Rozdělení HP? Nápad už tu jednou byl, komu ale může skutečně prospět?

Karel Wolf , 08. říjen 2014 07:55 4 komentářů
Rozdělení HP? Nápad už tu jednou byl, komu ale může skutečně prospět?

Jak získat jedním tahem dvě největší americké společnosti? Jednoduše, stačí rozpůlit HP! Ale dost žertů. Je rozdělení jen dalším projevem ekvilibristiky Meg Whitmanové, která za svoji tříletou kariéru v HP nedokázala zvednout zisky ani přes masivní personální škrty, velkohubá prohlášení a nejrůznější strategické experimenty, nebo nutným krokem pro přežití? Kdo na něm může tratit a kdo vydělat?

Shrňme si nejprve fakta. Hewlett-Packard Co. se do konce roku 2015 o oznámení rozdělí na dvě části. První se má zaměřit na osobní počítače a tiskárny, druhá na služby, jako je ukládání dat nebo software a spolkne také dobře nastartovanou serverovou divizi. První firma si ponechá název HP Inc., druhá se vrátí k původnímu dlouhému názvu a její celý název bude znít Hewlett-Packard Enterprise. Dvě firmy si vyžádají dva ředitele, Meg Whitmanová tak zůstane na pozici CEO nově vzniklé společnosti Hewlett-Packard Enterprise a druhou firmu převezme pod svá ochranná křídla Dion Weisler, současný ředitel počítačové divize.

Rozdělení se zároveň ukázalo jako docela dobrá příležitost pro další personální škrty, o práci má přijít 5 000 lidí, kteří se připojí k personálním škrtům z první poloviny roku (asi 45 000). Investoři zprávu o rozdělení uvítali, akcie HP v pondělí povyskočily o 6 % směrem nahoru, skeptičtější reakce přišly od analytiků trhu, ale to již trochu, předbíháme.

Opravdu tak nečekané dělení?

Mělo by nás rozdělení překvapit? Spíše ne, když nic jiného, tak úplně stejný nápad měl před třemi roky ten, jehož jméno je v HP zakázáno vyslovovat, tedy tehdejší CEO společnosti, Léo Apotheker. Také další kroky, které podnikal, nebo chtěl podniknout pro transformaci a ozdravení společnosti se od aktivit současné ředitelky Meg Whitman ve finále až zase tak moc nelišily: odříznutí nezdravých částí firmy, plány na nová propouštění, orientace na nové produkty. Výjimku pochopitelně tvoří poněkud nešťastně provedená akvizice společnosti Autonomy. Co se ovšem lišit mohlo, byl samozřejmě manévrovací prostor, který dali akcionáři a vedení společnosti oběma ředitelům k dispozici. Meg se k těm bolestivějším rozhodnutím dopracovávala postupně skrze nejrůznější experimenty a krkolomnosti, jako velkolepá prohlášení o plánech konkurovat Apple v segmentu notebooků a tabletů a jiné navenek efektní kroky.

Ve finále ale šlo stále o jediné, pokud možno co nejvíce bezbolestně restrukturalizovat společnost, která narostla natolik, že není schopna dostatečně rychle udržovat krok s novými žraloky na trhu. Jako jeden příklad za všechny může sloužit nevyhraněné a zmatené pozicování vůči Lenovu, které loni (alespoň dle dat IDC) přebralo a letos potvrdilo pozici největšího výrobce osobních počítačů na trhu.

Který z ředitelů zdědí lepší práci

Poměr divizí v HP Inc. z hlediska současných příjmů (41 % tvoří segment tiskáren, zbytek zatím generuje PC divize).
Poměr divizí v HP Inc. z hlediska současných příjmů (41 % tvoří segment tiskáren, zbytek zatím generuje PC divize).
Možná vás překvapí, že by to ve finále vůbec nemusela být Whitmanová s korporátním portfoliem, ale Weisler. A to navzdory tomu, že zdědí firmu, kterou nikdo (tedy určitě alespoň ne oslovené Lenovo s Dellem) nechtěl odkoupit ani za diskontní nabídku.

Proč by tomu tak mohlo být? Důvodů je více, začněme třeba tím, že očekávání jsou v případě HP Inc. mimořádně nízká a z nuly se jak známo stoupá velmi snadno. Nízká očekávání však nejsou jedinou devizou nové firmy, tiskový byznys skrývá již léta příležitost obřích zisků. Je veřejným tajemstvím, že na investovaný dolar vede tradiční inkoust co do ziskovosti nad ostatními segmenty podnikání HP na plné čáře. Marže společnosti jen pro základní cartridge (cena okolo 700 Kč) by měla správně uvádět v závist i šéfy tabákových společností.

Top 5 Světových prodejců tiskáren a kopírek  (v tísících kusů prodaných zařízení)
Prodejce 2013 2013 Podíl (%) 2012 2012 Podíl (%)
HP 44 661 42 44 030 40,5
Canon 22 510 21,2 22 572 20,7
Epson 13 830 13 15 076 13,8
Brother 7 273 6,8 6 950 6,3
Samsung Electronics 6 005 5,6 6 466 5,9
Ostatní 12 003 11,4 13 604 12,7
Celkem 106 282 100 108 698
Zdroj: Gartner (2014)

Pokud k tomu připočteme fakt, že se z těchto příjmů dosud dotovaly zbývající segmenty, zejména pokud jde o akvizice v oblasti firemního IT a podnikového software, máme na raketový růst zaděláno. Samostatnou kapitolu pro tiskovou divizi pak představují příležitosti, které skýtají zatím nenasycené trhy jako východní Evropa, či latinská Amerika.

Obecné povědomí, notně přiživované prognózami Gartneru a IDC je takové, že téměř šedesát procent současného byznysu nově vznikající společnosti leží v nevděčném upadajícím segmentu notebooků a PC, ze kterého skrze mobilní zařízení postupně ukrajují agresivní hráči typu Samsungu a Apple. Na druhé straně stojí za povšimnutí, že za posledních 12 měsíců tento segment byznysu HP rostl. Růst byl sice pouze mírný, celkem o 2 %, ale důležitý je trend a navíc se tak dělo v době, kdy enterprise segment zaznamenal propad o 4 %. Stále se tedy najde poměrně dost lidí, kteří PC a notebooky kupují a dokonce preferují (důvody teď ponechme stranou) právě ty od HP.

Nakonec se v případě HP Inc. také trochu nabízí analogie se společností Agilent Technologies. Od roku 1999, kdy se tento výrobce medicínckých technologií a bio-diagnostických přístrojů od tehdejšího Hewlett-Packardu odštěpil, vystoupala hodnota jeho akcií o 39 procent, zatímco hodnota akcií HP klesla o 3.

Jak se cca na příjmech podílejí jednotlivé divize Hewlett-Packard Enterprise (7 % připadá na software, 6 % na financial services, 39 % enterprise services a 48 % enterprise group)
Jak se cca na příjmech podílejí jednotlivé divize Hewlett-Packard Enterprise (7 % připadá na software, 6 % na financial services, 39 % enterprise services a 48 % enterprise group)
Oproti tomu budoucí Hewlett-Packard Enterprise bude, pokud se rozhodne pokračovat v nastoleném trendu, nejpomaleji rostoucím technologický prodejcem, pokud jde o rychle rostoucí tržní oblasti, jako je cloud computing, mobilita či softwarové nástroje, které mají pomoci podnikům modernizovat.

Na druhé straně si samozřejmě společnost dlouhodobě drží pozici největšího prodejce nejpopulárnějšího typu podnikových serverů (alespoň podle Gartneru) a to navzdory vzrůstající konkurenci (Lenovo) a dokonce se jí daří přes klesající marže (7,4 % pokles příjmů za tři fiskální kvartály do 31. Června 2014) generovat velmi zajímavý zisk, který potáhne příjmy společnosti ještě nějaký ten pátek. Softwarové aktivity společnosti se mohou sice tabulkově jevit díky svým maržím jako zlatý důl, ale faktem zůstává, že nyní netvoří ani 4 % celkových příjmů HP (u rozdělené společnosti to bude pravda trochu víc) a prodeje meziročně viditelně zbrzdily.

Top 5 globálních prodejců v segmentu IT Services  
(Příjem v milionech USD)
Prodejce 2012 2013 2012 2013
Příjem Příjem Podíl Podíl
IBM 58 671 56 768 6,3 % 6,1 %
HP 34 863 32 497 3,7 % 3,5 %
Accenture 26 507 27 014 2,8 % 2,9 %
Fujitsu 23 796 21 216 2,6 % 2,3 %
Deloitte 19 810 21 212 2,1 % 2,3 %
Ostatní 767 790 772 946 82,5 % 82,9 %
Celkem 931 437 931 653 100,0 % 100,0 %
Zdroj: Gartner (2014)

Pod Enterprise spadne pochopitelně ještě jiný segment a to konzultační, outsourcingové a servisní podpory, z větší části tedy aktivity společnosti EDS , kterou HP koupil v roce 2008 za 13 miliard dolarů. Ačkoli jde o stále se rozvíjející trh s vysokým potenciálem, HP je zde v silném sevření konkurence. Jedno rameno kleští tvoří IBM s hi-endovým konzultačním servisem, ze spodu pak tlačí řada integrátorů a exportérů software v čele s globálními hráči, jako je indická Wipro. Tlak konkurence je již cítit i v excelovských tabulkách, zisk z této divize za tři posledně reportované kvartály klesl o 6,9 %.


Komentáře

HyPeR #0
HyPeR 08. říjen 2014 12:25

Vybavuju si snad jedinou akvizici HP za posledních 15 let, o které si nejsem jistý, zda dopadla špatně či katastrofálně, jako ty ostatní - EDS. Z ostatních lze zmínit třeba Compaq, 3Com a samozřejmě Autonomy. Takže jaká může být šance, že se podaří uspět reverzním postupem, tedy ne sloučením, ale dělením? Tiskárnám a PC to může pomoci, pokud přestanou jako hlavní složku portfolia prodávat levný šmejd (plus drahé náplně u tiskáren) a soustředí se na kvalitu. Ten zbytek, ten bude stejně bezcílně rozplizlý jako je teď celé HP a co s tím Meg udělá, zajímá asi každého. Steve Jobs si o ní nic dobrého nemyslel, tak uvidíme :)

TSe #1
TSe 09. říjen 2014 22:59

Myslím že ty SW akvizice (mercury=systinet) apod taky nedopadly špatně... ale je pravda že těch nešťastných je mnohem více...

dustin #2
dustin 12. říjen 2014 19:46

Myslím si, že každá západní firma by raději odebírala IT produkty vyráběné na západě, s lokálním knowhow, supportem, ale především kvalitou. Cena může být mírně vyšší, ale kvalita a support výrazně vyšší. HP se usilovně snaží, aby takovým dodavatelem nebyla. Přitom klienti volají "probuďte se a přijďte s něčím pořádným, chceme od vás nakupovat". Jenže to by vedení nesmělo být především o excelovských tabulkách a kritérii "když to neroste 10% ročně, nebudeme to dělat". S takovým přístupem nebudou takhle za pár let dělat nic. IMO i když je byznys na svých, bez ziskovosti, má smysl jej držet, protože udržuje lokální knowhow, ze kterého může žít spoustu jiných aktivit. Když to kvůli kritérii ziskovosti prodají do Číny, do pár let jim nezbyde vůbec nic. Marketing se Číňani snadno doučí a ta podstata - konkurenceschopné produkty, jinde než tam nebude.

Richard Voigts #3
Richard Voigts 12. říjen 2014 20:56

Karle, krásně jsem si početl a zavzpomínal na heslo Jiřího Hlavenky, jednoho ze zakladatelů Computer Pressu - chce to osobní názor. Od tebe se mi ho dostalo, navíc je podepřen fakty.
Richard Voigts

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Český startup CleverFarm buduje v Srbsku síť IoT

Pavel Houser , 17. červenec 2018 10:00

Český startup CleverFarm, který zavádí moderní technologie do zemědělství, pomáhá s budováním IoT sí...

Více 0 komentářů

Akcie Netflixu oslabily, Amazon a Disney konkurují

ČTK , 17. červenec 2018 09:36

Počet nových předplatitelů a tržby internetové televize Netflix zaostaly ve druhém čtvrtletí za oček...

Více 0 komentářů

Velitelství vojenských kybernetických sil by mohlo sídlit v Brně

ČTK , 17. červenec 2018 08:00

Vytvoření velitelství je naplánováno na začátek ledna 2019, od července pak vznikne výkonná část jed...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

50 let Intelu

ČTK , 16. červenec 2018 09:06

Intel nejprve produkoval paměti typu RAM, ale na počátku sedmdesátých let se firma rozhodla rozšířit...

Více 0 komentářů

USA zrušily zákaz dodávek amerického zboží čínské ZTE

ČTK , 14. červenec 2018 08:00

Firma již v rámci urovnání sporu s americkou vládou souhlasila, že zaplatí pokutu miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

Trh PC ve 2. čtvrtletí rostl, tvrdí Gartner i IDC

ČTK , 13. červenec 2018 16:35

Růst odbytu táhla zejména poptávka firemního segmentu podpořená operačním systémem Windows 10....

Více 0 komentářů

Polovina kryptoměnových firem zanikne během čtyř měsíců od ICO

ČTK , 13. červenec 2018 10:09

Nejlepší strategií je prý mince v primární nabídce koupit a hned první den obchodů na otevřeném trhu...

Více 0 komentářů