Co je AUTH-ID?

domena

Pojem AUTH-ID se používá teprve pár let a dal by se popsat jako autorizační řetězec, přesněji heslo pro změnu registrátora. Souvisí tedy hlavně s případy, kdy chcete z jakéhokoliv důvodu změnit registrátora své domény, neboli provést transfer. Následující text se bude věnovat tomu, jak toto heslo získat a použít.


Lubor Kopecký

Heslo pro změnu registrátora českých doménových jmen zavedlo sdružení CZ.NIC před dvěma lety v souvislosti s novými podmínkami registrace CZ domén. Každá CZ doména má od té doby přiřazené vlastní AUTH-ID a rozhodnete-li se změnit registrátora své domény, bez tohoto hesla se neobejdete. Stejně tak mohou registrátoři vyžadovat autorizační řetězec při úpravách v administrativních kontaktech nebo při změnách sady nameserverů.

Jak získat AUTH-ID?

Každý registrátor ale přistupuje k AUTH-ID trochu jinak. Můžete se setkat třeba s jiným pojmenováním (např. AUTH-INFO), vždy se však jedná o to samé. Většina velkých tradičních registrátorů má ve svých systémech automatickou funkci pro přidělování hesla, stačí tedy jen označit doménu a najít volbu AUTH-ID. Nejčastěji vám registrátor odešle heslo na e-mailovou adresu, která je uvedena jako kontakt držitele domény. Pak už jen stačí v systému nového registrátora přidat danou doménu a zadat do formuláře získaný řetězec.


Profil
Lubor Kopecký je šéfredaktorem elektronického měsíčníku Svět hostingu společnosti IGNUM. Ve svých článcích a přednáškách se věnuje tématům internetových služeb, technologií, domén a médií, poukazuje na jejich přednosti a upozorňuje na možné budoucí hrozby. Ve volném čase se zabývá virtuální tvorbou a zajímá ho vše z historie, sociologie a myrmekologie.


U menších a méně automatizovaných registrátorů však můžete narazit na to, že funkce pro získání AUTH-ID v systému chybí. V lepším případě se stačí obrátit na technickou podporu a požádat o zaslání autorizačního řetězce k dané doméně. V horším případě se pak stává, že zaměstnanec technické podpory o něčem podobném zatím neslyšel. Stejně tak se může stát i to, že e-mail držitele, který jste zadali při registraci domény, už nefunguje.

V takových případech máte možnost vydat se na web sdružení CZ.NIC, zvolit možnost „Zaslat heslo pro transfer“, vyplnit potřebné údaje a vybrat zaslání na uvedený e-mail. V takovém případě se vygeneruje žádost v PDF formátu, kterou je nutné vytisknout, nechat podepsat oprávněnou osobou, podpis na žádosti nechat úředně ověřit a zaslat na adresu CZ.NIC. Na základě této žádosti CZ.NIC odešle požadované AUTH-ID na uvedenou e-mailovou adresu.

Kdy nelze transfer provést?

Existují však situace, kdy transfer ani tak nelze provést. Především se s tím setkáte v případě, kdy je daná doména v expiraci, tedy v ochranné lhůtě před tím, než bude buď znovu prodloužena, nebo jí vyprší platnost. Pak nezbývá jiné řešení než prodloužit doménu u stávajícího registrátora o další rok a teprve potom ji převést.

Jak je to s doménami generickými?

Autorizační řetězec se ale nepoužívá jen u CZ domén, můžete se s ním setkat také u generických domén – COM, NET, ORG, BIZ a INFO. V případě domén EU se heslo pro změnu registrátora zatím nepoužívá, stačí zpravidla jen potvrdit odkaz v doručeném autorizačním e-mailu. Narazíte-li při transferování svých domén na jakýkoliv problém, určitě se nebojte obrátit na technickou podporu svého registrátora.

Přečtěte si také:

Ukradené domény, aneb co je důležité vědět o doménových sporech
Skartování dat: Co vše je nutné učinit?
Jak vypadá státní dohled nad internetem?
Nostalgické domény
Mikroblogy pro byznys: propagace ve 140 znacích

Exit mobile version