Íránský vojenský velitel obvinil německou společnost Siemens z toho, že napomáhala Spojeným státům a Izraeli v přípravě kyberútoku na jeho jaderný program. Informoval o tom v neděli deník Kayhan.

Epicentra rozšíření viru.
Velitel íránské civilní obrany Gholamreza Jalali řekl, že virus Stuxnet, který zaútočil na íránský jaderný program, byl dílem jeho největších dvou nepřátel, přičemž část viny nese německá společnost Siemens. Siemens se k obvinění odmítl vyjádřit.
Vyšetřování ukázalo, že zdroj viru byl v Americe a Sionistickém režimu, prohlásil Jalali. Jalila dále prohlásil, že společnost Siemens by měla nést zodpovědnost za to, že její zařízení, které továrna využívala, bylo virem napadeno.
Naši výkonní představitelé by měli vyšetřit software SCADA od Siemensu, který připravil půdu pro napadení virem, řekl Jalali. Je třeba společnost Siemens vyslechnout. Musí vysvětlit, proč poskytla nepřátelům informace o kódech softwaru SCADA a připravila tak cestu pro kyberútočníky.
Někteří zaraniční odborníci virus Stuxnet nazvali řízenou kyberstřelou mířenou na íránský jaderný program. Na rozdíl od jiných íránských funkcionářů, kteří útok Stuxnetu neoznačili za tak ničivý, Jalali se domnívá, že virus mohl představoat skutečné nebezpečí, pokud by nebyl včas odhalen a zneškodněn.
Irán o útoku neposkytl podrobné informace. V září pouze sdělil, že počítače na jaderné stanici Bushehr byly napadeny, ala stanice sama nebyla poškozena. Busher, který je první írásnkou jadernou stanicí, je stále nefunkční, a obejvily se spekulace, že byl Stuxnetem poškozen. To však Írán nepotvrdil. Podle ruského velvyslance mohl úrok viru vést k neštěstí srovnatelnému s incidentem v Černobylu v roce 1986.
Zdroj: Reuters