Vyzkoušeli jsme Asus Eee 901: malý, levný a praktický

Po kratší době vám opět přinášíme test Netbooku. Tentorkát jsme v redakci ITBiz.cz měli tu čest vyzkoušet si Asus Eee 901. Stále váháte nad pořízením zařízení malých rozměrů s nízkou cenou? V následujícíc několika odstavcích naleznete potřebné odpovědi na mnoho otázek.


Za propůjčení produktu
k testování děkujeme
společnosti Asus.

Slovo úvodem

Na začátku se vyhnu popisu kategorie netbooků, který můžete najít v nedávno vydaném přehledu. Jen úvodem zopakuji, že se jedná o vysoce mobilní a především levná zařízení, uzpůsobená základní kancelářské práci. Asus Eee patří v této kategorii mezi nejznámější, a to i proto, že ji svým způsobem odstartoval. Všechny ostatní notebooky z dílen Microstar, Acer anebo Hewlett-Packard vyšly na světlo světa až po modelu s třemi éčky. Námi testovaný Asus Eee není prvním modelem, nýbrž patří mezi ty nejnovější a může se pochlubit opravdu tím nejlepším v tomto segmentu.

Pohled zvenčí

Společnost Asus je známa také tím, že si zakládá na vzhledu svých produktů. To platí i u notebooků a také u Eee, který svůj původ nezapře. Zákazník si dokonce může vybrat z celé řady barevných provedení. My jsme dostali model v černé barvě. Vizuálně je Asus Eee 901 opravdu povedený. Některé části jsou více lesklé, tudíž zařízení nepostrádá jistou dávku elegance. Navíc všechny materiály působí opravdu kvalitním dojmem. Podobně jako u mnohých zařízení tohoto druhu je v zadní části pouze akumulátor, který je zasazen do takřka celé šířky.

Displej má úhlopříčku devět palců, což je o mnoho lepší než u prvních Eeeček, která měla pouze sedm palců a okraje byly naprosto nevyužité. V horní části nad zobrazovací plochou je integrována webkamera. Vypadá na pohled nenápadně a do mezi ostatní prvky zapadá. Na displeji naleznete také gumové body. Konstruktéři jimi chtěli zřejmě docílit, aby povrch dolní části zařízení nebyl poškozen. Připojení displeje k okolní konstrukci základní šasi se zdá být opravdu robustní.

Klávesnice a touchpad

Používání klávesnice bohužel vyžaduje cvik. Klávesy jsou velmi malé a chvílemi se zdá, jakoby se celá část prohýbala. Na druhou stranu je to daní za malou velikost. Mně se až často stávalo, že jsem o jedno pole doprava prohazoval část pro psaní čísel. Je to zřejmě zvykem na jinou klávesnici, ale přesto je nutné si uvědomit, že pocity ovlivňuje právě zvyk. U notebooků malých velikostí bývá důležitou částí touchpad. V případě Asusu Eee 901 je vsazen přesně doprostřed a ihned k uživateli. Ohraničuje ho stylově vypadající kovový rámeček, který v dolní části tvoří tlačítka. S touchpadem se pracuje vzhledem k jeho velikosti dobře, ale chvílemi jsem pociťoval, že by mohl být citlivější.

Možnosti konektivity

Po stránce konektivity je netbook vybaven základními možnostmi. Jeden konektor umožňuje připojení k externímu monitoru. O rozšíření v podobě periferií se stará trojice USB portů, z nichž dvojice je po straně pravé, zbylý pak pochopitelně na straně levé. Dále už jen nalezneme dvojici zvukových výstupů a pochopitelně zástrčku na síťový konektor.

O sítě se kromě právě zmíněné integrované síťové karty starají bezdrátové technologie WIFI a Bluetooth. Rozšíření v podobě PCMIA karty možné není.

Hardwarová výbava

Asus Eee 901 má hardware přizpůsobený mobilnímu použití. Předpokládá se totiž, že se zařízením se nepracuje pouze v uzavřených prostorách, ale především na cestách. Z tohoto důvodu má na místo klasického pevného disku kapacitně menší, ale mnohem odolnější Solid State Disk (zkráceně SSD). Procesor je pro tento segment typický Intel Atom o frekvenci 1,6 Ghz. Není náhodou, že právě v tomto zařízení byl použit prvně. Tomu také sekunduje 1 GB operační paměti typu DDR2.

Hardware v bodech:

Velmi zajímavé jsou kapacity SSD disků. V případě, že si zvolíte Linux, za který se žádná licence neplatí, vloží výrobce ušetřené peníze do kapacitně lepšího disku a můžete si tak užívat o 8 GB více místa.

Softwarová výbava

Software se odvíjí od výběru operačního systému. My jsme měli v redakci model s Windows a předinstalovány už byly kancelářské balíky StarOffice 8 a Microsoft Works. Vybrat si můžete také Linux, konkrétně distribuci Xandros. Mohu prozradit, že Linux je podstatně svižnější. Bohužel nemám k dispozici měření, ale o to tu přeci nejde.

Zkušenosti z praxe

Sám jsem několik dnů používal Asus Eee jako doplněk k počítači stolnímu. V této roli alespoň u mě obstál. Má vynikající výdrž a hmotnost je velmi přívětivá. Musel jsem si zvykat na menší klávesnici a mít trpělivost s operačním systémem. Avšak v žádném případě není možné počítat s absolutní náhradou za stolní počítač anebo notebook s větším monitorem. Sám bych se asi musel v používání krotit. Nejsem lékař, ale každý den po delší dobu pracovat s monitorem o úhlopříčce 8,9 palců nemusí být pro vaše oči úplně to pravé ořechové.

Navíc dovoluje vyplnit mezeru v práci při cestách, tudíž můžete opravdu pracovat neustále. Nejprve bych si myslel, že to může způsobit workoholismus, ale lidé z mého okolí, kteří si Asus Eee pořizují, stejně nebyli chvíli v klidu ani před tím. Asi největší výhodu však vidím v SSD disku. Tím je i v kategorii netbooků Asus Eee do jisté míry o krok vpřed. Každodenní cesty autobusem, metrem anebo třeba letadlem bude nepohyblivé datové úložiště snášet o něco lépe než plotny. V souvislosti s „trvanlivostí“ mne hned napadá chlazení. Řada uživatelů nebude pracovat na rovném povrchu, ale chladící otvor je i mimo spodní část, a tak by práce na rovném povrchu brašny nemusela vadit.

Výhody:
+ možnost výběru operačního systému
+ použití SSD disku
+ nízká cena

Nevýhody:
– lesklý povrch použitých materiálů

Závěrem

Asus Eee do posledního splnil předpoklady. Oproti svému předchůdci s označením 700/1 se zlepšil téměř ve všem. Pokud chcete netbook do deseti tisíc od známého výrobce, pak je tu právě Asus Eee 901. Mohl bych sice vytknout kvalitu práce s klávesnicí anebo malou kapacitu disku, ale to bych byl hlupák. Jsou věci, které musí ustoupit jiným. Jedinou vadu na kráse, a to doslova, vidím v použitých materiálech. Jsou kvalitní, dobře vypadají a na první pohled nemají chybu. Ale mně by bylo líto, že své „ééčko“ mám neustále opatlané. Celkový dojem je však kladný.

Exit mobile version