Aplikace od Google: Gmail, Calendar a Docs

Google

Služby poskytované společností Google si oblíbila celá řada uživatelů. Vždyť samotné její vyhledávání je nejpoužívanějším na světě. Vývojáři se tak rozhodli tuto popularitu využít a připravují stále více dalších webových aplikací, které jsou přístupné přes jeden jediný účet. Přes Google vyhledáváme, pracujeme, sdílíme i komunikujeme. Pojďme tedy nahlédnout do světa internetového giganta. Dnes bude řeč o Gmailu, Calendaru a Google Docs.


Gmail

Čemu vděčí za svůj úspěch?

Nad nadvládou Googlu si láme hlavu spousta jiných společností. Vždyť ovládá v dnešní době jeden z nejvýznamnějších segmentů informačních technologií – internet. Důkazem této skutečnosti je i počínání Microsoftu. Přes obrovský potenciál v operačních systémech a kapitálu nebyl dodnes schopný Googlu vážně konkurovat. Možná i proto se snažil koupit Yahoo, čímž si sliboval sjednocení podílu na internetovém trhu. Paradoxní je, že ani tímto kromem by se zdaleka Googlu nepřiblížil. Za tajemstvím jeho úspěchu se musíme vrátit o několik let zpět. Ve své době byl vyhledávač Google průlomem – dával nejrelevantnější odpovědi, a co je hlavní, indexoval největší počet stránek. V jednotlivých zemích se nicméně stále nacházejí někdy méně, někdy více úspěšné místně orientované vyhledávače s napojením na různé databáze obchodů a služeb. Asi nejlepším příkladem v tomto ohledu je český Seznam.cz, který je oblíben zejména u méně odborné veřejnosti (a také se snaží rozšiřovat své portfolio služeb).

Gmail: E-mail v podání Googlu

V současné době se již pod pojmem Google neschovává „pouze“ internetové vyhledávání a reklama, ale také celá řada dnes již tak známých aplikací. Jednou z nich je také freemailová služba Gmail. Ta má sice neustále v logu přídomek Beta, ale rozhodně tomu nenapovídají samotné vlastnosti. Donedávna bylo nutné mít pro aktivaci účtu pozvánku od některého z uživatelů, nedalo však velkou práci ji sehnat a systém pozvánek naopak vzbudil o tuto službu velký zájem. Dnes již pozvánky neplatí a na Gmailu si účet může zřídit každý. Kromě klasických funkcí nabízí Gmail zhruba 7,3 gigabajtu úložného prostoru pro zprávy a jejich přílohy, což je hodnota více než dostačující.

Velkou pochvalu si Gmail zaslouží za stabilitu a zejména spamový filtr. Od věci není také dodat, že na rozdíl od ostaních freemalových služeb jiných společností vás vyloženě neotravují reklamní sdělení, banery a další otravné záležitosti. Gmail po vzoru své konkurence nabízí také možnost výběru vzhledu. Celkem je k dispozici 31 témat, u nichž si jednotlivě lze nastavovat parametry barev.

V nastavení lze nalézt další řadu užitečných funkcí. Jejich nastavení je, jak bývá u Googlu zvykem, jednoduché a rychlé. Vývojáři předem počítali se skutečností, že účet na Gmailu si zpočátku nebudou zakládat uživatelé-začátečníci a mysleli na pokročilejší skupinu. Tím pádem si lze nastavit i jiné e-mailové adresy dostupné přes účet, například firemní adresu, a tu neomezeně využívat. Lidé jsou různí, a tak se mohou hodit i filtry. Těch si můžete na první pohled nastavit neomezeně a zakázat zprávy podle adresy, obsahujícího či dokonce neobsahujícího slova nebo předmětu.


Google Calendar

Doposud nezařazené funkce pak každý uživatel nalezne v Nastavení-Laboratoř. Po aktivaci jednotlivých funkcí pak můžete například vkládat obrázky přímo do zprávy a nikoliv pouze do přílohy. Pomocí všeříkajícího názvu doplňku Offline pak lze nastavit přístup ke zprávám i bez aktuálního připojení k internetu, a to bez nutnosti e-mailového klienta.

Calendar: tahem myši s možností sdílení

Hlavní přednosti Gmailu hledejme v jeho návaznosti na ostatní webové aplikace. S e-mailovým účtem totiž každý uživatel získává automaticky i přístup na většinu ostatních bezplatných služeb patřících pod Google. První z nich je Google Calendar. Umožňuje přepínání záložek podle dne, týdne, měsíce, 4 dnů a také agendy. Tím se přizpůsobuje i základní okno webového diáře a je snadné se v něm orientovat.

K vložení události stačí kliknout na volné místo v kalendáři a otevře se malé okno s jedním textovým polem a výběrem typu záznamu. Ten si každý nastavuje zvlášť, konkrétně jméno a barvu, která se také v kalendáři bude zobrazovat. Pokud vám ani tyto možnosti nedostačují, lze si nastavit více detailů v samostatném okně. To zahrnuje například možnost sdílení s ostatními uživateli a dělení na soukromý a veřejný typ události. S již vytvořenými položkami se následně manipuluje táhnutím myši nebo klikem a následnou úpravou.

Docs: dokumenty všude a vždy

Ještě třeba před pěti lety jsme byli zvyklí na klasické kancelářské balíky nainstalované na počítačích. Dnes nás však už tolik neudivují webové aplikace, jejímž úkolem je nahradit nebo doplnit právě stávající řešení. Asi největší výhodou webového kancelářského balíku je v tomto případě možnost přístupu odkudkoliv s připojením k internetu. Ne náhodou právě Google Docs patří mezi typické zástupce tohoto relativně nového segmentu. Docs obsahují celkem tři základní typy dokumentů, které je možno editovat, ukládat a exportovat.


Google Docs

V první řadě se jedná o klasický dokument. Text píšeme do velkého textového pole, které plně nahrazuje běžnou stránku. Základní ovládání je součástí menu a náleží do jeho spodní části. V něm nalezneme ikony pro ukložení, tisk, krokování, výběr stylu, vlastnosti písma, ale také zarovnání odstavce nebo korekturu textu. Dokonce si je možné nastavit češtinu, což jsme sami vyzkoušeli na slovech bík (opraveno na býk) a Přemisl – Přemysl. Minimálně vyjmenovaná slova tedy Google Docs ovládá.

Za druhé dokáže webový balík vytvářet prezentace. Největší část okna zabírá vždy aktuální snímek, který je možno editovat prakticky stejně jako v aplikacích Microsoft Powerpoint nebo Impress z balíku OpenOffice.org. Po levé straně pak nalezneme tradičně přehled všech vytvořených snímků. Vložení nového a výběr rozložení zabere tři kliky myší. Vybrat si je možno i z 15 připravených vzhledů. S prezentací se pracuje velmi dobře, podporuje přesun objektu tahem myši a klávesové zkratky, rozložení aplikace je takové, na které jsme zvyklí.

Součástí Google Docs je také tabulkový editor, který je na rozdíl od své desktopové konkurence dosti zjednodušený. Pro jednodušší úlohy je ale možné ho s úspěchem používat. Všechny zmíněné typy dokumentů lze uložit do otevřených formátů používaných balíkem OpenOffice.org, ale také formátů používaných u Microsoft Office. Pro úplně nejjednoduší export je k dispozici .txt, nechybí ale ani pdf. Všechny dokumenty lze třídit do složek a podsložek, sdílet i nahrávat soubory vytvořené v běžných kancelářských programech.

V dalším díle se budeme zabývat například publikováním fotografií nebo chatovacím doplňkem pro Gmail.

Přečtěte si také

Google umožňuje sledovat pozici uživatelů mobilních telefonů
Google Chrome tajemství zbavený: nejlepší tipy a triky
Podíl vyhledávače Google na českém internetu roste
Další vývoj sporu EU versus Microsoft: Na scénu vstupuje Google

Exit mobile version