• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Czech Space Week bude velkou událostí

Richard Jan Voigts
28. 9. 2018
| Články

Je Česko zemí, která může vůbec mluvit do kosmického výzkumu? Vypadá to, že ten náš malý „prcek v pupku Evropy“ zase není tak malý a ohledně účasti v kosmickém programu až tak bezvýznamný. Přečtěte si, co na to říká Tereza Kubicová, ředitelka Odboru malých a středních podniků a interních projektů agentury CzechInvest.
Koncem května jsme se bavili o akcích Czech Space Year a
Czech Space Week
, které mají vrcholit 9. až 18. listopadu 2018. K jakému posunu došlo a na co se mohou příznivci kosmických technologií těšit?

Od května, kdy jsme se spolu bavili naposledy, se toho odehrálo hodně. Jsme měsíc a půl před plánovanou akcí a už se nám podařilo získat řadu partnerů, máme připravený program a harmonogram, a tuto aktivitu začínáme promovat i v médiích.

Proč vlastně Czech Space Year a Czech Space Week?

Tereza Kubicová, CzechInvest

Tereza Kubicová, CzechInvest

Letošní rok 2018 je pro Českou republiku plný kosmických výročí. V březnu uběhlo čtyřicet let od letu našeho prvního kosmonauta Vladimíra Remka do vesmíru. 24. října to bude přesně čtyřicet let od vypuštění první československé družice Magion 1, k jehož výročí nyní probíhá krásná výstava na Akademii věd ČR, a v týdnu od 12. listopadu budeme slavit deset let členství České republiky v Evropské kosmické agentuře (ESA). A protože jsou kosmické aktivity pro širokou veřejnost spíše velkou neznámou a lidé moc nevědí, co si pod nimi představit, rozhodli jsme se společně s Ministerstvem dopravy jako hlavním garantem kosmických aktivit v České republice, že uděláme něco víc. Tak vznikla myšlenka Czech Space Week – týdne nabitého kosmickými akcemi pro odbornou i širokou veřejnost.

Co všechno má v termínu Czech Space Week proběhnout?

K nejvýznamnějším akcím bude v úterý 13. listopadu v Praze patřit Konference k výročí 10 let členství České republiky v ESA. Jejím cílem je shrnout úspěchy za deset let členství v ESA a co se za tu dobu českým firmám povedlo. Vystoupí na ní kromě všech, kdo něco znamenají v českém kosmickém průmyslu, také vysocí představitelé včetně pana Jana Wörnera, generálního ředitele ESA. V Brně pak ve středu 14. listopadu chystáme historicky první český kosmický průmyslový den, jež spojí dohromady firmy, které již v kosmickém sektoru jsou, s firmami z jiných sektorů. Zaměření bude od velkých podniků až po start-upy. Konat se zde bude také první český Space Job Fair. Tento formát vznikl v zahraničí a slaví velké úspěchy po Evropě, protože firmám pomáhá efektivně najít kvalifikovanou pracovní sílu z řad studentů a mladých profesionálů se zájmem o aerospace sektor z celé Evropy.

Dále chystáme velké množství akcí pro širokou veřejnost. Nabídneme třeba promítání filmu First Man s diskuzí, podařilo se nám spojit se i s agenturou pro družicovou navigaci GSA, která uspořádá 16. a 17. listopadu dny otevřených dveří, v prodeji jsou také vstupenky na koncert filmové hudby ze sci-fi filmů. Nezapomínáme ovšem ani na ženy, čistě pro ně budeme 15. listopadu v Brně pořádat motivační snídani Women in Space, kde se pokusíme dívkám a ženám ukázat, že ve vesmíru je mnoho příležitostí i pro ně a, pokud se to povede, představíme jim skutečnou kosmonautku. Na své si ovšem přijdou i „geekové“ a všichni, které baví soutěžit, Czech Space Week totiž začne Space Application Hackathonem již o víkendu 9. a 10. listopadu.

Celým týdnem chceme ukázat, že s naším prvním kosmonautem Vladimírem Remkem české aktivity v kosmu neskončily, a rádi bychom tuto aktivitu, za předpokladu, že se ukáže jako smysluplná, realizovali každoročně.

Také jste hovořila o tom, že pro Czech Space Week počítáte s partnery?

Jak jsem již zmiňovala, na konceptu akce jsme začali spolupracovat za agenturu CzechInvest, která je operátorem podnikatelského inkubátoru ESA BIC Prague, spolu s Ministerstvem dopravy. Pro tento koncept se nám podařilo nadchnout řadu dalších institucí i firem. Velmi úzce spolupracujeme například s brněnskou Hvězdárnou a planetáriem, Akademií věd ČR, Jihomoravským inovačním centrem, agenturou GSA či neziskovou vzdělávací organizací ESERO. Pomáhá nám také Hlavní město Praha a Hvězdárna a Planetárium Praha, všechny tyto partnery bereme jako realizátory a organizátory kosmického roku. Z komerční sféry mohu zmínit tradičního partnera IBM, který je i hlavním technologickým partnerem zmiňovaného hackathonu. Rozjednána jsou i další významná partnerství z aerospace sektoru, která budeme v blízké době představovat.

Hovořila jste o inkubátorech a zároveň mezi řečí poznamenala, že někteří lidé, zejména starší, si pod tímto pojmem neumějí nic představit? Kdo se může do inkubátoru přihlásit a co mu to přinese?

Inkubátor ESA BIC Prague provozuje CzechInvest jako operátor a v současné době již nejen v Praze. Rozšířili jsme se o pobočku v Brně. Skutečně jej můžeme přirovnat k inkubátoru pro malé dítě. Během pobytu v takovém inkubátoru má začínající firma, jinak řečeno start-up, přístup k potřebným kontaktům, informacím, technologiím a know-how, daleko snazší, než pokud by si vše měla shánět sama. A naší snahou je, aby po uplynutí doby inkubace, tedy po ukončení pobytu v inkubátoru, vyšla, pokud možno, hvězda, která už aktivně působí na trhu, a to ideálně s přesahem do zahraničí. Inkubátor ESA BIC Prague se zaměřuje na kosmické aktivity. Myšlenky nebo technologie, které vznikly za účelem využití ve vesmíru, aplikují inkubované firmy ze Zemi. Za příklad mohu opět vzít výrobce kol Festka. Ti přišli s nápadem, jak využít vlákno, které se doposud používalo jen v družicích. Aplikují jej do rámu jízdního kola, který je z karbonu nebo titanu, a tím neuvěřitelným způsobem zvýšili jeho odolnost a snížili jeho hmotnost. Naším přáním je, aby se toto vlákno mohlo díky vývoji, který Festka provedla, v novém materiálu využít opět i ve vesmíru, a to tak, že zvýší životnost vlákna i v družicích.

Rubriky: Akce a událostiByznysČeské ITInternetPodnikový softwareScienceSecurityTechnologieTelekomunikaceVeřejná správaVývoj a HTML

Související příspěvky

Zprávičky

Investice firem do umělé inteligence se letos zdvojnásobí

16. 2. 2026
Cisco Secure Access pro bezpečnost v multicloudovém prostředí
Články

N‑able zvyšuje kybernetickou odolnost díky integrovaným AI funkcím

16. 2. 2026
Cisco představuje portfolio řešení pro Wi-Fi 6
Zprávičky

Praha vyzvala vládu, aby se u Evropské komise ucházela o AI Gigafactory

15. 2. 2026
6G sítě jsou klíčem k budoucnosti s robotizovaným průmyslem
Články

Čip využívající spinové vlny funguje poprvé bez externích magnetů

13. 2. 2026

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

Investice firem do umělé inteligence se letos zdvojnásobí

ČTK
16. 2. 2026

Investice firem do umělé inteligence se letos zdvojnásobí, 90 procent jejich generálních ředitelů věří,

Cisco představuje portfolio řešení pro Wi-Fi 6

Praha vyzvala vládu, aby se u Evropské komise ucházela o AI Gigafactory

ČTK
15. 2. 2026

Praha vyzvala vládu, aby podala k Evropské komisi přihlášku k vybudování centra umělé inteligence

ČNB vydala prvních šest povolení poskytovatelům služeb s kryptoaktivy

Redakce
13. 2. 2026

Česká národní banka (ČNB) vydala prvních šest povolení poskytovatelům služeb souvisejících s kryptoaktivy podle

Zákony informatiky: Když Brooksův zákon neplatí

OpenAI znovu obvinila DeepSeek z neoprávněného využívání svých modelů

ČTK
13. 2. 2026

Americká společnost OpenAI znovu obvinila čínský start-up zabývající se umělou inteligencí (AI) DeepSeek z

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Hodnota Anthropicu se díky nové investici více než zdvojnásobila na 380 mld. dolarů

ČTK
13. 2. 2026

Americký start-up zaměřený na umělou inteligenci (AI) Anthropic získal v nejnovějším investičním kole 30

Umělá inteligence v IT infrastruktuře

SoftBank dosáhla čtvrté čtvrtletí za sebou zisku, sází na investici do OpenAI

ČTK
13. 2. 2026

Japonská skupina SoftBank ve třetím finančním čtvrtletí vykázala čistý zisk 248,6 miliardy jenů (zhruba

Rusko zcela zablokovalo aplikaci WhatsApp, lidem doporučuje domácí platformu MAX

ČTK
13. 2. 2026

Rusko zcela zablokovalo komunikační platformu WhatsApp, řekl včera mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Aplikace, jejímž

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Google získal od EU povolení pro převzetí společnosti Wiz za 32 miliard dolarů

ČTK
12. 2. 2026

Americká internetová společnost Google získala od unijních úřadů povolení převzít za 32 miliard dolarů

Tiskové zprávy

S řadou XMG2230 od společnosti Zyxel Networks začíná éra výkonných multigigabitových PoE přepínačů

Chytré technologie chrání přírodu: drony, senzory a AI pomáhají v místech, kde lidské síly nestačí

IBM představuje autonomní úložiště s novým portfoliem FlashSystem poháněným agentní AI

Jednotná správa tisíců kamer: Konica Minolta umožní propojení všech značek do jednoho systému

Společnost QNAP oficiálně představuje myQNAPcloud One: Sdílené cloudové úložiště pro zálohy NAS a škálovatelné objektové úložiště

E-šmejdi se loni pokusili ukrást přes 14 miliard korun, 12 miliard banky svým klientům zachránily

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Úno 26
Celý den

IT ve zdravotnictví

Bře 12
Celý den

IT Security Worshop

Zobrazit kalendář

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Platformové inženýrství: popularita termínu může vést ke zmatení

Kamil Pittner
2. 1. 2026

Podobně jako v případě DevOps se i termín platformové inženýrství stal natolik oblíbeným, až se začal...

Slovník

Microsite

BSOD

AWK

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.