo vlastnilo, byl srovnatelně velkou událostí jak vstup Facebooku – tržní kapitalizace dosáhla téměř 230 miliard dolarů. Alibaba z IPO získala 21,8 miliardy dolarů, což znamená, že se jedná o největší americké IPO všech dob. Mimochodem podobnou tržní kapitalizaci mají firmy jako Procter & Gamble či HSBC nebo JP Morgan Chase.

Jasným vítězem z hlediska zvýšení hodnoty v roce 2014 mezi technologickými firmami zahrnutými v indexu S&P 500 je výrobce počítačových her Electronic Arts s meziročním růstem hodnoty akcií z 23 dolarů na 47, tedy více než dvojnásobně.

Naopak se nedařilo třeba Amazonu, kterému hodnota akcií za rok klesla z 399 na 310 dolarů, akcie Google v roce 2014 oslabily z 561 dolarů na 531. Nezářili ani hegemoni B2B sektoru IBM (pokles ze 188 na 160 dolarů) či SAP (pokles z 87 na 70 dolarů). Ještě hůře ovšem dopadli ti, kdo namísto do akcií investovali do virtuální měny Bitcoin, která v průběhu roku 2014 zažila pád ze 732 na 320 dolarů za jeden Bitcoin. Zatím vrcholná cena této měny byla 1 150 dolarů, a to 4. 12. 2013. Pro srovnání - o rok dříve, ke konci roku 2012, byla jeho hodnota lehce nad 13 dolary.

Miliardová škatulata

Vloni proběhlo také několik zajímavých spojení a dokonce i rozdělení. Microsoft koupil za 2,5 miliardy dolarů společnost Mojang, která vytvořila Minecraft, což je hodně zjednodušeně řečeno virtuální prostředí, kde mají hráči téměř volné ruce v tom, co v něm budou dělat, celé to připomíná Lego. Nedlouho poté si tvůrce Minecraftu Marcus Persson pořídil za 70 milionů dolarů nejdražší dům v Beverly Hills, když údajně přeplatil hudební hvězdy Beyonce a Jay-Z.

Apple koupil za 3 miliardy dolarů výrobce hudebních sluchátek Beats Electronics , který zároveň provozuje i službu pro streamování hudby Beats Music. Hned počátkem roku 2014 Google dokončil 3,2miliardovou akvizici společnosti Nest Labs která vyvíjí chytré termostaty pro tzv. chytrou domácnost, kde se co nejvíce procesů řídí automaticky. Google tak chce proniknout z virtuálního do reálného světa a zároveň dále rozšiřovat množství informací, které shromažďuje a analyzuje a propojit je s tím, co už má k dispozici. Google také vloni dokončil prodej společnosti Motorola Mobility, kterou získalo Lenovo za 2,9 miliardy dolarů. Google přitom koupil Motorolu v roce 2011 za 12,5 miliardy. Cca 2 tisíce patentů Motoroly si ponechal Google. Lenovo vloni také dokončilo převzetí x86 serverů od IBM v hodnotě 2,1 miliardy, od níž již dříve získalo v roce 2005 divizi osobních počítačů, tedy především notebooky a stolní počítače známé pod značkou ThinPad.

Jiným směrem kráčí HP, neboli Hewlett-Packard, která oznámila pod vedením Meg Whitmanové plán na rozdělení se na dvě samostatné entity. Hewlett-Packard Co. se do konce roku 2015 má rozdělit na dvě části. První se má zaměřit na osobní počítače a tiskárny, druhá na služby, jako je ukládání dat nebo software a spolkne také dobře nastartovanou serverovou divizi. První firma si ponechá název HP Inc., druhá se vrátí k původnímu dlouhému názvu a její celý název bude znít Hewlett-Packard Enterprise. Dvě firmy si vyžádají dva ředitele, Meg Whitmanová tak zůstane na pozici CEO nově vzniklé společnosti Hewlett-Packard Enterprise a druhou firmu převezme pod svá ochranná křídla Dion Weisler, současný ředitel počítačové divize.

Rok (ne)bezpečnosti

Jestli bylo jedno téma, které se vinulo celým rokem 2014, tak to byla bezpečnost. Ještě doznívala kauza NSA dokumentů Edwarda Snowdena, v průběhu roku se v této souvislosti objevovaly další a další skutečnosti. V dubnu se objevil rozsáhlý problém spojený s OpenSSL, díky své dostupnosti zdarma asi nejpopulárnější SSL knihovně, který umožňoval relativně jednoduchým způsobem krást data i privátní klíče. Problém, spojený se šifrováním obsahu přenášeným přes internet, byl skutečně masivní – ještě tři měsíce po odhalení chyby bylo údajně nezabezpečených více než 300 tisíc serverů.

Mimo odborné kruhy, včetně bulváru, se mnohem větší pozornosti dočkal tzv. Celebrity Hack. Posledního srpna se na internetu objevila kolekce téměř 500 soukromých fotografií nejrůznějších celebrit, v řadě případů nepříliš zahalených. Fotky získal hacker ze služby Apple iCloud a jednalo se o cílené útoky na účty příslušných osob. Podle Applu se hackeři zaměřili na uživatelské jména, hesla a bezpečností otázky při obnově hesel. Mezi obětmi byli například Jennifer Lawrence a Kate Upton.

Největším bezpečnostním otloukánkem podzimu i celého roku 2014 se stala společnost Sony. Prvním velkým problémem byl útok hackerů severokorejského režimu, jak naznačují některé důkazy i tvrzení americké vlády. Atak je dávaný do souvislosti s filmem „The Interview“, ve kterém hlavní hrdinové mají spáchat atentát na vůdce Severní Korei. Informace o úspěšném útoku na infrastrukturu Sony se začaly na veřejnost dostávat koncem listopadu. Hackeři postupně zveřejňovali e-mailovou korespondenci představitelů Sony či údaje z firemních databází. Všichni se tak dozvěděli například o tom, jak se čelná představitelka Sony Pictures Amy Pascalová v komunikaci s režisérem Scottem Rudinem baví na účet amerického prezidenta Baracka Obamy či jak Rudin označuje herečku Angelinu Jolie za „rozmazleného spratka“, který se hodí nanejvýše na společenské akce. Došlo také k vyzrazení řady soukromých telefonních čísel, například u Brada Pitta, Julie Roberts či Toma Hankse, či alternativních jmen, pod kterými se známí herci ubytovávají v hotelech. Kybernetický útok na filmové studio společnosti Sony by podle expertů mohl společnost stát až sto milionů dolarů, tedy v přepočtu přes dvě miliardy korun.

Sotva tento skandál, který vyvrcholil stažením filmu z ohlášené premiéry z velkých řetězců a následným uvolněním do digitální distribuce, začal utichat, dostala společnost Sony další zásah, tentokrát od hackerů se jménem Lizard Squad. Těm se podařilo vyřadit z provozu PlayStation Network, ke které se připojují hráči s konzolemi Sony PlayStation, a to těsně po Štědrém dnu, tedy v době, kdy se připojuje obrovské množství čerstvých majitelů těchto konzolí.

Tato síť přitom už jeden masivní výpadek zažila, a to v roce 2011. Tehdy v dubnu Sony svoji síť vypnula. Později byla nucena oznámit, že útočníci pravděpodobně získali kromě přihlašovacích údajů také citlivější data, jako čísla kreditních karet (zašifrovaná) a kompletní historie transakcí s fakturačními adresami 77 milionů uživatelských účtů. Z provozu byla přitom následně PSN vyřazena cca měsíc. Další menší výpadek pak nastal v srpnu 2014.

Číslování a větší iPhone

Microsoft letos plánuje uvést místo nepříliš dobře přijatých Windows 8 rovnou Windows 10, k čemuž se vzápětí vyrojila řada spekulací, proč přeskakuje devátou verzi. V IT komunitě se objevila i verze, že je to proto, že řada starých aplikací identifikuje stará Windows 95 a 98 pouze na základě řetězce „Windows 9“, což by mohlo způsobovat problémy se záměnou. Aby těch zmatků kolem čísel nebylo málo, Microsoft také v roce 2014 oznámil, že v roce 2015 vydá Office 2016.

Z hlediska význačných produktů se vloni pozornost upírala především na Apple. Řadu měsíců prosakovaly nejrůznější informace o nových iPhonech, které by měly být větší než stávající modely a měly by dorovnat hlavní hendikep oproti přístrojům s Androidem. Nakonec Apple nepředstavil jeden telefon, jak bývalo zvykem, ale rovnou dva – iPhone 6 s úhlopříčkou 4,7 palce a iPhone 6 plus s úhlopříčkou 5,5 palce. A k tomu navrch chytré hodinky Apple Watch, o nichž se spekulovalo už dlouhou dobu, a do prodeje by se měly dostat letos. Letos bychom se také měli dočkat nového 12palcového Macbooku Air, který by měl spojovat přednosti 11 a 13palcových současných modelů, jejichž fyzická podoba se od prvního představení v roce 2010 nezměnila.


Komentáře

číselník #0
číselník 05. únor 2015 09:45

Microsoft v roce 2014 oznámil, že v roce 2015 vydá Office 2016. oni tam vůbec počítají podle plotu, nejen u Office ale i Windows a Xboxu, a to jen, co vidíme navenek, bůhví, jak a co počítají interně :)

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Manažeři France Télécom půjdou před soud kvůli sebevraždám

ČTK , 18. červen 2018 12:47

Vlna sebevražd ve France Télécom (dnes Orange) začala v roce 2008 a vyžádala si desítky životů. ...

Více 0 komentářů

Zranitelnosti chytrých aut pod lupou

Pavel Houser , 18. červen 2018 12:43

Nástroje podvodníků se zaměřují především na extendery, které poskytují přístup k uzavřeným funkcím ...

Více 0 komentářů

Foxconn otevře severoamerické ústředí ve Wisconsinu

ČTK , 18. červen 2018 00:00

Foxconn již loni oznámil, že ve Wisconsinu investuje 10 miliard dolarů do výstavby továrny na LCD....

Více 0 komentářů

Kalendář

17. 06.

21. 06.
Cyber Week 2018
19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

Češi obměňují počítač za šest let, dvakrát déle než vyspělý svět

ČTK , 16. červen 2018 08:00

Výpočetní techniku si na leasing v tuzemsku pořizuje 23 % firem, ve vyspělých zemích jsou to až 3/4 ...

Více 3 komentářů

Dell představuje úložiště PowerMax

Pavel Houser , 15. červen 2018 16:14

Dell oznámil uvedení několika nových úložných a serverových produktů s podporou uceleného portfolia ...

Více 0 komentářů

AT&T dokončila převzetí mediální firmy Time Warner

ČTK , 15. červen 2018 13:22

Očekává se, že spojení AT&T a Time Warner vyvolá vlnu fúzí. Comcast chce převzít Twenty-First Centur...

Více 0 komentářů

Po dohodě s USA čínská ZTE ztratila 3 miliardy dolarů tržní hodnoty

ČTK , 15. červen 2018 08:00

Americký zákaz před dohodou paralyzoval klíčové aktivity ZTE a firmě hrozil bankrot....

Více 0 komentářů