Veřejný cloud: vítězové a poražení

ITBiz.cz , 11. March 2019 14:20 0 komentářů
Veřejný cloud: vítězové a poražení

Cloud typu IaaS, tedy poskytování IT infrastruktury formou služby, je v rukou tří hlavních hráčů. Nezdá se, že by pozici Amazonu, Googlu a Microsoftu mohl někdo další reálně ohrozit. Nicméně situace na trhu se komplikuje s tím, jak stále více podniků nasazuje nejenom čistě IaaS, PaaS nebo SaaS, ale i hybridní modely cloudu.

Larry Dignan v analýze na ZDNet v první řadě zmiňuje, že úspěšnost jednotlivých hráčů prakticky opřít o veřejně dostupná čísla. Analytické firmy mohou vydat odhady podílů na trhu, ale z těch vůbec nevyplývá, jak jsou služby pro poskytovatele úspěšné z hlediska finančních výsledků. Oracle ve svých výsledcích vůbec nerozlišuje IaaS, PaaS a SaaS, totéž platí pro Microsoft (do příjmů z cloudu je navíc zahrnut Offce 365, Dynamics 365 a LinkdeIn) a v podstatě i pro IBM (navíc u IBM hraje oproti konkurenci mnohem větší roli poskytování soukromých cloudů). Google výsledky cloudových služeb odděleně vůbec neuvádí.

Zbývá pak tedy pouze Amazon (a v oblasti SaaS třeba Saleforce, ale i tato firma již dnes nabízí více než CRM jako službu, zejména po akvizici firmy MuleSoft, která poskytuje služby označované ještě další zkratkou, iPaaS – „i“ značí integraci), s konkurencí ovšem těžko porovnávat. Navíc ani Amazon dnes neposkytuje v cloudu už čisté IaaS, ale i nástroje pro rozšířenou realitu, IoT, umělou inteligenci a analytiku.

Trh mění nové technologie, samozřejmě především umělá inteligence/strojové učení, což by ale mělo nahrávat hlavně největším poskytovatelům; tyto technologie jsou tak náročné, že je těžko nabídne jiná „klasická“ softwarová firma, a pokud jde o nadějné firmy nové, ty budou v případě úspěchu nejspíš koupeny – a to opět těmi dnes největšími/nejbohatšími.

Při hodnocení jednotlivých hráčů Larry Dignan cituje několik dalších průzkumů. 2Nd Watch (jeden z hlavních partnerů Amazonu) očekává nejvyšší růst Amazonu pro letošní rok v analytice, prognózách a databázích. S tím, jak firma bude své služby více integrovat s podnikovými informačními systémy, se dále zostří konkurenční vztah k Oraclu. Dignan nicméně uvádí, že Larry Ellison se zdá být bojem s AWS až posedlý, přitom pro Oracle je v cloudu mnohem důležitější nabídka databáze a podnikových systémů formou SaaS, tedy má mnohem větší konkurenty jinde.

Průzkum Jefferies uvádí, že podíl Amazon AWS / MS Azure / Google Cloud Platform za rok 2018 byl asi 65/25/10. Pro rok letošní mají být podíly 61/27/12, pro rok 2020 je odhad 57/28/15. Google roste nejrychleji, Microsoft svůj podíl zvyšuje jen mírně a Amazon podíl ztrácí, ale vše probíhá tempem, které by pořadí mezi firmami rozhodně v příštích letech nezměnilo. Microsoft roste díky tomu, že má nejlépe prošlapané cesty k podnikovým zákazníkům, Google loni zkusil zvýšit příjmy i třeba tak, že zdražil pro některé zákazníky G Suite (konkurenci MS Office). Za zmínku ještě stojí Alibaba; ta sice nabízí cloud hlavně v Číně, ale pokouší se i o expanzi a je např. partnerem SAPu. A, jak už bylo zmíněno, očekávat lze také růst podílu IBM, Red Hat má silnou pozici v datových centrech a při integrace umělé inteligence se IBM může opřít o svou platformu Watson.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

E-banking namísto datové schránky

Pavel Houser , 12. March 2019 11:30
Pavel Houser

Projekty zaměřené na elektronický kontakt občana se státní správou u nás zatím příliš neuspěly. Dr...

Více

Kalendář

14. 03.

24. 03.
IT mezi paragrafy 2019
26. 03. IT Security Workshop 2019
26. 03.

24. 03.
IT Security Workshop 2019RSS 

Zprávičky

Seznam.cz chce od Googlu detaily o podpoře jiných vyhledávačů

ČTK , 23. March 2019 09:41

Seznam ztrácí podíl na trhu, protože na mobilních telefonech je jako výchozí nastaven vyhledávač od ...

Více 0 komentářů

Burzovní debut Uberu nebude na trhu Nasdaq, ale na NYSE

ČTK , 22. March 2019 13:07

Vstup Uberu na burzu patří mezi nejvíce očekávané události na Wall Street i v Silicon Valley....

Více 0 komentářů

Kryptominery zasáhly 10krát víc organizací než ransomware

Pavel Houser , 22. March 2019 10:00

Malware jako služba na vzestupu: affiliate programy ransomwaru....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Firmy v Česku přišly kvůli podvodným e-mailům o miliony

ČTK , 22. March 2019 09:00

Pachatel k zasílání peněz využil účty asi 50 důvěřivých lidí, peníze obratem převáděl do virtuálních...

Více 0 komentářů

T-Mobile chce v ČR připojit až 1,5 mil. bytů k internetu optikou

ČTK , 22. March 2019 08:00

Obce nevidí kvalitní internet jako prioritu, vyřízení všech povolení trvá 14 až 16 měsíců....

Více 0 komentářů

Evropský parlament bude hlasovat o změně směrnice o copyrightu

ČTK , 21. March 2019 10:00

Plénum nyní bude hlasovat nejprve o pozměňovacím návrhu, nikoli o směrnici jako celku, jak bylo půvo...

Více 0 komentářů

Vodafone a Liberty Global dostanou varování regulátorů

ČTK , 21. March 2019 09:00

EK se obává, že převzetí aktivit Liberty Global by v ČR mohlo vést k vytlačení některých telekomunik...

Více 0 komentářů