• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Zhodnocování kapitálu a podnikové systémy 2. díl

Petr Zavoral
22. 4. 2015
| Články

Své zásadní nedostatky se podnikové informační systémy snaží eliminovat zabudováním vybraných metody měření a hodnocení, které jsou v určité době vnímány jako moderní a někdy i módní. Mezi ně patří například metody Activity Based Costing / Management nebo Balanced Scorecard. I tyto metody však mají své zásadní nedostatky, kvůli kterým selhávají.

Activity Based Costing / Management

Autoři kdysi tak převratného modelu výpočtu nákladů produktů, Activity Based Costing, Robert S. Kaplan a Steven R. Anderson publikovali nedávno ve své knize Time Driven Activity Based Costing důvody, proč ABC nesplnilo očekávání. Mimo jiné zde uvádějí tyto příčiny:

  • Data, jimiž se model ABC naplňuje, jsou subjektivní a obtížně ověřitelná
  • ABC model nelze snadno aktualizovat v souladu s měnícími se podmínkami
  • Udržování, zpracování a reporting dat jsou velmi nákladné

S výše uvedenými výhradami nelze než souhlasit. Metoda ABC sice zcela správně odmítala tradiční výpočty nákladů produktů s argumentem, že jsou chybné a zavádějící, sama však o nákladech objektů v mnoha případech informuje velmi nepřesně. Příkladem budiž strojočas, se kterým metoda ABC často operuje jako s generátorem nákladů. Nicméně je zřejmé, že nelze srovnávat minutu práce stojanové vrtačky s minutou práce laseru. Kapitál pak ABC nedokáže kvantifikovat vůbec.

Balanced Scorecard

Velmi sporná je z tohoto pohledu i metodologie Balanced Scorecard, pracující na úrovni sady finančních i nefinančních ukazatelů, přičemž z vybrané sady ukazatelů si uživatelé mohou vytvářet libovolně kombinovaná „vyvážená“ skóre – nejjednodušeji bodováním ukazatelů. Tento přístup zcela logicky vyústil v to, že postupy BSC, kterých se chopili dodavatelé manažerských aplikací velmi subjektivní a často příliš zjednodušující.

Představme si několik lékařů, z nichž každý si dle vlastního uvážení rozčlení lidský organizmus podle toho, jak ze svého pohledu vnímá důležitost jednotlivých orgánů, tyto části oboduje a subjektivně konstruovanou syntézou hodnot posuzuje celkové zdraví člověka. Je možné se pak divit, že každý z nich dojde k jinému výsledku? Když nefungují ledviny, nevadí; má-li člověk vynikající nohy a mozek, pak organismus může fungovat lépe, než při funkci ledvin, nohou a mozku, které ale nejsou špičkové. Tento nesmyslný závěr však odpovídá podnikové praxi, v níž se často setkáváme s pozitivním vývojem konkrétních umělých skóre při současném negativním vývoji ROI a zisku podniku.
Abychom posoudili, zda fungování podniku je pozitivní či negativní, musíme podnik hodnotit podle ROI, nikoli uměle vytvořený Balanced Scorecard.

Jestliže Balanced Scorecard indikuje zlepšování a ROI klesá, nikdo žádnému investorovi nezdůvodní, že vývoj je pozitivní. Není to ani vysvětlitelné. Objektivní fakt je, že efektivnost podnikání klesá. Je nutné si uvědomit, že podnik má objektivně jediný Balanced Scorecard, daný ekonomickou přírodou – ROI.

Velký problém BSC spočívá i v tom, že vedle sebe staví různé dílčí ukazatele, které mohou být ve vzájemném kompenzačním vztahu. BSC prostě často nepostihuje to, že při změnách produktů, zdrojů a procesů se hodnoty dílčích sledovaných veličin často mění protisměrně (jedna skupina dílčích veličin se zlepšuje, druhá zhoršuje). V horších případech se pak některá z uplatňovaných kritérií v řídicích souvislostech navzájem zcela vylučují. Představme si, jak zásadně se musí lišit BSC podniků, které uplatňuji štíhlé systémy a těch, které uplatňují metodu Six Sigma.

Six Sigma

Metoda Six Sigma, jak název napovídá, je od svého počátku zaměřena na minimalizaci variability procesu a tím i produktů. Lze však snižování variability považovat za vrcholové kritérium snažení podniku? Vždyť je to zcela parciální ukazatel, který naprosto nic neříká o finančních výsledcích podniku. Ne náhodou se v této souvislosti zmiňuje, že Motorola, která je původcem metodologie, v době vrcholné implementace Six Sigma utrpěla největší ekonomické ztráty v historii. I když to zřejmě nebylo způsobeno samotnou metodou Six Sigma, společnost se neprodleně znovu začala soustředit především na finanční výsledky.

Problémem zaměření na minimální variabilitu je, že může vyvolávat pouze náklady a kapitálové nároky, aniž by to vedlo k jakémukoli finančnímu přínosu. Nadměrnou přesnost zpracování, tj. nadměrně nízkou variabilitu, zákazník nemusí vůbec ocenit a zaplatit, pokud mu nic nepřinese. Japonská Toyota, tvůrce štíhlých systémů, proto nadměrnou přesnost označuje za jednu ze sedmi hlavních druhů ztrát. Na zcela zásadní protichůdnosti hodnotících kritérií obou strategií nemohou nic změnit ani snahy o jejich syntézu v podobě nejrůznějších Lean Sigma apod.

Štíhlé systémy

I štíhlé systémy samotné, ačkoliv jsou zcela právem považovány za finančně nejúspěšnější podnikovou strategii, lze z hlediska jejich zaměření považovat z poněkud jednostranné. Dlouhodobě svou orientací na snižování zásob prostřednictvím zkracování průběžné doby procesu a JIT dodávkami dlouho podceňovaly roli kapitálu ve zdrojích procesu. A navzdory tvrzení Toyoty, že její výrobní systém se od tradičního průmyslového inženýrství liší důslednou orientací na zisk, tradičně byla preferována dílčí nefinanční kritéria. Až v poslední době se Toyota začíná explicitně orientovat na zvyšování kapitálové výnosnosti. To se projevuje jak v úsilí o podstatné zvyšování výnosnosti stávajícího kapitálu ve zdrojích procesu, zejména budov, strojů a zařízení jejich lepším využitím, tak ve snaze o dosažení vysoké výnosnosti nových investic.

V praktických podnikových implementacích však obě výše zmíněné podnikové aplikace (a bohužel nejen ony) zůstávají na úrovni běžně využívaných nefinančních parametrů – štíhlé systémy u minimalizace zásob v procesech, taktu a vyváženosti procesů, kvality a produktivity práce, Six Sigma u minimalizace směrodatné odchylky. Z finančních ukazatelů pak zůstávají na úrovni více či méně přesně počítaných nákladů.

ROI jako syntetické finanční kritérium

Proč není v této souvislosti využíváno ROI jako syntetické finanční kritérium? Jediný rozumný důvod tohoto stavu lze spatřovat především v neznalosti prakticky aplikovatelné metriky, umožňující přenést vrcholové kritérium restrukturalizace na úroveň praktického každodenního řízení procesů a zdrojů. Problémem je, že tuto schopnost nemá ani žádný z běžně dostupných informačních systémů na trhu.

Pokud přijmeme za vlastní myšlenku, že jedinou komplexní veličinou podnikového řízení je ROI, pak se budeme muset poohlédnout jinde. Dobrou zprávou zůstává, že takový systém je již k dispozici. Narodil se v Praze.

Mohlo by vás zajímat:

  • Zhodnocování kapitálu a podnikové systémy – 1. díl
  • Jak vypadá český trh s informačními systémy ERP?
  • ERP systémy pohledem dodavatelů – All-in-One, bezpečnost systému a cloud
  • ERP systémy pohledem dodavatelů – Storage
  • ERP systémy pohledem dodavatelů síťových řešení
Rubriky: Podnikový software

Související příspěvky

Bez papíru s tisíci zaměstnanců? Podívejte se, jak spravuje dokumenty světový leader OpenText
Články

Bez papíru s tisíci zaměstnanců? Podívejte se, jak spravuje dokumenty světový leader OpenText

6. 3. 2021
Zákony informatiky: Organizace, její struktura a IT architektura podle Mela Conwaye
Články

Zákony informatiky: Organizace, její struktura a IT architektura podle Mela Conwaye

5. 3. 2021
Red Hat v nejnovější verzi OpenShiftu vylepšuje Kubernetes
Články

Red Hat v nejnovější verzi OpenShiftu vylepšuje Kubernetes

2. 3. 2021
Podniky v cloudu stále častěji provozují i úložiště
Články

Podniky v cloudu stále častěji provozují i úložiště

2. 3. 2021

Zprávičky

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

ČR vydala do USA dva Ukrajince podezřelé z kyberzločinu

ČTK
6. 3. 2021

Dva podezřelé Ukrajince ze skupiny policisté zadrželi v Česku loni v únoru. Ve Spojených

Pokusy o zneužití zranitelnosti v Microsoft Exchange Serveru se budou stupňovat

ČTK
6. 3. 2021

Podle Microsoftu stojí za kampaní skupina čínských hackerů zvaná Hafnium. Hackerům, kteří přišli s

Proč blockchain selhává

Zakladatel firmy McAfee byl obviněn z kryptoměnových podvodů

ČTK
5. 3. 2021

Pětasedmdesátiletý McAfee je nyní zadržován ve Španělsku. Zakladatel americké antivirové společnosti McAfee byl ve

Vakcíny proti Covid 19 se na Darknetu prodávají za 250 až 1 250 dolarů

Pavel Houser
5. 3. 2021

Aktuálně probíhající očkování představuje velikou příležitost pro podvodníky a prodejce na nelegálních virtuálních tržištích.

Za bezpečnostní incidenty v cloudu mohou hlavně samotní zákazníci

Systém veřejné správy napadli hackeři, útok se týkal Prahy i MPSV (aktualizace)

ČTK
5. 3. 2021

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informoval na twitteru

EK zřejmě obviní Apple z omezování hospodářské soutěže

ČTK
5. 3. 2021

Stížnost před dvěma lety podala švédská služba pro streamování hudby Spotify. Evropská komise pravděpodobně

Premiér Babiš: Cílem aukce nebyl čtvrtý operátor, ale snížení cen

ČTK
5. 3. 2021

O vytvoření čtvrtého mobilního operátora neměl nikdo z velkých zahraničních investorů zájem. Cílem loňské

SpaceX vynesla další sérii 60 družic sítě Starlink

SpaceX už poslal na orbitu přes 1200 družic pro připojení na web

ČTK
4. 3. 2021

Hlavním cílem projektu Starlink je dostupnější vysokorychlostní přístup k internetu. Americká soukromá společnost SpaceX

Anghami bude první arabskou technologickou firmou na Nasdaqu

ČTK
4. 3. 2021

Rival Spotify, streamovací společnost Anghami, vstoupí jako první arabská technologická firma na americkou burzu

Tiskové zprávy

MWC 2021: Lepší život, inteligentní podniky a inkluzivní svět pro každého

Společnost Soitron obhájila Cisco Gold certifikaci a získala status servisního partnera

Jarní akce levného softwaru

Do boje proti pandemii se přidává stále více firem

Studie IBM: klíčem k prosperitě po odeznění pandemie budou umělá inteligence a nové technologie

Zatím nejrychlejší tiskárna imagePROGRAF

Zpráva dne

Jarní akce levného softwaru

Jarní akce levného softwaru

Redakce
5. 3. 2021

Softwarový prodejní portál GoodOffer24.com pokračuje s nabídkou levného softwaru. Kupte si z nabídky níže uvedených bundlů....

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Lidé spolu s chatboty rádi klamou

Pavel Houser
1. 2. 2021

Pokud lidé nejednají přímo, ale nechají se nějak zastupovat chatbotem, mají mnohem menší problém uchylovat se...

Nadcházející akce

  1. Hannover Messe Digital Edition 2021

    12. dubna - 16. dubna

Zobrazit všechny Akce

Slovník

Launch

NVU

Soap opera

Nejpopulárnější články

Zhodnocování kapitálu a podnikové systémy 2. díl

Petr Zavoral
22. 4. 2015

Komerční banka hlásí výpadek poboček a internetového bankovnictví

Jiří Kocourek
30. 7. 2008

Padla další rekordní pokuta za porušení GDPR

Padla další rekordní pokuta za porušení GDPR

Redakce
7. 2. 2021

Adobe Reader 8 k dispozici

Filip Molčan
8. 12. 2006

Skupina Lazarus se nově soustředí na obranný průmysl, malware dokáže proniknout i do odpojených sítí

Pavel Houser
1. 3. 2021

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Marketing Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zajímavosti Zpráva dne České IT

RSS abclinuxu – čerstvé zprávičky

  • InstallFest 2021 online
  • Sweet Home 3D 6.5
  • Slovní úloha: V kterém týdnu letošního roku bude mít Firefox větší číslo verze než Chrome?

RSS Sciencemag.cz

  • Umělá inteligence cvičí psy
  • Co když člověka nakazí dva různé kmeny koronaviru?
  • Proč se jídlo lepí na pánev

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.