• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Adobe: firma, která dala světu Photoshop

Petr Švec
17. 7. 2009
| Články
Adobe

Společnost Adobe Systems Inc. dnes patří mezi největší a neznámější softwarové firmy a bezesporu se jednou provždy zapsala do paměti a povědomí milionů uživatelů po celém světě. Příběh vzniku Adobe je odlišný od příběhu firem, jako je Apple nebo Microsoft, a ve své podstatě je i méně dramatický, přesto si jej má smysl přečíst, neboť ukazuje, že i odhodlanost a tvrdá práce vede k zaslouženým výsledkům.

Od Xeroxu k Adobe

Adobe
Zakladatelé Adobe Systems John Warnock a Charles Geschke.

Za vznikem Adobe stali v již zmíněném roce 1982 dva muži, John Warnock a Chuck Geschke. Oba dva se přitom už v době založení společnosti v oblasti informačních technologií pohybovali, a na rozdíl od mnoha jiných, tak nepatřili mezi inovátory, jako byl Jobs, Allen nebo Gates, kteří se prosadili díky skvěle načasovaným a dobře zrealizovaným nápadům.

Warnock a Geschke už od 70. let pracovali pro společnost Xerox, která v této době byla synonymem pro prakticky veškeré kancelářské příslušenství, jako byly tiskárny, kopírky, faxy nebo skenery. A byla to právě práce pro Xerox, která stála za jejich rozhodnutím odhodlat se k založení vlastní společnosti. Slovo Adobe v samotném jménu firmy pak vzniklo odvozením od potoku Adobe Creek, protékal doslova pod okny kalifornského domu Johna Warnocka.

V rámci Xeroxu se Warnock s Geschkem věnovali vývoji počítačového jazyku, který zajišťoval správnou komunikaci mezi počítačem a tiskárnou. Právě ten se později pod názvem PostScript stal prvním produktem, který nově vzniklé Adobe začalo nabízet. O popularitu PostScriptu, a tím nepřímo i o další rozvoj Adobe, se zasloužili už tehdy soupeřící výrobci Apple a Microsoft. Obě společnosti nejenže PostScript implementovali do svých produktů, Apple jej v roce 1985 dokonce přijal jako standard pro své tiskárny LaserWriter. Oba tyto kroky přispěly k tomu, že se Adobe a její PostScript pomalu šířily světem a nacházely si své uživatele.

Už necelý rok po svém založení se mohla společnost Adobe pochlubit ziskem 83 tisíc dolarů a celkem 13 zaměstnanci. V kontrastu k tamním velikánům v oblasti informačních technologií, jako byl Xerox nebo IBM, se sice jedná o naprosto zanedbatelná čísla, na druhou stranu na tak úzce orientovanou společnost s prakticky jediným použitelným produktem se rozhodně nejedná o špatný výsledek.

Přes Illustrator k Photoshopu

V průběhu 80. let Adobe představilo jeden ze svých nejdůležitějších produktů, který se v jejich portfoliu udržel dodnes, a to grafický vektorový program Adobe Illustrator. Ten ve své době vynikal především přesností, s jakou vykresloval jednotlivé tvary, v čemž mu žádný z konkurenčních produktů, především applovský MacDraw, nemohl konkurovat. Základem úspěchu prvních verzí Illustatoru tehdy bylo použití tzv. Bézierových křivek, které oproti jiným způsobům vynikaly právě kvalitou vykreslení zpracovaných tvarů.

Pravděpodobně nejzlomovějším okamžikem v historii firmy byl rok 1989, kdy Adobe uvedlo na trh svou vlajkovou loď Adobe Photoshop. I přesto, že tehdy nový Photoshop 1.0 obsahoval jen nepatrný zlomek funkcí a schopností dnešních verzí a práce s ním byla velmi náročná, jednalo se bezesporu o nejlepší program své kategorie, který již brzy po svém uvedení dominoval trhu. Částečným důvodem pro tento úspěch byl ovšem také fakt, že konkurence v tomto segmentu počítačové grafiky byla koncem 80. let jen velmi mizivá.

Adobe
Legendární Photoshop 1.0.

Na přelomu 80. a 90. let se Adobe ovšem dopustilo i několika neúspěšných pokusů o proniknutí na další trhy. Jednal se především o neschopnost vytvořit a prosadit vlastní DTP nástroj. Adobe nejdříve nebylo schopno s takovýmto produktem vůbec přijít, což vedlo k prosazení se společností a produktů, jako byly Aldus (PageMaker) a Quark (QuarkXPress). Ve chvíli, kdy Adobe představilo vlastní DTP nástroj InDesign, dopustil se management společnosti další chyby, když jako favorita budoucího vývoje operačních systémů vybral Steva Jobse a jeho softwarovou společnost NeXT, pro jejíž systém připravil skvěle vyladěnou verzi svého softwarového balíku Creative Suite, zatímco pro Windows vydal jen ne příliš povedenou mutaci.

Vzhledem k finančním prostředkům, které Adobe plynuly z licencování produktů, jako byl PostScript, si ovšem firma mohla dovolit i takováto špatná rozhodnutí přejít a dál se věnovat dalšímu vývoji svých programů a rozšiřování své nabídky.

Léta ve znamení akvizic a vydání Creative Suite

90. léta se pro společnost Adobe nesla ve znamení představování dalších produktů a série akvizic konkurenčních společností. Pravděpodobně tou nejvýznamnější byla koupě výrobce Aldus, který od roku 1985 představoval jednoho z hlavních hráčů v oblasti DTP grafických nástrojů. Jeho nástroj PageMaker se tak zařadil mezi neustále se rozrůstající rodinu produktů Adobe, stejně jako nově vytvořený populární video editační nástroj Premiere a aplikace After Effects.

Počátkem nového tisíciletí představila společnost Adobe nový koncept prodeje svých výrobků. Namísto prodeje jednotlivých nástrojů separátně má nyní zákazník možnost získat edici několika programů speciálně určených pro vlastní zaměření (počítačová grafika, webdesign, video, atp.). Tyto softwarové balíky, nazývané Adobe Creative Suite, znamenaly v době svého uvedení přelom ve způsobu prodeje a vedly k dalšímu růstu zisků společnosti.

Dalším významným milníkem v historii společnosti je rok 2005, kdy firma pohltila jednoho ze svých největších konkurentů, společnost Macromedia. Velká transakce v hodnotě téměř 3,4 miliardy amerických dolarů nakonec skončila pro Adobe úspěšně, což vedlo nejen k posílení pozice společnosti na trhu a zvýšení její konkurenceschopnosti, ale především k rozšíření portfolia produktů a jejich následnému vzájemnému propojování. To je nejvíc viditelné především v nejnovější verzi softwarového balíku Creative Suite, který dnes standardně obsahuje některé produkty, původně vyvíjené a prodávané Macromedií, které jsou navíc velmi silně provázané i s ostatními aplikacemi.

Adobe
Centrála společnosti ve městě San Jose ve státě Kalifornie

Současnost

Adobe Systems Inc. I v dnešní době neustále pracuje na rozšiřování, vylepšování a obohacování svých produktů a své produktové řady. Z nejnovějších přírůstku lze uvést především produkt Lightroom, který se zaměřuje jak na amatérské, tak i na profesionální fotografy, a který se tak pokouší zaplnit tu mezeru na trhu, do které jiné produkty společnosti zatím naplno nepronikly.

Historie společnosti Adobe ukazuje, že stále stejný business plán, který by se dal charakterizovat jako neustálá inovace vlastních produktů, kvalita prodávaných aplikací a spolehlivost, může vést k úspěchu. Na rozdíl od společnosti Apple, o které se s trochou nadsázky dá říci, že stojí a padá se svým šéfem Stevem Jobsem, změny ve vedení Adobe Systems Inc. nebyly nikdy dramatické a rozhodně ne tak veřejně diskutované, jako Jobsova nedávná půlroční zdravotní „dovolená“.

Vzhledem ke svému významu je i dost těžko uvěřitelné, že Adobe dnes zaměstnává „jen“ zhruba 7 000 zaměstnanců, což, opět v kontrastu vůči softwarovému gigantu Microsoft a jeho desítkám tisíc zaměstnanců, působí přinejmenším neuvěřitelně. Mezi hlavní vývojová střediska společnosti pak patří USA, Kanada, Rumunsko a Čína.

Zdroj: Adobe.com, Wikipedia.org

Seriál o významných IT korporacích na ITBiz.cz

Apple: Příběh firmy, která chtěla změnit (počítačový) svět
IBM: Příběh firmy, která přinesla počítač do každé domácnosti
Dell: Když malá myšlenka odstartuje miliardový počítačový byznys
Cisco Systems: Příběh o velmoci, která propojila svět

Rubriky: Byznys

Související příspěvky

Zprávičky

CETIN loni zvýšil zisk o 12 % na 2,88 miliardy Kč

24. 3. 2023
750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří
Zprávičky

Vedení Toshiby přijalo návrh na převzetí konsorciem v čele s firmou JIP

23. 3. 2023
Články

Nezůstávejte doma a jděte do práce! AI číhá!

23. 3. 2023
Masivní výpadek na polské železnici způsobila softwarová chyba (aktualizováno)
Zprávičky

Konsorcium tří českých firem vybuduje komunikační síť na slovenské železnici

23. 3. 2023

Zprávičky

Ve věku 94 let zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore

Ve věku 94 let zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore

ČTK
25. 3. 2023

Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a průkopník

Web pražské integrované dopravy napadli neznámí útočníci útokem DDoS

ČTK
24. 3. 2023

Internetové stránky pražské integrované dopravy (PID) dnes ráno napadli neznámí útočníci. Web zablokovali útokem

CETIN loni zvýšil zisk o 12 % na 2,88 miliardy Kč

ČTK
24. 3. 2023

Největší tuzemský provozovatel telekomunikační infrastruktury CETIN loni zvýšil čistý zisk o téměř 12 procent

Kryptoměny a jejich ekonomika

V USA obvinili exšéfa kryptoměnové společnosti Terrraform Labs z podvodů

ČTK
24. 3. 2023

Američtí vyšetřovatelé obvinili někdejšího šéfa kryptoměnové společnosti Terrraform Labs To Kwona z několika podvodů.

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Zákon o dezinformacích posuzují experti, Rakušan ještě zváží jeho předložení

Pavel Houser
24. 3. 2023

Ministerstvo vnitra připravilo návrh zákona pro boj s dezinformacemi, nyní ho posuzují odborníci, resort

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Vedení Toshiby přijalo návrh na převzetí konsorciem v čele s firmou JIP

ČTK
23. 3. 2023

Vedení japonského průmyslového konglomerátu Toshiba přijalo návrh na převzetí podniku od konsorcia firem v

Masivní výpadek na polské železnici způsobila softwarová chyba (aktualizováno)

Konsorcium tří českých firem vybuduje komunikační síť na slovenské železnici

ČTK
23. 3. 2023

Konsorcium tří českých firem pod vedením pražské společnosti Kontron Transportation získalo na Slovensku zakázku

Pětice motorů technologických inovací v příští dekádě

Google zpřístupnil veřejnosti chatbota Bard, chce konkurovat Microsoftu

ČTK
22. 3. 2023

Americká internetová společnost Google v úterý zpřístupnila veřejnosti konverzačního robota Bard. Konkurovat bude službě

Tiskové zprávy

Nejnovější řada notebooků Lenovo Legion Slim

MiR uvádí nový cloudový software pro optimalizaci řízení robotických flotil

Změní generativní umělá inteligence pravidla hry?

SAP představuje nový balíček řešení pro střední firmy

ČSÚ: Více než polovina velkých průmyslových podniků využívá 3D tisk

CyberSecurity Podcast: Vše o nové evropské směrnici NIS 2

Zpráva dne

Březnový prodej – doživotní licence na Windows 10 za Goodoffer24 € 12 a Office za € 23!

Březnový prodej – doživotní licence na Windows 10 za Goodoffer24 € 12 a Office za € 23!

Redakce
3. 3. 2023

Ať už hledáte levnější cestu jak postavit nový počítač, nebo jen chcete upgradovat stárnoucí...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Programování s pomocí umělé inteligence a open source licence

Pavel Houser
15. 3. 2023

S tím, jak se rozšiřuje využití umělé inteligence přímo při tvorbě softwaru, se intenzivněji začínají diskutovat...

Nadcházející akce

  1. Hannover Messe 2023

    17. dubna - 21. dubna

Zobrazit všechny Akce

Slovník

Přímý marketing

Spínač

ITU

Nejpopulárnější články

OKI na veletrhu EmbaxPrint zaujala potiskem etiket

OKI na veletrhu EmbaxPrint zaujala potiskem etiket

Tomáš Jirásko
1. 3. 2023

Kvalitních IT specialistů je nedostatek a práce na dálku jim může přinést až o 25 % víc peněz

Redakce
3. 3. 2023

Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita

ChatGPT uspěl v testu teorie mysli

Pavel Houser
21. 2. 2023

Celosvětové výdaje na IT v letošním roce podle Gartneru vzrostou o 2,4 %

Redakce
23. 2. 2023

Mýty kolem digitalizace firmy (1): Digitalizace je jen IT projekt a adopce je ztráta času

Mýty kolem digitalizace firmy (1): Digitalizace je jen IT projekt a adopce je ztráta času

itbiz
2. 3. 2023

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security techn Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT česk

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Hledání mimozemského života v prachu na Zemi
  • Týden na ITBiz: Google zpřístupnil chatbota Bard, chce konkurovat Microsoftu
  • 25 let od první hluboké mozkové stimulace

RSS AbcLinuxu RSS

  • MidnightBSD 3.0
  • Hra zdarma: Neurodeck: Psychological Deckbuilder
  • Firma Docker plánovala zrušit hosting pro open-source projekty, rozhodnutí přehodnotila

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.