• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Hackeři napadli ukrajinské banky a podniky, i ruskou Rosněfť

ČTK
27. 6. 2017
| Zprávičky

Ukrajinu dnes zasáhla největší vlna hackerských útoků v historii země, informovalo ukrajinské ministerstvo vnitra.
Útok počítačových pirátů zkomplikoval fungování ukrajinských bank i desítek dalších podniků a institucí. Napadeny byly místní počítačové sítě největších finančních ústavů, pošty, telekomunikací či energetiků. Přestaly pracovat počítače na úřadu vlády i na kyjevské radnici. Podle agentury TASS se terčem útoku stala i ruská ropná společnost Rosněfť, kontroly svého systému provádí také ruská pobočka skupiny Home Credit.

„V tuto chvíli policie zaznamenala 22 hlášení o napadení osobních počítačů. Útoky ohlásily jak státní, tak soukromé instituce, mezi nimi i jeden z mobilních operátorů,“ oznámil na svém facebooku mluvčí ukrajinské policie Jaroslav Trakalo.

Podle poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenko počítače nakazila modifikovaná verze vyděračského viru WannaCry. Ve většině případů se prý šířil e-mailem, který zasažení obdrželi už před několika týdny. „Dnes můžeme říci, že útok se připravoval nejméně měsíc,“ napsal Heraščenko na svém facebooku.

Podle agentury Interfax-Ukrajina hackeři požadují výkupné v bitcoinech. Podniky se kvůli ochraně odpojují od internetu.

„Národní banka Ukrajiny varovala finanční sektor před hackerským útokem neznámým počítačovým virem. Byl proveden zvenčí na několik ukrajinských bank a podniků ze soukromého i státního sektoru,“ oznámila centrální banka s tím, že posílila bezpečnostní opatření. Ujistila zároveň, že bankovní infrastruktura je před útokem hackerů náležitě chráněna, útoky by tedy měly být odraženy.

Kyjevské letiště i státní železniční podnik uvedly, že i přes hackerské útoky pokračují v normálním provozu.

Ruská ropná jednička Rosněfť musela kvůli silnému hackerskému útoku na své servery přejít na rezervní systém řízení, těžbu ropy ale nezastavila. „Hackerský útok mohl způsobit vážné škody, ale díky tomu, že firma přešla k záložnímu systému řízení výrobních procesů se těžba nezastavila,“ uvedl podnikový mluvčí.

Kontroly systému provádí i ruská pobočka české skupiny Home Credit kvůli „nestandardní aktivitě na síti“. Podle mluvčího firmy weby ruských poboček přestaly fungovat.

Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleskandr Turčynov z rozsáhlého útoku na ukrajinské instituce obvinil Rusko. Podle něj první analýzy hackerského zásahu obsahují „ruské otisky prstů“.

Rubriky: InternetSecurity

Související příspěvky

Srovnávací test STAC-M3 prokázal bezkonkurenční schopnosti řady úložných systémů FlashBlade//S500
Články

Analýza Fortinet: problémy spojené s nedostatkem odborníků v oblasti kybernetické bezpečnosti přetrvávají

22. 5. 2026
Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení
Články

Kybernetických hrozeb bylo v ČR v dubnu méně

21. 5. 2026
Infrastruktura jako kód: Zjednodušte své implementace v cloudu automatizací
Články

Everpure: správa dat je poslední linie obrany

20. 5. 2026
Zprávičky

Počet kybernetických incidentů v ČR byl v dubnu průměrný

14. 5. 2026

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zprávičky

Soud se bude znovu zabývat pokutou 125 milionů korun pro MPSV

ČTK
23. 5. 2026

Pražský městský soud se bude muset znovu zabývat žalobou, kterou se ministerstvo práce a

Čtvrtletní zisk výrobce počítačů Lenovo se více než zdvojnásobil, tržby rekordní

ČTK
22. 5. 2026

Očištěný čistý zisk čínského výrobce počítačů Lenovo se ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí více než

SpaceX vynesla další sérii 60 družic sítě Starlink

Muskova SpaceX v prvním čtvrtletí vykázala ztrátu 4,3 miliardy dolarů

ČTK
21. 5. 2026

Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila s

Výrobce čipů AMD investuje na Tchaj-wanu 10 mld. USD do navýšení výroby pro AI

ČTK
21. 5. 2026

Americký výrobce polovodičů AMD (Advanced Micro Devices) plánuje na Tchaj-wanu investovat více než deset

Tchajwanská firma postaví v Ústeckém kraji centrum pro polovodičové chemikálie

ČTK
21. 5. 2026

Tchajwanská společnost i-TRANS Global připravuje v Ústeckém kraji evropské logistické centrum pro polovodičové chemikálie.

Čistý zisk společnosti Nvidia se za uplynulé čtvrtletí ztrojnásobil

ČTK
21. 5. 2026

Čistý zisk společnosti Nvidia se za uplynulé čtvrtletí ztrojnásobil na 58 miliard dolarů, což

Rožnovský výrobce polovodičů onsemi propustil zhruba 200 lidí z asi 1700

ČTK
21. 5. 2026

Rožnovský výrobce polovodičů onsemi propustil v Česku zhruba 200 lidí z asi 1700 zaměstnanců.

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Jihokorejští odboráři uzavřeli předběžnou dohodu se Samsungem, stávka se odkládá

ČTK
20. 5. 2026

Jihokorejští odboráři dnes uzavřeli předběžnou mzdovou dohodu se společností Samsung Electronics. Stávku, kterou plánovali

Tiskové zprávy

Průměrná měsíční spotřeba dat na jednu datovou SIM kartu vzrostla na 15,1 GB

HP představuje nové velkoformátové tiskárny pro malé a střední firmy

ViewSonic podpořil Halu roku 2026

Q1 výsledky společnosti T-Mobile

SAP Business One řídí distribuci klimatizací a tepelných čerpadel Midea

Laboratoř ComSource je nově vybavena technologií OPSWAT Smart Touch

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Kvě 26
Celý den

Umelá inteligencia v IT infraštruktúre

Zář 23
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Shelf stopper

Foxit Reader

WiFi

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Znamená pomalost přemýšlivost? A co u AI?

Kamil Pittner
8. 5. 2026

Dodavatelé modelů AI soupeří o to, aby jejich systémy poskytovaly nejen lepší odpovědi, ale také pracovaly...

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.