V Praze roste jedno z nejbezpečnějších datových center

Tomáš Jirásko , 14. leden 2015 16:00 12 komentářů
V Praze roste jedno z nejbezpečnějších datových center

V pražské Hostivaři pomalu roste první datacentrum na „zelené louce“ v ČR, které pro své potřeby staví hostingová firma, nikoliv operátor. Společnost VSHosting zde na ploše 1 500 m2 staví svůj ServerPark až pro 7 500 serverů.

Výstavba objektu spolkne 250 milionů korun a teoreticky poskytne prostor pro 15 petabytů dat a servery s až 500 000 gigabyty operační paměti. Stavba datového centra ServerPark byla zahájena v listopadu loňského roku a měla by být dokončena zhruba v polovině tohoto roku 2015.

Cílem VSHostingu bylo postavit nejmodernější datové centrum v ČR, včetně technologií a bezpečnosti. „Idea na stavbu vlastního datového centra vznikla před třemi lety. Důvody byly dva – kapacitní a strategický. Vzhledem k expanzi firmy do zahraničí jsme plánům potřebovali přizpůsobit i technologické a objemové kapacity. Také jsme chtěli zůstat věrni naší misi, tedy být vždy o krok napřed před našimi konkurenty,“ říká ředitel společnosti VSHosting Damir Špoljarič a dodává: „Hlavními benefity pro naše klienty bude větší bezpečnost dat a provozu, přičemž ceny, které se dnes nacházejí ve spodní třetině trhu, zůstanou zachovány.

Technologicky je ServerPark směrován na úroveň TIER IV (dtto TIER III + systémy plně odolné proti selhání/chybám + duální napájení) z hlediska energetické soustavy, klimatizace apod. V praxi se zřejmě ale dočkáme praktikování TIER III politiky z hlediska uptimu. Rozdíl mezi uptimem Tier 3 99,982% a 99,995% pro TIER IV není pro většinu zákazníků nijak důležitý a není praktické pro poskytovatele, pro běžnou firmu nabízet TIER IV podmínky. V případě odstávky totiž hovoříme u TIER IV o 26,3 minutách ročně, u TIER III ale může být služba mimo už 1,6 hodiny. Vybavenost TIER IV, respektive plánováni na tento standard, je pro zákazníka přínosem ve schopnosti čelit výpadku proudů. TIER IV musí být schopen provozu 96 hodin, což znamená i dostatečnou lokální zásobu pohonných hmot pro generátory, protože se nelze v prvních 72 hodinách spolehnout na funkční logistické sítě z běžných zdrojů – čerpací stanice/distributoři. Datacentra TIER III pak počítají s 72 hodinovou výdrží.

Vizualizace ServerPark.

Vybavenost TIER IV bude pro VSHosting důležitější spíše v návaznosti na poskytovanou fyzickou bezpečnost datacentra a klienty, pro které je tento fakt důležitý či nezbytný. Ta je na české poměry mimořádně řešena a VSHosting plánuje požádat Národní bezpečnostní úřad o certifikaci objektu kategorie B, které jsou určeny pro ochranu stupně utajení tajné. Kromě státní správy jde především o zajímavou informaci pro finanční sektor, kde řada údajů (zvláště při komunikaci s ČNB) a jejich úschova podléhají těmto režimům. Zároveň to zajišťuje dobrou fyzickou ochranu i pro běžná klientská data. Stavba je v tomto směru zajímavá i z obecného hlediska. Již při projektování stavby bylo počítáno s plášťovými zabezpečovacími systémy, což v ČR věru není standardní prvek zabezpečení.

ServerPark je koncipován pro elektrický příkon až 2MW, obsahuje 150 datových rozvaděčů a projekt je rozdělen do tří etap pro budoucí expanzi. Datové centrum disponuje dvěma vlastními trafostanicemi 22kV/0,4kV obsahující čtyři nezávislé transformátory. Zpočátku bude vybaveno dvěma výkonnými generátory v záloze N+1 (generátory jsou na sobě nezávislé a fungují autonomně). Chlazení bude realizováno klimatizačním systémem, který je rozdělen do čtyř nezávisle funkčních celků pro zajištění vyšší spolehlivosti v záloze N+1, přičemž unikátností je připojení těchto klimatizačních systémů a to včetně výkonné části (kompresory) na záložní bateriový systém UPS. Energo soustava je realizována v souladu se standardem TIER IV a to včetně dvou větví, přičemž každá větev bude disponovat vlastním autonomním bateriovým UPS systémem s oddělenými záložními bateriemi.

Pokud vás zajímá, jak stavba probíhá, můžete se podávat na online záběry z kamer na webu www.serverpark.cz.


Komentáře

Marek Stopka #0
Marek Stopka 14. leden 2015 16:48

//Vybavenost TIER IV bude pro VSHosting důležitější spíše v návaznosti na poskytovanou fyzickou bezpečnost datacentra a klienty, pro které je tento fakt důležitý či nezbytný.//

Škoda, že TIER norma fyzickou bezpečnost vůbec neřeší...

//Zpočátku bude vybaveno dvěma výkonnými generátory v záloze N+1 (generátory jsou na sobě nezávislé a fungují autonomně).//

Jsem tady fakt jediný kdo ty dokumenty od Uptime Institute fakt četl? N+1 není Tier IV, ale Tier III.

Tomáš Jirásko 14. leden 2015 18:12

TIER IV je plánovaný stav, proto i v článku zmiňuji, že se v praxi setkáme s TIER III, a to z hlediska obchodních podmínek - VSHosting nebude ani certifikaci TIER III žádat, alespoň prozatím. TIER neřeší sice fyzickou vybavenost, ale vybavenost centra podle něj napomáhá i fyzické bezpečnosti. Asi šlo lépe formulovat, že vybavenost podle TIER IV navazuje svými prvky i na požadavky kladenými na fyzickou bezpečnost, ale ani v současné podobě nikde nepíši, že TIER nějak fyzickou bezpečnost definuje.

DF #3
DF 14. leden 2015 19:30

Buďte v klidu p. Jirásko. My, co si nechceme přihřívat polívčičku, jsme to pochopili. Děkuji za článek

Bystroushaak #1
Bystroushaak 14. leden 2015 17:25

Z hlediska odolnosti vůči atomovému výbuchu se mi ta budova zdá nějaká podezřelá, vždyť by jí to zfouklo jak nic.

Filip #4
Filip 15. leden 2015 10:02

Myslim ze az buchne atomovka tak tu vsichni budem resit uplne jine veci nez servery

M. #5
M. 15. leden 2015 14:38

Jak kdo.

Bystroushaak #8
Bystroushaak 15. leden 2015 19:39

No, atomovky zas tak hrozné nejsou. To zamoří a zničí jedno město a přilehlé okolí, ale když kvůli tomu zmizí data z půl republiky, to by asi byl taky slušný problém. A když má být "nejbezpečnější", tak bych nějakou ochranu tohohle typu čekal, viz třeba protiatomáč http://hosting.wedos.com/cs/datacentrum.html či http://www.lidovky.cz/jako-z-bondovek-podivejte-se-kde-jsou-ulozeny-soubory-wikileaks-p8h-/zpravy-svet.aspx?c=A101209_152849_ln_zahranici_mtr

koudy #10
koudy 16. leden 2015 10:13

Chápu, že by to Brňáky potěšilo, ale napsat, že jedno město a přilehlé okolí (určitě 20 - 30 km, při špatném větru klidně i přes 50 km) "není tak hrozné" v porovnání s tím, že by všichni ostatní přišli o data...
Je vidět že každý máme jiný žebříček hodnot. :)

Bystroushaak #11
Bystroushaak 16. leden 2015 19:06

Vidím, že máš problém s parsováním textu a čteš to co chceš číst, nikoliv to co jsem skutečně napsal.

koudy #6
koudy 15. leden 2015 15:43

Nevygenerovala by atomovka neuvěřitelně silné EMP?

Bystroushaak #7
Bystroushaak 15. leden 2015 19:36

Ano. Ale intenzita tuším klesá s druhou mocninou vzdálenosti, takže po pár kilometrech už jen to jen EMP, proti kterému se dá bránit prostě faradayovo klecí, kterou do jisté míry představuje i krytí modulu v racku. Vojenská elektronika vůči tomu stíněná je, co jsem tak koukal na videích na youtube, tak na úrovni čipů, který je každý v takovém plechovém pouzdru.

koudy #9
koudy 16. leden 2015 09:21

Díky, tak nějak jsem si to myslel, jen si nejsem jistý silou toho EMP.
Budu muset zapátrat :)
Ještě mě napadlo, zda by se nenaindukovaly neuvěřitelné proudy na vedení vysokého napětí, ale předpokládám, že proti tomu se používá klasické galvanické oddělení od napájení.

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Coca-Cola připojí 300 000 chladicích boxů v Evropě k internetu

ČTK , 22. červenec 2018 12:56

Smart chladicí boxy umožňují i interakci prostřednictvím mobilních aplikací....

Více 0 komentářů

Hackeři ukradli zdravotní záznamy 1,5 milionu Singapurců

ČTK , 20. červenec 2018 14:37

Cílem útoku bylo prý získat podrobné údaje o singapurském premiérovi a také o lécích, které užíval....

Více 0 komentářů

Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

ČTK , 20. červenec 2018 11:36

Švédský podnik se v poslední době potýkal se slábnoucí poptávkou telekomunikačních operátorů....

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Čip v občanském průkazu si zatím aktivovala třetina lidí

ČTK , 20. červenec 2018 08:00

Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup např. k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpi...

Více 0 komentářů

Red Hat Ansible Engine přináší další automatizaci cloudu

Pavel Houser , 19. červenec 2018 13:52

Nejnovější verze platformy Red Hat Ansible Engine 2.6 rozšiřuje automatizaci cloudů AWS, Google Clou...

Více 0 komentářů

Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

ČTK , 19. červenec 2018 10:00

Displej půjde složit na polovinu jako peněženku. Ve složeném stavu je na přední straně přístroje men...

Více 0 komentářů

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů