Veřejný cloud: vítězové a poražení

ITBiz.cz , 11. March 2019 14:20 0 komentářů
Veřejný cloud: vítězové a poražení

Cloud typu IaaS, tedy poskytování IT infrastruktury formou služby, je v rukou tří hlavních hráčů. Nezdá se, že by pozici Amazonu, Googlu a Microsoftu mohl někdo další reálně ohrozit. Nicméně situace na trhu se komplikuje s tím, jak stále více podniků nasazuje nejenom čistě IaaS, PaaS nebo SaaS, ale i hybridní modely cloudu.

Larry Dignan v analýze na ZDNet v první řadě zmiňuje, že úspěšnost jednotlivých hráčů prakticky opřít o veřejně dostupná čísla. Analytické firmy mohou vydat odhady podílů na trhu, ale z těch vůbec nevyplývá, jak jsou služby pro poskytovatele úspěšné z hlediska finančních výsledků. Oracle ve svých výsledcích vůbec nerozlišuje IaaS, PaaS a SaaS, totéž platí pro Microsoft (do příjmů z cloudu je navíc zahrnut Offce 365, Dynamics 365 a LinkdeIn) a v podstatě i pro IBM (navíc u IBM hraje oproti konkurenci mnohem větší roli poskytování soukromých cloudů). Google výsledky cloudových služeb odděleně vůbec neuvádí.

Zbývá pak tedy pouze Amazon (a v oblasti SaaS třeba Saleforce, ale i tato firma již dnes nabízí více než CRM jako službu, zejména po akvizici firmy MuleSoft, která poskytuje služby označované ještě další zkratkou, iPaaS – „i“ značí integraci), s konkurencí ovšem těžko porovnávat. Navíc ani Amazon dnes neposkytuje v cloudu už čisté IaaS, ale i nástroje pro rozšířenou realitu, IoT, umělou inteligenci a analytiku.

Trh mění nové technologie, samozřejmě především umělá inteligence/strojové učení, což by ale mělo nahrávat hlavně největším poskytovatelům; tyto technologie jsou tak náročné, že je těžko nabídne jiná „klasická“ softwarová firma, a pokud jde o nadějné firmy nové, ty budou v případě úspěchu nejspíš koupeny – a to opět těmi dnes největšími/nejbohatšími.

Při hodnocení jednotlivých hráčů Larry Dignan cituje několik dalších průzkumů. 2Nd Watch (jeden z hlavních partnerů Amazonu) očekává nejvyšší růst Amazonu pro letošní rok v analytice, prognózách a databázích. S tím, jak firma bude své služby více integrovat s podnikovými informačními systémy, se dále zostří konkurenční vztah k Oraclu. Dignan nicméně uvádí, že Larry Ellison se zdá být bojem s AWS až posedlý, přitom pro Oracle je v cloudu mnohem důležitější nabídka databáze a podnikových systémů formou SaaS, tedy má mnohem větší konkurenty jinde.

Průzkum Jefferies uvádí, že podíl Amazon AWS / MS Azure / Google Cloud Platform za rok 2018 byl asi 65/25/10. Pro rok letošní mají být podíly 61/27/12, pro rok 2020 je odhad 57/28/15. Google roste nejrychleji, Microsoft svůj podíl zvyšuje jen mírně a Amazon podíl ztrácí, ale vše probíhá tempem, které by pořadí mezi firmami rozhodně v příštích letech nezměnilo. Microsoft roste díky tomu, že má nejlépe prošlapané cesty k podnikovým zákazníkům, Google loni zkusil zvýšit příjmy i třeba tak, že zdražil pro některé zákazníky G Suite (konkurenci MS Office). Za zmínku ještě stojí Alibaba; ta sice nabízí cloud hlavně v Číně, ale pokouší se i o expanzi a je např. partnerem SAPu. A, jak už bylo zmíněno, očekávat lze také růst podílu IBM, Red Hat má silnou pozici v datových centrech a při integrace umělé inteligence se IBM může opřít o svou platformu Watson.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Experiment kousek od našich hranic

Pavel Houser , 12. May 2019 13:40
Pavel Houser

Bělorusko je u nás zemí nepříliš známou, i když čistě geograficky není o nic dál než Pobaltí. Experi...

Více

Kalendář

20. 05.

26. 05.
Týden inovací 2019
27. 05.

28. 05.
CSNOG 2019
28. 05. IT vo finančníctve 2019RSS 

Zprávičky

USA rozšířily obvinění vůči zakladateli WikiLeaks Assangeovi

ČTK , 25. May 2019 18:08

Pokud by Assange byl ve všech případech uznán vinným, hrozí mu v USA 175 let....

Více 0 komentářů

Facebook chce mít od příštího roku vlastní kryptoměnu

ČTK , 25. May 2019 08:00

Projekt GlobalCoin by mohl být jednou z nejvýznamnějších událostí v historii kryptoměn...

Více 0 komentářů

SpaceX úspěšně zahájila budování sítě Starlink

ČTK , 24. May 2019 12:30

Po dvou odložených startech dnes Falcon 9 úspěšně vynesl družice na stanovenou oběžnou dráhu....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Firmy mohou používat Právní elektronický systém

ČTK , 24. May 2019 09:00

Za jeho vývojem systému stojí tvůrci datových schránek nebo českého státního projektu CzechPoint....

Více 0 komentářů

Huawei bude mít na podzim vlastní operační systém

ČTK , 24. May 2019 08:00

Huawei se tak zařídí, pokud nebude moci využívat operační systémy Googlu a Microsoftu....

Více 0 komentářů

Antimonopolní úřad v USA fúzi T-Mobile US/Sprint nechce

ČTK , 23. May 2019 10:00

Mezi 4 největší mobilní operátory v USA patří ještě Verizon a AT&T....

Více 0 komentářů

Výrobce čipů Qualcomm podle soudu porušil antimonopolní zákony

ČTK , 23. May 2019 09:00

Soud firmě nařídil, aby sjednala se zákazníky nové smlouvy a poskytla konkurenci licence na své pate...

Více 0 komentářů